Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#495705
kyr80 έγραψε:Μετά από ψάξιμο σε γερμανικά site(κάνουν συγκρίσεις για ότι μπορείς να φανταστείς) και επίσκεψη σε μαγαζιά με μπε-μπε, αγοράστηκαν τα Britax Romer Evolva 123 SL SICT , για 9-36.
Τα βρήκα πιο ποιοτικά από τα concord, που ήταν η 2η επιλογή.

Είχα κάνει ένα πακέτο στο windeln.de . Με τα καθισματάκια αυτοκινήτου, καθισματάκια φαγητού, διάφορα παιχνίδια της playgro, πιάτα-κουτάλια, και εξοπλισμό παραλίας... Τα καθισματάκια μόνο είχαν 372€ τα 2. Περίπου 750€ όλα μαζί από το ιντερνετ. + 25€ μεταφορικά για Ελλάδα.

Πάω στο orchestra, γιατί μου είπαν ότι είναι φθηνότερο από διάφορα Λητώ-mothercare κλπ. Όντως ήταν φθηνότερο, αλλά ξεπερνούσαμε το 1000ρικο για ακριβώς τα ίδια πράγματα. Μόνο τα καθισματάκια για το αυτοκίνητο βγαίναν κοντά στα 600€. Στo skroutz 540€
Αγορά από Γερμανία λοιπόν. Είχα πει, ότι αν η διαφορά είναι μέχρι 100€, θα τα αγόραζα από Ελλάδα.

Αυτά από πότε θα αρχίσεις να τα χρησιμοποιείς;; Κοιτάνε μόνο μπροστά;; Αν ναι θα τα γυρίσεις μπροστά πριν το χρόνο τα δίδυμα; (ρωτάω γιατί και εγώ σε παρόμοια φάση βρίσκομαι και ακούω περί διετίας με κάθισμα που να κοιτάει πίσω).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#495734 Κοιτάνε μπροστά. Θα τα βάλω στο αυτοκίνητο μόλις αρχίζουν να στριμωχνονται στα 0-9. Ο ένας που είναι χοντρούλης(11 κιλά, 8 μηνών), έχει αρχίζει και ζορίζεται. Ο άλλος είναι ακόμα άνετος

.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#495736 Το κάθισμα 0-9 δεν υποδηλώνει τα κιλά;; Αν ναι ο δικός σου δεν τα έχει περάσει προ πολλού ή επειδή είναι οκτώ μηνών ακόμα χωράει από θέμα ύψους;;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#495770
Νίκος Παππάς έγραψε:
kyr80 έγραψε:Νομίζω δηλώνει ηλικία σε μήνες

.

Kιλα δηλωνει, οχι μηνες


Δηλώνονταν (στην Ε.Ε. τουλάχιστον) και το βάρος και η ηλικία ανά κατηγορία καθίσματος, αλλά πλέον με την οδηγία UN R129 (i-Size, εξέλιξη της ευρωπαϊκής ISOFIX ECE R44-04) από το 2013, ορίζεται και το ύψος του παιδιού.

http://www.maxi-cosi.com/car-seats/car- ... /news.aspx
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#495771
Govus έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
kyr80 έγραψε:Νομίζω δηλώνει ηλικία σε μήνες

.

Kιλα δηλωνει, οχι μηνες


Δηλώνονταν (στην Ε.Ε. τουλάχιστον) και το βάρος και η ηλικία ανά κατηγορία καθίσματος, αλλά πλέον με την οδηγία UN R129 (i-Size, εξέλιξη της ευρωπαϊκής ISOFIX ECE R44-04) από το 2013, ορίζεται και το ύψος του παιδιού.

http://www.maxi-cosi.com/car-seats/car- ... /news.aspx
Αναφέρθηκα στο περι 0-9. Αυτό δηλώνει βάρος. Όπως και τα 9-15, 15-36.

Τα υπόλοιπα δεν τα ήξερα. Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Πλησιάζει η ώρα που δεν θα έχω ούτε booster στο αμάξι.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#495795 Τώρα που "σχόλασα" και έκατσα....

Έχετε δίκιο, δηλώνει κιλά. Αλλά σε ύψος τον χοντρούλη τον παίρνει ακόμα. Είναι απλά φαρδύς.

Την άλλη εβδομάδα παραλαμβάνω λογικά, οπότε θα δοκιμάσω σε ποιο κάθεται καλύτερα. Τον "μικρό" θα τον αφήσω ακόμα στο 0-9. Του είναι άνετο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498569 Τελικά το primo viaggio(peg perego) δεν είναι 0-9, αλλά 0-13. Για αυτό και χωράνε ακόμα.
Ήρθαν και τα britax evolva 1-2-3 sl sict. Που είναι για 9-36. Τα έβαλα εναλλάξ και αύριο στην εκδρομή του Σαββάτου, θα δω τι θα κάνω. Αν θα ξαναβάλω το παλιό μέχρι να γίνουν 13 κιλά ή θα αλλάξω και το άλλο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sargus
#498572 Κράτησε τα παιδιά στο βρεφικό μέχρι τα 13 κιλά. Να θυμάσαι να σηκώνεις τον "αυχένα" του καθίσματος καθώς ψηλώνουν ώστε να προστατεύεται πάντα το κεφάλι τους.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#498580 Όσο χωράνε, άστα στο μικρό.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#498584 Πάντως και στο britax, κάθονται μια χαρά. Ακόμα και ο "μικρός"
Και σαν κατασκευή φαίνονται πολύ καλά.