Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#370502 Το αυγό έρχεται με βάση isofix ή απλά το δένεις με την ζώνη;
Πολύ ωραία τα set της Cybex, αν και τα χρώματα είναι λίγο μουντά. Είδα ότι έχει και ωραία καροτσάκια, αν και δεν καταλαβα αν υπάρχει κάποια διαφορά στην πράξη ανάμεσα στα "τρίκυκλα" και τα "κλασσικά".
Βρήκα στο internet το site prams.net, το οποίο έχει αρκετά καλές τιμές, δεν γνωρίζω όμως πόσο αξιόπιστο είναι. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370513 Axel12p
Αυτό που λες:Μπέρδεμα!!
Όσο έχω μπερδευτεί εδώ κ μερικούς μήνες που ψάχνω καθισματάκι 9-18, δεν έχω μπερδευτεί ποτέ στη ζωή μου. Και κάνω πολλές αγορές, και όλες με ψάξιμο και διάβασμα μέχρι αηδίας (από το πιο μικρό μέχρι και το πιο μεγάλο προϊόν). Είμαι από εκείνους τους σπαστικούς που τα ψειρίζουν όλα και όμως τώρα στο καθισματάκι, έχω παραδώσει όπλα...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#370637
axel12p έγραψε:Το αυγό έρχεται με βάση isofix ή απλά το δένεις με την ζώνη;


Παίζουν και οι 2 επιλογές.

sargus έγραψε:Axel12p
Αυτό που λες:Μπέρδεμα!!
Όσο έχω μπερδευτεί εδώ κ μερικούς μήνες που ψάχνω καθισματάκι 9-18, δεν έχω μπερδευτεί ποτέ στη ζωή μου. Και κάνω πολλές αγορές, και όλες με ψάξιμο και διάβασμα μέχρι αηδίας (από το πιο μικρό μέχρι και το πιο μεγάλο προϊόν). Είμαι από εκείνους τους σπαστικούς που τα ψειρίζουν όλα και όμως τώρα στο καθισματάκι, έχω παραδώσει όπλα...


Καλώς ήρθες στο κλαμπ! :lol:
Εγώ σε 9-18 έχω το besafe izi kombi 3 και είναι οκ, αν εξαιρέσεις ότι:
*είναι σχετικά τεράστιο και μπροστά κάθεσαι αλλά πολύ περιορισμένα
*όταν το γυρίζεις μπροστά δένεται μόνο με ζώνη και μου φαίνεται ότι δεν ήταν πολύ σταθερό.
*έχει ανάκλιση αλλά όχι τρομερή

Εγώ γενικά δεν ξανά αγοράζω τπτ που δεν μπαίνει με isofix! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370662
xenos έγραψε:Καλώς ήρθες στο κλαμπ! :lol:
Εγώ σε 9-18 έχω το besafe izi kombi 3 και είναι οκ, αν εξαιρέσεις ότι:
*είναι σχετικά τεράστιο και μπροστά κάθεσαι αλλά πολύ περιορισμένα
*όταν το γυρίζεις μπροστά δένεται μόνο με ζώνη και μου φαίνεται ότι δεν ήταν πολύ σταθερό.
*έχει ανάκλιση αλλά όχι τρομερή

Εγώ γενικά δεν ξανά αγοράζω τπτ που δεν μπαίνει με isofix! :rtfm:


-Τα isofix είναι σίγουρα πιο σταθερά στο μάτι και φυσικά μπαίνουν ευκολότερα. Όπου έχω διαβάσει όμως, δε θεωρείται αυτό το δέσιμο πιο ασφαλές από εκείνο με τη ζώνη.
-Μάλλον και εγώ σε besafe κλίνω. Με προβληματίζει μόνο ο ανύπαρκτος χώρος που θα μείνει για τον μπροστινό. Εσύ τι αυτοκίνητο έχεις;
-Γιατί να το γυρίσεις καν μπροστά το κάθισμα; Δεν αντέχει άλλο το παιδί;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#370700
sargus έγραψε:-Τα isofix είναι σίγουρα πιο σταθερά στο μάτι και φυσικά μπαίνουν ευκολότερα. Όπου έχω διαβάσει όμως, δε θεωρείται αυτό το δέσιμο πιο ασφαλές από εκείνο με τη ζώνη.
-Μάλλον και εγώ σε besafe κλίνω. Με προβληματίζει μόνο ο ανύπαρκτος χώρος που θα μείνει για τον μπροστινό. Εσύ τι αυτοκίνητο έχεις;
-Γιατί να το γυρίσεις καν μπροστά το κάθισμα; Δεν αντέχει άλλο το παιδί;


Το κάθισμα είναι σε corsa d! :lipsealed: O μπροστινός κάθεται μεν, άβολα και περιορισμένα δε.
Το γύρισα για τον μεγάλο και τώρα το ξαναγύρισα προς τα πίσω για τον μικρό.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#370726
sargus έγραψε:Corsa ε; Εντυπωσιακό!! Ευχαριστώ!


χαχα! Να σου στείλω φωτό;
ΑΛΛΑ, έχει πολύ χώρο για τα πόδια του παιδιού.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#370780 Το Besafe izi x4 το έχω κι εγώ. Πράγματι είναι ογκώδες και δεν αφήνει πολύ χώρο στον συνοδηγό. Βέβαια τον χώρο που αφαιρεί από τον συνοδηγό τον δίνει στο παιδί, αφού του παρέχει περισσότερο χώρο για τα πόδια σε σχέση με άλλα καθίσματα όταν είναι τοποθετημένο ανάποδα. Επίσης θέλει προσοχή με την ορατότητα από το πίσω δεξί παράθυρο γιατί κλείνει αρκετά το πεδίο του οδηγού.
Άβαταρ μέλους
By famas
#370785 Ψιλο άσχετο, αλλά καλός φίλος έχει σε Corolla του 2006 δύο besafe, ενδιάμεσα έχει τον 15χρονο γιό του, ενώ ο ίδιος είναι 1.95 κι η γυναίκα του 1.80. Κάθε φορά τον θαυμάζω που έρχονται όλοι μαζί από Βόλο -θεσσαλονίκη μονοκοπανιά.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#370798
skous έγραψε:
PeterPan έγραψε:
Kon5 έγραψε:Το κρεβατάκι λέγεται πορτ μπεμπέ ( :lol: τί μαθαίνω θεέ μου , καλά ασχολιόμουν με τα Montecristo :shifty: :svivhaha: :s_sarcastic :s_sarcastic ). Είναι για λίγους μήνες και γι'αυτό το λόγο δεν το πήραμε στο inglesina trilogy. Απ΄ότι είδα η πλάτη στο καρότσι οριζοντιώνεται πλήρως.

Νομίζω πως το λένε καλαθούνα στην Ελλάδα...

Τους πρώτους 6 μήνες το παιδί χρειάζεται την καλαθούνα, μετά το καθισματάκι στο καρότσι ...

Είναι βασικό το παιδί να ξαπλώνει τελείως σαν σε κρεβάτι... καλό είναι επίσης κ ένα στρωματάκι μες την καλαθούνα, πχ εμείς πήραμε της träumeland, πρέπεινα τα φέρνουν κ στην Ελλάδα.

Πορτ μπεμπέ λέγεται το καλάθι που μπαίνει στο αμάξι κ στο καρότσι, αν δεν απατώμαι...
Εμείς το πήραμε (Cybex cloud q) να ισιώνει όπως ειπώθηκε για να μην είναι το παιδί συνεχώς σε θέση κύφωσης...

Από την εμπειρία μου δε το χρειάζεται κανείς τόσο, εμας μας βόλεψε στα ταξίδια κ όταν ήταν πολύ μικρό. Γνώμη μου να παρει κανείς ένα καλό καρεκλάκι Sirona Cybex που κάνει από νεογέννητα κ μία καλαθούνα.


< >


Η καλαθούνα είναι ένα "καλαθι" για υο σπίτι αντι κρεβατιού.

Αυτα που μπαίνουν σε καρότσια, είναι τα πορτ μπεμπε που ειναι ΥΠΕΡΑΧΡΗΣΤΑ εφόσον το καρότσι ξαπλώνει πλήρως (και υπερεπικίνδυνα αν μαπίνουν στο αυτοκίνητο)
< >

κι εγώ για καλαθούνα έμαθα ατό που είναι στο σπίτι και χρησιμοποιείται για κρεβάτι.
Για τα πορτ μπεμπε των καροτσιών, πιστεύω οτι είναι πολύ χρήσιμα, ειδικά αυτά που αποσπώνται από το καρότσι και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε ένα σπίτι. Είναι πολύ πιο άνετα από οποιαδήποτε διπλωμένη πλάτη καροτσιού, και ειδικά εάν το παιδί γεννηθεί από τον Απρίλιο και μετά, δηλαδή οι πρώτοι 5-6 μήνες συμπέσουν με καλοκαιρία που μπορείς να το βγάζεις βόλτες έξω, είναι πραγματικά πολύ άνετα και ασφαλή για τα μωράκια. Οι δικές μας πολύ τα ευχαριστήθηκαν μέχρι τον πέμπτο μήνα που άρχισαν να νιώθουν κλειστοφοβικά (επειδή είναι λίγο βαθιά) και αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε τη διαμόρφωση καθίσματος.
Εννοείται οτι είναι επικίνδυνα να χρησιμοποιούνται στο αυτοκίνητο, εκτός του οτι δεν βολεύουν και καθόλου εκεί
Άβαταρ μέλους
By skous
#370801 [quote="sargus"]

-Τα isofix είναι σίγουρα πιο σταθερά στο μάτι και φυσικά μπαίνουν ευκολότερα. Όπου έχω διαβάσει όμως, δε θεωρείται αυτό το δέσιμο πιο ασφαλές από εκείνο με τη ζώνη. [\quote]

Δεν παίζει αυτό με τίποτα όμως....
Ειναι απείρως πιο ασφαλή.


< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370829
skous έγραψε:
sargus έγραψε:
-Τα isofix είναι σίγουρα πιο σταθερά στο μάτι και φυσικά μπαίνουν ευκολότερα. Όπου έχω διαβάσει όμως, δε θεωρείται αυτό το δέσιμο πιο ασφαλές από εκείνο με τη ζώνη. [\quote]

Δεν παίζει αυτό με τίποτα όμως....
Ειναι απείρως πιο ασφαλή.


< >


Δεν ξέρω φίλε μου. Εγώ απλά μεταφέρω τι έχω διαβάσει.
Αυτό που λένε παντού είναι ότι η διαφορά δεν είναι στην παραπάνω ασφάλεια που παρέχουν αλλά στο ότι διασφαλίζουν ότι και ο πιο απρόσεκτος γονιός θα καταφέρει να το βάλει σωστά. Κάτι που δε γίνεται με τη ζώνη του αυτοκινήτου που θέλει πολλή προσοχή! Λένε επίσης, ότι τοποθετημένα σωστά και με τους 2 τρόπους, η ασφάλεια είναι η ίδια. Αν το σκεφτείς και λογικά, γιατί να μην είναι άλλωστε; Μιλάμε για ένα συνολικό βάρος μωρού-καροτσιού υποπολλαπλάσιο του βάρους ενός ενήλικα για τον οποίο είναι κατασκευασμένες οι ζώνες. Δεν ξέρω αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου.

Τελικά παράγγειλα μόλις τώρα το besafe izi kid x2 isize. Είναι λίγο ακριβό και ογκώδες (τα μειονεκτήματά του) αλλά από όσα έψαχνα παίρνει την υψηλότερη βαθμολογία στα τεστ και από κοντά μου έδωσε περισσότερη σιγουριά (στιβαρότητα και ποιότητα) από τα υπόλοιπα. Α, ναι επίσης δε στρίβει για να φορτώσεις το παιδί. Ελπίζω όμως ότι θα βολέψει τη μικρή και ότι θα αποδειχθεί και ανθεκτικό στο χρόνο στην περίπτωση που ακολουθήσει και άλλο παιδί/ιά.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#370872
sargus έγραψε:-Γιατί να το γυρίσεις καν μπροστά το κάθισμα; Δεν αντέχει άλλο το παιδί;


Μου φαίνεται πως τα παιδιά αντέχουν .....εμείς δεν αντέχουμε :s_no
Είδα στο Google φώτο με παιδιά σίγουρα 2-4 χρονών να κοιτάν ακόμα πίσω... :omg:

Παράδειγμα εμένα....ο μικρός δεν άντεχε πάνω από μία ώρα ( υποθέτουμε λόγο των λυγισμένων γονάτων...)
Για να μην κάνουμε κάθε 1 ώρα και κάτι στάση , τον γυρίσαμε εμπρός... :s_yes
Σκεφτόμουν, σε 1 μήνα που έχω 7ωρο ταξίδι ίσως το κάνω 12ωρο... :help: .λέω ΄γω ...περίπου...υπερβάλλω μάλλον..είναι και οι ώρες που θα κοιμηθεί...
Το σίγουρο είναι πως πρέπει να κοιτούν όσο περισσότερο προς τα πίσω.
Κάτι ξέρουν εκεί πάνω οι Βόρειοι που το έχουν νομίζω υποχρεωτικό μέχρι τα 4.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#370878 Ρε 4 χρονων θα κανουν γιογκα, κοιτωντας προς τα πισω.
Εκτος αν εχεις κανενα transit.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#370888
xenos έγραψε:Ρε 4 χρονων θα κανουν γιογκα, κοιτωντας προς τα πισω.
Εκτος αν εχεις κανενα transit.


http://www.goodeggcarsafety.com/blog/what-is-isize.html
https://www.reconditionengines.co.uk/blog/uk-parliament-trails-eu-rear-facing-child-car-seat-laws/
https://securiteauto.files.wordpress.co ... -105cm.jpg

Δεν είναι 3-4 χρονών αυτά τα παιδιά? :hmmm: