Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#551830
Corto Maltese έγραψε:Ακόμα και αυτό λέει μέγιστο βάρος 36...

Έχεις δίκιο, είναι στο όριο. Φαντάζομαι μόνο booster σ' αυτήν την περίπτωση :s_dunno
Γι αυτό εγώ στον δικό μου κάνω δίαιτα (25 κιλά, ίδια ηλικία :vava: ), για να μην αντιμετωπίζω τέτοια προβλήματα :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#551858
NiTse έγραψε:Παρελήφθη σήμερα το κάθισμα. Η τοποθέτηση ήταν πολύ εύκολη. Ακόμα δεν έβαλα βέβαια τον μικρό επάνω. Έχω όμως μια απορία. Σε κάθισμα με ισοφιξ με το πόδι στήριξης μπροστά μετά την τοποθέτηση πρέπει να είναι εντελώς ακουνητο και αν όχι ποιο είναι το αποδεκτό ποσοστό παιξίματος;;

Κάνε μια δοκιμή και με το παιδί μέσα. Και σε εμένα την πρώτη φορά που τοποθέτηση αντίστοιχο κάθισμα έπαιζε και ακουγόταν και χτυπήματα κατά την οδήγηση, αλλά μόλις μπήκε το παιδί, προφανώς λόγω επιπλέον βάρους, όλα έστρωσαν!

Τσέκαρε μόνο να έχουν κουμπώσει σωστά αριστερά-δεξιά το ISOFIX.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551864 :s_thumbsup Σωστά θα το δοκιμάσω και με το παιδί μέσα. Επιπλέον φαντάζομαι επειδή το έχω γυρισμένο να κοιτάει προς τα πίσω έχω τέρμα ανοιγμένους τους βραχίονες του isofix. Ίσως αν τους φέρω πιο κοντά στην πλάτη του καθίσματος να περιοριστεί το κούνημα αλλά τότε θα χάσω ζωτικό χώρο για τα πόδια του μικρού.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#551909 Τσέκαρε καλά τις οδηγίες τοποθέτησης του κατασκευαστή. Στο δικό μας έχει ένα μεταλλικό Π, το οποίο όταν τοποθετείς το κάθισμα πρέπει να ακουμπάει στην πλάτη του καθίσματος. Η λογική είναι πως σε περίπτωση ατυχήματος κρατάει κόντρα και δεν πετάγεται το κάθισμα από την θέση του.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#551954 Συμβαίνει σε διάφορα καθίσματα να υπάρχει ένα κούνημα μικρό όταν δεν είναι το παιδί πάνω. Θα δοκίμαζα να το ελαχιστοποιήσω με λίγη προσπάθεια στους βραχίονες του Isofix όπως λένε παραπάνω αλλά και στο "πόδι" (το ύψος πρέπει να είναι το σωστό).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#558588 Είμαστε σε αναζήτηση παιδικού καθίσματος 9-36μηνών για το 2ο αυτοκίνητο της οικογένειας (Citroen Xsara του'97). Υπό Κ.Σ. 2-3 φορές το μήνα θα μπαίνει ο μικρός για μεταφορά προς/από τον παιδικό σταθμό στα 3' από το σπίτι και μόνο σε έκτακτη ανάγκη θα κάνει μεγαλύτερη διαδρομή. Η σύζυγος προτείνει μεταχειρισμένο κάθισμα. Εγώ αντιπροτείνω καινούργιο φθηνό μιας και μεταχειρισμένο δεν υπάρχει γνωστός να πάρουμε και θα πρέπει να πάμε μέσω αγγελίας, κάτι που δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Προφανώς πρέπει να δένει με ζώνη στο αυτοκίνητο γιατί isofix γιοκ.

Ποια η γνώμη σας; Αν καινούργιο, καμιά πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#558595 Εμείς πήραμε ένα σετ από chico νομίζω 70 ευρώ το ένα έκανε και δυο ακόμα σετ από τον μουστάκα στα 60 ευρώ το ένα για το αυτοκίνητο της συζύγου, το άλλο για τους γονείς μου και τη πεθερά μου.

Είναι αποκλειστικά για χρήση από και προς τον παιδικό/νηπιαγωγείο δηλαδή 5-10 λεπτά.

Είναι μια χαρά!

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#558615 :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Ελπίζω να υπάρχει σε κοντινό κατάστημα διαθέσιμο προς δοκιμή στο αυτοκίνητο να επιβεβαιώσω ότι η ζώνη είναι αρκετά μακριά για να το δέσει (την είχα πατήσει στο TypeR με κάθισμα).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#558621 Της Chicco νομιζω ειναι κατιτις ακριβοτερα ,αλλα μακραν ποιοτικοτερα απο το ανωτερω.
Εγω στο 1 αμαξι εχω ενα της Chicco των 120ευρω ,στο αλλο ενα πιο φτηνο που πηρα απο Λητω..
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#635291 Ήθελα να πάρω ένα καθισματάκι που να το μεταφέρω εύκολα από το ένα αυτοκίνητο στο άλλο, πχ όταν ανοίγω την τρίτη σειρά στο GT ή στο cabrio στο πίσω κάθισμα όταν πάω βόλτα τον μικρό (δεν έχει κουμπί απενεργοπόιησης αερόσακου το Ε93 :s_cry κ δεν μπορώ να τον βάλω τον μικρό στη θέση του συνοδηγού). Αγόρασα ένα της Peg Perego, καλό ποιοτικώς. Αλλά χθες που το δοκίμασα έγινε αυτό που φοβόμουν. Κοιμήθηκε στον δρόμο κ για 2-3 λεπτά προσπαθούσα να τον κρατήσω ξύπνιο για να μη γέρνει ο αυχένας του...

Τελικά μόλις φτάσαμε σπίτι έβαλα το καθισματάκι ξανά στο κουτί αφού το τακτοποίησα κ πίσω στο βενζινάδικο για να το στείλω πίσω στην Amazon. Παρήγγειλα ξανά το CYBEX Gold Solution S-Fix τελικά.

Αυτά τα μικρά καθισματάκια φαίνονται πολύ βολικά αλλά και οι 2 μου μικροί μπόμπηρες κοιμούνται στο αμάξι κ δε με βολεύουν.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#638980
PeterPan έγραψε: Τελικά μόλις φτάσαμε σπίτι έβαλα το καθισματάκι ξανά στο κουτί αφού το τακτοποίησα κ πίσω στο βενζινάδικο για να το στείλω πίσω στην Amazon. Παρήγγειλα ξανά το CYBEX Gold Solution S-Fix τελικά.


Και στα δυο μικρά μου έχω το S-fix και μπορώ να πω ότι στο θέμα ύπνος στο αυτοκίνητο είναι κορυφαία!
Άβαταρ μέλους
By elvet
#639158 ΚΙ εγώ με τα cybex Q2 fix είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά η στήριξη του αυχένα είναι τέτοια που δεν πέφτει το κεφάλι μπροστά, ούτε στο πλάι (φωτο από internet)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#639204 Το ίδιο και στα Q3. Το μόνο "παράπονο" είναι ότι αν κοιμηθούν για ώρα (>1), πιάνεται ο σβέρκος τους λόγω της σχετικά έντονης κλίσης του κεφαλιού προς τα πίσω. Δεν μπορείς προφανώς να τα έχεις όλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#639289 Στο S-Fix υπάρχει ρύθμιση της κλίσης του αυχένα προς τα πίσω σε τρεις σκάλες. Ίσως υπάρχει κ στο δικό σου


< >