Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By petrosk
#506511 Κατόπιν αρκετής ανάγνωσης θα ήθελα τις γνώμες σας, τώρα έχω τα foppapedreti isodynamik στο Φόρεστερ που έχουν και αρκετή ανάκληση για τον ύπνο, αλλά είναι λίγο ογκώδη και με δυσκολία χωράει να καθίσει κάποιος ενδιάμεσα και όπου να ναι θα σταματήσουμε και τις ζώνες 5 σημείων για να πάμε στις τριών και όπως το τσέκαρα είναι λίγο δύσκολο το σύστημα που έχει για τις ζώνες του αυτοκινήτου(χρειάζεται να περαστεί το κούμπωμα από μια τρυπα)μας έχουμε βολέψει παρά πολύ μέχρι στιγμής τα συγκεκριμένα, αλλά μετά μάλλον θα είναι λίγο δύσχρηστα, τώρα που ήρθε και το νέο αυτοκίνητο πρέπει να βάλουμε και σε αυτό και προσανατολιζόμαστε περισσότερο προς cybex q2-3 η σε concord, κοιμούνται πολύ συχνά οι μικρές στο αμάξι και θα ήθελα να χωράει, έστω και λίγο στριμωχτα ένα αδύνατο άτομο στη μέση, οι μικρές είναι 4ων και 17 κιλά έκαστος και το αυτοκίνητο που θα μπούνε είναι το νέο cactus

Ακούω γνώμες, προτάσεις για αλλά καθίσματα που σας έχουμε βολέψει και μαγαζιά από εξωτερικό για αγορά γιατί σε κάποια έχει τρελές διάφορες που κοίταγα.


< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#506513 Και εγώ έτσι έλεγα, ότι τα 3ων σημείων θα ναι χειρότερα, αλλά τελικά είναι καλύτερα για μεγαλύτερα παιδιά.
Εγώ έχω cybex, οπότε θα στα πρότεινα κιόλας.Για τη θέση και πάλι θα έχεις θέμα γιατί εξαρτάται σε τι θέση είναι οι βάσεις του isofix. Εμένα στο κόρσα κάθεται κάποιος ανάμεσα (όχι άνετα). Στο 116 όχι. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#515777 παρήγγειλα για το bmw το Cybex-Pallas-M-fix 2017 μοντέλο στα 200€, 100€ πιο κάτω από το 2018 μοντέλο που είναι το ίδιο όπως φαίνεται, ίσως αλλάζει καμιά ραφή στο κάλυμμα. https://www.amazon.de/Cybex-Pallas-M-fi ... GJ7RNTC6P8

Εντυπώσεις έχω διαβάσει πολύ καλές. Στην κατηγορία 9-36kg φαίνεται να είναι από τα καλύτερα. Θα δω κ κατασκευή, αν κ από cybex δεν είχα ποτέ παράπονο μέχρι τώρα.

Ο μικρός κοιτάζει ακόμη προς τα πίσω (2 ετών παρά κάτι πλέον). Στη BMW όμως 2 φορές που έβαλα το καθισματάκι που έχουμε έως τώρα 360 spin joie, του ήταν κάπως κλειστοφοβικά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#515809
sargus έγραψε:Πολύ ωραίο! Γράψε μας εντυπώσεις μετά από λίγη χρήση αν το θυμηθείς γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι.

μεχρι το άλλο Σάββατο θα το έχω δοκιμάσει και θα γράψω :)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#531715 Έχει κανείς άποψη για το Britax Romer Advansafix III Sict; Τώρα είμαστε ακόμη στο "αυγό" (Cybex Aton 5), αλλά σύντομα θα χρειαστεί να ανέβουμε κατηγορία.

Σκεφτόμουν αρχικά για κανένα Cybex, αλλά το τραπεζάκι μπροστά δε βλέπω να το δεχόμαστε εύκολα, ενώ δεν έμεινα και πολύ ικανοποιημένος από τα υπόλοιπα Cybex που έχω αγοράσει. Το καροτσάκι δεν είναι πολύ πρακτικό και δεν έχει ρυθμιζόμενη σε ύψος λαβή, ενώ το κάλυμμα του Aton 5 είναι πάρα πολύ δύσκολο να αφαιρεθεί για να πλυθεί.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#531790 Έχω σκοπό να προσπαθήσω να κρατήσω το μικρό να κοιτάει προς τα πίσω μέχρι δύο ετών. Τώρα είναι δεκατρίων μηνών και είναι σε αυγό αλλά λογικά σε κανά μήνα θα χρειαστεί αλλαγή όχι τόσο για τα κιλά αλλά γιατί με τη στάση του σώματος στο αυγό δυσανασχετεί αρκετά πλέον και το κεφάλι του είναι σχεδόν στο ίδιο ύψος με την πλάτη του καθίσματος. Από έρευνα διαδικτυακή που έκανα για να βρω κάθισμα που να κοιτάει αρχικά πίσω και στη συνέχεια να γυρνάει εμπρός στην κατηγορία 9-18, 9-25 έχω ελάχιστες και ακριβές επιλογές, ενώ αντίθετα αν βάλω κριτήρια αναζήτησης 0-25 ή 0-36 οι επιλογές είναι εμφανώς περισσότερες και με πιο λογικές τιμές. Έχει νομίζω συζητηθεί και παλιότερα ότι τα καθίσματα που συνδυάζουν πολλές κατηγορίες ίσως δεν είναι και τα καλύτερα. Στην πράξη ένα κάθισμα π.χ. 9-25 με ένα κάθισμα 0-25 έχουν μόνο διαφορά στα επιπρόσθετα μαξιλαράκια του 0-25 που το κάνουν ιδανικό και για νεογέννητο ή είναι και άλλα στοιχεία;; Καμιά πρόταση για τέτοιας κατηγορίας κάθισμα;;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#531834 Λάθος πολύ λάθος ρε συ.
Είναι πολύ ευαίσθητα σε αυτή την ηλικία ειδικα στον αυχένα.
Εμας ο μικρός ακόμα κοιτάει πίσω και έφτασε 3,5.
Θα τον πάω μέχρι 5 αν αντέξει.
Καμια φορά ζητάει να κάτσει μπροστά αλλά του ςξηγω οτι δεν είναι ασφαλές και του χρονου θα γυρίσει και το δέχεται.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#531841 Η νομοθεσία απαιτεί να έχεις το κάθισμα ανάποδα μέχρι τον πρώτο χρόνο. Το πρότυπο i-size προτείνει να κάθεται το παιδί αντίθετα μέχρι να γίνει τουλάχιστον 15 μηνών.

The neck of a child matures with age, and not when it reaches a certain stature or mass. Up until 15 months, the baby’s neck is not yet developed enough to withstand the impulsive force of an average frontal collision because of its relatively heavy head. The excessive pressure on the neck of the baby might lead to serious neck injuries. When travelling rearward facing, the forces of a frontal collision are better spread over a greater area of the body of the baby, which leads to less pressure on the head and neck.


Στην πράξη όσο περισσότερο μπορείς να αφήσεις το κάθισμα να κοιτάει προς τα πίσω τόσο το καλύτερο. Το θέμα είναι αν αντέχεις! Γνωστός μου σταμάτησε στην άκρη του Περιφερειακού για να βάλει το κάθισμα να κοιτάει προς τα εμπρός, γιατί ο 11 μηνών μπόμπιρας θα έσκαγε από το κλάμα.

NiTse αφού έχεις ήδη αυγό, γιατί κοιτάς κατηγορίες 0-25 και 0-36. Λογικά θέλεις κατηγορία 9-36, οπού υπάρχουν πολλές επιλογές. Σκέφτομαι και εγώ μήπως σπάσω το 9-36 σε 9-15 και 15-36, αλλά βλέπω ότι το Britax Romer που ανέφερα παρέχει παρόμοια ασφάλεια στα test του ADAC με αυτά των 9-15.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#531864
axel12p έγραψε:
NiTse αφού έχεις ήδη αυγό, γιατί κοιτάς κατηγορίες 0-25 και 0-36. Λογικά θέλεις κατηγορία 9-36, οπού υπάρχουν πολλές επιλογές. Σκέφτομαι και εγώ μήπως σπάσω το 9-36 σε 9-15 και 15-36, αλλά βλέπω ότι το Britax Romer που ανέφερα παρέχει παρόμοια ασφάλεια στα test του ADAC με αυτά των 9-15.

Οικονομικό βασικά είναι το θέμα. Χωρίς να έχω πάει από μαγαζιά στο ίντερνετ τουλάχιστον τα 9-25 και 9-36 τα οποία μπορούν να κοιτάνε και πίσω και να είναι και isofix είναι ελάχιστα και ξεκινανε από 350€ και πάνω. Ενώ τα 0-25 και 0-36 επειδή έιναι και για νεογέννητα κοιτάνε τα περισσότερα και πίσω και έχει περισσότερες επιλογές και πιο φθηνές. Με αυτό τον τρόπο παρόλο που δεν χρειάζομαι κατηγορία από 0 σκέφτομαι ότι ίσως αυξάνω τις επιλογές μου. Ίσως και μαλάκια μου απλά πρέπει να τα σκάσω και να ξεμπερδευω μέχρι πέντε έξι χρόνων που θα με κρατήσει το κάθισμα.