Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#513906 Μόλις ασφάλισα το Peugeot. Ετήσια μικτή 360€ με ασφαλιζόμενο κεφάλαιο 18Κ και απαλλαγή 800€.

Κλασικά Hellas Direct.

Σχεδόν 25% κάτω σε σχέση με απλή Generali με ασφαλιζόμενο 21.000€.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#513921 Νομίζω πως αξίζει να βάλεις το minimum σε απαλλαγή (500 €, αν δεν κάνω λάθος). Η διαφορά στα ασφάλιστρα είναι πολύ μικρή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#513932 Έπαιξα λίγο με τα νούμερα. Ήταν γύρω στα 30€ επιπλέον να πάω την απαλλαγή στα 500€. Γενικά ήθελα η εξοικονόμηση να βγει εκεί στο 20-30% οποτε είμαι ευχαριστημένος. Αν κάτσει η στραβή δε θα τα χαλάσουμε για 300€.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#513937
bibendum έγραψε:@xenos πληρωνεις 118 το χρονο στην anytime? η κατι δεν καταλαβαινω καλα η κατι δεν εχεις γραψει σωστα.


Εγω εχω κανει το λαθος! 320/χρονο τωρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#513938 Εγώ να ευχαριστήσω την ΑΑΔΕ για το πρόστιμο που μου έριξε και είδα στο email μου. Γιατί ο ασφαλιστής μου δεν μου έστειλε email, ούτε το είχε δώσει στην ασφαλιστική μου...
Οπότε, η ειδοποίηση πήγε στο πατρικό (σωστά, εκεί είχα δηλώσει διεύθυνση), αλλά οι γονείς δεν ήταν εκεί εκείνες τις ημέρες... :vava: :vava:
Το τηλέφωνο που με πήραν δεν το άκουσα... :lipsealed:

Αποτέλεσμα, να μείνει το αυτοκίνητο ανασφάλιστο και αν δεν έτρωγα το πρόστιμο, δεν θα είχα πάρει χαμπάρι πως η :inlove: ήταν ανασφάλιστη 1 μήνα σχεδόν!
:lipsealed: :lipsealed:

:s_mad :rant:

Έγινε την ίδια μέρα ασφαλιστήριο στην HD με μεικτή, απαλλαγή στα 500€ ετήσιο συμβόλαιο, κωδικός PRAKTIKER και σύνολο 277€ (7200€ ασφαλιζόμενη αξία).
Εν τέλει, μαζί με το πρόστιμο των 250€ δεν μου κόστισε πολλά. :s_biggrin

Ποτέ ξανά σε ασφαλιστή από εδώ και πέρα, μόνον σε online ασφαλιστικές. :rtfm: :rtfm:
Αυτές, όταν είναι να εισπράξουν, ειδοποιούν με τηλέφωνα, email, SMS, σήματα καπνού, τα πάντα. Οι άλλοι, απλά έκοψαν το συμβόλαιο, όταν είδαν πως δεν απαντήσαμε...

Το άλλο αστείο είναι πως με πήραν από την Anytime για ν' ασφαλίσω ένα αμάξι που έχουμε πουλήσει σχεδόν μια 5ετία τώρα... Για τα υπόλοιπα οχήματα της οικογένειας που έχουν φύγει από αυτούς, δεν έχουν πάρει χαμπάρι...
:vava:

Το άλλο νέο είναι πως έκανα την φορολογική μου και πλέον η BMW ΔΕΝ πληρώνει φόρο πολυτελούς διαβίωσης! :metalo: :s_biggrin
Άρα, τα πάγια έξοδα είναι 690€ τέλη κυκλοφορίας, και 277€ ασφάλεια. Αν δεν χαλάει, ελπίζω να το κρατήσουμε όσο αντέξουμε!
:s_biggrin :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#513943 Στις πόσες μέρες πέφτει το πρόστιμο? Ψιλομαλακίστηκα κι εγώ και έμεινε μερικές ώρες χωρίς ασφάλεια το αμάξι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#513945 Ναι κανονικά. Άρα ο έλεγχος είναι συνολικός και δεν γίνεται αυτόματα ανά αυτοκίνητο?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#513949 Νομίζω πως ναι. Αυτό μου γράφουν κι εμένα στο email που ειδοποιούν για το πρόστιμο. Δες και τα email σου για σιγουριά (και στα spam, εμένα εκεί ήρθαν!).
Αν δεν έχεις λάβει email, δεν παίζει πρόβλημα.
Τσεκάρεις και εδώ:
https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavol ... elcome.htm

Αν υπάρχει πρόστιμο, αυτόματα βγαίνει το παράβολο για πληρωμή στην ΑΑΔΕ. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#513963
Deleted User 1 έγραψε:Ναι κανονικά. Άρα ο έλεγχος είναι συνολικός και δεν γίνεται αυτόματα ανά αυτοκίνητο?


Ναι, γίνεται μια στις τόσες (μάλλον όποτε τους λείπουν λεφτά από τα ταμεία :s_whiteflag ) και στέλνουν ειδοποιητήρια μέσω taxisnet.
Αν έχει τύχει να είσαι ανασφάλιστος τότε, την έφαγες.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#513967 Το αυτοκίνητο έμεινε για ώρες ανασφάλιστο. Κάνα 10ωρο και αν. Οπότε δε νομίζω ότι κινδυνεύω.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#514011 Μου κάνει εντύπωση πάντως ρε παιδιά.
Δεν ελέγχετε αν έχετε ασφάλεια?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#514012 Ε, εδώ και χρόνια είχα επαναπαυτεί με τις ασφαλιστικές που με έπαιρναν τηλέφωνο νωρίτερα... Επιπλέον, το αμάξι δεν το οδηγώ εγώ...
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#514013 To μυστικό είναι να ψιλογνωρίζεστε με τον ασφαλιστή σας, να έχετε πιεί κανένα ποτάκι, να είστε γενικά γνωστοί.

Εμένα με ειδοποιεί εγκαίρως πάντοτε, και ενίοτε βρισκόμαστε για κανα καφέ/ποτό. Του δίνω αρκετά όμως. :ninja: