Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#420717
Deleted User 1 έγραψε:Έχω κάνει εδώ και καμιά 10αρια μέρες αίτηση για αλλαγή παρμπρίζ μέσω θραύσης κρυστάλλων και ακόμα περιμένω. Generali η ασφάλεια. Ποιος ευθύνεται γι΄αυτό? Ή ασφάλεια ή ο παρμπριζάς? Κανονικά μέχρι και αυθημερόν δε γίνεται αυτό ή έχει να κάνει με την κατάσταση του παρμπριζ?

Σε ανάλογη πρόσφατη εμπειρία που είχα με τη Groupama, από τη στιγμή που έγινε το αίτημα από τον παρμπριζά προς την ασφαλιστική πέρασαν περίπου 4 εργάσιμες μέχρι να πάρει το ΟΚ και να γίνει η παραγγελία του νέου παρμπρίζ. Στη δικιά μου περίπτωση η ιδιαιτερότητα έγκειτο στο ότι ζήτησα (και τελικά το ενέκριναν από την ασφαλιστική) να τοποθετηθεί γνήσιο παρμπρίζ. Οπότε υποπτεύομαι ότι στην περίπτωσή σου μάλλον είναι θέμα παρμπριζά και όχι ασφαλιστικής, εκτός αν λόγω καλοκαιριού υπολειτουργεί η ασφαλιστική και καθυστερούν αρκετά στην προώθηση/διεκπεραίωση ανάλογων αιτημάτων. Και πάλι όμως εκτιμώ ότι 10 μέρες είναι οριακά πολλές για μια εταιρεία του μεγέθους της Generali (που εξ όσων γνωρίζω έχει και πολύ καλή φήμη γενικότερα στην πιάτσα των ασφαλιστικών αυτοκινήτου, και γενικότερα). Οπότε καταλήγουμε στο συνεργείο του παρμπριζά μάλλον..
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#421838 Η ασφαλεια μου εριξε ακυρο για την αλλαγη του παρμπριζ με το συμβατο με αισθητηρα φωτος/βροχης. Δεν δεχονται τιποτα αλλο εκτος απο αυτο που δινει ο κατασκευστης βασει αριθμου πλαισιου. Ουτε καν να βαλω εγω την οποια διαφορα.

Πηρα και carglass κι απαντησαν κι αυτοι το ιδιο. Μαλλον παμε για αλλαγη απο την τσεπη μου. 200€ τοποθετημενο, Saint Goben και με αντιλιακη λωριδα.

Generali μαλλον τρωει ακυρο μετα απο 4-5 συμβολαια, για να μαθει να ειναι τοσο δυσκαμπτη.

<+
Άβαταρ μέλους
By drdino
#421840 50αρικάκι στο χέρι δεν βοηθάει; :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#421844 Κανει ο αλλος την δουλεια του, δεν μας κανει την χαρη και λεμε "θα παρει τ αρχιδια του που ειναι δυσκαμπτος"

Σε πολλα φαινομενα τριγυρω μας συμβαινει αυτο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#421901 Εγω δεν το get the point. Ειμαι δυσκαμπτος ξινιολος Ελβετος. Σοβαρα τωρα. Καμια εταιρεια δεν θα σου αλλαξει κατι εκτος απο το εργοστασιακο. Και στα εξωτερικα τα αξεσουαρ που βαζεις μετα πρεπει να τα δηλωσεις. Καλα εδω περνας και ΚΤΕΟ για ζαντες κτλ αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση. ΟΚ προσφερθηκες να βαλεις την διαφορα αλλα και παλι δεν ειναι ψιλικατζηδες. 200 ευρώ μόνο; Τζαμπα πραμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#423671 Προχτές μου ήρθε ηλεκτρονική ειδοποίηση από το ασφαλιστικό πρακτορείο μέσω του οποίου κάνω ασφάλιση στο αυτοκίνητο στη Groupama για πληρωμή του νέου (εξάμηνου ως συνήθως) ασφαλιστηρίου. Η ασφάλισή μου λήγει το μεσημέρι της 11ης Αυγούστου. Πληρώνω ηλεκτρονικά μέσω ebanking την επόμενη και μου έρχεται με email σε pdf το νέο ασφαλιστήριο. Προσπερνώντας το γεγονός ότι το ποσό ήταν αυξημένο κατά περίπου 6 ευρώ (προφανώς δεν ήταν αυτό το βασικό θέμα μου), με οργή διαπίστωσα ότι χωρίς καμία προηγούμενη ενημέρωση έχει δηλωθεί στο ασφαλιστήριο απαλλαγή ίδιων ζημιών (από την πρώτη μέρα που πήρα το αμάξι κάνω μικτή, τα 10 από τα 12 χρόνια που το έχω στην Groupama), στα 375 ευρώ από 250 που ήταν μέχρι και το περασμένο εξάμηνο.
Σήμερα που τηλεφώνησα στον ασφαλιστή δήλωσε αρχικά έκπληκτος, κι εν συνεχεία αφού κλείσαμε το τηλέφωνο για να πάρει τηλέφωνο στα κεντρικά της Groupama (έτσι τουλάχιστον μου είπε) με πήρε πίσω και αφού μου ζήτησε συγνώμη που δεν είχα εκ των προτέρων ενημερωθεί, επιβεβαίωσε ότι όντως η Groupama πλέον έχει ελάχιστη απαλλαγή στη μικτή στα 375 ευρώ από 250 που είχε μέχρι πρότινος.
Το θέμα είναι ότι πλέον σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο από το επόμενο εξάμηνο να χαιρετήσω τη Groupama (από την οποία η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν είχα σοβαρά παράπονα, όποτε τους χρειάστηκα στο τέλος ήταν ΟΚ), γιατί πολύ απλά πληρώνω για το πλήρες πακέτο με μικτή 292,5 ευρώ/εξάμηνο, με ασφαλιζόμενη αξία οχήματος υποχρεωτικά (δεν δέχονται μικρότερο ποσό σε μικτή) τα 6.000 ευρώ όταν η πραγματική εμπορική αξία δεν είναι καλά καλά ούτε 5.000.
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι σε όχημα αυτής της παλαιότητας (12ετία) ελάχιστες ασφαλιστικές κάνουν μικτή. Ο λόγος που επιθυμώ να κρατήσω τη μικτή είναι ότι επειδή κινούμαι καθημερινά λόγω δουλειάς στη ζούγκλα του Πειραιά, τρέμει το φυλλοκάρδι μου μη μπλέξω σε τροχαίο που υπάρχει αμφισβήτηση υπαιτιότητας και θα πρέπει μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα να πληρώνω το 100% της ζημίας από την τσέπη μου.
Από την άλλη ψάχνοντας πρόχειρα βρήκα ότι η Hellas Direct μου δίνει για 6μηνο προσφορά για το όχημά μου στο πλήρες πακέτο τους, με μικτή με απαλλαγή 500 ευρώ, απαλλαγή μερικής κλοπής 75 ευρώ και απαλλαγή κακόβουλων 300 ευρώ, τελική τιμή στα 183 ευρώ, που παρά τις κάπως μεγαλύτερες απαλλαγές που δίνει, με δελεάζει αρκετά (το ποσό ασφαλιζόμενης αξίας που βάζουν είναι στα 3930 ευρώ, που είναι σχετικά ρεαλιστικό με τιμές πιάτσας). Γιατί αν είναι για τις ίδιες ζημιές (μικτή) να ανέβω από τα 250 ευρώ απαλλαγή που είχα στα 375, κοντά είναι και τα 500, με πολύ χαμηλότερο όμως συνολικό ασφάλιστρο (110 ευρώ κάτω στο εξάμηνο ή 220+ ευρώ κέρδος ανά έτος).
Το ερώτημα είναι φυσικά τι εμπειρία υπάρχει από τη συγκεκριμένη εταιρεία. Θεωρείται γενικά φερέγγυα; Έχουμε κακές εντυπώσεις από μέλη του φόρουμ που την έχουν και την χρειάστηκαν; Συμμετέχει στο φιλικό διακανονισμό;
Θα ήθελα τα φώτα σας παιδιά, γιατί όπως καταλαβαίνετε οι καιροί είναι δύσκολοι (θυμάμαι τις καλές εποχές, όταν στα 32 μου, αγόρασα το αμάξι καινούριο κι έκανα φουλ μικτή στη General Union -τότε- και έδινα σχεδόν 600 ευρώ το εξάμηνο και μου φαινόταν ΟΚ, και με πιάνει κατάθλιψη που πλέον ούτε 500-600 ευρώ το χρόνο δε μπορώ να διαθέτω για την ασφάλιση του οχήματος :( )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#423676 Η Hellas Direct μια χαρά είναι, αλλά θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι άλλο με μικρότερη απαλλαγή.
Εγώ έχω Generali και είναι πολύ καλή και με απαλλαγή μικρή (νομίζω 250 ή 300€, σίγουρα όχι παραπάνω).
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#423681 375e απαλλαγή δεν είναι κι άσχημα κατά τη γνώμη μου. Αυτό που θα με έκαιγε περισσότερο είναι αν παρέχεται ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο για τη διάρκεια της επισκευής. Στην allianz δίνουν ενοικιαζόμενο με +45e στην ετήσια.
Για την Hellas Direct δεν έχω ακούσει κάτι κακό. Μια συνάδελφος που είχε μικροτρακάρισμα, εξυπηρετήθηκε χωρίς καθυστέρηση.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#423735 Ευχαριστώ παιδιά. Η Generali δυστυχώς δεν μου κάνει μικτή λόγω παλαιότητας του οχήματος. Το ίδιο και η Ergo που είχα ψάξει κανά 2 χρόνια πριν. Για αυτό το εξάμηνο θα την κρατήσω τη Groupama. Για το επόμενο θα το σκεφτώ καλά πάντως... :hmmm:
Γενικά οι περισσότερες ασφαλιστικές όταν το αυτοκίνητο του πελάτη πλησιάσει ή/και περάσει την 10ετία, τον σπρώχνουν εμμέσως σε πιο low budget λύσεις...Εγώ ας πούμε κράτησα τη μικτή στη Groupama γιατί το έχω σε αυτούς με μικτή από τις αρχές του 2007, όταν ήταν 1,5 χρόνου αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#435014 Οδηγώντας στα βουνά της Εύβοιας έπεσε ξαφνικά μια βροχή από πέτρες μετά τον Ρώσο. Μία απ'αυτές έπεσε στο παρμπρίζ και έκανε μια αμυχή. Καλώ κι ενημερώνω από τώρα ασφαλιστική ή να περιμένω να ραγίσει και να μου μείνει στο χέρι όλο το παρμπρίζ; Έχω ακούσει περιπτώσεις που το ράγισμα εμφανίστηκε μετά από λίγες μέρες.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#435205 Αν δεν είναι στο κέντρο του οπτικού πεδίου του οδηγού το πας για επισκευή με ριτίνη σε μαγαζί παρ μπριζ. Καλύπτεται από την θραύση κρυστάλων κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#435472 +1...πρώτα όμως κάνε ένα τηλ. εκεί που θέλεις να το φτιάξεις,για να επιβεβαιώσεις οτι συνεργάζεται με την ασφαλιστική σου!!Άν όλα οκ,κλείνεις κατευθείαν και το ραντεβού...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#443057 Ασφάλιστρα Hellas Direct.
Lexus RX400h 3.3i V6 24v 4x4
Έναρξη: 15/10/2017 00:00
Λήξη: 14/10/2018 23:59
12μηνη

ESSENTIAL COVERS................ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ
Αστική ευθύνη / Υλικές ζημιές........................... €1.220.000
Αστική ευθύνη / Σωματικές βλάβες.................... €1.220.000
Υλικές ζημιές από ανασφάλιστο..............................€15.000
Φροντίδα ατυχήματος (Mapfre Asistencia)......................✓
Οδική βοήθεια (Mapfre Asistencia)................................✓
Θραύση κρυστάλλων (Carglass ή 25% απαλλαγή).....€1.500
Νομική προστασία.................................................... €6.000
Προσωπικό ατύχημα................................................€15.000
ADDITIONAL COVERS ☑
Πυρκαγιά................................................................. €10.638
Απεργίες, εξεγέρσεις & πολιτικές αναταραχές....... €10.638
Τρομοκρατικές ενέργειες........................................€10.638
Αστική ευθύνη προς τρίτους από πυρκαγιά............. €30.000
Φυσικά φαινόμενα - €300 απαλλαγή...................... €10.638
Ολική κλοπή............................................................ €10.638
Μερική κλοπή - €75 απαλλαγή...............................€10.638
Αντικατάσταση οχήματος..................................................✓
OWN DAMAGES ☑
Ιδίες ζημιές - €500 απαλλαγή................................ €10.638
Κακόβουλες πράξεις - €300 απαλλαγή.................. €10.638

Καθαρά ασφάλιστρα:...................................... €382,40
Φόροι:...............................................................€60,73
Επικουρικό κεφάλαιο:....................................... €2,75
Ολικά ασφάλιστρα:..........................................€445,88
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#443061 Μικτή είναι αυτή έτσι? Πολύ καλή τιμή αλλά σαν πολύ χαμηλό ασφαλιζόμενο κεφάλαιο δεν έχει στα 10Κ? :hmmm: