Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#550180
sargus έγραψε:
sargus έγραψε:Λοιπόν, μου έκανε κάτι κουλό η μικρή!
Πήρα το παρακάτω κάθισμα επειδή το βρήκα προσφορά:

Εικόνα

Το κάθισμα αυτό είναι 9-36. Εγώ ήθελα 15-36 για να αντικαταστήσουμε το οπίσθιο που έχουμε τώρα όταν φτάσει η μικρή το βάρος (τώρα είναι 13,5 κ.). Αλλά αφού το βρήκα προσφορά, το πήρα μια ώρα αρχύτερα και το έβαλα στο 2ο αμάξι μας για να το χρησιμοποιούμε από τώρα.
Λοιπόν, η μικρή δεν το θέλει καθόλου! Προτιμάει το κάθισμα που βλέπει πίσω :lol: . Το απεχθάνεται τόσο πολύ που για να κάτσει, αναγκάζομαι να της πω ότι το άλλο καθισματάκι της έχει χαλάσει σήμερα! :s_biggrin .
Τελικά δεν τα πιάνεις πουθενά τα παιδιά...


@theo13,

τελικά η μικρή μου το συνήθισε και το μεγάλο του θετικό είναι ότι κοιμάται πολύ εύκολα σε αυτό χωρίς να πέφτει το κεφαλάκι της. Κοιμάται είτε κάνοντας το μπροστινό μαξιλαράκι "μαξιλάρι" ή ξαπλωμένη πίσω. Και στις 2 στάσεις φαίνεται να κοιμάται πολύ άνετα καθώς αργεί πολύ να ξυπνήσει σε σχέση με τα προηγούμενα 2 καθισματάκια που είχαμε. Οπότε -χωρίς να ξέρω τον ανταγωνισμό- εγώ το προτείνω αυτό.

τέτοιο κάθισμα έχω βάλει κ εγώ στο bmw και του αρέσει του μικρού πολύ, σε σημείο που δε θέλει να μπει στο γκολφ αλλά στο bmw :lol: ξέρει αυτός :lol:

όπως λες δεν πέφτει το κεφάλι, έχει ειδική κλίση.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551749 Παρελήφθη σήμερα το κάθισμα. Η τοποθέτηση ήταν πολύ εύκολη. Ακόμα δεν έβαλα βέβαια τον μικρό επάνω. Έχω όμως μια απορία. Σε κάθισμα με ισοφιξ με το πόδι στήριξης μπροστά μετά την τοποθέτηση πρέπει να είναι εντελώς ακουνητο και αν όχι ποιο είναι το αποδεκτό ποσοστό παιξίματος;;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#551753 Ακούνητο δεν γίνεται, στον κάθετο άξονα θα κινείται προς τα πάνω... Το σημαντικότερο όλων είναι να πατάει καλά κάτω. Όλα τα πόδια ρυθμιζόμενα είναι, αποκλείεται να μην βρεις μια θέση που να σε ικανοποιεί.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551756 Στον κάθετο άξονα δεν δοκίμασα καν να το κουνήσω. Εννοώ κουνιέται δεξιά αριστερά. Το πόδι δεν πρέπει να κοιτάει εντελώς κάθετα; Εννοείς να του δώσω κλίση;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#551759 Εγώ είχα πάρει το κάτωθι (προ ...11ετίας :help: ), το οποίο έμπαινε όπως στο βίντεο. Θα βρεις σίγουρα αντίστοιχες οδηγίες και για το δικό σας κάθισμα.
Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα :) !

Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551761 Το δικό σου πιάνει και με τη ζώνη επιπλέον εκτός από το πόδι και όταν το κουνάει αυτή δεν κουνιέται σχεδόν καθόλου. Το δικό μου κουνιέται σαφώς περισσότερο. Τι να πω θα ψαχτώ λίγο καλύτερα με τη ρύθμιση του ποδιού.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#551799 Έχω ένα προβληλματισμό. Ο μικρός είναι αρκετά αναπτυγμένος, 8,5 ετών 1,36 36 κιλά και είναι οριακά στο καρεκλάκι, αλλά η ζώνη του έρχεται ψηλά. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Τα κωλοκαθίσματα νομίζω ότι δεν είναι ασφαλή, αλλά τουλάχιστον θα φέρουν το λαιμό του στο σωστό ύψος
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#551803
Corto Maltese έγραψε:Έχω ένα προβληλματισμό. Ο μικρός είναι αρκετά αναπτυγμένος, 8,5 ετών 1,36 36 κιλά και είναι οριακά στο καρεκλάκι, αλλά η ζώνη του έρχεται ψηλά. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Τα κωλοκαθίσματα νομίζω ότι δεν είναι ασφαλή, αλλά τουλάχιστον θα φέρουν το λαιμό του στο σωστό ύψος

Booster. Ειναι το μονο που εξασφαλιζει οτι δεν θα τον πιεζει η ζωνη στον λαιμο. Μια χαρα ασφαλη ειναι αν η ζωνη περασει ΚΑΙ απο τα δυο μπρατσακια
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#551808 booster λέγονται τα κωλοκαθίσματα; Έπρεπε να το φανταστώ ότι έχουν εντυπωσιακό όνομα. ΟΚ θενξ, έχω τέτοιο από τα ανήψια μου, αλλά δε με ενέπνεε και πολύ ασφάλεια.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#551811 Σε πλευρικές (ω μη γένοιτο), πράγματι δεν προσφέρουν καμία πρόσθετη ασφάλεια.
Ίσως ένα κάθισμα με περισσότερες ρυθμίσεις; (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/10651045/Cybex ... 3-Fix.html) Χωρίς να γνωρίζω τι κάθισμα έχετε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#551815 Ακόμα και αυτό λέει μέγιστο βάρος 36...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551818 https://youtu.be/pJtcQ1vrXWs
Τόσο περίπου κουνιέται και το δικό μου :hmmm:
Μήπως η περιστρεφόμενη βάση το κάνει να έχει επιπλέον μπόσικο ή είναι φυσιολογικό;;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#551819
Corto Maltese έγραψε:booster λέγονται τα κωλοκαθίσματα; Έπρεπε να το φανταστώ ότι έχουν εντυπωσιακό όνομα. ΟΚ θενξ, έχω τέτοιο από τα ανήψια μου, αλλά δε με ενέπνεε και πολύ ασφάλεια.

Η αληθεια ειναι οτι σε πλευρικη δεν υπαρχει κατι να κρατα το παιδι. Σε σχεση με τα καθισματα 9-18 και 18-36 που εχουμε, οχι εγω μιας και ουτε κωλοκαθισμα εχει ο δικος μου πια, δειχνει καπως. Αλλα καπως ετσι καθονται κια οι επιβατες στο πισω καθισμα.