Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#659637 Κάνε ανανέωση μέχρι τέλη Νοεμβρίου και μετά όπως ειπώθηκε κάνε χρήση του κωδικού BF με έκπτωση 30%. Εκτός και αν θες να φύγεις από την HD.
2 συμβόλαια που έχουμε τα έκανα ετήσια πέρυσι και το ίδιο θα κάνω και φέτος.

< Note 9 Pro >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#659727 Δε θα μπω σε τέτοια διαδικασία, θέλω να τελειώνω! Απλά έλεγα μήπως έχετε πάρει χαμπάρι τίποτα καινούργιο.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#660470 https://www.hellasdirect.gr/blog/giati-allaxame-tis-times-mas/

Τι λέει η Hellas Direct για την αύξηση τιμών. Μάλλον με τις χαμηλές τιμές και λίγο σχετικά χρόνο συγκέντρωσαν όσα στοιχεία τους χρειάζονταν για να κάνουν φουλ ανάλυση και να παραμετροποιούν περισσότερα πράγματα.

Βέβαια αυτοί μιλάνε για 75% των περιπτώσεων που είδαν σταθερή τιμή ή μείωση (και εγώ είμαι μέσα σε αυτούς), η αίσθησή μου διαβάζοντας το τόπικ είναι ότι 75% είδαν αύξηση. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#660496 Καλά τα αρθράκια αυτά, αλλά η δική μου γνώμη είναι πως ο βασικός αλγόριθμος που χρησιμοποιεί είναι αν υπάρχουν κάποιοι άλλοι φθηνότεροι. Γιατί ξέρει πως το πελατολόγιό της το έχει χτίσει χάρις στις καλές τιμές και στους προσφορές. Και δεν θέλει να το χάσει.
Μια πρώτη προσπάθεια έγινε πέρυσι με την κατάργηση του
εκπτωτικού κωδικού PRAKTIKER. Είδαν πως υπήρχε γκρίνια και το γύρισαν στο LOYALTY DISCOUNT και μετά το έκοψαν κι αυτό σε μια προσπάθεια να αυξήσουν τις τιμές τους.
Εγώ θεωρώ πως από την στιγμή που δεν κάνω ατύχημα, να πληρώνω τα ίδια ή λιγότερα από αυτά του προηγούμενου χρόνου. Αυτό είναι το σωστό και δίκαιο, αλλιώς θα ψαχτώ γι'αλλού.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#660503 Παπαριες καμαρωτες. Έχουν αναλάβει μεγαλύτερο ρίσκο μου ειπε η τηλεφωνητρια γι αυτό αύξησαν τις τιμές. Βέβαια ούτε η ίδια δεν κατάλαβε τι εννοούσε αλλά έτσι θα της είπαν να λεει.



< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#660518
Anonymous Founder έγραψε:Καλά τα αρθράκια αυτά, αλλά η δική μου γνώμη είναι πως ο βασικός αλγόριθμος που χρησιμοποιεί είναι αν υπάρχουν κάποιοι άλλοι φθηνότεροι. Γιατί ξέρει πως το πελατολόγιό της το έχει χτίσει χάρις στις καλές τιμές και στους προσφορές. Και δεν θέλει να το χάσει.


Αν είναι αυτό που λες (που δεν είναι και παράλογη σκέψη εδώ που τα λέμε), δεν θα είχαμε μαρτυρίες ότι βρήκαμε αλλού φθηνότερα, έτσι δεν είναι; Θα ήταν οριακά χαμηλότερη τιμή μονίμως στους υφιστάμενους πελάτες για να τους διατηρήσει και ίσως λίγο παραπάνω σε "νέους" για να τους τραβήξει.

Τώρα για το
Εγώ θεωρώ πως από την στιγμή που δεν κάνω ατύχημα, να πληρώνω τα ίδια ή λιγότερα από αυτά του προηγούμενου χρόνου. Αυτό είναι το σωστό και δίκαιο, αλλιώς θα ψαχτώ γι'αλλού.

νομίζω ότι χωράει πολύ κρασί. Έχεις κάποιες τιμές οι οποίες συνηγορούν στη μείωση, όπως π.χ. +1 στα χρόνια χωρίς ατύχημα άρα μικρότερη πιθανότητα ατυχήματος, -κάποιο ποσό στην αξία του οχήματός σου άρα μικρότερο έξοδο σε περίπτωση συμβάντος αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι που δεν βλέπουμε εμείς στο συμβόλαιο απαραιτήτως, πέρα από την απλή κερδοσκοπία βεβαίως-βεβαίως. :lol:

Η (απλουστευτική, ομολογώ) γνώμη μου είναι ότι φέτος ειδικά θα έπρεπε να είναι επαρκώς χαμηλότερα τα ασφάλιστρα ακριβώς επειδή δεν είχαμε τόσα συμβάντα για 2-3 μήνες και τα έσοδά τους ήταν ήδη εξασφαλισμένα. Δεν πιστεύω ο κόσμος να παρέδωσε πινακίδες ή να έκοψε ασφαλιστήρια ελέω lockdown.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#660581 Ευτυχως εβαλαν meme του Ρικιαρντο και εγινε "νεανικο" το αρθρο...
Ελπιζω καποια στιγμη μετα τα δεδομενα που μαζεψαν για το risk assessment να μαζεψουν και μερικα δεδομενα για την τιμολογηση συμβολαιων! Γιατι καλα τα οσα λενε αλλα σε πελατη που ασφαλιζει το αυτοκινητο του 3 συνεχομενα ετη και μεσα σε αυτη την 3ετια δεν προκαλεσε καποιο ατυχημα δεν αυξανεις το ασφαλιστρο κατα 30%!!!! Δεν πας απο τα 130 στα 170 για το εξαμηνο!!!!
Ειδικα οταν ο ανταγωνισμος σου δινει το ιδιο πακετα στα 135! :s_cool

Τρελοι δεν ειστε, αλλα οχι με συγχωρειτε, δεν θα συμφωνησω μαζι σας...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660587
melos86 έγραψε:σε πελατη που ασφαλιζει το αυτοκινητο του 3 συνεχομενα ετη και μεσα σε αυτη την 3ετια δεν προκαλεσε καποιο ατυχημα δεν αυξανεις το ασφαλιστρο κατα 30%

μετά από 3 χρόνια χωρίς, μάλλον περιμένουν από εδώ και πέρα να γίνει το μπαμ . :lol:

Εμένα με άφησαν περίπου στα ίδια ή και λιγότερα και το αναβάθμισα στο μεσαίο πακέτο μιας και θα κάνω μερικά ταξιδάκια Αθήνα και χρειάζεται να υπάρχει η εξασφάλιση κλοπής εφέτος
Άβαταρ μέλους
By melos86
#660588 Δεν ξερω τι περιμενουν αλλα το ιδιο ακριβως εγινε σε 3 αυτοκινητα! Ισως επειδη ειναι στην ιδια πολη? Δεν μπορω να φανταστω τι αλλο κοινο μπορει να εχουν!
Ενα του πατερα μου, ενα της μητερας μου και ενα το δικο μου! (35 ετων εγω και ανω των 60 οι δικοι μου) Και στα 3, που ειχαν το μεσσαιο πακετο, σχεδον ιδια ποσοστιαια αυξηση... :thumbsdown:
Και οχι τιποτα αλλο, πιστευα οτι ειχα κλεισει με το θεμα ψαξιμο για ασφαλεια και χρειαστηκε να ξαναψαχτω και για τα 3!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#660658
mousatos έγραψε:
melos86 έγραψε:σε πελατη που ασφαλιζει το αυτοκινητο του 3 συνεχομενα ετη και μεσα σε αυτη την 3ετια δεν προκαλεσε καποιο ατυχημα δεν αυξανεις το ασφαλιστρο κατα 30%

μετά από 3 χρόνια χωρίς, μάλλον περιμένουν από εδώ και πέρα να γίνει το μπαμ . :lol:


Out of the box στατιστική ανάλυση! :lol:

@melos86
Υποθέτω ότι είμαστε στην ίδια πόλη ασφαλισμένοι - με το δικό μου (νέο, μικτή ασφάλιση) πήγα 16% κάτω φέτος, ενώ το 2ο αυτοκίνητο (παλιό, μεσαίο επίπεδο) έπεσε 10% και το 3ο της οικογένειας (παλιό, μεσαίο επίπεδο) να μένει σχεδόν στην ίδια τιμή. Διαφορετικοί ιδιοκτήτες by the way. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#660660 Εγώ πάντως το δικό μου πέρσι το πήγα AXA που έβγαινε φθηνότερα.
Άφησα της μάνας μου λόγω μικτής.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#660701
funkyreverend έγραψε:
mousatos έγραψε:
melos86 έγραψε:σε πελατη που ασφαλιζει το αυτοκινητο του 3 συνεχομενα ετη και μεσα σε αυτη την 3ετια δεν προκαλεσε καποιο ατυχημα δεν αυξανεις το ασφαλιστρο κατα 30%

μετά από 3 χρόνια χωρίς, μάλλον περιμένουν από εδώ και πέρα να γίνει το μπαμ . :lol:


Out of the box στατιστική ανάλυση! :lol:

@melos86
Υποθέτω ότι είμαστε στην ίδια πόλη ασφαλισμένοι - με το δικό μου (νέο, μικτή ασφάλιση) πήγα 16% κάτω φέτος, ενώ το 2ο αυτοκίνητο (παλιό, μεσαίο επίπεδο) έπεσε 10% και το 3ο της οικογένειας (παλιό, μεσαίο επίπεδο) να μένει σχεδόν στην ίδια τιμή. Διαφορετικοί ιδιοκτήτες by the way. Ό,τι να 'ναι δηλαδή.


-Hellas Direct να σε ρωτησω κατι με το χερι στην καρδια....
ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ??

Εικόνα