Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#14310 α ωραία ευχαριστώ!

Πάντως είναι πανάλαφρα τα άτιμα :yahoo: Να δεις πώς αλάφρωσε κι ο τραπεζικός όμως... :s_tongue

Χαλάλι βέβαια :inlove: Αύριο θα γίνει το τεστ δράιβ. Για να δούμε για να δούμε...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#14486
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα καθισματακια για 15 εως 36 κιλα δεν εχουν ιμαντες για αγκυρωση στο πορτ μπαγκαζ, εχουν τα μικροτερης κατηγοριας.
Ασφαλιζει με τα μπρατσα του ΙΣΟΦΙΞ και με την ζωνη του αυτοκινητου.
Αν δεις τις οδηγιες χρησης θα το λεει.


Είσαι σίγουρος ότι δεν πιάνει και με τον γάντζο; Από όσο ξέρω τα isofix πιάνουν χαμηλά και είτε έχουν πόδι στο πάτωμα του αυτοκινήτου είτε αγκυρώνουν στον γάντζο πίσω από το κάθισμα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#14509
gakost έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα καθισματακια για 15 εως 36 κιλα δεν εχουν ιμαντες για αγκυρωση στο πορτ μπαγκαζ, εχουν τα μικροτερης κατηγοριας.
Ασφαλιζει με τα μπρατσα του ΙΣΟΦΙΞ και με την ζωνη του αυτοκινητου.
Αν δεις τις οδηγιες χρησης θα το λεει.


Είσαι σίγουρος ότι δεν πιάνει και με τον γάντζο; Από όσο ξέρω τα isofix πιάνουν χαμηλά και είτε έχουν πόδι στο πάτωμα του αυτοκινήτου είτε αγκυρώνουν στον γάντζο πίσω από το κάθισμα.


Συνήθως αγκυρώνουν αυτά που είναι βαριά από μόνα τους, τα οποία είναι τα 1 και 2 με isofix. Και όπως λες είτε έχουν "πόδι" είτε/και άγκυρα στο πίσω μέρος του καθίσματος. Και τα δύο είναι για συγκράτηση σε περίπτωση πρόσθιας πρόσκρουσης. Τα υπόλοιπα (τα πιο μεγάλα) συνήθως είναι πολύ ελαφριά, και μόνο το isofix στο κάτω μέρος αρκεί για να τα κρατήσει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#17899
nEK έγραψε:http://shop.carseat.se/car-seats/duologic-2.html

Για τη μπεμπα.
Απο 0+ μεχρι 18κλ

363 € με τα μεταφορικα.
Εκτός από την υπερβολική τιμή χωράει αυτό το πράμα ανάμεσα στα εμπρός και πίσω καθίσματα; Τι αυτοκίνητο έχεις;
Άβαταρ μέλους
By gakost
#17928
The Ace έγραψε:
gakost έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα καθισματακια για 15 εως 36 κιλα δεν εχουν ιμαντες για αγκυρωση στο πορτ μπαγκαζ, εχουν τα μικροτερης κατηγοριας.
Ασφαλιζει με τα μπρατσα του ΙΣΟΦΙΞ και με την ζωνη του αυτοκινητου.
Αν δεις τις οδηγιες χρησης θα το λεει.


Είσαι σίγουρος ότι δεν πιάνει και με τον γάντζο; Από όσο ξέρω τα isofix πιάνουν χαμηλά και είτε έχουν πόδι στο πάτωμα του αυτοκινήτου είτε αγκυρώνουν στον γάντζο πίσω από το κάθισμα.


Συνήθως αγκυρώνουν αυτά που είναι βαριά από μόνα τους, τα οποία είναι τα 1 και 2 με isofix. Και όπως λες είτε έχουν "πόδι" είτε/και άγκυρα στο πίσω μέρος του καθίσματος. Και τα δύο είναι για συγκράτηση σε περίπτωση πρόσθιας πρόσκρουσης. Τα υπόλοιπα (τα πιο μεγάλα) συνήθως είναι πολύ ελαφριά, και μόνο το isofix στο κάτω μέρος αρκεί για να τα κρατήσει.


Χμμμμ όμως το παιδί στην 0 καγορία είναι μέχρι 8 κιλά στην μεγάλη μπορεί να φτάσει τα 18. Πως οι κάτω γάντζοι δεν φτάνουν για την μικρή κατηγορία και φτάνουν για την μεγάλη; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#17942
sknipper έγραψε:
nEK έγραψε:http://shop.carseat.se/car-seats/duologic-2.html

Για τη μπεμπα.
Απο 0+ μεχρι 18κλ

363 € με τα μεταφορικα.
Εκτός από την υπερβολική τιμή χωράει αυτό το πράμα ανάμεσα στα εμπρός και πίσω καθίσματα; Τι αυτοκίνητο έχεις;

Υπερβολικη ειναι μιας και σχεδον διπλασια απο τα κλασικα που πωλουνται στην Ελλαδα. Αλλα εχει προδιαγραφες για αναποδη τοποθετηση μεχρι 18 κιλα, με προδιαγραφες οπως ολα τα καθισματακια και τεσταρισμενα απο Σουηδους. Σε corsa θα μπει, 75cm απαιτει απο χωρο και δεν ειναι το μικροτερο αλλα ουτε απο τα μεγαλα. Με λιγη υποχωρηση για τον εμπρος επιβατη θα ειναι ενταξει. Σημερα ή αυριο το αναμενω. Οποτε θα εχω καινπροσωπικη τοποθετηση και εμπειρια σχετικα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#17945
gakost έγραψε:Χμμμμ όμως το παιδί στην 0 κατηγορία είναι μέχρι 8 κιλά στην μεγάλη μπορεί να φτάσει τα 18. Πως οι κάτω γάντζοι δεν φτάνουν για την μικρή κατηγορία και φτάνουν για την μεγάλη; :hmmm:


Οι γάντζοι και το στήριγμα έχουν να κάνουν με το βάρος του καθίσματος κυρίως, όχι του παιδιού. Δηλαδή σκοπός τους είναι να ασφαλίσουν το κάθισμα, ώστε να μην φύγει από τη θέση του. Από εκεί και πέρα οι ζώνες κάνουν τη δουλειά να συγκρατήσουν το παιδί. Επειδή λοιπόν τα καθίσματα isofix στις μικρές κατηγορίες είναι πιο βαριά, χρειάζονται τέτοιες αγκυρώσεις για να στηριχθούν σωστά. Τα μεγαλύτερα καθίσματα είναι πιο ελαφριά, άρα αρκεί να δέσουν στο isofix και οι ζώνες του αυτοκινήτου συγκρατούν το παιδί.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#25560 βολτα στα σχετικα μαγαζια λοιπον, και μεσα σε αυτα που ΔΕΝ περιμενα ν' ακουσω ειναι οτι το ISOFIX ειναι μόνο για να γλιτωνεις ενα δεσιμο στην ζωνη ασφαλειας του αυτοκινητου!
αυτο που δεν καταλαβα -μεσα σε πολλα αλλα :oops: - ειναι οτι αφου οταν θα θες να βγαλεις το καθισμα απο το αμαξι, τι σημασια εχει αν κανεις μια κινηση επιπλεον?
υπολογιζω στην πολιτικη του πωλητη, οτι δεν ηθελε να "μειωσει" τα χωρις ISOFIX καθισματακια, αλλα μεχρι εκει. το να προσπαθει να μου αποδειξει οτι ειναι ισοδυναμες και οι 2 κατηγοριες, ειναι τουλαχιστον αφελες. τεσπα..
τι προτασεις εχετε για καθισματακι που να κοιταζει μπροστα? ο μικρος ειναι 9 μηνων και περι τα 10 κιλα.
η κατηγορια 0-36 ειναι επαρκης? εννοω οτι ειναι τοσο προφανες οτι καποιος θα στραφει σ' αυτην την κατηγορια για να ξεμπερδεψει για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ή εχει καποιες αδυναμιες και καλο ειναι να στραφει στις επι μερους κατηγοριες?
η περιστροφη κατα 90 μοιρες που διαβασα καπου αξιζει?
αυτα για -πολλη- αρχη!
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#25661 Αυτό για το isofix το λένε πολλοί, μην νομίζεις ότι πέτυχες στην περίπτωση. Πρώτον γιατί πως θα πουλήσουν και τα άλλα καθίσματα, και δεύτερον γιατί όντως, πολλοί λένε "θα το βάλω μια φορά και δεν ξανασχολούμαι" ή/και ότι δεν τους νοιάζει αν θα είναι τόσο απόλυτα ή λίγο λιγότερο ασφαλές το κάθισμα.

Γενικώς μιλώντας τα καθίσματα που προσπαθούν να πιάσουν πολλές κατηγορίες είναι λιγότερο "σωστά" για την κάθε επιμέρους κατηγορία και τις ανάγκες της. Αντιθέτως αυτά που είναι για μια κατηγορία είναι πιο "σωστά". Προφανώς το κόστος είναι ανάλογο. Διαλέγεις και παίρνεις. Πάντως δεν θα έπαιρνα κάθισμα που περιλαμβάνει και την "0" κατηγορία (νεογέννητα <1 έτους), προσωπικά για την μεγάλη έχω πάρει Cybex για 2/3...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#27176
edmond έγραψε:τι προτασεις εχετε για καθισματακι που να κοιταζει μπροστα? ο μικρος ειναι 9 μηνων και περι τα 10 κιλα.


Eμάς μας είχαν πει ότι είναι ακόμα μικρός για να κοιτάζει μπροστά (κοντά στο δικό σου). :hmmm:

εδιτ: εγώ, βλέποντας τα κρας τεστς στο γιουτουμπε, έχω αποφασίσει να τον κρατήσω κοιτάζοντας προς τα πίσω, όσο μπορώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#27181
xenos έγραψε:
edmond έγραψε:τι προτασεις εχετε για καθισματακι που να κοιταζει μπροστα? ο μικρος ειναι 9 μηνων και περι τα 10 κιλα.

Eμάς μας είχαν πει ότι είναι ακόμα μικρός για να κοιτάζει μπροστά (κοντά στο δικό σου). :hmmm:
εδιτ: εγώ, βλέποντας τα κρας τεστς στο γιουτουμπε, έχω αποφασίσει να τον κρατήσω κοιτάζοντας προς τα πίσω, όσο μπορώ.

+1
Εμείς τον γυρίσαμε μπροστά όταν έγινε 18 μηνών :ninja: (με τα κιλά δεν είχαμε πρόβλημα, με το ύψος όμως ήμασταν οριακοί για να συνεχίσουμε στο ίδιο κάθισμα πέραν των 18 μηνών)
Άβαταρ μέλους
By edmond
#27221 κατανοητες οι αποψεις που παραθετετε.

μια ερωτηση που αφορα για το μπρος ή πισω.
αληθευει οτι επηρεαζεται η "νευρολογικη" κατασταση του μωρου απο πλευρας γρηγορων κινουμενων εικονων αρα και δυσκολια επεξεργασιας των? προφανως αφορα κυριως για την προς τα εμπρος τοποθετηση αυτο.