Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#99160
otso έγραψε:απλα δεν θελω να υπαρχουν γκριζες σκιες στο συμβολαιο απ οπου θα μπορουσε θεωριτικα ο καθε δικηγορος να πιαστει και να τρεχω στα δικαστηρια και να μην φτανω.εδω δεν πληρωνουν σε ξεκαθαρα αμα βρουν να πιαστουν και απο καπου.
και στο κατω κατω οταν πληρωνω γιατι να μην ειναι ξεκαθαρο;
για την ιστορια το ασφαλισα στην ιντερσαλονικα αλλα χωρις να γραφει μοντελο , με εναν κωδικο που γραφει η αδεια.
αρα ουτε με αυτο ειμαι ευχαριστημενος αλλα ειναι οι αργιες και θα εμενα χωρις ασφαλεια.
το χειροτερο ειναι οτι αφου ασφαλιστηκα θυμηθηκα και ρωτησα για την οδικη βοηθεια (που το ασφαλισα)
και μου ειπαν οτι μεταφερουν το αμαξι απο οπου και αν χαλασει στην πολη μου.ελα ομως που ουτε στην πολη μου, αλλα και ουτε στον νομο μου υπαρχει αντιπροσωπεια ουτε εξουσιοδοτημενο αλλα και ουτε γνωστης μηχανικος, και αν μου χαλασει στην αττικη , θα μου το φερουν πισω , και πληρωσα και θεατρο του παραλογου.
θα ρωτησω και τα κεντρικα μετα τις γιορτες απο περιεργεια.

Kαι τι φταίει η ασφάλεια αν δεν υπάρχει μηχανικός στην πόλη σου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#99169
otso έγραψε:εγω τι την εκανα την οδικη αμα ειναι να μου το πηγαινουν οπου δεν υπαρχει μηχανικος

Έπρεπε να απαιτήσεις να ανοίξουν citroen συνεργειο στην πόλη σου. :roll:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#99176
otso έγραψε:τετοια ελεγες και σε διωξαν απ την τριπολη

Εχουμε συνεργείο σιτροεν όμως!! :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#99178
otso έγραψε:χιουνται εχετε ομως;

και χιουνται και ιντερσαλονικα. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By mirage
#99181 Βασικα οτσο αν χαλασει στην Αττικη και του πεις πανε με σε συνεργειο στην Αττικη θα σε παει. Ο ορος που λεει για την πολη που ζεις εχει να κανει με την δικη σου ευκολια. Αν δεν εχει συνεργείο δεν θα σε παει σπιτι σου.
Βεβαια μπορει να σε παει σπιτι σου και την αλλη μερα να ξανακαλεσεις την οδικη να σε παει στο συνεργείο κτλ.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#99600 Ιντερσαλόνικα και επαναπατρισμός από άλλο νομό (αυτό που λες στο φέρνουν στην πόλη σου) = Καλό ανέκδοτο.
Για να στο φέρουν θα πρέπει να χιλιοπαρακαλέσεις ή να μαλώσεις εξαρτάται από την περίσταση και τον χαρακτήρα σου. ΑΝ τελικά στο φέρουν θα πρέπει να περιμένεις πότε θα κάνουν δρομολόγιο προς τα μέρη σου μαζί με άλλα αυτοκίνητα. Αυτό που πραγματικά καλύπτει όπως δυστυχώς οι περισσότερες οδικές είναι να σου βάλουν μπρος αν μείνεις από μπαταρία ή αν έχεις βλάβη να σε πάνε μέχρι το κοντινότερο συνεργείο. Σε ατύχημα εκτός εδρας στο φέρνουν αλλά πάλι όποτε. Διάβασε τους όρους θα δεις τι καλύπτει και τι όχι.

Όσο για τις γκρίζες ζώνες που λες, δεν νομίζω να ισχύει εφόσον ασφάλισες το όχημα σύμφωνα με τα στοιχεία της άδειας και τους έδωσες και αντίγραφο. Δεν ξέρω δε ποια εταιρία ήσουνα πριν -το Insurancemarket είναι πρακτορείο δεν είναι ασφαλιστική- αλλά για την ιντερσαλόνικα έχουν ακουστεί πολλά δεν ξέρω πόσο βάσιμα είναι αλλά από εμπειρία γνωστού που ήτανε πελάτης τηε ιντερσαλόνικα σε ατύχημα που είχε με άλλον πελάτη της ιντερσαλόνικα πήρε τα 300 - 400 € μετά από 6+ μήνες και με πολλές φασαρίες. 'Ασε που δεν έχει φιλικό.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#99660 Ψιλό-offtopic
Γι αυτό εγώ πληρώνω κάθε χρόνο ξεχωριστά συνδρομή στην express service, παρόλο που έχει οδική βοήθεια η ασφαλιστική μου.
Σε 2 ατυχήματα, ένα 100χμ μακριά από την πόλη μου και το άλλο 200χμ μου το μετέφεραν εκείνη τη στιγμή στο συνεργείο που ήθελα.
Η αδερφή μου δε τους έχει φωνάξει και 2 φορές για λάστιχο :slap: .
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από express service.
Άβαταρ μέλους
By sakis_m
#105269
Από την 1η Μαΐου θα τεθεί σε εφαρμογή, ο ηλεκτρονικός έλεγχος για τα ανασφάλιστα οχήματα από το Επικουρικό Κεφάλαιο, σύμφωνα με επιστολή που έστειλε στις ασφαλιστικές εταιρείες ο πρόεδρος του Επικουρικού Κεφαλαίου Δημήτρης Ζορμπάς

Η σχετική εφαρμογή θα δίνει τη δυνατότητα στον κάθε ιδιοκτήτη οχήματος να μπαίνει στην ηλεκτρονική σελίδα του Επικουρικού Κεφαλαίου (http://www.hic.gr) και, πληκτρολογώντας τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματός του και το ΑΦΜ του, να επιβεβαιώνει ότι το όχημά του εμπεριέχεται στη λίστα των ασφαλισμένων οχημάτων, ενώ, εάν δεν εμπεριέχεται στη λίστα, θα πρέπει να επικοινωνεί με την ασφαλιστική εταιρεία που έχει το συμβόλαιο, για να λυθεί το ζήτημα. Σκοπός της εφαρμογής είναι να μηδενιστεί η πιθανότητα των λαθών και η διασταύρωση των στοιχείων να είναι όσο γίνεται πιο ασφαλής.

Ο Ν. 489/76 προβλέπει ότι η κυκλοφορία οχήματος χωρίς το ειδικό αποδεικτικό της ασφάλισης σήμα επισύρει την επιβολή των παρακάτω διοικητικών κυρώσεων:



A. Διοικητικές κυρώσεις
•Αφαίρεση των πινακίδων, της άδειας ικανότητας του οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας για 6 μήνες.
•Η πρόκληση δε ατυχήματος από όχημα χωρίς το προαναφερόμενο ειδικό σήμα, επισύρει την αφαίρεση πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας για δύο χρόνια και επί υποτροπής για τρία χρόνια.
•Χρηματικό πρόστιμο υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου, βεβαιωθέντος με πράξη της Αστυνομικής Αρχής και εισπραττόμενο με τις οικείες διατάξεις του Κ.Ε.Δ.Ε, 1.000€ για τα λεωφορεία και τα Φ.Δ.Χ., 500€ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα κάθε φύσης και των 250€ για τα δίκυκλα.

Η άδεια κυκλοφορίας και οι πινακίδες μπορούν να επιστραφούν στον κάτοχο ή στον ιδιοκτήτη του οχήματος, πριν περάσουν τα παραπάνω χρονικά διαστήματα, αν πληρώσει το πρόστιμο και προσκομίσει την απόδειξη πληρωμής καθώς και το ασφαλιστήριο συμβόλαιο για το όχημα.

B. Ποινικές κυρώσεις
•Φυλάκιση από 2 μήνες έως 1 χρόνο
•Χρηματική ποινή έως €3.000

Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας ταυτοποίησης των στοιχείων του ανασφάλιστου οχήματος, θα σταλεί από τη Γ.Γ.Π.Σ., σε κάθε ιδιοκτήτη ανασφάλιστου ειδοποιητήριο για:
•Να ασφαλιστεί μέσα σε 8 μέρες (ή να δώσει εξηγήσεις)
•Να πληρώσει παράβολο €250 για να ασφαλιστείΑν ο ιδιοκτήτης δεν πράξει τα απαιτούμενα, θα του επιβληθεί νέο πρόστιμο €500 καθώς και οι παραπάνω διοικητικές και ποινικές κυρώσεις.


Διάβασε το πλήρες άρθρο εδώ: Ηλεκτρονικός έλεγχος για ανασφάλιστα ΙΧ από 1η Μαΐου - Autoblog.gr
Follow us: @Autoblogr on Twitter | Autoblog.gr on Facebook
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#105323 Ναι αλλά ο έλεγχος από τον ιδιοκτήτη για το αν είναι πράγματι ασφαλισμένο το όχημά του είναι κάτι που γίνεται για πρώτη φορά.

Χρήσιμη δυνατότητα, δεδομένου ότι στο παρελθόν υπήρχαν παρατράγουδα με μεσίτες/πράκτορες που υποτίθεται ότι σε ασφάλιζαν και όταν γινόταν η ξερή έτρεχες και δεν έφτανες. Αν και τώρα με την υποχρέωση προκαταβολής και εξόφλησης των ασφαλίστρων πρίν από την παράδοση του συμβολαίου ίσως να έχουν μειωθεί τα κρούσματα.

BTW, η εφαρμογή ήδη λειτουργεί και ο έλεγχος μου έδωσε αυτά: "Με τα στοιχεία που δόθηκαν το όχημα ΧΧΧ8888 PEUGEOT Επιβατικά Ιδιωτικής Χρήσης είναι σήμερα ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ στήν GROUPAMA ΦΟΙΝΙΞ Α. Ε. Α. Ε. από 1/4/2015 εως 1/4/2016"

@sakis_m ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#107750 Eχω ΤΡΕΙΣ γνωστους. Ουτε εναν ουτε δυο, αλλα ΤΡΕΙΣ που δεν ασφαλιζουν τις μηχανες τους 6 μηνες το χρονο (ακινησια) χωρις να καταθεσουν πινακιδες.
Προστιμο δεν επαιξε ποτε... την τελευταια 2ετια τουλαχιστον. Ο ενας μαλιστα, εχει 2 μηχανες.

Διασταυρωσεις, ταυτοποιησεις και 1002 μαλακιες ...