Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#409271 Μην ανησυχείς, έχουν προβλεφθεί τα πάντα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#409273
rocsta έγραψε:Άλλο φασούλι σήμερα.
Θέλω να κάνω άρση ακινησίας, άρα όπως υπαγορεύει ο νόμος πρέπει να προσκομίσω στην εφορία ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Αμ δε.
Απόπειρα 1η στη Groupama:
Groupama: Α είναι σε ακινησία αυτό το αμάξι.
rocsta: Xαίρω πολύ.
G: Θα κάνουμε αίτηση στα κεντρικά για να μας αφήσουν να το ασφαλίσουμε, επειδή προς το παρόν είναι κλειδωμένο στο σύστημα.
rocsta: :dizzy: OK, περιμένω.
G μετά από 3 ώρες: Αναφορικά με την αίτηση ασφάλισης υπ. Αριθμ. ΤΑΔΕ σας γνωρίζουμε
ότι δεν εγκρίνεται η ασφάλιση: Λόγω ακινησίας.
:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Τώρα περιμένω από άλλη εταιρία.


Δηλαδή, για να το καταλάβω... δεν μπορείς να κάνεις άρση ακινησίας αν δεν είσαι ασφαλισμένος πρώτα και δεν μπορείς να ασφαλιστείς αν δεν κάνεις άρση ακινησίας πρώτα. :metalo: :metalo: :metalo: :s_thumbsup

Εξαιρετικά πετυχημένο, παίζει να είναι και πιο πετυχημένο από τον νεκρό που έπρεπε να πάει στο δικαστήριο για να αποδείξει πως ο συνονόματος του που είναι ζωντανός είναι όντως ζωντανός...

Όλα αυτά βέβαια είναι πολύ αστεία αν δεν εξαρτάται η δουλειά σου από αυτά... :ninja: :tomato: :vava:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#409278 Έγινε η δουλειά μας με Ergo, αν και απ ΄ότι μου μετέφεραν ασφαλιστες, στο σύστημα της Ιντερσαλόνικα είναι όλα ξεκάθαρα και απλά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#409283
rocsta έγραψε:Έγινε η δουλειά μας με Ergo, αν και απ ΄ότι μου μετέφεραν ασφαλιστες, στο σύστημα της Ιντερσαλόνικα είναι όλα ξεκάθαρα και απλά.


Βρε rocsta, πες μας και τη διαδικασία (παράδοσης/παραλαβής) και πόσο χρόνο χάνεις κάθε φορά αν δεν βαριέσαι. :oops:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#409284 Εφ' όσον μπω μπροστά στον υπάλληλο, είναι 3-4 λεπτά η παράδοση και άλλα τόσα η παραλαβή. Το πόσο γρήγορα θα έρθει η σειρά σου έχει να κάνει με τον φόρτο κάθε υπηρεσίας.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#415991 Από τη στιγμή που κάνει ο άλλος δήλωση (θετική), πόσο καιρό κάνει η ασφάλεια του να απαντήσει για την υπαιτιότητα; Είμαι στην εβδομάδα ήδη και ακόμα περιμένω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#417163 Σε ένα από τα επαγγελματικά η ασφάλεια λήγει στις 15, δηλαδή Κυριακή, θα χουμε θέμα αν ανανεωθεί στις 16;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#417164
panos2171 έγραψε:Σε ένα από τα επαγγελματικά η ασφάλεια λήγει στις 15, δηλαδή Κυριακή, θα χουμε θέμα αν ανανεωθεί στις 16;

< Note >



Εχεις ακουσει ανασφάλιστο οχημα να μην εχει θεμα?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#417189 Στις 15 προφανώς δε μπορεί να γίνει ανανέωση. Εννοείται ότι δε θα κινηθεί, στο θέμα με τα πρόστιμα που βάζουν πλέον αναφέρομαι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#417209 Μιλάς με την ασφάλειά σου και λες να ισχύει από τότε (αν δεν είναι οι ίδιοι). Τι σημαίνει Κυριακή; Τι να γλιτώσεις; 1 μέρα ασφάλισης; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#417338
panos2171 έγραψε:Στις 15 προφανώς δε μπορεί να γίνει ανανέωση. Εννοείται ότι δε θα κινηθεί, στο θέμα με τα πρόστιμα που βάζουν πλέον αναφέρομαι.

< Note >



Πληρώνεις από τώρα και ξεκινάει η ασφάλεια στις 00:01.
Κανένα θέμα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#417340 όπως λεει ο Νικος. Όλα τα συμβολαια αναγραφουν μεχρι και την ωρα που αρχιζουν να ισχυουν.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#417394
panos2171 έγραψε:Στις 15 προφανώς δε μπορεί να γίνει ανανέωση. Εννοείται ότι δε θα κινηθεί, στο θέμα με τα πρόστιμα που βάζουν πλέον αναφέρομαι.

< Note >

Tι εννοείς προφανώς;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#417440 Εγώ δεν έχω καταλάβει τι κόλλημα υπάρχει.