Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#800320 Χρονια Πολλα!

Στην ασφαλεια του αυτοκινητου μου υπαρχουν οι επιλογες να εξοφλησω με πιστωτικη καρτα στα 300 ευρω και να εξοφλησω με καρτα και να θεσω παγια εντολη στα 280 ευρω.
Αν επιλεξω την παγια εντολη, μπορω να την αποσυρω μετα απο 2-3 μηνες πχ χωρις καποια επιπλεον επιβαρυνση?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#800769 Τέλος του μήνα λήγει η ασφάλεια της μηχανής που είχα κάνει μέσω cosmote insurance στη Hellas Direct λόγω άτοκων δόσεων.
Μου έρχεται λοιπόν ειδοποίηση για πληρωμή στα 148€ και κάτι ψιλά.
Βλέπω το περσινό ήταν 20€ κάτω. Ας μπω απευθείας στη Hellas Direct σκέφτομαι. Πάω στη σελίδα βγαίνει περίπου 130€ αλλά έχει μόνο 6 άτοκες.
Οπότε τελικά δοκιμάζω πάλι από Cosmote insurance αλλά όχι από το link της ανανέωσης προφανώς όπου μου βγάζει πάλι την περσινή τιμή, 128€ και κάτι ψιλά, με 12 άτοκες.
Προφανώς προχώρησα με αυτό. :s_biggrin :s_cool
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#800774 Δεν μπήκα να δω στη σελίδα τους αν έχουν για προσφορές αλλά στην cosmote insurance την έβγαζε ακριβότερη.
Για την ακρίβεια η Hellas Direct ήταν η φθηνότερη από όσες είχε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#800776 Το εχω ξαναπει οτι εχω κολλησει με την insurancemarket.gr εδω και χρονια και σχεδον παντα με ριχνουν μερικα ευρω σε σχεση με το προηγουμενο ετησιο συμβολαιο, κρατωντας σταθερα τις ιδιες παροχες.

Ισως καλη ιδεα ειναι να βλεπει καποιος μεσω insurancemarket.gr την καλυτερη προσφορα της εποχης και να αγοραζει απευθειας απο τη φθηνοτερη εταιρια, πιθανοτατα ακομα χαμηλοτερα χωρις την προμηθεια της insurancemarket.gr
Άβαταρ μέλους
By bebes
#800991 HD ειχα κι εγω μέσω insurancemarket (στη μηχανή).
97€ μου εστειλαν για ανανεωση (ετήσιο με οδική).
Η HD απευθείας ειναι αρκετα ακριβότερη, ενω αν κανω νεα αναζήτηση μεσω insurancemarket, μου δινει με 97€ και τη νομική προστασία.

Την διαφορα (HD απευθείας ή μέσω μεσίτη) στο κόστος δεν μπορω να τη δικαιολογήσω (ειναι μεγαλη ποσοστιαία), το μονο που βλέπω σαν διαφορά ειναι οτι η HD κανει ξεχωριστα ασφαλιστήρια για οδικη και νομικη. Οδικη στη Euroasistance και νομικη στη DAS
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#809762 καλησπέρα και από 'μενα . Τώρα σε λίγες μέρες παίρνω το renault clio (καινούργιο). Οι μικτές ασφάλειες που μου έκαναν προσφορά στην αντιπροσωπεία με απαλλαγή 300-500  €
είναι :

Hellas direct :491€
ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ: 506€
Interasco: 646€

Έχετε καμια εμπειρία από τις παραπάνω;

Σκέφτομαι για HD που είναι και η πιο οικονομική. Φίλοι μου πρότειναν ΜΙΝΕΤΤΑ και GROUPAMA αλλά είναι απλησίαστες!

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809765 Μια χαρά είναι η Hellas Direct. Δες και την Interlife που επίσης είναι καλή και με καλές τιμές, αλλά εγώ θα πήγαινα στην HD (εκεί είμαστε οικογενειακώς).
Άβαταρ μέλους
By g47
#809799 Για δικη σου διευκολυνση, τσεκαρε να συμμετεχει στον φιλικο διακανονισμο εαν κατι τετοιο σε ενδιαφερει.
Πχ ιντερσαλονικα ειναι εκτος.
Και εννοειται να το ψαξεις μονος σου αν εχεις την ευχερεια, οχι σε γραφειο.