Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#649314 Τι πού το πανε Μπουσσε; Κοσμοτε-Βοντα-WInd.

Εκει το πανε.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#649316 Εμενα μου έλεγαν ότι έχουν ανεβάσει το ρίσκο που παίρνουν γι αυτό και ανεβηκαν οι τιμές.

Βέβαια τι ρίσκο ανέβασαν από την στιγμή που δεν επιλέγουν αυτοι τους πελάτες τους δεν καταλαβαίνω.

Ειτε αυξήθηκε η πελατεία και εδραιωθηκαν πλέον στην αγορα οπότε ανέβασαν ψηλα τον αμανέ είτε δεν μπορούσαν να καλύψουν πλέον σε απόλυτο νούμερο τις ζημιές. Το πρωτο σχεδόν σίγουρο.




< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649317 Εγώ νομίζω το πρώτο Χάρη και ας μην έχω στοιχεία μπροστά μου.

Είναι κλασσικό παράδειγμα που επειδή έπιασαν στα πράσα τον ανταγωνισμό, με την εργασιακή ευελιξία που θα είχαν μέσω ίντερνετ και τα χαμηλά λειτουργικά κόστη, μπήκαν πολύ επιθετικά στην αγορά.
Τώρα κεφαλαιοποιούν αυτή την τακτική απλά.

Ξαφνικά από εκεί που δεν είχα κανένα αμάξι στην HD, είχα ένα. Και μετά το ένα, έγινε 4 αμάξια.

Ε δεν πιστεύω ότι πέφτουν έξω στο risk management.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#649323
Giuseppe Busso έγραψε:
Ε δεν πιστεύω ότι πέφτουν έξω στο risk management.


εξω πεφτουν σε αυτη την περιπτωση imho.
σε αυτη την εταιρια πηγες γιατι ηταν φθηνοτερη.Για κανενα αλλο λογο.Ουτε η προσωπικη σχεση με τον ασφαλιστη,ουτε η δυναμη της συνηθειας,ουτε τιποτα αλλο.
Οταν θα παψει να ειναι η φθηνοτερη,δεν θα πας.
Οπως ευκολα τους μαζεψε,ετσι ευκολα θα τους χασει.
Εγω ανανεωσα το παντα 2-3 φορες.Την 4η φορα που ανεβηκε η τιμη,εφυγα και πηγα στον παλιο μου ασφαλιστη,με χαμηλοτερη χρεωση απο αυτην.
Το εβο δεν το ασφαλιζαν καν.

και φυσικα ο λογος ειναι οτι μολις τσιμπησαν το μεριδιο που ηθελαν, σου λεει κατσε τωρα να φτιαξουμε και ακομα καλυτερη κερδοφορια.

Τους ξεχασα ηδη. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#649327 Το δοκίμασαν και πέρυσι, με την μετατροπή του PRAKTIKER μόνον για νέες συνδέσεις. Είδαν γκρίνια και μείωση στους ασφαλισμένους λογικά, και βγήκε αμέσως το LOYALTY DISCOUNT. Θεωρώ πως απλώς δοκιμάζουν πάλι να δουν τι θα κάνει η αγορά. Χωρίς αυτές τις εκπτώσεις, παύουν να είναι οι φθηνότεροι και είναι στα ίδια με άλλους. Στην επόμενη ανανέωση, θα παίξει σύγκριση με την Interlife που είναι καλή και οικονομική και αν είναι κοντά, θα φύγω κατευθείαν για την τελευταία, να μάθουν να σέβονται το προϊόν τους.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#649328 Τι να σας πω βρε παίδες...
Δεν θα ονειρευόμουν καν προ μερικών ετών, ότι θα πλήρωνα λίγο πάνω από 200 € ετήσιο συμβόλαιο (με όλα μέσα πλην μεικτής) για το Focus. Τώρα, αν του ΧΡΟΝΟΥ τον Μάιο είναι και στα 210-215, δε νομίζω να χαλάσουμε τις καρδιές μας...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#649331
Govus έγραψε:Τι να σας πω βρε παίδες...
Δεν θα ονειρευόμουν καν προ μερικών ετών, ότι θα πλήρωνα λίγο πάνω από 200 € ετήσιο συμβόλαιο (με όλα μέσα πλην μεικτής) για το Focus. Τώρα, αν του ΧΡΟΝΟΥ τον Μάιο είναι και στα 210-215, δε νομίζω να χαλάσουμε τις καρδιές μας...


αν πληρωνες 10-20 ευρω πανω απο τον παλιο σου ασφαλιστη θα χαλαγανε οι καρδιες σας?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649333 Προσωπικά επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα από την HD, θα έδινα και κάτι παραπάνω προκειμένου να μην ξαναγυρίσω σε καμιά ΕΘΝΙΚΗ για παράδειγμα ή σε κάποια ασφαλιστική που δεν γνωρίζω τι παίζει. Οπότε, σαφώς και δεν θα μου άρεσε μία αύξηση, αλλά δεν θα έφευγα κιόλας, αν δεν είχα καλύτερη (όχι μόνο φθηνότερη) εναλλακτική.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#649334
dimviii έγραψε:
Govus έγραψε:Τι να σας πω βρε παίδες...
Δεν θα ονειρευόμουν καν προ μερικών ετών, ότι θα πλήρωνα λίγο πάνω από 200 € ετήσιο συμβόλαιο (με όλα μέσα πλην μεικτής) για το Focus. Τώρα, αν του ΧΡΟΝΟΥ τον Μάιο είναι και στα 210-215, δε νομίζω να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

αν πληρωνες 10-20 ευρω πανω απο τον παλιο σου ασφαλιστη θα χαλαγανε οι καρδιες σας?

Δεν μπορώ ν' απαντήσω υποθετικά...
Στην δική μου περίπτωση, έκανα τρίτη ανανέωση στην HD φέτος και, όπως και στην προηγούμενη, το κόστος ήταν μικρότερο, με τον επόμενο ανταγωνιστή να ασφαλίζει με ένα ...30% ακριβότερα :roll: .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#649336
Govus έγραψε:
dimviii έγραψε:
Govus έγραψε:Τι να σας πω βρε παίδες...
Δεν θα ονειρευόμουν καν προ μερικών ετών, ότι θα πλήρωνα λίγο πάνω από 200 € ετήσιο συμβόλαιο (με όλα μέσα πλην μεικτής) για το Focus. Τώρα, αν του ΧΡΟΝΟΥ τον Μάιο είναι και στα 210-215, δε νομίζω να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

αν πληρωνες 10-20 ευρω πανω απο τον παλιο σου ασφαλιστη θα χαλαγανε οι καρδιες σας?

Δεν μπορώ ν' απαντήσω υποθετικά...
Στην δική μου περίπτωση, έκανα τρίτη ανανέωση στην HD φέτος και, όπως και στην προηγούμενη, το κόστος ήταν μικρότερο, με τον επόμενο ανταγωνιστή να ασφαλίζει με ένα ...30% ακριβότερα :roll: .

και εγω εαν ηταν 30% φθηνοτερα εκει θα ημουν.Αλλο λεμε ομως εδω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#649341
Scotch έγραψε:Προσωπικά επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα από την HD, θα έδινα και κάτι παραπάνω προκειμένου να μην ξαναγυρίσω σε καμιά ΕΘΝΙΚΗ για παράδειγμα ή σε κάποια ασφαλιστική που δεν γνωρίζω τι παίζει. Οπότε, σαφώς και δεν θα μου άρεσε μία αύξηση, αλλά δεν θα έφευγα κιόλας, αν δεν είχα καλύτερη (όχι μόνο φθηνότερη) εναλλακτική.


στην hd πηγες γιατι δεν ησουν ευχαριστημενος απο καμια προηγουμενη ασφαλιστικη σου δλδ?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649344 Εγώ πάντως πήγα λόγω κόστους.

Η περσινή μου ασφάλεια στο Leon ήταν:
251€ με κωδικό loyalty πάλι
365 ημερών
addtional covers που τότε είχε μέσα θραύση, νομική και οδική
22000 ασφαλιζόμενο κεφάλαιο.

Φέτος με τα ίδια πλην οδικής και 1000€ κάτω σε αξία, έπεσε κατά 11€ περίπου αλλά αν το πάρεις αναλογικά, ουσιαστικά ακρίβυνε αφού ουσιαστικά η οδική μονάχα παίζει στα 25-30€ ετησίως...

Έκανα καλή κέντα όμως τέλη Νοέμβρη που ασφάλισα πακέτο 500 & Tiguan με -30% κωδικό λόγω Black Friday...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#649351 Στην HD πηγα και εγω 3 αυτοκινητα λογω κοστους και εν τελει εμεινα ευχαριστημενος!
Παλι λογω κοστους, λιγους μηνες πριν το 1 απο τα 3 πηγε σε ανταγωνιστικη εταιρια που ειχε χαμηλωτερο κοστος και ελπιζω να μεινω και εκει ευχαριστημενος! Θα ακολουθησουν σε λιγες εβδομαδες τα αλλα 2 οχηματα...
Ο λογος αποχωρησης ηταν η αυξηση των ασφαλιστρων για το ιδιο πακετο που ειχα και πριν, κατα περιπου 30 ευρω, οταν ο ανταγωνισμος μου εδωσε το ιδιο πακετα που ειχα στην HD στα χρηματα που μου το εδινη η HD τα τελευταια 2 χρονια!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#649356 Πηγα στην HD γιατι απο 180€ το εξαμηνο επεσα στα 137. Μια φορα που τους χρησιμοποιησα λογω μιας ελαφρας επαφης που ειχε η :inlove: με ενα C4 ηταν γρηγοροι, αψογοι στην επικοινωνια και ενημερωναν για καθε βημα με email. Επισης φωτογραφιες, δηλωση, ολα ηλεκτρονικα.

Φετος και μετα απο δυο χρονια σε αυτους τα 137 εγιναν 150€. Συμφερουν ακομα. Αλλα αν του χρονου ζητησουν 170 ξερω γω, μπορει και να ψαχτω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649360
dimviii έγραψε:
Scotch έγραψε:Προσωπικά επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα από την HD, θα έδινα και κάτι παραπάνω προκειμένου να μην ξαναγυρίσω σε καμιά ΕΘΝΙΚΗ για παράδειγμα ή σε κάποια ασφαλιστική που δεν γνωρίζω τι παίζει. Οπότε, σαφώς και δεν θα μου άρεσε μία αύξηση, αλλά δεν θα έφευγα κιόλας, αν δεν είχα καλύτερη (όχι μόνο φθηνότερη) εναλλακτική.


στην hd πηγες γιατι δεν ησουν ευχαριστημενος απο καμια προηγουμενη ασφαλιστικη σου δλδ?


Μια ζωή στην Εθνική ήμουν, δεν έχω επαφή με άλλες ασφαλιστικές. Και ο λόγος που έφυγα ήταν το κόστος, αλλά στην πορεία είδα ότι η HD ήταν καλύτερη σε όλα.

< >