Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#107985 Το Ελληνικό Κέντρο Πληροφοριών δημιούργησε μία πλατφόρμα, η οποία μας επιτρέπει να ελέγχουμε αν ένα αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο και σε ποια εταιρία. thumb

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#108463
21 quadra έγραψε:Το Ελληνικό Κέντρο Πληροφοριών δημιούργησε μία πλατφόρμα, η οποία μας επιτρέπει να ελέγχουμε αν ένα αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο και σε ποια εταιρία. thumb

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

Ποια είναι η χρησιμότητα του;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#108473
Bayern7 έγραψε:
21 quadra έγραψε:Το Ελληνικό Κέντρο Πληροφοριών δημιούργησε μία πλατφόρμα, η οποία μας επιτρέπει να ελέγχουμε αν ένα αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο και σε ποια εταιρία. thumb

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

Ποια είναι η χρησιμότητα του;


Αυτο αναρρωτηθηκα και εγω.

Καποιοι λενε (Some say .. με υφος Κλαρκσον) ... οτι βοηθαει να ξερεις αν οντως εισαι ασφαλισμενος και τα λεφτα σου δεν πηγαν στο βροντο.
Καποτε υπηρχαν αρκετοι που ηταν ασφαλισμενοι κανονικα μεχρι να γινει το "μοιραιο".
Ακομα και λαμογιο αν ειναι ο ασφαλιστης, αν εισαι βλακας και δεν ξερεις να κοιτας τον αριθμο ασφαλισης (παλιου και νεου ανανεωμενου ασφαλιστηριου, περαστικα!! Ισως υπεγραψες και για κανα δανειο χωρις να το ξερεις, συνεβαιναν τοτε αυτα... anyway παμ΄παρακατ).

Αναρρωτιεμαι λοιπον, ΓΙΑΤΙ να ξερω εγω οτι ειμαι ασφαλισμενος και μεχρι ποτε;
Χαιρω πολυ... ξερω οτι τα οχηματα ειναι ασφαλισμενα.
Εχω και τις αποδειξεις πληρωμης απο το ασφαλιστικο γραφειο, ολα οκ.

Το ζητημα θα ηταν, το γαμηδι το συστημα μας... να ηταν εξ'αρχης ετσι... οχι για να το γνωριζουμε εμεις, αλλα να ειναι οργανωμενα σε μια βαση δεδομενων, τα οχηματα ανα ΑΦΜ ... η αντιστοιχια τους σε ΚΤΕΟ και Ασφαλιση και το ραβασακι να ερχεται αυτοματα μεσω ΔΟΥ εαν κατι απο αυτα λειψει για παραπανω απο ενα "Χ" διαστημα. Βεβαιως, θα ηταν ωραιο να ειναι διασταυρωμενα πολλα με το ΑΦΜ μας, το οποιο ενας κοινος "θνητος" το εχει απο τα 18 πλεον και μεχρι να πεθανει... ουτως ωστε να υπαρχει και ενας ελεγχος, μια ταξη βρε αδερφε.

Βεβαια, εγω αναρρωτιεμαι στην συγκεκριμενη περιπτωση αυτης της "Εφαρμογης".
Δε θα ηταν πιο χρησιμο απλα να γραφεις εναν αριθμο πινακιδας και να σου λεει "ΝΑΙ" ή "ΟΧΙ" στο ερωτημα αν ειναι ασφαλισμενος;
Πολυ θα ηθελα να ηξερα ποσοι απο τη γειτονια μου, οντως ειναι ασφαλισμενοι και ποιοι οχι.
Τουλαχιστον να τρακαρω κανενα μεσημερι γυρνωντας απο τη δουλεια εναν π#τανας γιο στην ευρυτερη περιοχη της γειτονιας μου που εχω σταμπαρει, να τον φερω στα ισια του.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#111268 Oooops... :svivhaha:
Χίλια sorrys.. :lol: :lol: :lol:

Θα μαι καλό παιδάκι από δω και πέρα και θα διαβάζω και τα προηγούμενα. :vava: :s_whiteflag :oops:

Σβήστα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#111302
MIXOStsi έγραψε:Σβήστα.


Οχι, περιμένουμε τον τέταρτο... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#111334 Ηρθε η ωρα της ανανεωσης της ασφάλειας για το QQ και επεσε στα χερια μου το νεο συμβόλαιο... Λεει 256 €. Το κουλο?
Για το Fiesta τον Μαρτιο πληρωσαμε 297!!
Ο λογος οταν ρωτησα τον φαδερ δεν ειναι αλλος απο το οτι ειχα "φιληθει" 2 φορες με αλλα αμαξια οπότε, πλερωνε κατι παραπανω Focusman91. :(

.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#111336 Όλες οι ασφαλιστικές έχουν πρόσβαση στα στοιχεία όλων των οχημάτων σε βάθος 3ετίας... Οι προσεκτικοί έχουν μπόνους...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#111341 Μετά απο τηλ. στην Αnytime, λόγω αύξησης 10% σε υπό ανανέωση ασφάλιστρo SMART , ενημερωθηκα πως αφορά μόνο σε όλους τους ασφαλισμένους-κατόχους της συγκεκριμένης μάρκας, λόγω στατιστικά αυξημένων σημαντικά ατυχημάτων τον τελευταίο χρόνο. :vava:
Δεν ξέρω αν η απόφαση για τα SMART αφορά και άλλες εταιρείες ασφάλισης, ελπίζωντας πως δεν είναι "ζαβολιά" της ασφαλιστικής, αφού πρό μηνός, για αλλο ΙΧ είχαμε με την ανανέωση (πάλι απο anytime ) μείωση 5% στο ασφάλιστρο.