Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#771959
g47 έγραψε:Περαστικα και απο εδω.
Δεν φανταζεστε τι γινεται στους δρομους παιδια.

Ευχαριστώ! :)
Ίσως επειδή οι...κεραίες μου είναι πιο ευαίσθητες πλέον, βλέπω παντού και πάντα στην άκρη συμβάντα με τα σχετικά "V-strom" να τρέχουν πανικόβλητα!!

Μουσάτε ναι ρε συ, 2 γυναίκες έχω και τώρα που μου πίστωσαν ολόκληρα 235€ στο powerpass πάω για 3η :ninja: :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By KateNikolaou
#772017 Υπάρχει πολύ απροσεξία γενικότερα. Θα πω το τελείως απλό ότι στην Αθήνα και μόνο αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν πάνω από 2.5 εκκατομμύρια αυτοκίνητα, ενώ "αντέχει" 800k. Καταλαβαίνετε ότι υπάρχει υπερπληθυσμός και είναι λογικό και αυτούσιο να γίνονται τόσα ατυχήματα. Και αντί να είμαστε πιο προσεκτικοί, γινόμαστε ζούγκλα λες και δεν υπάρχει αύριο. Παραβιάσεις φαναριών, stop, προτεραιότητας. Δεν ανάβουν φλας, οδηγούν μεθυσμένοι. Δε λέω κάποια στιγμή σε όλους θα τύχει ένα τροχαίο, αλλά παιδιά ακούω ολοένα και περισσότερο από φίλους και γνωστούς τράκαρα, είχα ατύχημα, είμαι νοσοκομείο, το ένα το άλλο. Σα νέα οδηγός κι εγώ πάω σαν κότα και φρικάρω με αυτά που βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#772022
KateNikolaou έγραψε:Υπάρχει πολύ απροσεξία γενικότερα. Θα πω το τελείως απλό ότι στην Αθήνα και μόνο αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν πάνω από 2.5 εκκατομμύρια αυτοκίνητα, ενώ "αντέχει" 800k. Καταλαβαίνετε ότι υπάρχει υπερπληθυσμός και είναι λογικό και αυτούσιο να γίνονται τόσα ατυχήματα. Και αντί να είμαστε πιο προσεκτικοί, γινόμαστε ζούγκλα λες και δεν υπάρχει αύριο. Παραβιάσεις φαναριών, stop, προτεραιότητας. Δεν ανάβουν φλας, οδηγούν μεθυσμένοι. Δε λέω κάποια στιγμή σε όλους θα τύχει ένα τροχαίο, αλλά παιδιά ακούω ολοένα και περισσότερο από φίλους και γνωστούς τράκαρα, είχα ατύχημα, είμαι νοσοκομείο, το ένα το άλλο. Σα νέα οδηγός κι εγώ πάω σαν κότα και φρικάρω με αυτά που βλέπω.

Τα ατυχηματα δεν γινονται γιατι ειμαστε πολλοι μονο, αλλα γιατι κανουμε ο,τι γουσταρουμε στους δρομους αφου σχεδον ποτε δεν θα μας γραψει η τροχαια. Αυτο δημιουργει μια αισθηση ατιμωρητου και κανει καποιους να οδηγουν σαν καφροι.

Υπαρχουν και οι ασχετοι που βγαζουν φλας και αλλαζουν λωριδα χωρις να δουν αν ερχεται κανεις, αλλοι που τρεχουν σε στενα, κλπ, κλπ
Άβαταρ μέλους
By KateNikolaou
#772111 Αγαπητοί αναφέρω εννοείται και το λόγο απροσεξίας παραπάνω. Το 2,5 εκκατομμύρια το είδα σε πρόσφατο άρθρο και υπάρχει ετήσια αύξηση 3% παραπάνω οχήματα στην Ελλάδα γενικά. Αγοράζονται 200k και πωλούνται 50k
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#779876
ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΩΣ 5%
https://www.voria.gr/article/afxanonte- ... nita-eos-5

Την προοπτική των αυξήσεων περιέγραψε ως μονόδρομο, μιλώντας στην ΕΡΤ1, ο αντιπρόεδρος της ασφαλιστικής εταιρείας Μινέττα, Κωνσταντίνος Μπερτσιάς, σημειώνοντας ότι οι συνθήκες έχουν αλλάξει σε σχέση με την περίοδο της πανδημίας όταν τα αυτοκίνητα ήταν παροπλισμένα λόγω των περιοριστικών μέτρων στην κίνηση. Ισχυρές πιέσεις προκαλεί άλλωστε στο κόστος αποκατάστασης των ζημιών η άνοδος των τιμών σε ανταλλακτικά, τα οποία σε ορισμένες περιπτώσεις είναι δυσεύρετα.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Καθημερινής» οι αυξήσεις είναι μονοψήφιες και κατά μέσο όρο κυμαίνονται κοντά στο 5%, ενώ εκτός από τις περιπτώσεις των εταιρειών που προχωρούν σε άμεσες αυξήσεις στα τιμολόγιά τους, αρκετές είναι οι περιπτώσεις που καταφεύγουν σε έμμεσες ανατιμήσεις είτε καταργώντας τις εκπτώσεις που είχαν καθιερώσει την προηγούμενη διετία λόγω πανδημίας είτε υιοθετώντας αλλαγές στο παραμετρικό τιμολόγιο που εφαρμόζουν. Τα παραμετρικά κριτήρια αφορούν την τιμή του ασφαλίστρου με βάση παραμέτρους, όπως το έτος κατασκευής του αυτοκινήτου, η περιοχή, η ηλικία ή το επάγγελμα του οδηγού και δεν είναι λίγες οι εταιρείες που «πειράζουν» το ασφάλιστρο με βάση π.χ. τον δείκτη ζημιών σε συγκεκριμένες περιοχές όπου εντοπίζονται αυξημένα ατυχήματα ή τα εξατομικευμένα χαρακτηριστικά του ασφαλισμένου.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#780132 Για αλλαγή ασφάλειας ενώ έχει κάποιους μήνες υπόλοιπο η προηγούμενη έχω κάποιες κυρώσεις αν σπάσω το συμβόλαιο; Επειδή την είχα κάνει σε ασφαλιστή θα πρέπει να μιλήσω με τον ίδιο για να την ακυρώσει; Έπειτα τι περιθώρια έχω μέχρι να κάνω την καινoύργια online;
Θέλω να πάω σε ένα πακέτο της anytime για λίγα χιλιόμετρα γιατί εκτός των άλλων και μεγαλύτερη ασφαλιζόμενη αξία μου δίνει και κάλυψη κουκούλας (με απαλλαγή) 110€ κάτω από αυτά που δίνω τώρα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#780139 οταν ειχα κοψει την ασφαλεια απο το εβο,μου επιστραφηκαν τα χρηματα μετα απο λιγες μερες.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#780140 Κι εγώ όταν έκοψα την ασφάλεια μου,λόγω μεταβίβασης μου επιστράφηκαν τα χρήματα των υπολοίπων μηνών
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#780163 Μόνο που συνήθως ζητάνε την φωτοτυπία της άδειας που γράφει τα στοιχεία του αγοραστή
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#780172 Φαντάζομαι με ένα mail. Ανασφαλιστο μπορεί να μείνει μέχρι να γίνει το επόμενο συμβόλαιο; Μιλάμε για 1-2 μέρες και αν. Στην περίπτωση μου δε θα γίνει μεταβιβαση απλά θα αλλάξω ασφαλιστική.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#780176
panos2171 έγραψε:Φαντάζομαι με ένα mail. Ανασφαλιστο μπορεί να μείνει μέχρι να γίνει το επόμενο συμβόλαιο; Μιλάμε για 1-2 μέρες και αν. Στην περίπτωση μου δε θα γίνει μεταβιβαση απλά θα αλλάξω ασφαλιστική.
Και γιατί δεν κανείς την νέα ασφάλεια παράλληλα με την παλιά;απλα θα χρεωθεις 1-2 ημέρες επιπλέον.


Εντωμεταξύ άσχετο με την απάντηση αλλά σχετικό με το νήμα! Ήρθε η ώρα για ανανέωση σε ένα swift του 99 που έχουμε. Ετήσια Hellas direct (την ίδια ασφάλεια που έχουμε )μου βγάζει 210€ με 5% έκπτωση. Πριν την κάνω ανανέωση λέω ας ρίξω μια μάτια στο insurance. Hellas direct ετήσια 144€.. τι φάση; Εννοείται το έκανα μέσω insurance market!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#780177
panos2171 έγραψε:Φαντάζομαι με ένα mail. Ανασφαλιστο μπορεί να μείνει μέχρι να γίνει το επόμενο συμβόλαιο; Μιλάμε για 1-2 μέρες και αν. Στην περίπτωση μου δε θα γίνει μεταβιβαση απλά θα αλλάξω ασφαλιστική.

Ναι με mail. Γιατι δεν κανεις το συμβολαιο παραλληλα αφου ειναι 1-2 μερες;

Ανασφαλιστο καλυτερα να μην μεινει γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.

Επισης αφου την νεα θα την κανεις ηλεκτρονικα μπορεις να ορισεις εσυ ποτε θα ξεκιναει ασχετα απο την ημερα δημιουργιας/ πληρωμης του συμβολαιου
Άβαταρ μέλους
By g47
#780181
manoliossss έγραψε:
panos2171 έγραψε:
Εντωμεταξύ άσχετο με την απάντηση αλλά σχετικό με το νήμα! Ήρθε η ώρα για ανανέωση σε ένα swift του 99 που έχουμε. Ετήσια Hellas direct (την ίδια ασφάλεια που έχουμε )μου βγάζει 210€ με 5% έκπτωση. Πριν την κάνω ανανέωση λέω ας ρίξω μια μάτια στο insurance. Hellas direct ετήσια 144€.. τι φάση; Εννοείται το έκανα μέσω insurance market!


Εαν εβαλες τις ιδιες καλυψεις, που υποθετω εβαλες, δεν θα εχεις καλυψη για ολα μεσω της HD αλλα θα εχεις πολλα επιμερους συμβολαια. Πχ θραυση κρυσταλλων μεσω ETU Forsikring, οδικη μεσω EUROP ASSISTANCE κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#780187
panos2171 έγραψε:Φαντάζομαι με ένα mail. Ανασφαλιστο μπορεί να μείνει μέχρι να γίνει το επόμενο συμβόλαιο; Μιλάμε για 1-2 μέρες και αν. Στην περίπτωση μου δε θα γίνει μεταβιβαση απλά θα αλλάξω ασφαλιστική.

Αν έχεις μεταβιβάσει το αυτοκίνητο, μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο. Αλλά να το σπάσεις για να πας σε άλλη ασφαλιστική, δεν νομίζω πως μπορείς.