Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#532049 Ειλικρινά δεν γνωρίζω, αυτό προσπαθώ να μάθω.

Το Advansafix της Britax που κοιτούσα, έχει έναν "ένθετο" στο κάθισμα, το οποίο έχει ζώνη 5 σημείων και το οποίο χρησιμοποιείς μέχρι το παιδί να φτάσει τα 15 κιλά. Από εκεί και πάνω το αφαιρείς, και έχεις ένα τυπικό κάθισμα 15-36, στο οποίο το παιδί δένεται με την ζώνη του αυτοκινήτου.

Στις δοκιμές της ADAC πάντως, το συγκεκριμένο παίρνει πολύ καλό βαθμό στην ασφάλεια, παρά το γεγονός πως καλύπτει μεγάλο εύρος ηλικιών.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#532236 Έχετε υπόψη σας πάντως ότι τα καθίσματα έχουν και ημερομηνία λήξεως!
Τα 2 δικά μου που είναι το 0-13 kgr και το 9-18 kgr έχουν διάρκεια ζωής 6-7 χρόνια. Υποθέτω (ελπίζω βασικά) ένα κάθισμα που είναι για 11 χρόνια ζωής παιδιού να έχει μεγαλύτερη διάρκεια το ίδιο. Δείτε το πάντως.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#532239 Χρειάζομαι ένα δεύτερο καθισματάκι για 2.5 ετών. Θα χρησιμοποιείται λίγο, σαν 2ο, για την κυρία που θα πηγαίνει να παίρνει τη μικρή από τον παιδικό.
Η κυρία οδηγεί ένα golf 10ετίας. Λογικά έχει Isofix. Θέλω μια οικονομική λύση.
Τι προτείνεται;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#532415 Κοιτα, αν ηταν για κανονικη χρηση θα σου ελεγα να μην πας σε αμαρκα αλλα κατι σε...
Εικόνα

Και πανω. Τωρα αν η χρηση ειναι για λιγο πηγαινε και σε πιο αμαρκο, αλλα προσπαθησε οχι τζαμπο πχ.
Άβαταρ μέλους
By skous
#532424 Δεν καταλαβαίνω την χρήση "για λίγο" και "κανονική". (και δεν βάζω μέσα τον παράγοντα ότι οδηγεί άλλος και όχι ο γονιός)

Είναι σαν να λές οτι εάν ο άλλος πάει λίγα χλμ με μηχανή, ας βάλει κράνος οικοδομής...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#532465 Προφανώς εννοεί ότι θέλει να αγοράσει κάτι οικονομικό και ας μην είναι το κορυφαίο.
Αν ένα εξαιρετικό κάνει 400€ πιθανότατα μπορείς να βρεις ένα που να παρέχει καλή ασφάλεια με 200€.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#532479 Ναι εννοείται ότι το ατύχημα μπορεί να συμβεί ακόμα και έξω από το σπίτι σου.
Για κύριο έχω καθισματάκι επώνυμο από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στην Ελλάδα έκανε 670 ευρώ, το πήρα καινούριο από ebay 450 ευρώ.
Για το 2ο, θέλω να δώσω αρκετά λιγότερα για αυτό και ρώτησα εδώ. Όχι όμως κάτι το οποίο να μην παρέχει την ασφάλεια που πρέπει στο παιδί. Απλά σε αυτό ίσως να μη με νοιάζει να έχει τα σούπερ αναπαυτικά μαξιλαράκια γιατί δεν πρόκειται να ταξιδέψουμε με αυτό.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#532595
skous έγραψε:Δεν καταλαβαίνω την χρήση "για λίγο" και "κανονική". (και δεν βάζω μέσα τον παράγοντα ότι οδηγεί άλλος και όχι ο γονιός)

Είναι σαν να λές οτι εάν ο άλλος πάει λίγα χλμ με μηχανή, ας βάλει κράνος οικοδομής...


Καλά είναι να τα λες, αλλά δεν περισσεύουν σε όλους 500άρες. :rtfm:
Και σε αυτόν με το κράνος θα του πω, αν δεν έχει χρήματα, ας πάρει ένα polycarbonate.

Σχετικά με το ότι οδηγεί άλλος δλδ τι να κάνει; Να πάρει και αυτοκίνητο;
Άβαταρ μέλους
By skous
#532623
xenos έγραψε:
skous έγραψε:Δεν καταλαβαίνω την χρήση "για λίγο" και "κανονική". (και δεν βάζω μέσα τον παράγοντα ότι οδηγεί άλλος και όχι ο γονιός)

Είναι σαν να λές οτι εάν ο άλλος πάει λίγα χλμ με μηχανή, ας βάλει κράνος οικοδομής...


Καλά είναι να τα λες, αλλά δεν περισσεύουν σε όλους 500άρες. :rtfm:
Και σε αυτόν με το κράνος θα του πω, αν δεν έχει χρήματα, ας πάρει ένα polycarbonate.

Σχετικά με το ότι οδηγεί άλλος δλδ τι να κάνει; Να πάρει και αυτοκίνητο;


Στην ασφάλεια δεν κάνω εκπτώσεις.
Προφανώς και δεν περισεύουν 500 σε οπλους, αν όμως το 1 κάνει πεντακόσια, τότε περισεύουν.

Αν μιλάμε για εργονομία-αναπαυτικό, τότε οκ, αλλιώς ειπναι εκπτώσεις και εγω προσωπικα δεν θα το έκανα ποτέ


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#532653 Σε όλα κάνουμε εκπτώσεις, ανάλογα με τα οικονομικά μας.
Και εγώ θα ήθελα για την ασφάλεια μου ένα Volvo XC90, αλλά συμβιβάζομαι με ένα Qashqai.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#532678 Ρε παιδιά, τι κριτική είναι αυτή; Από ποιόν πήρατε το δικαίωμα να κρίνετε αν μου περισσεύουν τα 500 ή όχι; Για αυτό είναι το φόρουμ; Θα πρέπει να υποβάλλουμε φορολογική δήλωση σε κάθε ερώτημα;
Επιπλέον, αν είχατε διάθεση να διαβάσετε, θα βλέπατε ότι είπα "Όχι όμως κάτι το οποίο να μην παρέχει την ασφάλεια που πρέπει στο παιδί. Απλά σε αυτό ίσως να μη με νοιάζει να έχει τα σούπερ αναπαυτικά μαξιλαράκια γιατί δεν πρόκειται να ταξιδέψουμε με αυτό".
Κοινώς, σε απλά ελλήνικος, θέλω κάτι ασφαλές χωρίς πολλές φαμφάρες, οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#532684 Εγώ πήρα για δεύτερο και το είχα στο Rallye αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/4928069/Joie-Trillo.html
Είχα διαβάσει καλές κριτικές στο Internet.
Το πήρα απο το kidscom στην αγ Παρασκευή και ήταν πολύ εξυπηρετικοι. Το βγάλανε στο πάρκινγκ και το δοκιμάσαμε στο αυτοκίνητο πριν το αγοράσουμε.

< Note >