Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#408805 Δεν έχει επιλογή μεικτής αν ρωτάς αυτό. Μια χαρά είναι, αλλά δεν είναι φθηνή όπως ήταν.
Εγώ έχω γυρίσει την μηχανή στην Interlife πια. Από 200€ πού ζητούσε πάλι η Anytime, πήγα στα 140€ και έχει και οδική από την Interamerican και αυτή και με τις ίδιες καλύψεις. Τσέκαρέ την. Μια χαρά είναι και στα στοιχεία του Solvency II.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#408850 ειπαν τα καναλια οτι το σταματησαν το θεμα με τα ανασφαλιστα γιατι (ψηφουλακια) λεω εγω, διοτι πηγαν χαρτια σε λαθος ανθρωπους κ.λ.π. που ολοι εδω μεσα καταλαβαμε οτι θα γινοτανε μπαχαλο, ετσι αποτομα. Θα δειξει παντως τι θα κανουν γιατι το θεμα ειναι χρονιο και σοβαρο για ολους μας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#408861
224v έγραψε:ειπαν τα καναλια οτι το σταματησαν το θεμα με τα ανασφαλιστα γιατι (ψηφουλακια) λεω εγω, διοτι πηγαν χαρτια σε λαθος ανθρωπους κ.λ.π. που ολοι εδω μεσα καταλαβαμε οτι θα γινοτανε μπαχαλο, ετσι αποτομα. Θα δειξει παντως τι θα κανουν γιατι το θεμα ειναι χρονιο και σοβαρο για ολους μας.

Τι εννοείς το σταμάτησαν? Δεν θα πάνε βεβαιώσεις σε άλλους ή όσες βεβαιώσεις στάλθηκαν θεωρούνται ως μη γεννόμενες?
Πάντως δεδομένου ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι τζαμπατζήδες ψηφίζουν , ενώ όλοι ξεσηκώνονται μόνο όταν πληρώνουν ένα ποσό μαζεμένο, έχω μια λύση να προτείνω. Έχουμε 1.000.000 περίπου ανασφάλιστα, με 250 ευρώ το ένα μας κάνει 250.000.000 . Αντί να τα πάρουμε από ανθρώπους που δεν έχουν και για αυτό άλλωστε δεν πληρώνουν ασφάλεια, τα μετατρέπουμε σε ένα τέλος δίκην ΕΝΦΙΑ ( άλλωστε και ο Βενιζέλος δεν έλεγε ότι το χαράτσι είναι για την προστασία των σπιτιών μας?)και το περνάμε στους έχοντες και κατέχοντες που ασφαλίζουν ακόμη τα οχήματά τους. Το σπάμε μάλιστα σε μηνιαίες δόσεις για να μην πολυφανεί, οπότε αν υποθέσουμε ότι είναι κάπου 3.500.000 τα ασφαλίσμένα, με 6-7 ευρώ το μήνα θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#408868 Προς ακύρωση τα πρόστιμα για τα μη ασφαλισμένα οχήματα, λόγω πολλών λαθών

Δεύτερη ευκαιρία θα δώσει σύμφωνα με την Καθημερινή το υπουργείο Οικονομικών στους κατόχους ανασφάλιστων οχημάτων λόγω των πολλών λαθών στην ως τώρα διαδικασία. όπως αναφέρει η εφημερίδα, η επιβολή προστίμων θα παγώσει και εξετάζεται νομοθετική ρύθμιση που θα δίνεται μια ευκαιρία με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα προχωρήσουν οι κάτοχοι στην ασφάλιση του οχήματος, σε εύλογο χρονικό διάστημα-πιθανώς έξι μηνών.

Από το 1 εκ. ειδοποιητήρια που έχουν σταλεί ήδη, ενδέχεται να υπάρχουν λάθη στα 400.000, καθώς σε περιπτώσες καταστροφής του οχήματος ενημερώνεται η αστυνομία αλλά όχι και το ΥΠΟΙΚ. Επίσης μία ακόμη αιτία είναι η μη έγκαιρη καταχώρηση των περιπτώσεων κατάθεσης πινακίδων.

Πηγή


Πολύ προβλέψιμοι...

Pitt έγραψε:
Τώρα που το θυμήθηκαν, τι ακριβώς να κάνω;

Νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Θα έλεγα καλύτερα να περιμένεις γιατί σαν κι εσένα πρέπει να υπάρχουν μερικές χιλιάδες και κάποιος τρόπος θα βρεθεί για να ξεμπλέξεις.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#408910 Δεν υπήρχε τίποτε καλύτερο απο την έξοδο συνεργείων τροχαιας στους δρόμους, σε όλη την επικράτεια εκ περιτροπής (για να προλαβαίνουν παντού) και επι πολλούς μήνες, ώστε:
Οποιο όχημα -μοτο κινείται και βρίσκεται ανασφάλιστο, να ΚΑΤΑΣΧΕΤΑΙ για 3 μήνες τουλάχιστον, με ταυτόχρονη έκδοση προστίμου, όπου θα περιλαμβανονται και τα φύλακτρα (πχ 300€/ΙΧ, 150/μοτο).
Παραλαβή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ (και όχι πρίν, ως ποινή) και αυτό εφόσον και μόνο εμφανιστεί ο κάτοχος με πληρωμένα ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΝΕΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Μόλις έδειχναν και εικόνες στα ΜΜΕ απ΄το όλο σκηνικό 2-3 φορές το μήνα και για κάνα 3μηνο, με ανάλογα στοιχεία της κατάστασης, θα σου έλεγα πόσοι ανασφάλιστοι θα έσπευδαν να τακτοποίησουν το θέμα .

Όλα τα άλλα μέτρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΗΚΟΥΟΥΣ ΤΗΣ ! :rtfm:
Υπάρχει κόζμος που ανοίγει το taxis του και έχει 10 γραμμές πρόστιμα και οφειλές.
Και ... μαντέψτε: Στα @@ του ! :rant:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#408927 Το ζήτημα είναι καθαρά εισπρακτικό και όχι η ασφάλεια. Βρήκαν ευκαιρία να ξεθάψουν όλα τα ξεχασμένα οχήματα για να τσιμπήσουν ευρουλάκια, δεν τίθεται θέμα. Εγώ έχω μπει σε έναν απίστευτο κυκεώνα με το 125άρι που είχαν πριν 20 χρόνια. Λάθος μου βέβαια κι εμένα, αλλά είναι απίθανο αυτό που γίνεται, γιατί ουσιαστικά άλλαξε ο νόμος κάποια στιγμή και δεν πήρα χαμπάρι. Ούτε μου ήρθε ποτέ καμία ειδοποίηση εννοείται, πως χρωστάω κάτι.
Γενικώς, θα μπορούσε το ζήτημα να λυθεί εύκολα για όλους, αλλά ο στόχος δεν είναι να λυθεί κάτι, αλλά ν' αρπάξουν ό,τι μπορούν από όπου μπορούν.
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By xenos
#408928
Anonymous Founder έγραψε:Δεν έχει επιλογή μεικτής αν ρωτάς αυτό. Μια χαρά είναι, αλλά δεν είναι φθηνή όπως ήταν.
Εγώ έχω γυρίσει την μηχανή στην Interlife πια. Από 200€ πού ζητούσε πάλι η Anytime, πήγα στα 140€ και έχει και οδική από την Interamerican και αυτή και με τις ίδιες καλύψεις. Τσέκαρέ την. Μια χαρά είναι και στα στοιχεία του Solvency II.


Τα μηχανάκια στην interlife είναι. Αλλά για το αμάξι δίνει πολύ καλή τιμή αυτή τη στιγμή η anytime, σε σημείο να προκαλεί για 12μηνο. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#409001 Anytime Online τώρα έχει:
10% έκπτωση σε ΟΛΟΥΣ τους τρόπους πληρωμής
10% σε 12μηνο
5% έκπτωση με cosmote deals for you


Νομίζω και κάτι ακόμα, αλλά δεν το θυμάμαι γιατί. :oops:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#409032
belgarion έγραψε:
224v έγραψε:ειπαν τα καναλια οτι το σταματησαν το θεμα με τα ανασφαλιστα γιατι (ψηφουλακια) λεω εγω, διοτι πηγαν χαρτια σε λαθος ανθρωπους κ.λ.π. που ολοι εδω μεσα καταλαβαμε οτι θα γινοτανε μπαχαλο, ετσι αποτομα. Θα δειξει παντως τι θα κανουν γιατι το θεμα ειναι χρονιο και σοβαρο για ολους μας.

Τι εννοείς το σταμάτησαν? Δεν θα πάνε βεβαιώσεις σε άλλους ή όσες βεβαιώσεις στάλθηκαν θεωρούνται ως μη γεννόμενες?
Πάντως δεδομένου ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι τζαμπατζήδες ψηφίζουν , ενώ όλοι ξεσηκώνονται μόνο όταν πληρώνουν ένα ποσό μαζεμένο, έχω μια λύση να προτείνω. Έχουμε 1.000.000 περίπου ανασφάλιστα, με 250 ευρώ το ένα μας κάνει 250.000.000 . Αντί να τα πάρουμε από ανθρώπους που δεν έχουν και για αυτό άλλωστε δεν πληρώνουν ασφάλεια, τα μετατρέπουμε σε ένα τέλος δίκην ΕΝΦΙΑ ( άλλωστε και ο Βενιζέλος δεν έλεγε ότι το χαράτσι είναι για την προστασία των σπιτιών μας?)και το περνάμε στους έχοντες και κατέχοντες που ασφαλίζουν ακόμη τα οχήματά τους. Το σπάμε μάλιστα σε μηνιαίες δόσεις για να μην πολυφανεί, οπότε αν υποθέσουμε ότι είναι κάπου 3.500.000 τα ασφαλίσμένα, με 6-7 ευρώ το μήνα θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. :metalo:


Λοιπόν εσύ πρέπει να γίνεις πολιτικός! Χαραμίζεσαι! :rtfm: :rtfm: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#409175
xenos έγραψε:Anytime Online τώρα έχει:
10% έκπτωση σε ΟΛΟΥΣ τους τρόπους πληρωμής
10% σε 12μηνο
5% έκπτωση με cosmote deals for you


Νομίζω και κάτι ακόμα, αλλά δεν το θυμάμαι γιατί. :oops:


Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμμένα για την εταιρία αλλά πολλές φορές εταιρίες που πάνε για φούντο κάνουν τρελλές προσφορές και πουλάνε και κάτω του κόστους για να μαζέψουν χρήματα μπήπως και σωθούν
Άβαταρ μέλους
By xenos
#409180
gakost έγραψε:
xenos έγραψε:Anytime Online τώρα έχει:
10% έκπτωση σε ΟΛΟΥΣ τους τρόπους πληρωμής
10% σε 12μηνο
5% έκπτωση με cosmote deals for you


Νομίζω και κάτι ακόμα, αλλά δεν το θυμάμαι γιατί. :oops:


Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμμένα για την εταιρία αλλά πολλές φορές εταιρίες που πάνε για φούντο κάνουν τρελλές προσφορές και πουλάνε και κάτω του κόστους για να μαζέψουν χρήματα μπήπως και σωθούν


Γενικα εχεις δικιο αλλα δεν μιλαμε για μικρη/προβληματικη εταιρια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#409207 Η Anytime ΔΕΝ έχει σοβαρές προσφορές πια. Καμία σχέση με κάποτε που ήταν η φθηνότερη μακράν. Πλέον, υπάρχουν φθηνότερες επιλογές. Εγώ θα γυρίσω τα αυτοκίνητα της οικογένειας αλλού σιγά σιγά, αν δεν μειώσει τις τιμές της. Ήδη η BMW είναι αλλού (γιατί δεν προσφέρει μεικτή) και η Ducati γύρισε κι αυτή πλέον, επειδή ήταν ακριβή. Σειρά έχουν του πατέρα και του αδερφού. Αν δεν βάλουν μυαλό, να κρατήσουν τους πελάτες τους, θα πάρουν πούλο!
:rtfm:
Πλέον με την λίστα για το Solvency II μπορείς εύκολα να δεις αν μια ασφαλιστική είναι υγιής, οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#409220 Ο λογος ισως ειναι οτι η hellas direct εχει πιο οικονομικα πακετα και εχει χασει απο αυτην αρκετα συμβολαια και προσπαθει να τα ανακτησει. Επισης τωρα με τον ελεγχο για τα ανασφαλιστα πολλα απο αυτα θα ασφαλιστουν και προσφερει ανταγωνιστικες τιμες ωστε να κερδισει οσο το δυνατο περισσότερα νεα ασφαλιστηρια. Γιατι σιγουρα ολοι οι ανασφαλιστοι θα κοιταξουν να βρουν τις πιο οικονομικες προσφορες δεν θα ενδιαφερθουν για τις ακριβες εταιριες.

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#409251
Anonymous Founder έγραψε:Πλέον με την λίστα για το Solvency II μπορείς εύκολα να δεις αν μια ασφαλιστική είναι υγιής, οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο.


Που το βλέπεις αυτό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#409262 Άλλο φασούλι σήμερα.
Θέλω να κάνω άρση ακινησίας, άρα όπως υπαγορεύει ο νόμος πρέπει να προσκομίσω στην εφορία ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Αμ δε.
Απόπειρα 1η στη Groupama:
Groupama: Α είναι σε ακινησία αυτό το αμάξι.
rocsta: Xαίρω πολύ.
G: Θα κάνουμε αίτηση στα κεντρικά για να μας αφήσουν να το ασφαλίσουμε, επειδή προς το παρόν είναι κλειδωμένο στο σύστημα.
rocsta: :dizzy: OK, περιμένω.
G μετά από 3 ώρες: Αναφορικά με την αίτηση ασφάλισης υπ. Αριθμ. ΤΑΔΕ σας γνωρίζουμε
ότι δεν εγκρίνεται η ασφάλιση: Λόγω ακινησίας.
:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Τώρα περιμένω από άλλη εταιρία.