Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#562414 Ειδικά με το ασφαλιζόμενο κεφαλαίο κανένα θέμα δεν θα υπάρξει.
Απλά αν (ελπίζω να μην γίνει ποτέ) χρειαστεί να αποζημιωθείς, θα πάει με βάση το τιμολόγιο.
Για τα 800€ διαφορά, μάλλον πληρώνεις άδικα...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#562415 Συνήθως πάντως οι ασφαλιστικές ζητάνε το τιμολόγιο αγοράς για να ασφαλισουν καινούργιο αυτοκίνητο
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#562976 Όποιος θελει χρησιμοποιεί το EPX5678 για έκπτωση 20€ στη HellasDirect
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#563417 Ευτυχώς που μου άνοιξε τα μάτια ο busso και από εκεί που θα πήγαινα από Allianz (που έπρεπε υποχρεωτικά να κάτσω το πρώτο 6μηνο λόγω δανείου από την Volkswagen bank) στην εθνική επειδή είχαμε γνωριμία με ασφαλιστή πήγα Hellas direct.
Στην Allianz έδινα με τα πάντα όλα με μικτή και επασφάλιστρο νέου οδηγού 682€ το εξάμηνο τώρα δίνω με τις ίδιες καλύψεις και απαλλαγή 200€ πιο χαμηλά 272.5€ το εξάμηνο :dizzy: :vava:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#563519 Τα ίδια κι εγώ. Αναγκαστικά πήγα Allianz λόγω χρηματοδότησης αλλά έκανα ετήσια μόνο και μόνο λόγω εγγυημένου ασφαλιζόμενου κεφαλαίου. 590€ με όλες τις καλύψεις πλην μικτής. Μετά προφανώς και θα πάω Hellas Direct με την προϋπόθεση ότι θα έχουν προσθέσει το μοντέλο στη λίστα τους γιατί αυτή τη στιγμή έχουν ανώτερο ασφαλιζόμενο κεφάλαιο τα 26.500€ ένα Cupra ST που έχουν στη λίστα.

Edit

Το φτιαξανε

Εικόνα

Ειχα μιλησει με ενα φιλο που δουλευει στο ΙΤ τους αλλα δεν περιμενα τοσο αμεση αλλαγη. 383€ η ετήσια απλή, 648€ η μικτή δηλαδή μόλις ένα 50αρι πάνω σε σχέση με την απλή της Allianz. Έχει πάρει τρελό πούλο η Allianz σε ένα χρονάκι για να μην πω ότι θα την αλλάξω από τώρα να την κάνω 6μηνη εάν γίνεται μιας και δεν την έχω πληρώσει ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#563546
thanasisr16 έγραψε:Ευτυχώς που μου άνοιξε τα μάτια ο busso και από εκεί που θα πήγαινα από Allianz (που έπρεπε υποχρεωτικά να κάτσω το πρώτο 6μηνο λόγω δανείου από την Volkswagen bank) στην εθνική επειδή είχαμε γνωριμία με ασφαλιστή πήγα Hellas direct.
Στην Allianz έδινα με τα πάντα όλα με μικτή και επασφάλιστρο νέου οδηγού 682€ το εξάμηνο τώρα δίνω με τις ίδιες καλύψεις και απαλλαγή 200€ πιο χαμηλά 272.5€ το εξάμηνο :dizzy: :vava:


Kαμμια σχεση η μια εταιρεια με την αλλη βεβαια. Η Αλλιανζ ειναι κολοσσος, η HD ειναι ενα startup απο παιδακια κολλεγιου με ενα call center.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#563547 θα παω Αλιανζ.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#563549
GTS έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:Ευτυχώς που μου άνοιξε τα μάτια ο busso και από εκεί που θα πήγαινα από Allianz (που έπρεπε υποχρεωτικά να κάτσω το πρώτο 6μηνο λόγω δανείου από την Volkswagen bank) στην εθνική επειδή είχαμε γνωριμία με ασφαλιστή πήγα Hellas direct.
Στην Allianz έδινα με τα πάντα όλα με μικτή και επασφάλιστρο νέου οδηγού 682€ το εξάμηνο τώρα δίνω με τις ίδιες καλύψεις και απαλλαγή 200€ πιο χαμηλά 272.5€ το εξάμηνο :dizzy: :vava:


Kαμμια σχεση η μια εταιρεια με την αλλη βεβαια. Η Αλλιανζ ειναι κολοσσος, η HD ειναι ενα startup απο παιδακια κολλεγιου με ενα call center.
Το σημαντικό για τον οδηγό του αυτοκινήτου είναι η ασφαλιστική εταιρεία να είναι συνεπής και σωστή απέναντι του και ευτυχώς η HD έως τώρα είναι πολύ αξιόλογη. Και επειδή έχει τύχει να χρησιμοποιήσω το call center έμεινα πολύ πιο ευχαριστημένος σε σχέση με την ασφαλίστρια που είχα πριν αρκετά χρόνια.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#563580
GTS έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:Ευτυχώς που μου άνοιξε τα μάτια ο busso και από εκεί που θα πήγαινα από Allianz (που έπρεπε υποχρεωτικά να κάτσω το πρώτο 6μηνο λόγω δανείου από την Volkswagen bank) στην εθνική επειδή είχαμε γνωριμία με ασφαλιστή πήγα Hellas direct.
Στην Allianz έδινα με τα πάντα όλα με μικτή και επασφάλιστρο νέου οδηγού 682€ το εξάμηνο τώρα δίνω με τις ίδιες καλύψεις και απαλλαγή 200€ πιο χαμηλά 272.5€ το εξάμηνο :dizzy: :vava:


Kαμμια σχεση η μια εταιρεια με την αλλη βεβαια. Η Αλλιανζ ειναι κολοσσος, η HD ειναι ενα startup απο παιδακια κολλεγιου με ενα call center.

Φυσικά και δε συγκρίνονται οι δύο εταιρίες μεταξύ τους,αλλά όσες φορές έχει χρειαστεί να συνομιλήσω με αυτούς έχω εξυπηρετηθεί άμεσα.Και εγώ είχα ενδοιασμούς με την hd αλλά είδα ότι πολλοί έχουν πάει εκεί και είναι ευχαριστημένοι και η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη όπου και αυτό παίζει το ρόλο του.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#563582
Deleted User 1 έγραψε:Τα ίδια κι εγώ. Αναγκαστικά πήγα Allianz λόγω χρηματοδότησης αλλά έκανα ετήσια μόνο και μόνο λόγω εγγυημένου ασφαλιζόμενου κεφαλαίου. 590€ με όλες τις καλύψεις πλην μικτής. Μετά προφανώς και θα πάω Hellas Direct με την προϋπόθεση ότι θα έχουν προσθέσει το μοντέλο στη λίστα τους γιατί αυτή τη στιγμή έχουν ανώτερο ασφαλιζόμενο κεφάλαιο τα 26.500€ ένα Cupra ST που έχουν στη λίστα.

Edit

Το φτιαξανε

Εικόνα

Ειχα μιλησει με ενα φιλο που δουλευει στο ΙΤ τους αλλα δεν περιμενα τοσο αμεση αλλαγη. 383€ η ετήσια απλή, 648€ η μικτή δηλαδή μόλις ένα 50αρι πάνω σε σχέση με την απλή της Allianz. Έχει πάρει τρελό πούλο η Allianz σε ένα χρονάκι για να μην πω ότι θα την αλλάξω από τώρα να την κάνω 6μηνη εάν γίνεται μιας και δεν την έχω πληρώσει ακόμα.

Εγώ την πλήρωσα μια μέρα πριν παραλάβω το αμάξι σκέψου όποτε θα μπορείς να την αλλάξεις,για μένα κάνε την 6μηνη και μετά φύγε,είναι κρίμα να πληρώνεις διπλάσια χρήματα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#563583 Εγώ πάλι δίνω πολλά στη Groupama αλλά ο ασφαλιστής μου είναι δίπλα μου και με έχει βοηθήσει σε πολλά. Δίνω 560 το εξάμηνο για μικτή με απαλλαγή 200 ευρώ και σημερινή ασφαλιζόμενη αξία 25,000
Άρα συνεχίζω. :)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#563587
thanasisr16 έγραψε:Εγώ την πλήρωσα μια μέρα πριν παραλάβω το αμάξι σκέψου όποτε θα μπορείς να την αλλάξεις,για μένα κάνε την 6μηνη και μετά φύγε,είναι κρίμα να πληρώνεις διπλάσια χρήματα

Ναι ναι αυτό θα κάνω. Έψαχνα πριν τον πωλητή να ετοιμάσει καινούρια 6μηνη αλλά δεν τον βρήκα. Κρίμα είναι...ας τα φάω βενζίνες.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#563590
citastak έγραψε:Εγώ πάλι δίνω πολλά στη Groupama αλλά ο ασφαλιστής μου είναι δίπλα μου και με έχει βοηθήσει σε πολλά. Δίνω 560 το εξάμηνο για μικτή με απαλλαγή 200 ευρώ και σημερινή ασφαλιζόμενη αξία 25,000
Άρα συνεχίζω. :)


Aυτό έλειπε να ήταν απέναντί σου. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#563599
elteo έγραψε:
citastak έγραψε:Εγώ πάλι δίνω πολλά στη Groupama αλλά ο ασφαλιστής μου είναι δίπλα μου και με έχει βοηθήσει σε πολλά. Δίνω 560 το εξάμηνο για μικτή με απαλλαγή 200 ευρώ και σημερινή ασφαλιζόμενη αξία 25,000
Άρα συνεχίζω. :)


Aυτό έλειπε να ήταν απέναντί σου. :s_sarcastic

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :s_rofl :lol:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#563604 Βασικό ρόλο για μένα έπαιξε αυτό.
Το 2013 είχα το εξής συμβάν με την anytime:
έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη ανανέωση μέσω κάρτας. Η κάρτα όμως την περίοδο της ανανέωσης έληγε και έτσι η ανανέωση δεν έγινε.
Η ασφάλεια έληγε το ΣΚ πριν την Καθαρά Δευτέρα. Την Παρασκευή καλώ στις 15.00 για να μου στείλουν το ασφαλιστήριο γιατί θα έφευγα για 3ημερο. Τότε με ενημερώνει η κυρία, ότι δεν μπορεί να μου ανανεώσει λόγω της ληγμένης κάρτας. Όταν ρώτησα γιατί δεν ενημερώθηκα αφού δεν προχωρούσε η ανανέωση δεν ήξερε να μου πει τίποτα! Προσπάθησα να της δώσω την καινούρια και μου είπε ότι δεν μπορεί γιατί ήταν Παρασκευή αργά και έτσι η ανανέωση θα γινόταν την Τρίτη και πως τη Δευτέρα θα ήμουν ανασφάλιστος!.
Όσο και αν προσπάθησα άκρη δεν βρήκα. Πήρα επί τόπου τον ασφαλιστή τον συγκεκριμένο, μου έβγαλε ασφάλεια σε μισή ώρα και ήμουν έτοιμος. Την Τρίτη πήρα τηλέφωνο την anytime και ακύρωσα το 2ο αυτοκίνητο και τη μοτοσυκλέτα και τα πήγα όλα σε αυτόν. Μετά από αυτό έμαθα να εκτιμάω (και να πληρώνω) την προσωπική επαφή και υπηρεσία :)