Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#531867 Εχω παρομοιο romer και ειναι μια χαρα, περα απο το βαρος.
Αυτα που κοιτανε μπρος/πισω ή ειναι ακριβα ή δεν εχουν isofix και προς τις 2 κατευθυνσεις.

5 χρονων παιδι να κοιταζει αναποδα; Σε σταση της γιογκα προφανως...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#531869
xenos έγραψε:Αυτα που κοιτανε μπρος/πισω ή ειναι ακριβα ή δεν εχουν isofix και προς τις 2 κατευθυνσεις.

.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Οπότε αν θέλεις να το κρατήσεις το παιδί ν προς τα πίσω μέχρι τα δύο η σκας κανα 400αρι ή δεν παίρνεις isofix; Μιλάμε έχω καταμπερδευτει.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#531872 Εμεις 22 μηνών τον έχουμε και κοιτάει ακόμα προς τα πίσω. Ευτυχώς, δεν γκρινιάζει. Μόνο μια φορά τον γυρίσαμε μπροστά γιατί έκανε εμετό (στροφοδιαδρομη) ώστε να μη ζαλιστεί περαιτέρω και ξανακάνει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#531873
Serf έγραψε:Εμεις 22 μηνών τον έχουμε και κοιτάει ακόμα προς τα πίσω. Ευτυχώς, δεν γκρινιάζει. Μόνο μια φορά τον γυρίσαμε μπροστά γιατί έκανε εμετό (στροφοδιαδρομη) ώστε να μη ζαλιστεί περαιτέρω και ξανακάνει.

< Note >

Τι κάθισμα έχετε;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#531879
xenos έγραψε:
Αυτα που κοιτανε μπρος/πισω ή ειναι ακριβα ή δεν εχουν isofix και προς τις 2 κατευθυνσεις.

Το isofix δεν είναι απαραίτητα και ασφαλέστερο από ένα σωστά τοποθετημένο κάθισμα με ζωνες. Απλά είσαι σίγουρος ότι εγκαταστάθηκε 100% σωστά.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#531881 Και το δικο μου δεν είναι isofix.
Britax romer αν θυμάμαι καλά.
Μπαίνει εύκολα αν το μάθεις, με τη ζώνη κ με ιμάντες που πιάνουν κάτω απ το μπροστινό κάθισμα, ενω έχει και μια κολώνα που ακουμπάει στο πάτωμα.
Απλα είναι ογκώδες και το μπροστινό κάθισμα παει πιο μπροστά οποτε είναι λιγο στριμωγμένα για αυτον που κάθεται συνοδηγός.


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#531893
NiTse έγραψε:
Serf έγραψε:Εμεις 22 μηνών τον έχουμε και κοιτάει ακόμα προς τα πίσω. Ευτυχώς, δεν γκρινιάζει. Μόνο μια φορά τον γυρίσαμε μπροστά γιατί έκανε εμετό (στροφοδιαδρομη) ώστε να μη ζαλιστεί περαιτέρω και ξανακάνει.

< Note >

Τι κάθισμα έχετε;


Το Maxi Cosi AxisFixx (plus ή μη, δε θυμάμαι). Ακριβό αλλά καλό τόσο σε ασφάλεια (βαθμολογία από ADAC) όσο και χρηστικότητα μιας και περιστρέφεται κατά 90ο και τοποθετείς το παιδί πολύ πιο εύκολα!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#531974
NiTse έγραψε:
xenos έγραψε:Αυτα που κοιτανε μπρος/πισω ή ειναι ακριβα ή δεν εχουν isofix και προς τις 2 κατευθυνσεις.

.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Οπότε αν θέλεις να το κρατήσεις το παιδί ν προς τα πίσω μέχρι τα δύο η σκας κανα 400αρι ή δεν παίρνεις isofix; Μιλάμε έχω καταμπερδευτει.


Εγώ πήγα στο συνδυασμό Maxi-Cosi Pebble Plus (καρεκλάκι μέχρι 1 έτους περίπου) + Maxi-Cosi 2Way Pearl (καρεκλάκι μέχρι 4 ετών) σε συνδυασμό με τη βάση Maxi-Cosi 2Way Fix. Αυτή η βάση εξυπηρετεί ΜΟΝΟ αυτά τα δύο.

Το 2way pearl εννοείται ότι κοιτάει προς δυο κατευθύνσεις και λέει να κρατήσεις το παιδί όσο μπορείς περισσότερο προς τα πίσω, το όριο πιστεύω ότι τίθεται μόνο από τα πόδια του μωρού, αν χωράνε δηλαδή.

Τα ποσά είναι περίπου 220, 250 και 240 για το καθένα αντιστοίχως. Αν δεν βιάζεσαι και τα ψάχνεις κάπως συστηματικά, μπορείς να τα ρίξεις κάνα 20-30 ευρώ έκαστο. Στην Ολλανδία, Γερμανία, Βέλγιο πουλάνε πολύ οπότε έχει και εκπτώσεις. Από αντοχή στο χρόνο φαίνονται πολύ καλά πάντως. Το 2way pearl έχει έναν ελάχιστο θόρυβο όταν το παιδί δεν είναι πάνω και αυτό παίζει πάνω στη βάση του (χιλιοστά) με την κίνηση της ανάρτησης.

Το isofix είναι τόσο καλό για μένα που έχω πρόβλημα στη μέση και αναγκάστηκα να οδηγώ χαμηλό αυτοκίνητο ΜΕ ΚΟΝΤΕΣ ΖΩΝΕΣ ΠΙΣΩ :protest: , που άνετα βάφτιζα το 2ο παιδί Ιζοφίξιο/Ιζοφιξία.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#531990 To maxi cosi του serf από ότι βλέπω ξεφεύγει γύρω στα 450 € το δίνουν. Του funky το δίνουν στα 300 + αλλά δεν έχει isofix.
Επίσης όσοι πάρουν όπως και εγώ για πρώτο κάθισμα αυγό από ότι βλέπω πάμε για τρία καθίσματα μέχρι δώδεκα ετών οπότε το θέμα είναι αν θα το σπάσεις στην κατηγορία 9-18 και μετά 15-36 (που ίσως είναι πιο λογικό) ή στην κατηγορία 9-25 και μετά 15-36 σωστά;; Η μήπως στο διάστημα 25-36 μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα booster τα χαμηλά οπότε έχει νόημα να επιλέξεις 9-25;;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#531991
saxon_747 έγραψε:
xenos έγραψε:
Αυτα που κοιτανε μπρος/πισω ή ειναι ακριβα ή δεν εχουν isofix και προς τις 2 κατευθυνσεις.

Το isofix δεν είναι απαραίτητα και ασφαλέστερο από ένα σωστά τοποθετημένο κάθισμα με ζωνες. Απλά είσαι σίγουρος ότι εγκαταστάθηκε 100% σωστά.


Επειδή έχω και με isofix και χωρίς, το 1ο μπαίνει πολύ πιο εύκολα και είναι πολύ πιο σταθερό.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#531997 Το ίδιο πράγμα λέτε!

NiTse έγραψε:To maxi cosi του serf από ότι βλέπω ξεφεύγει γύρω στα 450 € το δίνουν. Του funky το δίνουν στα 300 + αλλά δεν έχει isofix.
Επίσης όσοι πάρουν όπως και εγώ για πρώτο κάθισμα αυγό από ότι βλέπω πάμε για τρία καθίσματα μέχρι δώδεκα ετών οπότε το θέμα είναι αν θα το σπάσεις στην κατηγορία 9-18 και μετά 15-36 (που ίσως είναι πιο λογικό) ή στην κατηγορία 9-25 και μετά 15-36 σωστά;; Η μήπως στο διάστημα 25-36 μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα booster τα χαμηλά οπότε έχει νόημα να επιλέξεις 9-25;;


Εγώ σε αυτό το ερώτημα επέλεξα αυγό, 9-18, 15-36.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#532010
NiTse έγραψε:Επίσης όσοι πάρουν όπως και εγώ για πρώτο κάθισμα αυγό από ότι βλέπω πάμε για τρία καθίσματα μέχρι δώδεκα ετών οπότε το θέμα είναι αν θα το σπάσεις στην κατηγορία 9-18 και μετά 15-36 (που ίσως είναι πιο λογικό) ή στην κατηγορία 9-25 και μετά 15-36 σωστά;; Η μήπως στο διάστημα 25-36 μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα booster τα χαμηλά οπότε έχει νόημα να επιλέξεις 9-25;;


Σκέτο μπέρδεμα η επιλογή καθίσματος.
Από την στιγμή που το αυγό είναι μέχρι τα 13Kg, γιατί να πάρεις ένα 9-18 και να μην πάρεις απευθείας ένα 9-36 που να κοιτάει προς τα μπροστά. Φοβάμαι πως αν αγοράσω 9-18 που να κοιτάει προς τα πίσω, θα δώσω τζάμπα λεφτά, γιατί μεγάλωσε και θα θέλει σιγά σιγά να κοιτάει προς τα μπροστά και να βλέπει έξω.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#532017 Απλώς σαν σημείωση, το 2way pearl το πήρε φίλη μου με 220 αυτήν την εβδομάδα από Γερμανία στην Αθήνα.

Έχει νόημα αν υπάρχει σχέδιο για επόμενο παιδί, αλλιώς είναι πολλά λεφτά καρεκλάκι συν βάση αν δεν πας και για το 0-12 για να κάνει την απόσβεση σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#532041
axel12p έγραψε:
NiTse έγραψε:Επίσης όσοι πάρουν όπως και εγώ για πρώτο κάθισμα αυγό από ότι βλέπω πάμε για τρία καθίσματα μέχρι δώδεκα ετών οπότε το θέμα είναι αν θα το σπάσεις στην κατηγορία 9-18 και μετά 15-36 (που ίσως είναι πιο λογικό) ή στην κατηγορία 9-25 και μετά 15-36 σωστά;; Η μήπως στο διάστημα 25-36 μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα booster τα χαμηλά οπότε έχει νόημα να επιλέξεις 9-25;;


Σκέτο μπέρδεμα η επιλογή καθίσματος.
Από την στιγμή που το αυγό είναι μέχρι τα 13Kg, γιατί να πάρεις ένα 9-18 και να μην πάρεις απευθείας ένα 9-36 που να κοιτάει προς τα μπροστά. Φοβάμαι πως αν αγοράσω 9-18 που να κοιτάει προς τα πίσω, θα δώσω τζάμπα λεφτά, γιατί μεγάλωσε και θα θέλει σιγά σιγά να κοιτάει προς τα μπροστά και να βλέπει έξω.

Εκτός από το ότι θέλω να προσπαθήσω να κοιτάει πίσω μέχρι τα δύο ένα κάθισμα της κατηγορίας 9-36 είναι ουσιαστικά ένα κάθισμα έντεκα ετών από ενός μέχρι δώδεκα. Λίγο |λογοκρισία| μου φαίνεται αυτό υπάρχει περίπτωση να τη βγάλεις με ένα κάθισμα μόνο για έντεκα χρόνια;;;