Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#639294 Απ' ό,τι θυμάμαι, στο m-fix, που έχω στο άλλο αυτοκίνητο ρυθμίζεται σε 3 σκάλες ενώ στο q3-fix λειτουργεί κάπως διαφορετικά, πιο "αυτοματοποιημένα". Θα το κοιτάξω ξανά όμως.

< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#639610
PeterPan έγραψε:Στο S-Fix υπάρχει ρύθμιση της κλίσης του αυχένα προς τα πίσω σε τρεις σκάλες. Ίσως υπάρχει κ στο δικό σου


< >


Πέρα από την κλίση του αυχένα το σημαντικότερο feature είναι η δυνατότητα να δώσεις κλίσης σε όλο το κάθισμα. Αυτό είναι σωτήριο για μακρινά ταξίδια.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#639684
Scotch έγραψε:Θα συμφωνήσω. Υπάρχει ωστόσο κανένα στην κατηγορία που δίνει αξιοπρεπή κλίση;


Εννοείς πέρα από το S-fix? Και κατηγορία 9-36?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#639700 Θυμάμαι όταν έψαχνα για κάθισμα κατηγορίας από 4 μηνών έως 12 ετών, κανένα δεν προσέφερε σοβαρή ανάκλιση. Και το s-fix νομίζω έχει στις πρώτες μόνο κατηγορίες ανάκλιση.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#639897 Συμφωνώ. Εξού και η αρχική απορία μου:

Scotch έγραψε:Θα συμφωνήσω. Υπάρχει ωστόσο κανένα στην κατηγορία που δίνει αξιοπρεπή κλίση;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#680378 Είμαστε στη διαδικασία αγοράς νέου καθίσματος για τον μικρό μιας και πλέον είναι 4+ ετών και σχεδόν 18 κιλά. Στις προηγούμενες δύο αγορές έχουμε βασιστεί σε μεγάλο βαθμό στα τεστ του ADAC. Το ίδιο σκεφτόμαστε και τώρα. Από το https://www.adac.de/-/media/pdf/vek/verkehrserziehung/kindersitze-test.pdf εστιάσαμε στα μοντέλα-τεστ 2019/2020 και διακρίναμε τα:
Britax Römer Kidfix iii M
Cybex Solution Z i-Fix

Κάπου εκεί "τρύπωσε" και το Maxi-Cosi Kore Pro i-Size, για το οποίο λέει πολύ καλά λόγια ο αδελφός μου που το αγόρασε πρόσφατα.

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτά; Προτεραιότητα (1) η ασφάλεια του παιδιού και (2) η πρακτικότητα/ευκολία χρήσης.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#680667
Serf έγραψε:Είμαστε στη διαδικασία αγοράς νέου καθίσματος για τον μικρό μιας και πλέον είναι 4+ ετών και σχεδόν 18 κιλά. Στις προηγούμενες δύο αγορές έχουμε βασιστεί σε μεγάλο βαθμό στα τεστ του ADAC. Το ίδιο σκεφτόμαστε και τώρα. Από το https://www.adac.de/-/media/pdf/vek/verkehrserziehung/kindersitze-test.pdf εστιάσαμε στα μοντέλα-τεστ 2019/2020 και διακρίναμε τα:
Britax Römer Kidfix iii M
Cybex Solution Z i-Fix

Κάπου εκεί "τρύπωσε" και το Maxi-Cosi Kore Pro i-Size, για το οποίο λέει πολύ καλά λόγια ο αδελφός μου που το αγόρασε πρόσφατα.

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτά; Προτεραιότητα (1) η ασφάλεια του παιδιού και (2) η πρακτικότητα/ευκολία χρήσης.

Εγώ έχω το Cybex S Fix, είναι ίδια κατηγορία με το Z-fix που έβαλες αλλά η σειρά gold και όχι platinum, δλδ τα υφάσματα στο πλάι διαφέρουν κυρίως.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, το κεφάλι δεν πέφτει ποτέ μπροστά όταν κοιμούνται. Έχω και στα 2 αμάξια τέτοια, δε βλέπω τον λόγο να πάρεις Z-fix τόσο ακριβό. Το μόνο αρνητικό είναι πως πλύναμε το ύφασμα και είναι μανούρα να ξαναμπεί.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#680703 Κι εγώ 2 cybex z, ένα για βρέφος μέχρι 10kg με το οποίο τον πήρα από το μαιευτήριο γιατί είναι και πορτ μπεμπέ κι ένα μεγαλύτερο μέχρι 18 κιλα αν δεν κάνω λάθος.

Υπερευχαριστημενος, ειδικά από το ότι γυρίζουν προς την πόρτα και δεν δυσκολεύεσαι στο βάλε βγάλε.

Τώρα που το σκέφτομαι έφτασε 9,5 κιλά πρέπει να αλλάξω το πρώτο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#680713 Προσωπικα ειχα επιλεξει Joie και συγκεκριμενα αυτο
https://www.bestprice.gr/item/215512861 ... ember.html
για να ειναι οσο πιο future proof γινεται

πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. καλη ανεση και στηριξη του παιδιου
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#680721
PeterPan έγραψε:Το μόνο αρνητικό είναι πως πλύναμε το ύφασμα και είναι μανούρα να ξαναμπεί.

+1000 Πολύ μανούρα να ξαναμπεί το ύφασμα. Και όπως είναι λογικό με το παιδί χρειάζεται να πλένεις το ύφασμα σχετικά τακτικά. Τα Britax πολύ πιο πρακτικά σε αυτό τον τομέα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#680731 Ένα κάλυμμα βοηθάει πολύ. Εμείς δεν έχει χρειαστεί να το πλύνουμε ποτέ και έχει μείνει σαν καινούργιο (π.χ. το maxi cosi που δίνω). Βέβαια δεν θυμάμαι να είχαμε και ποτέ κάποια "εξαγωγή".
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#699910 Έχει χρησιμοποιήσει κανείς, κάποιο από τα Britax KidFix III M ή S;

Πέρα από την έξτρα ζώνη που έχει το S, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια άλλη διαφορά μεταξύ τους; Πιστεύετε ότι αξίζει αυτή η ζώνη το παραπάνω κόστος του S (55€); Θα είναι πρακτική ή σκέτος μπελάς;

Εικόνα

Εικόνα

Κοιτάω τώρα και τα Cybex που βάλατε, αλλά ομολογουμένως έχω μείνει πιο ικανοποιημένος από το Britax που πήραμε, σε σχέση με τα Cybex που είχα πάρει αρχικά, οπότε βλέπω να καταλήγω σε Britax πάλι.