Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#514014 Εμένα με παίρνουν και ασφαλιστές που έχω φύγει εδώ και χρόνια. Η δε τωρινή ασφαλίστρια μου τα κανε μπαλόνια. Βρε καλή μου βρε χρυσή μου, τα γερόντια είναι στο εξωτερικό, τι σκατά με πιλατεύεις εμένα? 10 μέρες, μέρα παρά μέρα τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#514031
diplomat έγραψε:To μυστικό είναι να ψιλογνωρίζεστε με τον ασφαλιστή σας, να έχετε πιεί κανένα ποτάκι, να είστε γενικά γνωστοί.

Εμένα με ειδοποιεί εγκαίρως πάντοτε, και ενίοτε βρισκόμαστε για κανα καφέ/ποτό. Του δίνω αρκετά όμως. :ninja:


Ρε ντιπλοματ, αν ειναι γυναικα της τον σφυριζουμε κιολας για να κανει σωστα τη δουλεια της;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#514122
Anonymous Founder έγραψε:
Ποτέ ξανά σε ασφαλιστή από εδώ και πέρα, μόνον σε online ασφαλιστικές. :rtfm: :rtfm:
Αυτές, όταν είναι να εισπράξουν, ειδοποιούν με τηλέφωνα, email, SMS, σήματα καπνού, τα πάντα. Οι άλλοι, απλά έκοψαν το συμβόλαιο, όταν είδαν πως δεν απαντήσαμε...



ερρρμμμμ το προβλημα σε ολη την υποθεση εισαι εσυ... Εσυ εισαι υπευθυνος να το θυμάσαι και μονο. Αν αυριο μεθαυριο για τεχνικους κλπ λογους δεν φτάσει το mail της HD? Θα ειναι κακια η HD?

Και και και... εισαι απαραδεκτος γιατι: Στην εποχη των Smartphone, ασφαλίζεσαι και ειναι 1 λεπτο υποθεση να βαλεις μια υπενθυμιση στο google calendar με την λήξη (εγω γιατι το κάνω δλδ?). Smartphone εχεις....

Guilty as charged λοιπον. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#514160
xenos έγραψε:Ρε ντιπλοματ, αν ειναι γυναικα της τον σφυριζουμε κιολας για να κανει σωστα τη δουλεια της;


Να είμαστε γνωστοί είπαμε, όχι να μας καβαλήσουν κιόλας. Εκτός κι αν η ασφαλίστρια είναι καλή περίπτωση και εμείς ελεύθερα πουλιά. :innocent:

Δεν ξέρω εάν είναι χαρακτηριστικό της ηλικίας, της ιδιοσυγκρασίας, της χώρας, ή συνδυασμός κάποιων (ή όλων) αυτών, αλλά, έχω παρατηρήσει ότι στο γιουνάνισταν είναι θεμιτό και καλό να έρχεσαι λίγο πιο κοντά με τον κόσμο που έχεις δοσοληψίες, να είστε για κάτι παραπάνω από μία καλημέρα - διεκπεραίωση δοσοληψίας - τα λέμε του χρόνου. Να υπάρχει μια αίσθηση συνέχειας δηλαδή, μια ελαφρά οικειότητα.

Το ίδιο, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό ισχύει και στον κύκλο μας. Η πραγματικότητα είναι ότι η κοινωνικότητα και η εισχώρηση σε ομάδες ανθρώπων είναι ζήτημα - κλειδί στην καθημερινότητα ενός ισορροπημένου ατόμου. Σαν παράδειγμα (προς αποφυγήν) φέρνω το πόσο δυσκολότερη έκανα τη ζωή μου στο πανεπιστήμιο, όπου δεν πολυκόλλησα με τους συμφοιτητές και έπαιζα κατά μόνας.

Προσοχή, επ' ουδενί δεν προτρέπω σε γλοιώδη κοινωνικότητα και γλυψίδια. Εννοώ να έχουμε μια ανεπιτήδευτα πρόσχαρη παρουσία, λιγότερα νεύρα, λιγότερο άγχος. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#514238
Anonymous Founder έγραψε:Ποτέ ξανά σε ασφαλιστή από εδώ και πέρα, μόνον σε online ασφαλιστικές. :rtfm: :rtfm:
Αυτές, όταν είναι να εισπράξουν, ειδοποιούν με τηλέφωνα, email, SMS, σήματα καπνού, τα πάντα. Οι άλλοι, απλά έκοψαν το συμβόλαιο, όταν είδαν πως δεν απαντήσαμε...

+1000

Μόλις πλήρωσα και εγώ τα 250€ στην υγειά του κοιμισμένου ασφαλιστή. :rant:
29 Απριλίου το βράδυ έληξε η ασφάλεια, 30 έγινε ο έλεγχος. Τύφλα να έχει ο Μητσοτάκης. Εντωμεταξύ 2 Μαϊου είχα κάνει ασφάλεια στην Hellas Direct, αλλά το πρόστιμο δεν το γλίτωσα.
Μόνο online ασφαλιστικές που σε ζαλίζουν στα μηνύματα μέχρι να πληρώσεις! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#514475 Εμενα η ασφαλίστρια με ενημερώνει σχεδόν ένα μήνα πριν, πληρώνω και στέλνει το τελικό pdf. Αν ο ασφαλιστής σου είναι τρόμπας τότε μπορείς να τον αλλάξεις ή να απευθυνθείς κατευθείαν στην ασφαλιστική, η οποία μόνο αυτή δεν φταίει.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#514501 Εννοείται πως μέσα σε 3 ημέρες που είδα ότι δεν εμφανίστηκε, έφυγα από αυτόν και πήγα και έκανα ένα πολύ ωραίο συμβόλαιο στην HD με περισσότερες καλύψεις και 20% φτηνότερο. Αν εξαιρέσουμε την βλακεία που έκανε ο κοιμισμένος, το αυτοκίνητο δεν έχει μείνει ανασφάλιστο ούτε μια μέρα στα 19 χρόνια που το έχουμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#514550 Το είδα εγώ όταν έκανα την ασφάλιση της BMW. Το επιτόκιο είναι πολύ πιο ακριβό από αυτό που δίνουν οι αντιπροσωπείες, μάλλον απευθύνονται σε διαφορετική γκάμα πελατών.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#514604
Deleted User 1 έγραψε:https://www.hellasdirect.gr/car-finance/

Καινούριο φρούτο? Το στείλανε και σε κάνα άλλο με email? :hmmm:


Είναι μέσω Πειραιώς, αν το προχωρήσεις γράφει:

Δηλώνω υπεύθυνα ότι όλα τα στοιχεία που αναγράφονται ανωτέρω είναι ακριβή και αληθή και παρέχω τη συγκατάθεσή μου προκειμένου να διαβιβαστούν στην Τράπεζα Πειραιώς Α.Ε., με αποκλειστικό σκοπό τη διευκόλυνση της επικοινωνίας της μαζί μου ώστε να μου υποβάλει προσφορά σχετικά με το καταναλωτικό δάνειο για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από ιδιώτη.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#514630
Anonymous Founder έγραψε:Το είδα εγώ όταν έκανα την ασφάλιση της BMW. Το επιτόκιο είναι πολύ πιο ακριβό από αυτό που δίνουν οι αντιπροσωπείες, μάλλον απευθύνονται σε διαφορετική γκάμα πελατών.


11% είναι λιγότερο από όσο έδινε ο μεγαλύτερος έμπορος μεταχειρισμένων εδώ μέσω Eurobank (αν θυμάμαι καλά) όταν κοιτούσα το ενδεχόμενο.
Τώρα ψάχνει ο πεθερός μου αυτοκίνητο. Ανάλογα τι μας πουν εδώ γύρω μπορεί να το δούμε κι αυτό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#514632 Και γιατί να μην πας κατευθείαν στην Πειραιώς και να πληρώσεις προμήθεια στην HD?
Πάντως γενικά τα επιτόκια για καταναλωτικό για αυτοκίνητο από εμπορία μεταχειρισμενων τσούζουν, σε σημείο να συμφέρει, αν δεν έχεις μετρητά, να πας για καινούργιο.
Είναι πιο λογικά και τελικά μπορεί να σου βγει και φτηνότερο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#514750 Ανάμεσα σε Anytime και Hellas Direct ποια θα προτιμούσατε; Το ρωτάω γιατί η HD βγαίνει 80€ φτηνότερη, αλλά δεν ξέρω πόσο "αξιόπιστη" και σοβαρή είναι σε σχέση με την Anytime. Βλέπω για παράδειγμα πως στο κομμάτι της Οδικής Βοήθειας, έχει έναν μόνο συνεργάτη, για το σύνολο του Νομού Θεσσαλονίκης. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By teddx
#514755 Μια χαρά είναι...τόσα γράψαμε παραπάνω δεν τα είδες; Μην φοβάσε την οδική, μια φορά εγώ και μια φορά η σύζυγος που χρειάστηκε οδική μέσα σε 20 λεπτά είχε έρθει, για Θεσσαλονίκη μιλάω.



< 5 >