Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459653 Δεν το έχω κάνει, αλλά θεωρώ πως δε θα έχουν πρόβλημα. Πάρε τους κανένα τηλέφωνο τώρα που είναι φρέσκο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459656
Scotch έγραψε:Δεν το έχω κάνει, αλλά θεωρώ πως δε θα έχουν πρόβλημα. Πάρε τους κανένα τηλέφωνο τώρα που είναι φρέσκο.


Τους πήρα τηλέφωνο. Είναι μανούρα γιατί δεν έχουν πρόσθετη πράξη, οπότε πρέπει να γίνει ακύρωση, πίστωση του ποσού και μετά εκ νέου αγορά.

Άστο, του χρόνου...

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459659 Κρίμα, αλλά εντάξει, μικρό το κακό.
Να, κάτι μάθαμε γι αυτές τις περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#459660
Asimov έγραψε:Αν σου παραβιασουν την πόρτα και σου κάνουν οποιαδήποτε ζημιά έξω (λαμαρίνα, κλειδαριά, τζάμι) ή μέσα (καθίσματα, υποβραχιονιο, ντουλαπάκι) αποζημιωνεσαι. Δύο φορές μου έχει συμβεί την τελευταία πενταετία και οι ζημιές ήταν της τάξης του 300αρικου κάθε φορά.


Άρα ξεκλικάρουμε την ολική κλοπή και κλικάρουμε την μερική/ολική κλοπή.
Στα καιρικά φαινόμενα; έχω βάλει αυτά ΜΕ χαλαζόπτωση αλλά έχει και χωρίς χαλαζόπτωση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459662 Εγώ θα έλεγα να το πας ανάποδα Γιάννη.
1) Τικάρισε αυτά που θέλεις και δες τι ποσό βγάζει
2) Τικάρισέ τα όλα και δες τι ποσό βγάζει
3) Άρχισε να ξετικάρεις ό,τι δε χρειάζεσαι και στοιχίζει πολύ.
Αυτά σε περίπτωση που υπάρχει ηλεκτρονική φόρμα και άμεση πληροφόρηση για την επίδραση κάθε κάλυψης στα ασφάλιστρα. Διαφορετικά, το βλέπεις με τον ασφαλιστή.

ΜΕ χαλαζόπτωση βάλε, αν και εφόσον καλύπτει ό,τι η ΧΩΡΙΣ + τη χαλαζόπτωση. Ήδη για σήμερα το βράδυ ακούστηκε για χαλάζι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#459685
Deleted User 1 έγραψε:Δεν θα κάνεις μικτή?


Βρε άμα μπορούσα θα ασφάλιζα και τα @@ μου.


Scotch έγραψε:Εγώ θα έλεγα να το πας ανάποδα Γιάννη.
1) Τικάρισε αυτά που θέλεις και δες τι ποσό βγάζει
2) Τικάρισέ τα όλα και δες τι ποσό βγάζει
3) Άρχισε να ξετικάρεις ό,τι δε χρειάζεσαι και στοιχίζει πολύ.
Αυτά σε περίπτωση που υπάρχει ηλεκτρονική φόρμα και άμεση πληροφόρηση για την επίδραση κάθε κάλυψης στα ασφάλιστρα. Διαφορετικά, το βλέπεις με τον ασφαλιστή.

ΜΕ χαλαζόπτωση βάλε, αν και εφόσον καλύπτει ό,τι η ΧΩΡΙΣ + τη χαλαζόπτωση. Ήδη για σήμερα το βράδυ ακούστηκε για χαλάζι.


Με υποχρεώνουν, όχι ότι με ενοχλεί αυτό, να κάνω την 1η ασφάλιση για το 1ο 6μηνο σε αυτούς της Allianz που συνεργάζεται με το VW Group.
Οπότε χθες που έπεσαν οι υπογραφές για το αμάξι και πλήρωσα, ζήτησα άμεσα εκτελωνισμό και πινακίδες και φτιάξαμε μια "προφόρμα" ασφάλιστρου και μου είπε τι καλύψεις να προσθέσω (βλ. επισυναπτόμενες φωτογραφίες στα προηγούμενά μου ποστ).
Ο άνθρωπος είναι πωλητής όμως και όχι ασφαλιστής. Οπότε δεν είναι γνώστης, όπως δεν είμαι και εγώ.

Για αυτό σας ρώτησα εδώ, τι αξίζει να προστεθεί και τι όχι. Στο περίπου πάντα. Μετά είναι δικαίωμά μου να αποφασίσω τι τελικά θα προσθαφαιρεθεί στο συμβόλαιο.
Πρέπει να έχω αποφασίσει μέχρι την επόμενη εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#459686 Κι εγώ πάντως για καινούργιο αμάξι τέτοιας αξίας (ειδικά αν βαρύνεται με δάνειο), θα έκανα μεικτή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#459687 Δηλαδή δεν παρέχεται η μικτή στα συγκεκριμένα συμβόλαια ή απλά είναι πανάκριβα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459688
Giuseppe Busso έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Δεν θα κάνεις μικτή?

Βρε άμα μπορούσα θα ασφάλιζα και τα @@ μου.

Φαντάζομαι σε υποχρεώνουν να κάνεις κάποιες ελάχιστες καλύψεις. Αν θέλεις περισσότερες, δε νομίζω ότι απαγορεύεται. Οπότε βάλε και μικτή και ό,τι άλλο πρόσθετο θέλεις και σηκώνει η τσέπη σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#459750
Giuseppe Busso έγραψε:
Για αυτό σας ρώτησα εδώ, τι αξίζει να προστεθεί και τι όχι.


Όλα εκτός μικτής και αν μπορείς να πληρώσεις και τη μικτή, κάν'την! :rtfm: Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Το επιπλέον κόστος για τις καλύψεις (μερική κλοπή, χαλάζι, κτλ) είναι αστείο, μπροστά στο κόστος της πιθανής ζημιάς.

Θεωρώ σε καινούριο αμάξι καραλέει η μικτή, σκέψου πως τη πήρες 300-400 ευρώ πιο ακριβά, δεν είναι τραγικό ποσό, μπροστά στα 22Κ που έδωσες.

Αλλά σε καλή ασφαλιστική, λογικά η Allianz είναι καλή.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#459752
Deleted User 1 έγραψε:Δηλαδή δεν παρέχεται η μικτή στα συγκεκριμένα συμβόλαια ή απλά είναι πανάκριβα? :hmmm:


Με Αλλιανζ θα ειναι 1200 η μικτη. Παρεχεται αλλα ειναι ακριβη.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459770
Scotch έγραψε:Κρίμα, αλλά εντάξει, μικρό το κακό.
Να, κάτι μάθαμε γι αυτές τις περιπτώσεις.


Έμαθα και κάτι άλλο σχετικά με το refer a friend. Είναι βασικά ή Praktiker ή refer a friend, οπότε καλύτερα το 1ο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#459802
Nikos! έγραψε:Έμαθα και κάτι άλλο σχετικά με το refer a friend. Είναι βασικά ή Praktiker ή refer a friend, οπότε καλύτερα το 1ο. :lol:

Δεν συνδυάζονται; :lipsealed: Αυτό είναι μ@λ@κία... δεν το 'ξερα ...

Εννοείται πως το Praktiker είναι Ο φίλος μας σ' αυτήν την περίπτωση :lol: