Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#647127 Και για 100,000€ να το ασφαλισεις, αν ερθει η ωρα της αποζημιωσης , θα σε αποζημιωσουν με την τρεχουσα αξια του οχηματος εκεινη την στιγμη. Δλδ αν στο κλεψουν σε 8 μηνες απο τωρα( χτυπα ξύλο) και το αμαξι σου στην αγορα πιανει 18,000€ (σε 8 μηνες) , τοσα θα σου δωσουν
Τελευταία επεξεργασία από alexandros.K και 15 Μάιος 2020, 12:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647128 Ας πουμε οτι θα παρεις περισσοτερο απ οτι αν βαλεις μικροτερο ασφαλιζομενο κεφαλαιο. Προσωπικα δεν θεωρω σημαντικη την διαφορα (περιπου 40 ευρω, μια σπιτικη πιτα απο την Υπουργ :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: )
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#647131
alexandros.K έγραψε:Και για 100,000€ να το ασφαλισεις, αν ερθει η ωρα της αποζημιωσης , θα σε αποζημιωσουν με την τρεχουσα αξια του οχηματος εκεινη την στιγμη. Δλδ αν στο κλεψουν σε 8 μηνες απο τωρα( χτυπα ξύλο) και το αμαξι σου στην αγορα πιανει 18,000€ (σε 8 μηνες) , τοσα θα σου δωσουν

Είναι σίγουρο ότι ισχύει αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, στο παρελθόν έχουν καταδικαστεί ασφαλιστικές εταιρίες που έδιναν μικρότερη αποζημίωση από αυτήν για την οποία εισέπρατταν ασφάλιστρα.

Κι εγώ το μέγιστο βάζω GB. Είναι αστεία η διαφορά στο κόστος, συγκριτικά με την ασφαλιζόμενη αξία (ειδικά εφόσον δεν ισχύει και αυτό που λέει ο alexandros.K).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647133 Μου φαινεται λιγο απιθανο να ισχυει αυτο με την αξια κατα την κλοπη, αλλιως βαζανε ολοι την μικροτερη ασφαλιζομενη αξια.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647134
Scotch έγραψε:Κι εγώ το μέγιστο βάζω GB. Είναι αστεία η διαφορά στο κόστος, συγκριτικά με την ασφαλιζόμενη αξία (ειδικά εφόσον δεν ισχύει και αυτό που λέει ο alexandros.K).


Και εγώ επίσης. Απλά ρώτησα μήπως πληρώνω τσάμπα.
Τους έχω πάει εκεί, πέρα από το Leon, και το 500ράκι και το Tiguan και το Doblo.
Όλα με μέγιστο ασφαλιζόμενο κεφάλαιο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647136 και εγω αυτο που λεει ο Αλεξανδρος ξερω οτι γινεται.
αποζημιωνεσαι για την τρεχοντα αξια του αυτοκινητου.Εαν εσυ εχεις αξια ασφαλιζομενη 20κ πχ και το αυτοκινητο σου εκεινη τη στιγμη εχει αξια 16κ ,θα παρεις τα 16κ και οχι τα 20κ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#647137 Ας συνεχισω με παραδειγμα . Αν το ασφαλισεις για 21 , αν πιανει 18 , 18 θα σου δωσουν
Αν το ασφαλισεις για 12 , 12 θα σου δωσουν, οχι 18

Αν αποζημιωναν για παραπανω απο την τρεχουσα αξια, μερικοι αντι να το πουλησουν θα το "εξαφανιζαν" για να παρουν 21 αντι για 18 που θα επιανε σε μια ενδεχομενη πωληση
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#647139
Scotch έγραψε:Είναι σίγουρο ότι ισχύει αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, στο παρελθόν έχουν καταδικαστεί ασφαλιστικές εταιρίες που έδιναν μικρότερη αποζημίωση από αυτήν για την οποία εισέπρατταν ασφάλιστρα.

Μαλλον αυτοι εδιναν 15 αντι για 18 , γι αυτο και καταδικαστηκαν
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647144 https://nefeli.interamerican.gr/CarPric ... /index.asp

Εδώ βρήκα έναν πίνακα και έβαλα το μοντέλο μου.

Το δικό μου είναι 12ος του 2017.
Βγάζει αξία 16500 (ή 16250). Και 18.250 αν είναι του 2018.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#647146
alexandros.K έγραψε:
Scotch έγραψε:Είναι σίγουρο ότι ισχύει αυτό; Αν δεν κάνω λάθος, στο παρελθόν έχουν καταδικαστεί ασφαλιστικές εταιρίες που έδιναν μικρότερη αποζημίωση από αυτήν για την οποία εισέπρατταν ασφάλιστρα.

Μαλλον αυτοι εδιναν 15 αντι για 18 , γι αυτο και καταδικαστηκαν

Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Αυτό θα ήταν ακόμη χειρότερο και σοβαρός λόγος να καταδικαστούν. Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση του παραδείγματός σου όπου ασφαλίζεσαι για 21 και παίρνεις τα 18. Για τα +3 πλήρωνες τσάμπα ασφάλιστρα και αυτό πιστεύω είναι παράνομο και γι αυτό καταδικάστηκαν.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#647148
Scotch έγραψε:Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Αυτό θα ήταν ακόμη χειρότερο και σοβαρός λόγος να καταδικαστούν. Εγώ αναφέρομαι στην περίπτωση του παραδείγματός σου όπου ασφαλίζεσαι για 21 και παίρνεις τα 18. Για τα +3 πλήρωνες τσάμπα ασφάλιστρα και αυτό πιστεύω είναι παράνομο και γι αυτό καταδικάστηκαν.

Δεν το εχω υποψην μου αυτο.... Εγω ξερω αυτο που ανέφερα....
Και να καταδικαστηκαν , ποιος μου λεει οτι δεν θα το ξανακανουν ?