Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#443066 Ναι μικτή, με 500 ευρώ απαλλαγή. Όντως είναι χαμηλή, αλλά αυτή βγάζει το "σύστημα", όπως είπαν. Την αμέσως προηγούμενη χρονιά, έβγαζε 10.854 € (με 497 € ασφάλιστρα). Είναι όμως τόσο μικρή η διαφορά με την αξία που δίνουν κάποιες ασφαλιστικές, που την έχω ήδη καλύψει με τη διαφορά ασφαλίστρων.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#443075 Εγώ πάλευα χθες να πάρω καλύτερη τιμή για το Clio του αδερφού, αλλά μείναμε στα 209€ το χρόνο. :rant:
"Απείλησα" πως θα πάω αλλού ή θα μείνω στην Anytime, αλλά μάταια, δεν έπεσε καθόλου! :x
(Έχω κουπόνι 25€, οπότε έλεγα να πέσουν πρώτα όσο γίνεται, και μετά να φέρω το κουπόνι... :s_biggrin ).

Oh well, δεν πειράζει, θα γυρίσει πάντως στην Hellas Direct και το Clio. H Anytime έχει πιο ακριβά ασφάλιστρα πλέον, οπότε ένα-ένα τα οχήματα της οικογένειας αλλάζουν ασφαλιστική.
Πολύ ανταγωνιστική και η Interlife και με οδική βοήθεια Interamerican, υπόψιν.
Πριν κλείσετε ασφάλεια, ρίξτε μια ματιά στο δικό τους online κατάστημα:
http://www.ola24.gr
Άβαταρ μέλους
By dimik
#443077 Έκανα online μικτή με 170 ευρώ απαλλαγή στο Golf την προηγούμενη εβδομάδα με 260 ευρώ και 8000 αξία στις Γενικές Ασφάλειες τράπεζας Κύπρου. Για το BMW και 15000 αξία είναι ένα κατοσταρικο παραπάνω.

Καμία σχέση με την ασφάλεια που είχα πριν και ζητούσε 400+ για καθε αυτοκίνητο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#443079
Anonymous Founder έγραψε:Πριν κλείσετε ασφάλεια, ρίξτε μια ματιά στο δικό τους online κατάστημα:
http://www.ola24.gr

~130 € πιο ακριβά βγαίνει η μικτή για το Lexus (576 €), σε σχέση με την HD.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#443080
dimik έγραψε:Έκανα online μικτή με 170 ευρώ απαλλαγή στο Golf την προηγούμενη εβδομάδα με 260 ευρώ και 8000 αξία στις Γενικές Ασφάλειες τράπεζας Κύπρου. Για το BMW και 15000 αξία είναι ένα κατοσταρικο παραπάνω.

Καμία σχέση με την ασφάλεια που είχα πριν και ζητούσε 400+ για καθε αυτοκίνητο.

< >

Ετήσιο ή εξάμηνο;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#443081
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πριν κλείσετε ασφάλεια, ρίξτε μια ματιά στο δικό τους online κατάστημα:
http://www.ola24.gr

~130 € πιο ακριβά βγαίνει η μικτή για το Lexus (576 €), σε σχέση με την HD.

Με την ίδια απαλλαγή;
Την BMW την έχω στην Generali με μεικτή και απαλλαγή 300€ αν πας σε συμβεβλημένο συνεργείο, ή 600€ αν πας εκτός και με συνολικό ετήσιο κόστος 470€ για αξία αυτοκινήτου 7860€. Εννοείται, έχει όλες τις υπόλοιπες καλύψεις και οδική βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#443085 Ετήσια μεικτή για το Insignia με €300 απαλλαγή και ασφαλιζόμενο κεφάλαιο €10500 στην Intersalonica βγήκε 445€. Αλλού που ρώτησα ξεκινούσε απ'τα διπλά (απαλλαγή & κόστος) και.. βλέπουμε :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#443088
Anonymous Founder έγραψε:Με την ίδια απαλλαγή;
Την BMW την έχω στην Generali με μεικτή και απαλλαγή 300€ αν πας σε συμβεβλημένο συνεργείο, ή 600€ αν πας εκτός και με συνολικό ετήσιο κόστος 470€ για αξία αυτοκινήτου 7860€. Εννοείται, έχει όλες τις υπόλοιπες καλύψεις και οδική βοήθεια.

Ναι, έβαλα 500 ευρώ απαλλαγή που έχει και η HD. Δεν πρόσεξα μόνο ασφαλιζόμενη αξία (ίσως έδωσε μεγαλύτερη από την HD).
Άβαταρ μέλους
By babakos
#443095
pierce21 έγραψε:Κάποιος ιδιαίτερος λόγος να μην μεταφερθούν τα οικογενειακά αυτοκίνητα στην hellas direct (όπου έχω και μια μικρή έκπτωση 10% ) από φοίνιξ/μινέττα, γλιτώνοντας περί το 1000 το χρόνο;


Κανένας (σοβαρός) λόγος για να μην πάς στην HD..
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#443102 Έκανα ένα configuration στο site τους με ασφαλιζόμενο κεφάλαιο 19.500€ που είναι το ανώτερο που δέχεται για το Audi και απαλλαγή 600€. Το ετήσιο βγαίνει 546€. Πολύ καλή τιμή. Τελευταία φορά πλήρωσα 480€ νομίζω χωρίς μικτή και με ασφαλιζόμενο 20Κ.

Μετά την ιστορία με το παρμπρίζ χαιρετάω Generali όσο καλή και να είναι και από Απρίλιο πάω HD μου φαίνεται.

Εν τω τω μεταξύ πάλι στη Generali στο ειδικό πρόγραμμα 3ετιας, εγγυημένου σταθερού ασφαλιζόμενου κεφαλαίου στα 20Κ, το Peugeot βγήκε 468€ το ετήσιο, πάλι χωρίς μικτή. Στην HD βγαίνει 480€ ΜΕ μικτή, κεφάλαιο 19.5Κ και απαλλαγή 500€.

Τόσο φθηνή είναι πια αυτή η Hellas Direct? :hmmm: H μόνη έλλειψη που βλέπω είναι ότι δεν αναφέρει συνεργαζόμενα συνεργεία ενώ η Generali συνεργάζεται με όλες σχεδόν τις μεγάλες αντιπροσωπείες.

http://www.generali.gr/wp-content/uploads/2017/06/Synergeia-July-2017-b.pdf
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#443106 Προσωπικά από τότε που μετέφερα τα αυτοκίνητα στην HD δε βλέπω κανέναν λόγο να φύγω (το μόνο που έχω μετανιώσει είναι που άργησα να ξεκολλήσω από την "αξιοπιστία" της εθνικής).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#443107
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:Έκανα online μικτή με 170 ευρώ απαλλαγή στο Golf την προηγούμενη εβδομάδα με 260 ευρώ και 8000 αξία στις Γενικές Ασφάλειες τράπεζας Κύπρου. Για το BMW και 15000 αξία είναι ένα κατοσταρικο παραπάνω.

Καμία σχέση με την ασφάλεια που είχα πριν και ζητούσε 400+ για καθε αυτοκίνητο.

< >

Ετήσιο ή εξάμηνο;



Ετήσιο

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#443113 Πωωω τσαντίζομαι τώρα που τα βλέπω αυτά. Τσάμπα γαμησιάτικα. Και η μία ασφάλεια λήγει τέλη Μαρτίου και η άλλη αρχές Ιουνίου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#443117 Στέφανε, σε ότι αφορά την Generali, στην αλλαγή του παρμπριζ δεν νομίζω να πετύχαινες κάτι διαφορετικό σε μια άλλη ασφαλιστική πάντως..
:s_dunno
Αν θέλεις ν' αλλάξεις πάντως, κατ' εμέ κοιτάς αυτές που έχουν αναφερθεί ήδη: Interlife, Hellas Direct και τελευταία την Anytime που και πιο ακριβή είναι και δεν δίνει εδώ και χρόνια μεικτή.