Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459182 Έκλεισα τελικά με την HD, μικτή με απαλλαγή 700 ευρώ, έβαλα και το "praktiker" στο πεδίο έκπτωσης. Σούπερ τιμή!

Μου έστειλαν ήδη το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, τυπικά χρειάζονται φωτογραφίες του αυτοκινήτου και τη νέα άδεια που θα είναι στο όνομά μου.

Ελπίζω να είναι legit και να μην έκανα βλακεία γιατί άκουσα ότι δε συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες στον φιλικό διακανονισμό (ισχύει κάτι τέτοιο?).
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#459243 Νομίζω πως εφόσον είναι στο φιλικό τότε πολύ απλά συνεργάζεται με όλες όσες είναι και αυτές στο φιλικό.Δε νομίζω ότι μπορούν να υπάρξουν εξαιρέσεις σε αυτό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459249 Είναι η Hellas Direct στο Φιλικό Διακανονισμό;

Έχουμε ενταχθεί στο Σύστημα Άμεσης Πληρωμής της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος. Πλέον, έχουμε τη δυνατότητα να αποζημιώνουμε εμείς τις υλικές ζημιές και τις σωματικές βλάβες που προκαλούνται στους πελάτες μας από τρίτους γρήγορα και χωρίς ταλαιπωρία, εφόσον ισχύουν όλες οι παρακάτω προϋποθέσεις:
Το ατύχημα να έχει συμβεί μεταξύ οχημάτων που φέρουν Ελληνικές πινακίδες.
Η ασφαλιστική εταιρία του τρίτου να αποδεχθεί την υπαιτιότητα του πελάτη της.
Οι υλικές ζημιές να μην υπερβαίνουν τα €6.500.
Οι σωματικές βλάβες να μην υπερβαίνουν τα €12.000 ανά θύμα.
Συνολικά η αποζημίωση για τις σωματικές βλάβες ανά ατύχημα να μην υπερβαίνει τα €30.000.
Να εντάσσεται η ασφαλιστική εταιρία του τρίτου στο Φιλικό Διακανονισμό.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459266
Scotch έγραψε:Είναι η Hellas Direct στο Φιλικό Διακανονισμό;

Έχουμε ενταχθεί στο Σύστημα Άμεσης Πληρωμής της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος. Πλέον, έχουμε τη δυνατότητα να αποζημιώνουμε εμείς τις υλικές ζημιές και τις σωματικές βλάβες που προκαλούνται στους πελάτες μας από τρίτους γρήγορα και χωρίς ταλαιπωρία, εφόσον ισχύουν όλες οι παρακάτω προϋποθέσεις:
Το ατύχημα να έχει συμβεί μεταξύ οχημάτων που φέρουν Ελληνικές πινακίδες.
Η ασφαλιστική εταιρία του τρίτου να αποδεχθεί την υπαιτιότητα του πελάτη της.
Οι υλικές ζημιές να μην υπερβαίνουν τα €6.500.
Οι σωματικές βλάβες να μην υπερβαίνουν τα €12.000 ανά θύμα.
Συνολικά η αποζημίωση για τις σωματικές βλάβες ανά ατύχημα να μην υπερβαίνει τα €30.000.
Να εντάσσεται η ασφαλιστική εταιρία του τρίτου στο Φιλικό Διακανονισμό.


Τέλεια!

< >
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#459299
Scotch έγραψε:Το ατύχημα να έχει συμβεί μεταξύ οχημάτων που φέρουν Ελληνικές πινακίδες.
Οι υλικές ζημιές να μην υπερβαίνουν τα €6.500.


Αυτά μπορούν εύκολα να συμβούν.Ισύουν τα ίδια και σε άλλες εταιρείες;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#459321 Αυτά ισχύουν για όλες εντός του Φιλικού...
Δεν σημαίνει πως αν γινει κάτι απ' αυτά, δεν αποζημιώνεσαι... απλά δεν ισχύει ο Φιλικός!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#459347
Nikos! έγραψε:Έκλεισα τελικά με την HD, μικτή με απαλλαγή 700 ευρώ, έβαλα και το "praktiker" στο πεδίο έκπτωσης. Σούπερ τιμή!

Μου έστειλαν ήδη το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, τυπικά χρειάζονται φωτογραφίες του αυτοκινήτου και τη νέα άδεια που θα είναι στο όνομά μου.

Ελπίζω να είναι legit και να μην έκανα βλακεία γιατί άκουσα ότι δε συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες στον φιλικό διακανονισμό (ισχύει κάτι τέτοιο?).

πολύ σωστη κινηση
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#459541 Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τι άλλο αξίζει να βάλω;

Η πρώτη ασφάλιση θα γίνει σε αυτούς. Έτσι έφτιαξα πρόχειρα εκεί ένα συμβόλαιο με κάποιες προυποθέσεις και αν χρειαστεί αλλάζει.
Και προφανώς αλλάζει και η τιμή του 6μήνου.

Νομική προστασία δεν έβαλα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#459550
GTS έγραψε:Μερικη κλοπη? Οδικη βοηθεια?


Μερική κλοπή για ποιο λόγο; δεν έχω τπτ μέσα στο αμάξι.
Οδική μου κάνουν δώρο 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#459552 Αν σου παραβιασουν την πόρτα και σου κάνουν οποιαδήποτε ζημιά έξω (λαμαρίνα, κλειδαριά, τζάμι) ή μέσα (καθίσματα, υποβραχιονιο, ντουλαπάκι) αποζημιωνεσαι. Δύο φορές μου έχει συμβεί την τελευταία πενταετία και οι ζημιές ήταν της τάξης του 300αρικου κάθε φορά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459557 Επίσης, αν σου κλέψουν ολόκληρο το αυτοκίνητο και βρεθεί σε π.χ. 15 μέρες χτυπημένο, γδυμένο, πάνω σε τάκους, κλπ, αν δεν έχεις και μερική κλοπή δεν παίρνεις καμία αποζημίωση. Βέβαια κάθε ασφαλιστική καλύπτει διαφορετικά τον κάθε κίνδυνο (link), οπότε καλό είναι να δεις προσεκτικά την αίτηση ασφάλισης μήπως αναφέρει κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459617 Γιάννη - οπωσδήποτε:
-Ολική/μερική κλοπή
-Πυρκαγιά, τρομοκρατικές, κακόβουλες, καιρικά φαινόμενα
-Θραύση κρυστάλλων
-Οδική βοήθεια

Εμένα η Allianz για όλα πλην δικές μου ζημιές (μικτή δηλαδή) μου έδινε 500 ευρώ το χρόνο για το Evo. :inlove:

Τελικά επέλεξα τη φθηνότερη HD, ελπίζω να μη βγω λάθος.

dimviii έγραψε:
Nikos! έγραψε:Έκλεισα τελικά με την HD, μικτή με απαλλαγή 700 ευρώ, έβαλα και το "praktiker" στο πεδίο έκπτωσης. Σούπερ τιμή!

Μου έστειλαν ήδη το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, τυπικά χρειάζονται φωτογραφίες του αυτοκινήτου και τη νέα άδεια που θα είναι στο όνομά μου.

Ελπίζω να είναι legit και να μην έκανα βλακεία γιατί άκουσα ότι δε συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες στον φιλικό διακανονισμό (ισχύει κάτι τέτοιο?).

πολύ σωστη κινηση


Θα φανεί εκ του αποτελέσματος. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459631 Πώς και δεν επέλεξες 500 € απαλλαγή; Νομίζω η διαφορά είναι πολύ μικρή στα ασφάλιστρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459650
Scotch έγραψε:Πώς και δεν επέλεξες 500 € απαλλαγή; Νομίζω η διαφορά είναι πολύ μικρή στα ασφάλιστρα.

< >
Ναι το μετάνιωσα.

Αλλάζει?

< >