Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By fot
#288316 Με μια γρήγορη ματιά, δεν βρήκα αντίστοιχο topic.
Μου κάνει εντύπωση!


Αν βάλατε βενζίνη απλή, ενισχυμένη (crystal, vpower κλπ), diesel και σας έκανε θετική ή αρνητική εντύπωση, πείτε το!
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By babakos
#288423 Από diesel εχω καλή εικονα από το Crystal της Elin σε οικονομια και ποιότητα λειτουργιας της μηχανης (πιο ησυχη)
BP Ultimate επίσης πολύ καλό αλλά στο Mokka που εχουμε βγάζει μια "τραχύτητα" στο μοτέρ και επηρεάζει ελαφρώς αρνητικά την κατανάλωση.

Αυτά μετά απο 5000 χλμ χρήσης του καθενός απο τα 2 καυσιμα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#288428 Aπό diesel έχω πολύ καλή εικόνα από EKO Avio και Εlin Crystal. Το shell Vpower μου βγάζει λιγότερα χλμ.
Από βενζίνη δεν έχω δει διαφορά σε απλή 95αρα EKO και Shell, το ίδιο καλές μου φαίνονται. Η 95αρα ΕΚΟ που βάζω πάντως βαράει πυράκια σε Astra J 1.6 Δεν ξέρω αν ισχύει στο συγκεκριμένο ΕΚΟ ή γενικά σε όλα. Θα ρωτήσω και θα μάθω.
Άβαταρ μέλους
By fot
#288431 Πολύ θετικές εντυπώσεις μου άφησε η Shell V power unleaded, που αν δεν κάνω λάθος είναι 97 οκτάνια. Έκανα με αυτή σχεδόν 900 χλμ με δύο γεμίσματα από διαφορετικά πρατήρια.
Το αυτοκίνητο τραβούσε αισθητά καλύτερα, σαν να μην είχα A/C -ενώ το είχα- και η κατανάλωση ήταν ασυνήθιστα χαμηλή. Ίσως και λίγο πιο ήρεμο μοτέρ. Σε μερικά πρατήρια, παρατήρησα πως η διαφορά είναι σχεδόν 1 λεπτό πάνω σε σχέση με την απλή 95άρα Shell.

Στο ίδιο, μεγάλο, ταξίδι συνέχισα τα γεμίσματα με EKO 100 Racing και BP 100άρα. Αν και δεν έχω καθόλου ασφαλή συμπεράσματα για κάθε μία χωριστά, σε συνδιασμό πήγαινε καλά, αν και είχα αυξημένη κατανάλωση.. :lol:

Θέλω στο επόμενο γέμισμα να δοκιμάσω V power Racing, να δω αν είναι όντως τόσο καλή, που δικαιολογεί την διαφορά τιμής της.
Σίγουρα όχι όμως από το πρατήριο της περιοχής μου, γιατί την έχει πάνω από 1.85.....
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#293471 Στο ΚΤΕΟ πρόσφατα μου είπαν ότι τα καυσαέρια μου τραλαλά και ίσως φταίει η βενζίνη που καθόταν στο ντεπόζιτο 6 μήνες και να βάλω καμιά καλή και φρέσκια μπας και στρώσει. Είχα πολύ καιρό, περί τα 6 χρόνια να βάλω καλή βενζίνη και σήμερα έβαλα 65 λίτρα 100άρας (ΒMW E39 με 70+ λίτρα ντεπόζιτο).
Ναι πάει καλύτερα, καλύτερες ροπές χαμηλά με καλύτερο άρπαγμα/ανταπόκριση/νεύρο χαμηλά και καλύτερα ανεβάζει στροφές.
Κατανάλωση δεν ξέρω και δεν νομίζω να βγει άκρη από τυχόν σύγκριση μια και δεν κάνω τυποποιημένες διαδρομές αυτόν τον καιρό.
Κι από καυσαέρια δεν ξέρω αλλά όταν το πάω για ΚΕΚ του χρόνου θα φροντίσω να πάει με φρέσκια και καλή βενζίνη.

Το θυμόμουνα από παλιά ότι πήγαινε καλύτερα με ψηλά οκτάνια. Μια και δεν κάνω πολλά χλμ ίσως αξίζει να βάζω τέτοια καύσιμα.
Πάντως σημαντικά ακριβότερες οι 100άρες. Ποιοι είναι που κάποια μέρα της εβδομάδας ή κάτι τέτοιο δίνουν φτηνά της 97-98άρα;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#293475 Σελλ 97αρα, καθε τριτη με 1 λεπτο πανω απο την 95αρα.

<

EDIT MOD: ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#293532 Ανά κάποια διαστήματα υπάρχει κάποιος λόγος να γίνεται ανεφοδιασμος με 100αρα;

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#293534
panos2171 έγραψε:Ανά κάποια διαστήματα υπάρχει κάποιος λόγος να γίνεται ανεφοδιασμος με 100αρα;

< >
Τα μοιράζω σε 3 περιπτώσειες
1. Αν το αυτοκίνητό σου την χρειάζεται καλό είναι να του τη δίνεις. Αλλά θα το ήξερες και δεν θα ρώταγες, μάλλον...
2. Αν δεν είναι απαραίτητη αλλά του αρέσει (πχ το δικό μου την προτιμά, μπορεί να την εκμεταλλευτεί και πάει καλύτερα με πιο ψηλά οκτάνια) είναι κυρίως θέμα τσέπης.
3. Αν δεν την χρειάζεται τότε μερικοί θεωρούν ότι η περιστασιακή χρήση μπορεί να κάνει καλό μια και λένε ότι μπορεί να έχει πιο καλά καθαριστικά....
Άβαταρ μέλους
By IKE
#293551 Θα πρότεινα να αναφέρετε και το μοντέλο (και κινητήρα) για να μπαίνουν οι -εξωφρενικές θα έλεγα- εντυπώσεις στη σωστή τους διάσταση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#752035 χρησιμοποιει κανεις βελτιωτικα πετρελαιου για προστασια λιπανση τρομπας/μπεκ ?
εντυπωσεις?
ψαχνω να βρω ενα που εχω διαβασει αριστες κριτικες,αλλα στην Ελλαδα δεν το εμπορευεται καποιος.
Μιλαω για το total diecyl plus.Πιο παλια εβγαινε με την επωνυμια elf diecyl plus.Μετα την εξαγορα της ελφ απο την τοταλ,αλλαξε η επωνυμια,αλλα μαλλον ειναι ακριβως το ιδιο προιον.
διαβασα το φυλλαδιο της τοταλ,και ειναι εντυπωσιακο εαν ισχυουν ολα αυτα.

http://total.link.be/be/B2B_LUB_MOTEUR_FR/Diecyl_FR.pdf


Application

For diesel engines: passenger cars; earth-moving machines; farm tractors; trucks; stationary engines; buses and coaches; marine engines.
No danger with overdose.
Miscible with the usual diesel additives.

Features And Benefits

More driving comfort.
Less noise.
Less vibrations.
Less smoke when cold starting.
Faster and more pleasant refueling thanks to anti-foam formation.
Less emissions.
Regular and stable stationary running.
Better performance - Up to 4% higher cetane number.
Engine faster at operating temperature.
Increased reliability, even at low temperatures.
Up to 6% lower fuel consumption.Higher return and better performance.
Stabilizes fuel (WASA: Wax Anti Settling Additive).
Less wear due to lubrication of the injection system components (pump and injectors) including "common rail", combustion chambers and valves.
Less maintenance costs.
Provides clean injectors, combustion chambers, piston ring grooves and valve seats.
Dissolves rubber deposits in the injection system.
Cleans combustion chambers, cylinder heads, piston rings and valves.
Prevents carbon deposition on the injector nose.
Anti-corrosion.
Prevents the formation of new harmful deposits.
Extends the service life of the engine.
Environmentally friendly.
Less smoke formation (up to 50%).
Lower noise level.
Less odor formation thanks to more complete combustion.
Less unburned carbon monoxide (CO) and soot particles (up to 25% with pre-chamber engines; up to 14% with direct-injection engines).


Usage advice

1 liter of Diecyl Plus on 500 liters of fuel (1 measure (50 ml) on 25 l).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#752054 Πηγαινε σε ενα Πρακτικερ , διαλεξε ενα στην τυχη ( αυτο, οχι κατι αλλο) και ΗΡΕΜΗΣΕ.

Με εχεις γερασει με το αγχος σου. :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#752059
g8777 έγραψε:Πηγαινε σε ενα Πρακτικερ , διαλεξε ενα στην τυχη ( αυτο, οχι κατι αλλο) και ΗΡΕΜΗΣΕ.

Με εχεις γερασει με το αγχος σου. :(


αυτο βαζεις?
Άβαταρ μέλους
By g8777
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#752061
g8777 έγραψε:https://www.skroutz.gr/s/26090523/Eurochem-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85-Antifrozen-DP-10-1lt.html?from=index_recently_viewed

Εγγύηση.


:lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#752069 Παλι αναμνησεις ξυπνησατε. Αλλα δε θυμαμαι και πολλα.
Καπου στην Αμφιθεας ηταν η αντιπροσωπια αυτου του υγρου!!
Το βαζαμε στο λαδι στην φιεσταρα

Μου διαφευγει το προιον τα γεραματα μου μεσα