Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#300148 Χαιρετώ τους φίλους και ελπίζω να δημοσιεύω στο σωστό μέρος.

Ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή να ενοικιάσω ένα αυτοκίνητο για μετακόμιση(θα πληρώσω μεταφορική για τα μεγάλα και βαριά, βέβαια, αλλά για Η/Υ, οθόνες, τηλεοράσεις, μουσικά όργανα, κ.λ.π., δεν με βλέπω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τη μεταφορική... ) .

Είδα λίγο στο Διαδίκτυο ότι εταιρείες ενοικιάζουν μικρά φορτηγά < 3.5Τ (δεν χρειάζεται επαγγελματικό, όμως έχω) .

Εμπειρίες, γνώμες;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#300163 Πριν απο 1.5 χρονο νοικιασα ακριβως για τον ιδιο σκοπο ενα Fiat Ducato απο την Hertz εδω στην Θεσσαλονικη! Αν θυμαμαι καλα κοστισε κοντα στα 120 ευρω για 24 ωρες που το χρειαστηκα αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η παραλογα μεγαλη εγγυηση που ζητησαν η οποια ηταν κοντα στα 1200 ευρω!!!!! Οση και η απαλλαγη της μεικτης ασφαλειας που του ειχαν...
Αρκετα βολικο εν τελει, και το μονο αρνητικο στην ολη φαση ηταν οτι δεσμευτηκαν 1200 ευρω για μερικες μερες απο την καρτα μου και οτι το φορτηγο μεσα ηταν μεσα στη βρωμα οταν το πηρα!
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#300164
melos86 έγραψε:Πριν απο 1.5 χρονο νοικιασα ακριβως για τον ιδιο σκοπο ενα Fiat Ducato απο την Hertz εδω στην Θεσσαλονικη! Αν θυμαμαι καλα κοστισε κοντα στα 120 ευρω για 24 ωρες που το χρειαστηκα αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η παραλογα μεγαλη εγγυηση που ζητησαν η οποια ηταν κοντα στα 1200 ευρω!!!!!


Άκου 1.200€! Με άλλα τόσα αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#300166 Ρε σεις με 1200 (και λιγοτερα δλδ) στελνεις ολη την πραματια σου με το φορτηγο που θα ερθει σπιτι σου , θα στα συσκευασουν οι ιδιοι , θα ατα κουβαλησουν κ θα στα στειλουν οπου θες....
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#300169
gianik έγραψε:Ρε σεις με 1200 (και λιγοτερα δλδ) στελνεις ολη την πραματια σου με το φορτηγο που θα ερθει σπιτι σου , θα στα συσκευασουν οι ιδιοι , θα ατα κουβαλησουν κ θα στα στειλουν οπου θες....

Δεν είπε ρε εσύ οτι πλήρωσε 1200, τόση ήταν η εγγύηση που του δεσμευσαν για την πιθανότητα να του κάνει κάποια ζημιά

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#300171 Βασικα πρεπει να μας πει ο ενδιαφερόμενος απο που θα παραληφθουν κ που θα πανε τα πραγματα (οικοσυσκευη).
Το ρωταω μηπως τυχον τον συμφερει να μην τα στειλει με μεταφορικη αλλα με το ιδιο φορτηγο που θα ερθει , θα τα συσκευασει κ θα του τα παρει , μειωνοντας ετσι τις πιθανοτητες ζημιας.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#300184 Το κοστος της ενοικιασης ηταν 120 ευρω!! Τα 1200 απλα δεσμευτηκαν σαν εγγυηση απο την καρτα μου και οταν το αυτοκινητο επεστεψε χωρις κανενα προβλημα αποδεσμευτηκαν μετα απο καμια βδομαδα νομιζω... Απλα ενημερωσα τον φιλο γιατι εμενα δεν με ενημερωσε κανεις οταν εκανα την κρατηση ηλεκτρονικα και αν δεν ειχα το ποσο διαθεσιμο στον λογαριασμο μου δεν θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω το φορτηγακι!
Επισης υπηρχε και ενας περιορισμος χιλιομετρων αλλα αν ειναι για την ιδια πολη δεν θα σε απασχολησει πολυ!
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#300198 @gianik: ίσως τα μπέρδεψα εγώ λιγάκι. Η απόσταση δεν θα είναι ιδιαίτερα μεγάλη και είναι στην ίδια πόλη (Αθήνα) .

Άλλη λύση είναι η εξής: είπα σε συνάδελφο αν μπορεί να με βοηθήσει και είναι πρόθυμος να το κάνει(εννοείται ότι θα έχει καλό κέρασμα) . Δηλαδή, να μεταφέρω τα "διάφορα ευπαθή και τα ηλεκτρονικά μου, π.χ., synth, μεγάλα ηχεία, ενισχυτής, τηλεόραση, οθόνη, Η/Π, κ.λ.π." με το αυτοκίνητό του (almera sedan έχει) και να μου φέρει τα υπόλοιπα το φορτηγό της εταιρείας μετακομίσεων.

@melos86: Απλά σκέφτομαι και την περίπτωση ενοικίασης αυτοκινήτου, κυρίως κάτι σαν αυτό που νοίκιασες εσύ(μικρό φορτηγάκι μίνι βαν), γιατί θα έχω άπλετο χώρο για να κάνω τη δουλειά μου, ίσως μεταφέρω λίγα παραπάνω πράγματα με τον τρόπο που θέλω εγώ και δεν θέλω να υποχρεώνομαι και πολύ, έστω και αν βρήκα συνάδελφο πρόθυμο να βοηθήσει(έστω και σαν ένα έξτρα χέρι, χωρίς Ι.Χ. , αν το θέλω) .

Επίσης, να πω ότι σκεφτόμουν την ενοικίαση γιατί έχω και αρκετούς δίσκους, μπάρες, ένα power rack/cage στο σπίτι, και δεν ξέρω πόσο μπορεί να μου ζητήσουν από την εταιρεία μετακόμισης για ένα πρόσθετο βάρος άνω του μισού τόνου σίδερα.
Βέβαια, ακόμα είμαι στην αναζήτηση κατοικίας και ΔΕΝ έχω πάει σε εταιρεία μετακόμισης να πάρω προσφορά, αλλά φοβάμαι μην μου βγει ο κούκος αηδόνι(κυρίως με το μεγάλο βάρος από σίδερα) , για αυτό το λόγο λέω μήπως μου βγει αρκετά φθηνότερα η λύση της ενοικίασης.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#300204 Ρίξε μια ματιά εδώ για προσφορά...
Αν έχεις κουράγιο να κουβαλήσεις εσύ όλο το σιδερικό ( :( ) τι να πω νοίκιασε όπως λες το φορτηγάκι , αν όμως η διαφορά στην τελική προσφορά της μεταφορικής (με όλα τα τσιμπράγκαλα) δεν είναι μεγάλη , άσε να στα κουβαλήσουν αυτοί..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#300209 Το 2005 μετακομισα σε σπιτι στον ιδιο δημο. Ενω αρχικα λεγαμε να την κανουμε με φιλους και εναν μεταφορεα γνωστο, ωστε να προσεξει στο φορτωμα-ξεφορτωμα, τελικα φωναξαμε εταιρια γιατι ο γνωστος ηταν κλεισμενος την Κυριακη που θελαμε και την επομενη.
Ευτυχως 1000 φορες που δεν μπορουσε, γιατι αυτο που εκανα οι επαγγελματιες δεν θα μπορουσαμε να το κανουμε.
Ηρθαν το πρωι με δυο ρολλα αεροπλαστ, ξεμονταρισαν και τα πακεταρισαν ΟΛΑ! Καναπεδες, τραπεζια, καρεκλες, κουζινα, ψυγειο, τηλεοραση, τα παντα!! Μεχρι και τις γλαστρες που δεν ηταν στην συμφωνια επειδη χωρουσαν στο φορτηγο.
Εφεραν αναβατωριο, το ¨ανοιξαν" μεχρι το 7ο που εμενα και τα κατεβασαν ολα απο εκει και μετα στο φορτηγο.
Πηγαμε στο νεο σπιτι και ανεβηκαν ολα τα πραγματα μεχρι το 5ο, οπου τα ξεπακεταρισαν , τα μονταρησαν και τα τοποθετησαν εκει που θελαμε, πηραν τα υλικα συσκευσιας και εφυγαν.
Στις 8 το πρωι ξεκινησαν, στις 2:30 το μεσημερι ζεσταιναμε το φαγητο να φαμε στο στημενο σπιτι.
Τα γυαλικα τα ειχαμε μεταφερει εμεις.

Οσο σκεφτομαι τι μανικι θα ηταν να κατεβουν ολα τα ογκωδη απο τις σκαλες και να ανεβουν παλι, ποσες φθορες θα ειχαμε, ποση κουραση θα τραβαγαμε και ποσες παραπανω ωρες θα θελαμε για να στησουμε το σπιτι, χαλαλι τα 600€ που πληρωσα.

Οποτε σκεψου το καλα, παρε προσφορες απο εταιριες, κανε τους υπολογισμους σου και καλη δυναμη!
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#300211 Ευχαριστώ, gianik. Ας δούμε πρώτα τι τιμές θα βρω/ζητήσουν και αποφασίζω μετά. Αυτό είναι το ορθότερο.

Δεν έχω πρόβλημα να τα κουβαλήσω εγώ σιγά σιγά τα σίδερα, γίνεται. Έχω και ένα synth μεγάλο, ηχεία, ενισχυτή, ηλεκτρικά, κ.λ.π.(και αυτά θα προτιμουσα να τα πάρω ο ίδιος. Δεν υπάρχει περίπτωση ας πούμε να τους δώσω τον Η/Υ που είναι λιγουλάκι-αρκετά ακριβούτσικος) .

Υ.Γ.: Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί δεν έχω δικό μου Ι.Χ., αλλιώς θα τα έφερνα βόλτα με αρκετά πράγματα που θέλω να μεταφέρω. Αν δεν το είπα από την αρχή, λάθος μου.

Υ.Γ.2: @ Νίκος Παππάς: Ναι, το καλύτερο είναι να δω πρώτα τι τιμές θα ζητήσουν και πιθανόν να μην αξίζει να νοικιάσω. Απλά ανησυχώ για τα ηλεκτρικά μου περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#300213 Οταν εφυγε η αδερφη μου απο το σπιτι επρεπε να παρει και το πιανο της. Φωναξαμε τοτε μια μεταφορικη, ερχονται βλεπουν τα πραγματα βλεπουν και το πιανο και αποφασισαν. Τα πραγματα δεν ειναι πολλα, το πιανο θα τα καταφερουμε 4 ατομα να το κατεβασουμε και η επιβεβαιωση ηταν οτι "το εχουμε κανει πολλες φορες".

Ηρθαν που λετε τα παλικαρια και το τασκ ηταν να το κατεβασουν απο τον 4ο οροφο. Με τα πολλα οι τυποι κολλησαν στον 2ο, δεν αντεξαν να πανε παρακατω. Οποτε το πηγαμε στο μπαλκονι του 2ου, φωναξαμε αλλον, εφερε γερανο και την εκανε την δουλεια γρηγορα και ομορφα.

Οποτε εκτος απο το να φωναξεις καποιον ειδικιο πρεπει να ειναι και επαγγελματιας ειδικος..
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#300217 @bibendum: συμφωνώ απόλυτα. Κάποια πράγματα καλό είναι να γίνονται από ανθρώπους με πείρα.
Και εμείς είχαμε πιάνο(2 πίανα κιόλας) στην οικογένεια, με γερανό τα πήραν μια φορά, άλλη φορά από τις σκάλες(πιάνο χωρίς "ουρά", εννοείται) με ένα ειδικό κατεβαστήρι(σαν ερπύστριες ένα πράγμα) . Τα στερέωσαν άριστα στο φορτηγό (ήξεραν τι να κάνουν, δεν ήταν η πρώτη φορά) .Υπάρχουν μάλιστα κάποιοι που διαφημίζουν ότι έχουν πείρα σε τέτοιες μεταφορές(και φυσικά, σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει πιάνα και να πας, θα σου προτείνουν κάποιο συνεργάτη τους που εμπιστεύονται) .
Άβαταρ μέλους
By gakost
#300312 Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι οι τιμές είναι χώμα πλέον για τέτοιες δουλειές. Παλιά γερανοί κλπ δεν πατούσαν μίζα για λιγότερο από €100 +ΦΠΑ. Πριν από κανένα εξάμηνο ήρθε το παπαγαλάκι και ανέβασε στον πρώτο 2 πλυντήρια με ενα 20ρικο. Και εννοείται παίρνεις εταιρία με μηχανήματα γερανούς - ταινίες κλπ ανάλογα την περίπτωση και αυτό που σου είπανε: οι επαγγελματίες έρχονται με όλα τα υλικά συσκευασίας στα πακετάρουν και ούτε που θα καταλάβεις την μετακόμιση. Ακόμη και ότι πανε με τα χέρια ξέρουν πως να τα πιάσουνε - στρίψουνε κλπ χωρίς να γίνει ζημιά. Αν αρχίσεις να φωνάζεις φίλους - συγγενείς αστα βράστα.