Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#408400
panos2171 έγραψε:
rocsta έγραψε:Και από εδώ και πέρα θα είναι στοχαστικό το κάθε πότε θα γίνεται διασταύρωση;

Το άλλο που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι είχα ένα αυτοκίνητο απ τις 2 Ιουνίου, το κατέθεσα πινακίδες στις 8 Ιουνίου αλλά δεν μου ήρθε πρόστιμο (ακόμη). Μήπως δίνουν περίοδο χάριτος; Δηλαδή στις 6 Ιουνιου που έγιναν οι διασταυρώσεις ήταν 4 μέρες ανασφαλιστο. ????

< >


Σε άλλο φόρουμ είπε κάποιος ότι στις 2/6 του ληξε η ασφάλεια, στις 7/6 την ανανέωσε αλλά του ρθε πρόστιμο ως ανασφάλιστο γι αυτό το διάστημα.




Νομίζω δεν παίζει κανένα ρόλο (και σωστά) το αν είναι 3 μέρες ή 3 μήνες ανασφάλιστο...
Το αν το ξέχασε ο ασφαλιστής , αν ήταν 3ήμερο , αν δεν ειχε μελάνι ο εκτυπωτής μάλλον ειναι φτηνές δικαιολογίες...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#408402
xenos έγραψε:Δλδ αν εχω εγω 10 μηχανακια και δεν τα κυκλοφορω ολα μαζι, πρεπει να ειναι κ τα 10 παντα ασφαλισμενα;;; Ισχυει κατι τετοιο;


Μέχρι πριν λίγα χρόνια η ασφάλιση ήταν υποχρεωτική μόνο για τα οχήματα που κινούνταν. Αν για παράδειγμα ήσουν ναυτικός και είχες το αυτοκίνητό σου παρκαρισμένο για μήνες στο γκαράζ (χωρίς να έχεις καταθέσει πινακίδες) δεν ήσουν υποχρεωμένος να το έχεις ασφαλισμένο. Κάποια στιγμή αυτό άλλαξε (κακώς κατά την γνώμη μου), νομίζω γύρω στο 2010. Ίσως γι΄ αυτό και κάποια από τα μπερδέματα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#408446
Pitt έγραψε:
xenos έγραψε:Δλδ αν εχω εγω 10 μηχανακια και δεν τα κυκλοφορω ολα μαζι, πρεπει να ειναι κ τα 10 παντα ασφαλισμενα;;; Ισχυει κατι τετοιο;


Μέχρι πριν λίγα χρόνια η ασφάλιση ήταν υποχρεωτική μόνο για τα οχήματα που κινούνταν. Αν για παράδειγμα ήσουν ναυτικός και είχες το αυτοκίνητό σου παρκαρισμένο για μήνες στο γκαράζ (χωρίς να έχεις καταθέσει πινακίδες) δεν ήσουν υποχρεωμένος να το έχεις ασφαλισμένο. Κάποια στιγμή αυτό άλλαξε (κακώς κατά την γνώμη μου), νομίζω γύρω στο 2010. Ίσως γι΄ αυτό και κάποια από τα μπερδέματα.




Pitt επειδη δεν το γνωριζα αυτο ,μπορεις να βρεις ακριβως τον νομο κ ποιες εξαιρεσεις ειχε;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#408454 Νομιζω οτι το παλιο ηταν πιο λογικο. Τωρα ειναι σαν να τιμωρεις καποιον εκ των προτερων/προκαταβολικα η σαν να τιμωρεις την προθεση χωρις να εκδηλωθει αυτη ποτε σαν πραξη.

Οπως δεν μπορουν να βεβαιωσουν οτι καποιος δεν χρησιμοποιει ενα ανασφαλιστο οχημα ετσι δεν μπορουν να τον βεβαιαωσουν οτι το χρησιμοποιει παρα μονο αν σε πιασουν στον δρομο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#408459 @gianik, με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι πρόκειται για τον νόμο 489/76 (Φ.Ε.Κ. Α’ 331) «Περί Υποχρεωτικής Ασφαλίσεως των εξ ατυχηµάτων αυτοκινήτων αστικής ευθύνης» και τις τροποποιήσεις του ο οποίος αναφέρει ότι απαγορεύεται η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ανασφάλιστου οχήματος, όχι η κατοχή.

Άρθρο 2
Ο κύριος ή κάτοχος αυτοκινήτου που κυκλοφορεί µέσα στην Ελλάδα επί οδού, υποχρεούται να έχει καλύψει µε ασφάλιση την εκ τούτου έναντι τρίτων αστική ευθύνη σύµφωνα µε τις διατάξεις του παρόντος. Η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε κάποιο αριθµό προσώπων που δικαιούνται να συχνάζουν σ’ αυτό, εξοµοιώνεται µε την κυκλοφορία επί οδού.

Άρθρο 5
1. Επιφυλασσοµένων των διατάξεων του άρθρου 3, απαγορεύεται η κυκλοφορία αυτοκινήτου στην Ελλάδα, αν δεν υπάρχει κατά τις διατάξεις του άρθρου 2 ασφαλιστική κάλυψη.


Άρθρο 12
Ο κύριος ή κάτοχος του αυτοκινήτου που το θέτει σε κυκλοφορία ή ανέχεται να το κυκλοφορεί άλλος χωρίς να είναι τούτο ασφαλισµένο κατά τις διατάξεις του νόµου αυτού, τιµωρείται µε φυλάκιση από δύο (2) µέχρι δώδεκα (12) µηνών και µε χρηµατική ποινή τουλάχιστον ίση µε το σε δραχµές ισόποσο των 300 ECU. Με τις ίδιες ποινές τιµωρείται και όποιος θέτει σε κυκλοφορία αυτοκίνητο που δεν ανήκει σ’ αυτόν και δεν είναι ασφαλισµένο κατά τις διατάξεις του παρόντος




Οι εξαιρέσεις που ζητάς αναφέρονται στο άρθρο 3

Εξαιρούνται της υποχρεωτικής ασφάλισης τα αυτοκίνητα του ∆ηµοσίου, υπό τον όρο της αµοιβαιότητας τα αυτοκίνητα ιδιοκτησίας ξένων κρατών, όπως και αυτά που ανήκουν σε διακυβερνητικούς οργανισµούς, ενώ δύναται να παρεκκλίνουν των διατάξεων περί υποχρεωτικής ασφάλισης ορισµένοι τύποι οχηµάτων ή ορισµένα οχήµατα µε ειδική πινακίδα κυκλοφορίας, όπως ειδικότερα ορίζεται µε απόφαση της ΕΠ.Ε.Ι.Α. Τα αυτοκίνητα που εξαιρούνται από την υποχρέωση ασφάλισης πρέπει να είναι εφοδιασµένα µε πιστοποιητικό της αρµόδιας Ελληνικής Αρχής που να βεβαιώνει την ιδιότητά τους. Όταν πρόκειται για αυτοκίνητα που ανήκουν σε ξένα κράτη ή διακυβερνητικούς οργανισµούς, στο σχετικό πιστοποιητικό πρέπει να αναφέρεται η Αρχή ή ο Οργανισµός ο οποίος είναι υπεύθυνος για την καταβολή της ασφαλιστικής αποζηµίωσης και ο οποίος µπορεί να ενάγεται στα αρµόδια Ελληνικά ∆ικαστήρια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#408471 Δλδ αν έχω ένα μηχανάκι που κυκλοφορώ μόνο το καλοκαίρι (στο χωριό πχ), θα πρέπει:

*να παραδίνω πινακίδες για ακινησία τον 12 του προηγούμενου χρόνου
*λίγο πριν το κυκλοφορήσω να πηγαίνω να παίρνω πίσω πινακίδες και να πληρώνω τέλη
*να το ασφαλίζω για 3 μήνες πχ που το κυκλοφορώ
*μετά από 3 μήνες να παραδίνω πάλι πινακίδες

Και μετά πάλι θα μου ζητούν να αποδείξω τα παραπάνω. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#408473 @pitt
Εχω την εντυπωση οτι απο την στιγμη που το εχεις σταθμευμενο σε δημοσιο δρομο εισαι υποχρεωμενος να το εχεις ασφαλισμενο. Δεν ειμαι σιγουρος ομως ,θα ρωτησω στη δουλεια κ θα σας πω..

.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#408477
xenos έγραψε:Δλδ αν έχω ένα μηχανάκι που κυκλοφορώ μόνο το καλοκαίρι (στο χωριό πχ), θα πρέπει:

*να παραδίνω πινακίδες για ακινησία τον 12 του προηγούμενου χρόνου
*λίγο πριν το κυκλοφορήσω να πηγαίνω να παίρνω πίσω πινακίδες και να πληρώνω τέλη
*να το ασφαλίζω για 3 μήνες πχ που το κυκλοφορώ
*μετά από 3 μήνες να παραδίνω πάλι πινακίδες

Και μετά πάλι θα μου ζητούν να αποδείξω τα παραπάνω. :thumbsdown:

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι για κάθε μία τέτοια περίπτωση περιστασιακης χρήσης κυκλοφορούν άλλοι δέκα όλο το χρόνο ανασφάλιστοι, αρκετοί χωρίς δίπλωμα( ιδίως στην επαρχία) , ακόμη και μερικοί χωρις πινακίδες
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#408483 Έχω ένα πενηνταράκι μηχανάκι παρατημένο εδώ και καμιά 15ετία, χωρίς ανανέωση της πινακίδας και χωρίς να το κυκλοφορώ, είναι κολλημένο. Βάζω στο hic.gr πινακίδα και ΑΦΜ, και μου λέει ότι δεν προκύπτει ότι είναι ασφαλισμένο, άρα υπάρχει σε κάποια βάση δεδομένων.

Τώρα τι γίνεται, να αναμένω 250αρι; Άμα τους πω πάρτε το μηχανάκι δώρο (γιατί στην κατάσταση που είναι πάνω από 100 ευρώ δεν πιάνει) θα το δεχτούν; :lol:

Μηχανή 750cc που κατέθεσα προσωρινά πινακίδες το τέλος του '15 νομίζω εμφανίζεται στο hic.gr ως μη ασφαλισμένη. Θα πέσει πολύ γέλιο έτσι και μου ζητήσουν χαρτί ακινησίας :metalo:

Ρε πού μπλέξαμε... Η πλάκα είναι ότι μάλλον πρέπει να αρχίσω να ψάχνω χαρτιά για ένα επιβατικό που κατατέθηκε προς καταστροφή πριν 5 χρόνια, ένα αγροτικό με κατατεθειμένες πινακίδες (προσωρινά), μία μηχανή που παρέδωσα (προσωρινά) πινακίδες πρόπερσι... Μην γίνει καμία στραβή και πούνε όλα αυτά επί 250 την κάτσαμε :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By gianik
#408484
bibendum έγραψε:Νομιζω οτι το παλιο ηταν πιο λογικο. Τωρα ειναι σαν να τιμωρεις καποιον εκ των προτερων/προκαταβολικα η σαν να τιμωρεις την προθεση χωρις να εκδηλωθει αυτη ποτε σαν πραξη.

Οπως δεν μπορουν να βεβαιωσουν οτι καποιος δεν χρησιμοποιει ενα ανασφαλιστο οχημα ετσι δεν μπορουν να τον βεβαιαωσουν οτι το χρησιμοποιει παρα μονο αν σε πιασουν στον δρομο.

1 ερωτηση επ αυτου...
Αν στο αμαξι μου το οποιο ΔΕΝ το χρησιμοποιω,αλλα το εχω εγκατελειμενο σε δημοσιο δρομο κ ανασφαλιστο , λυθει το χειροφρενο κ παει κ πεσει σε ενα αλλο τι γινεται;;;ποιος αποζημιωνει;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#408489
lemon3 έγραψε:Έχω ένα πενηνταράκι μηχανάκι παρατημένο εδώ και καμιά 15ετία, χωρίς ανανέωση της πινακίδας και χωρίς να το κυκλοφορώ, είναι κολλημένο. Βάζω στο hic.gr πινακίδα και ΑΦΜ, και μου λέει ότι δεν προκύπτει ότι είναι ασφαλισμένο, άρα υπάρχει σε κάποια βάση δεδομένων.

Τώρα τι γίνεται, να αναμένω 250αρι; Άμα τους πω πάρτε το μηχανάκι δώρο (γιατί στην κατάσταση που είναι πάνω από 100 ευρώ δεν πιάνει) θα το δεχτούν;

Μηχανή 750cc που κατέθεσα προσωρινά πινακίδες το τέλος του '15 νομίζω εμφανίζεται στο hic.gr ως μη ασφαλισμένη. Θα πέσει πολύ γέλιο έτσι και μου ζητήσουν χαρτί ακινησίας :metalo:

Ρε πού μπλέξαμε... Η πλάκα είναι ότι μάλλον πρέπει να αρχίσω να ψάχνω χαρτιά για ένα επιβατικό που κατατέθηκε προς καταστροφή πριν 5 χρόνια, ένα αγροτικό με κατατεθειμένες πινακίδες (προσωρινά), μία μηχανή που παρέδωσα (προσωρινά) πινακίδες πρόπερσι... Μην γίνει καμία στραβή και πούνε όλα αυτά επί 250 την κάτσαμε :s_crazy

Μήπως το hic ελέγχει απλώς τον κατάλογο των ασφαλισμένων? Οπότε όποιος συνδυασμός ΑΦΜ και πινακίδας δεν είναι στον κατάλογο απλά δεν βρίσκεται, ανεξάρτητα από την υποχρέωση ασφαλείας ή όχι
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#408490
gianik έγραψε:Αν στο αμαξι μου το οποιο ΔΕΝ το χρησιμοποιω,αλλα το εχω εγκατελειμενο σε δημοσιο δρομο κ ανασφαλιστο , λυθει το χειροφρενο κ παει κ πεσει σε ενα αλλο τι γινεται;;;ποιος αποζημιωνει;

Το χειρότερο είναι να πέσει σε κανέναν άνθρωπο ...
Αν είναι και παιδάκι δε, δεν βγαίνεις ποτέ από τη φυλακή.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#408571
belgarion έγραψε:
lemon3 έγραψε:Έχω ένα πενηνταράκι μηχανάκι παρατημένο εδώ και καμιά 15ετία, χωρίς ανανέωση της πινακίδας και χωρίς να το κυκλοφορώ, είναι κολλημένο. Βάζω στο hic.gr πινακίδα και ΑΦΜ, και μου λέει ότι δεν προκύπτει ότι είναι ασφαλισμένο, άρα υπάρχει σε κάποια βάση δεδομένων.

Τώρα τι γίνεται, να αναμένω 250αρι; Άμα τους πω πάρτε το μηχανάκι δώρο (γιατί στην κατάσταση που είναι πάνω από 100 ευρώ δεν πιάνει) θα το δεχτούν;

Μηχανή 750cc που κατέθεσα προσωρινά πινακίδες το τέλος του '15 νομίζω εμφανίζεται στο hic.gr ως μη ασφαλισμένη. Θα πέσει πολύ γέλιο έτσι και μου ζητήσουν χαρτί ακινησίας :metalo:

Ρε πού μπλέξαμε... Η πλάκα είναι ότι μάλλον πρέπει να αρχίσω να ψάχνω χαρτιά για ένα επιβατικό που κατατέθηκε προς καταστροφή πριν 5 χρόνια, ένα αγροτικό με κατατεθειμένες πινακίδες (προσωρινά), μία μηχανή που παρέδωσα (προσωρινά) πινακίδες πρόπερσι... Μην γίνει καμία στραβή και πούνε όλα αυτά επί 250 την κάτσαμε :s_crazy

Μήπως το hic ελέγχει απλώς τον κατάλογο των ασφαλισμένων? Οπότε όποιος συνδυασμός ΑΦΜ και πινακίδας δεν είναι στον κατάλογο απλά δεν βρίσκεται, ανεξάρτητα από την υποχρέωση ασφαλείας ή όχι

Aκριβώς. Το hic δεν έχει πρόσβαση στο taxis για να ξέρει αν είναι σε κίνηση ή ακινησία. Επίσης δεν ξέρει ούτε τον κάτοχο του κάθε οχήματος. Δηλαδή αν πάω εγώ και ασφαλίσω ένα όχημα με το δικό μου ΑΦΜ αλλά δεν μου ανήκει (το ΑΦΜ κατόχου είναι άλλο δηλαδή), το hic θα το δείχνει ασφαλισμένο αλλά πρακτικά δεν καλύπτεται.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#408584 Η anytime τι μλκία έχει θυμίστε μου; Απαλλαγή μεγάλη μόνο; :hmmm: