Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#9310 Θέλεις κατηγορία ΙΙ/ΙΙΙ ή 15-36 κιλά.
Αυτό που ψάχνω και εγώ.
Τα καλύτερα από πλευράς ασφάλειας είναι τα
1. Cybex solution x2, γίνεται booster αργότερα.
2. Britax Kidifix sp sict
3. Maxi cosi rodi fix
4. Recaro Monday nova 2 (απ' έξω).
5. Concord transformer XT (ακριβό)

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Είμαι μεταξύ 1 κ 4.
Για το 1 έχω εκφρασει αμφιβολίες ως προς το πλάτος στους ώμους, αλλά ένας γνωστός μου που έχει μεγάλο παιδί δεν έχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#10228 Εγώ το έχω πει παλιότερα, Cybex Solution X2 Fix (εγώ ΠΑΝΤΑ παίρνω isofix) και η μικρή χωράει μια χαρά (η οποία είναι τεράστια, είναι πάνω από τις καμπύλες των αγοριών :s_omg ), και έχει ανάκλιση και μπορεί να "μεγαλώσει" μαζι με το παιδί, και έχει τα πλαϊνά CRS κλπ κλπ.

Για το booster δεν βλέπω το λόγο να πω την αλήθεια, για όποιο αυτοκίνητο έχει συρόμενες άνω βάσεις ζωνών απλά δεν έχουν νόημα καν...
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#10260 +1 @ Τhe Ace.

Ο κύβος ερρίθφη:
Η επιλογή μας είναι το Cybex Solution X2. Η μικρή χωράει και μάλλον είχε κάνει κάποιο λάθος η πωλήτρια στο πρώτο κατάστημα που το είδαμε. Το έχει ένας φίλος στο αυτοκίνητό του και βάλαμε την μικρή να το δοκιμάσει. Είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#10300
Lippi έγραψε:+1 @ Τhe Ace.

Ο κύβος ερρίθφη:
Η επιλογή μας είναι το Cybex Solution X2. Η μικρή χωράει και μάλλον είχε κάνει κάποιο λάθος η πωλήτρια στο πρώτο κατάστημα που το είδαμε. Το έχει ένας φίλος στο αυτοκίνητό του και βάλαμε την μικρή να το δοκιμάσει. Είναι μια χαρά.

:s_thumbsup
Το ιδιο εχω και εγω, απολυτα ευχαριστημενος ομως η ανακλιση του ειναι αστεια.
Βεβαια ο γιος πλεον κοιμαται ελαχιστα στο αυτοκινητο αλλα θα ηταν καλα να ξαπλωνε περισσοτερο.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#10312 Γενικά οσα έχουν ανάκληση σε αυτή την κατηγορία είναι τπτ. Ίσα για να λένε. Είχα δει και τα Besafe και Maxi Cosi Rodifix που υποιτίθεται ότι έχουν ανάκλιση και το διαφημίζουν, αλλά απλά είναι ένα κλικ (στο δε besafe πρέπει να είσαι τιραμόλα για να τα κάνεις, ή το παιδί να είναι Ζουγκλάκος... τεσπά...).
Λογικά δεν μπορούν να έχουν μεγάλη ανάκλιση γιατί δεν θα κρατάει σωστά το σώμα η ζώνη ασφαλείας.
Από εκεί και πέρα στην επιλογή μέτρησαν τα πολύ καλά αποτελέσματα σε ADAC, OAMTC, StiWa κλπ κλπ ειδικά σε πλευρική στήριξη, αλλά και οι απόψεις φίλων και γνωστών που του έχουν.
Εννοείται isofix.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#10327 Τι ανάκλιση θέλετε.... αφού αν δεν έχεις μεγάλο αυτοκίνητο τα πόδια του παιδιού χτυπάνε στο εμπρός κάθισμα.
Η παρατήρησή μου προκύπτει από τη χρήση καθίσματος σε διάφορα αυτοκίνητα μικρής και μικρομεσαίας κατηγορίας (και είμαι μετρίου ύψους και το κάθισμα το έχω όρθιο και όχι πολύ πίσω).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#10336 Το αυτοκίνητό μου δεν έχει isofix. Αλλά το επόμενο θα έχει. Αν πάρω καθισματάκι isofix μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς; Η ερώτηση έχει δύο σκέλη, πρώτον αν λειτουργεί με τη ζώνη και δεύτερον αν τα κερατάκια για το isofix ενοχλούν την τοποθέτηση, φθείρουν το κάθισμα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#10355
sknipper έγραψε:Το αυτοκίνητό μου δεν έχει isofix. Αλλά το επόμενο θα έχει. Αν πάρω καθισματάκι isofix μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς; Η ερώτηση έχει δύο σκέλη, πρώτον αν λειτουργεί με τη ζώνη και δεύτερον αν τα κερατάκια για το isofix ενοχλούν την τοποθέτηση, φθείρουν το κάθισμα κλπ.


Υπάρχουν καθίσματα που βγαίνουν σε 2 εκδόσεις με και άνευ isofix. Από ότι είδα αρκετά έχουν μηχανισμό αναδίπλωσης στις δαγκάνες του isofix, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ετσι και αλλιώς. Το αν κρύβονται αρκετά δεν το πρόσεξα. Μπορείς να το δεις ίσως και σε video στο youtube. πριν κάνεις τις επισκέψεις σου να τα δεις από κοντά.

Πάντως έχω ένα κάλλυμα για το κάθισμα του αυτοκινήτου, (πάγκος και πλάτη μέχρι πάνω) για να αποφύγω φθορές. Ούτως ή άλλως μια και το κάθισμα θα είναι εκεί για αρκετά χρόνια (θεωρητικά μέχρι να πάει 12 χρονών περίπου, πρακτικά θα δούμε). Συγκεκριμένα είχα βρει αυτό (από άλλο μαγαζί σε καλύτερη τιμή και σε συνδυασμό με μια πλάτη για το μπροστινό κάθισμα).
http://www.amazon.co.uk/Diono-40241-Ultra-Mat-Black/dp/B00BFQ5BM0/ref=sr_1_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1410773903&sr=1-1&keywords=diono+ultra+mat
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#10356
sknipper έγραψε:Το αυτοκίνητό μου δεν έχει isofix. Αλλά το επόμενο θα έχει. Αν πάρω καθισματάκι isofix μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς; Η ερώτηση έχει δύο σκέλη, πρώτον αν λειτουργεί με τη ζώνη και δεύτερον αν τα κερατάκια για το isofix ενοχλούν την τοποθέτηση, φθείρουν το κάθισμα κλπ.

Ναι μπορει. Τα κερατακια του ισοφιξ διπλωνουν κατω απο το καθισμα και δεν ενοχλουν.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#10396 Αυτο το Cybex Solution X2 το ειχα δει κι εγω...τα πλαινα προστατευτικα που εχει μου φανηκαν λιγο ψηλα (στους ωμους), ειδικα οσο το σηκωνεις, σε σχεση με το RodiFix το οποιο τελικα πηρα.
Σχετικα με την ανακλιση, περαν απο τη ρυθμιζομενη μικρη ανακλιση που εχει η βαση, κατα την τοποθετηση σπρωχνωντας την πλατη προς τα πισω του δινει επιπλεον σταθερη κλιση..αν ομως εχει το καθισμα του αυτοκινητου πολυ ισια πλατη αυτο δεν παιζει...φυσικα σε καμια περιπτωση δεν συγκρινεται με την προηγουμενη κατηγορια.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#11686 Το solution x2 fix έχει μια κάποια ανάκληση μέσω κίνησης πάνω σε "ράγες" που ουσιαστικά είναι οι βραχίονες με τις δαγκάνες του isofix.
Το συγκεκριμένο κάθισμα έχει πάριε τις καλύτερες βαθμολογίες ασφάλειας επειδή ακριβώς προσφέρει την καλύτερη πλευρική προστασία γιατί οι προστασία των ώμων ακολουθεί την προστασία του κεφαλιού. Φαίνεται λίγο πνιγηρό, αλλά είναι η καλύτερη λύση μια και συντελεί στην μικρότερη κίνηση του κεφαλιού σε πλευρική πρόσκρουση, σε συνδυασμό πάντα με το μεγάλο προσκέφαλο.
Το rodifix όπως είχα γράψει ήταν το Outsider (και runner up τελικά), γιατί παίρνει και αυτό από τις καλύτερες βαθμολογίες στις πλευρικές. εχει καλή εργονομία και καλή προστασία κεφαλιού. :s_smile

Αχρείαστα να 'ναι :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11687
Lippi έγραψε:Το solution x2 fix έχει μια κάποια ανάκληση μέσω κίνησης πάνω σε "ράγες" που ουσιαστικά είναι οι βραχίονες με τις δαγκάνες του isofix.
Το συγκεκριμένο κάθισμα έχει πάριε τις καλύτερες βαθμολογίες ασφάλειας επειδή ακριβώς προσφέρει την καλύτερη πλευρική προστασία γιατί οι προστασία των ώμων ακολουθεί την προστασία του κεφαλιού. Φαίνεται λίγο πνιγηρό, αλλά είναι η καλύτερη λύση μια και συντελεί στην μικρότερη κίνηση του κεφαλιού σε πλευρική πρόσκρουση, σε συνδυασμό πάντα με το μεγάλο προσκέφαλο.
Το rodifix όπως είχα γράψει ήταν το Outsider (και runner up τελικά), γιατί παίρνει και αυτό από τις καλύτερες βαθμολογίες στις πλευρικές. εχει καλή εργονομία και καλή προστασία κεφαλιού. :s_smile

Αχρείαστα να 'ναι :s_thumbsup


Σωστός στο τελευταίο, πληρώνεις πιο ακριβά για να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε τομέα που δεν θες να "χρειαστείς" ποτέ.

Πάντως μην φανταστείς ότι η ανάκλιση είναι τρομερή (θα το έχεις διαπιστώσει ήδη βέβαια), μιλάμε για αλλαγή κλίσης της τάξης των 4-5 μοιρών, ίσα-ίσα για να μην κρεμάει το κεφάλι του παιδιού όταν αποκοιμηθεί και να μπορεί να "απλωθεί" λίγο καλύτερα.

Σε σχέση με όσα είχαμε δει πάντως, το καλύτερο VFM σίγουρα, και ίσως από τα κορυφαία γενικότερα :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#11720 Σωστός. Η ανάκληση είναι βοηθητική να μην γερνει το κεφαλάκι μπροστά. Είναι αρκετές η 4-5 μοιρες και σε συδυασμό με την ανάκληση στο προσκέφαλο κάτι γίνεται στον ύπνο. Το VfM δεν το συζητώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#14303 Παρακαλώ βοήθεια :s_crazy

Σήμερα παρέλαβα τα Ρεκάρο Μόντσα :yahoo:

Αλλά έχω μερικές ερωτησούλες...



Κάπου στο 2ο λεπτό λέει κάτι για έξτρα ασφάλειες κλπ :s_dunno

Όντως πίσω από το κάθισμα του αυτοκινήτου έχει αυτό το σήμα με την άγκυρα :s_laughat αλλά πού ακριβώς χρησιμοποιείται;; Το καθισματάκι πάντως ήρθε χωρίς έξτρα σχοινιά και ιμάντες...

Βοήθεια πλιζ;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#14309 Τα καθισματακια για 15 εως 36 κιλα δεν εχουν ιμαντες για αγκυρωση στο πορτ μπαγκαζ, εχουν τα μικροτερης κατηγοριας.
Ασφαλιζει με τα μπρατσα του ΙΣΟΦΙΞ και με την ζωνη του αυτοκινητου.
Αν δεις τις οδηγιες χρησης θα το λεει.