Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#252872
REALZEUS έγραψε:Ντάξει, μόνο αυτό δεν προτάθηκε ακόμα:



:lol: :lol: :lol:

Λοιπόν αγαπητέ Δημήτρη δεν έχω δική μου φαμίλια, αλλά στην θέση σου θα έπαιρνα ένα μικρό MPV και ένα μικρό κουπέ.


Και εγώ αυτό σκέφτηκα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα :lol:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#252918 Κατ'αρχήν πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις 1 ή 2 αυτοκίνητα. Επίσης με 2 παιδικά καθίσματα δύσκολα θα βρεις κάποιο που να μπορεί να καθίσει και άτομο στοιχειωδός άνετα. Επίσης τα περισσότερα καθίσματα δεν μπαίνουν στην μέση και από όσο ξέρω κανένα αυτοκίνητο δεν έχει isofix αγκύρια στην μέση (αν σε ενδιαφέρει το isofix). Με 2 καθίσματα αριστερά - δεξιά η πρόσβαση στο κεντρικό κάθισμα είναι αδύνατη οπότε αν σε ενδιαφέρει αυτή η διάταξη πρέπει να πας σε 3 σειρές καθίσματα και μάλιστα με πρόσβαση στην 3η σειρά χωρίς να πρέπει να διπλώσεις το κάθισμα αφού θα έχεις το κάθισμα του μωρού. Μπορείς να βρεις και πιο μαζεμένα καθίσματα αλλά χάνεις σε πλευρική προστασία. Λίγες επιλογές γενικά και ψάξιμο και οι πιο πολλές τεράστια SUV αν θέλεις και χώρο αποσκευών. Αν θέλεις πρακτικότητα χωρίς 5ο επιβάτη οι πιο πολλές επιλογές είναι για να πηγαίνεις στον προορισμό σου και δεν θα σε ενθουσιάσει οδηγικά ή αισθητικά. Αν θέλεις κάτι στην κατηγορία περίπου 4 μέτρα με χώρους και πρακτικότητα θα σου πρότεινα Honda Jazz, ή το πιο υποδεέστερο Nissan note αλλά μάλλον η πιο ενδιαφέρουσα επιλογή οδηγικά είναι το ford B-max αν βρεις έκδοση με δυνατό κινητήρα. Υπάρχουν και επιλογές σε van με καθίσματα που έχουν τεράστιο χώρο πχ Fiat Qubo και συρώμενη πίσω πόρτα όπως και το Β-MAX. Αν θέλεις να πας σε πιο κλασικό σχήμα νομίζω τα Skoda είναι μονόδρομος και έχουν και αξιόλους κινητήρες και βγαίνουν στα τεστ και πιο αξιόπιστα από τα VW. Το superb αλλά και το Octavia είναι καλή επιλογή. Δεν είναι τυχαία η επιλογή των ταξιτζήδων στην Ελλάδα.

Βαριέμε να γράψω πιο πολλα :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#252931 Αν θες 3 καθισματα πισω με 2 παιδικα καθισματακια πας για πολυμορφικο μαλλον.
Φυσικα και υπαρχουν αυτοκινητα με 3 isofix πισω https://www.carwow.co.uk/best/cars-3-is ... points-970


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252944 @gakost
Χρειάζομαι 2 αυτοκίνητα οπωσδήποτε.
Από εκεί και πέρα καθίσματακια κλπ έχω ήδη, απλά δεν τα έχω δει ακόμα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε Rav4 από ότι θυμάμαι, οπότε με οτιδήποτε με παρόμοιους χώρους νομίζω θα είμαι εντάξει.
Η λύση SUV + σβέλτο σεντάν ή χατσμπακ νομίζω είναι αυτή που θα προκριθεί στο τέλος. Σε Jazz και Note που αναφέρεις δεν χωράω εγώ στην θέση του οδηγού και τα έχω δοκιμάσει και τα 2. :lol:

κι ένα που βρήκα σήμερα για σβέλτο αυτοκίνητο του μπαμπά με χώρους
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... rce=vpromo 350 χόρσα :dizzy:

mirage έγραψε:Αν θες 3 καθισματα πισω με 2 παιδικα καθισματακια πας για πολυμορφικο μαλλον.
Φυσικα και υπαρχουν αυτοκινητα με 3 isofix πισω https://www.carwow.co.uk/best/cars-3-is ... points-970


< >


Θέλω να το αποφύγω το πολυμορφικό ρε γμτ, δεν θέλω αυτοκίνητο που θα ξενερώνω την ζωή μου όταν το οδηγάω.
Τα 2 καθισματάκια με 3 άτομο πίσω είναι για έκτακτη ανάγκη, στο 95% των μετακινήσεων δεν θα χρειάζεται να κουβαλάω άτομο πίσω, βέβαια υπάρχει η λύση να χρησιμοποιούνται και τα 2 αυτοκίνητα ταυτόχρονα με 1 καθισματάκι στο καθένα :hmmm:

Γενικά η μεγαλύτερη απαίτηση είναι τα 2 καροτσάκια και οι 2 βαλίτσες στο πορτμπαγκαζ γιατί θα χρειάζεται σχετικά συχνά να γίνει τέτοιου είδους μεταφορά.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#252954 Δοκιμασε να οδηγησεις το smax. Θα εκπλαγεις ευχαριστα. Πολυ καλυτερο απο διαφορα SUV. Αρκει να ειναι με το 160αρι μοτεεεερ


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#252956
dimik έγραψε:κι ένα που βρήκα σήμερα για σβέλτο αυτοκίνητο του μπαμπά με χώρους
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... rce=vpromo 350 χόρσα :dizzy:

Και με τρώει εδώ και μέρες να σου γράψω ότι θα σου ταίριαζε ένα rx400h :ninja:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#252975 Καταρχάς στο 2ο αμάξι δεν θα μπαίνουν τα μικρά; Γιατί αν μπαίνουν (σχεδόν σίγουρο) τι χώρους θέλεις και στο 2ο; :hmmm:

Επίσης σκέφτεσαι πράγματα πολλά (καρότσια ποδήλατα κλπ), όμως για πόσο καιρό θα μεταφέρεις νομίζεις τα πάαααντα; 2; 3 χρόνια; Μετά άντε κανένα ποδήλατο κλπ που μπορείς να το βάλεις και σε μια βάση πίσω. Θέλω να πω δεν είναι ανάγκη να πάρεις φορτηγό. Τα 2θέσια κλπ, καλό είναι να τα ξεχάσεις... :lipsealed:

(αυτό το έβο sw, πόση ασχήμια πια :lipsealed: :omg: )
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252980
Scotch έγραψε:
dimik έγραψε:κι ένα που βρήκα σήμερα για σβέλτο αυτοκίνητο του μπαμπά με χώρους
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... rce=vpromo 350 χόρσα :dizzy:

Και με τρώει εδώ και μέρες να σου γράψω ότι θα σου ταίριαζε ένα rx400h :ninja:



Δεν είναι κακό, αν και λίγο τσιμπημένες οι τιμές. Σίγουρα στα υπόψη :thumbsup:

http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=247505
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#252985 Συγνώμη, τι αθλιότητα είναι αυτά τα κυπριακά site με αγγελίες αυτοκινήτων; :dizzy:
Πού ζουν οι άνθρωποι; Μπροστά τους το car.gr μοιάζει με όαση (που δεν είναι ούτως ή άλλως άσχημο).
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#252986
dimik έγραψε:@gakost
Σε Jazz και Note που αναφέρεις δεν χωράω εγώ στην θέση του οδηγού και τα έχω δοκιμάσει και τα 2. :lol:



Ο μελλοντικός πεθερός πάντως στα 2 μέτρα και πολλά κιλά οδηγεί micra.
Εντύπωση μου κάνει για αυτά που είναι και πιο ευρύχωρα!

Το Lexus που έβαλες έχω την εντύπωση πως έχει μικρότερο χώρο αποσκευών από το Golf!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252987
xenos έγραψε:Καταρχάς στο 2ο αμάξι δεν θα μπαίνουν τα μικρά; Γιατί αν μπαίνουν (σχεδόν σίγουρο) τι χώρους θέλεις και στο 2ο; :hmmm:

Επίσης σκέφτεσαι πράγματα πολλά (καρότσια ποδήλατα κλπ), όμως για πόσο καιρό θα μεταφέρεις νομίζεις τα πάαααντα; 2; 3 χρόνια; Μετά άντε κανένα ποδήλατο κλπ που μπορείς να το βάλεις και σε μια βάση πίσω. Θέλω να πω δεν είναι ανάγκη να πάρεις φορτηγό. Τα 2θέσια κλπ, καλό είναι να τα ξεχάσεις... :lipsealed:

(αυτό το έβο sw, πόση ασχήμια πια :lipsealed: :omg: )



Γι αυτό είμαι υπερ του SUV και του sedan, το πρώτο μεταφορέας-εκδρομικό και το 2ο για μένα και για περιπτώσεις με μικρές μεταφορικές ανάγκες. Σε μια 5ετία το πολύ πιθανότατα θα αντικατασταθεί το ένα ανάλογα με το ποιο μας βολεύει περισσότερο για αυτό και ψάχνω αποκλειστικά για μτχ

Anonymous Founder έγραψε:Συγνώμη, τι αθλιότητα είναι αυτά τα κυπριακά site με αγγελίες αυτοκινήτων; :dizzy:
Πού ζουν οι άνθρωποι; Μπροστά τους το car.gr μοιάζει με όαση (που δεν είναι ούτως ή άλλως άσχημο).
:ninja:


καλά είσαι....η σχέση με τα ιντερνετς είναι μηδαμινή :lol:
δες site για μηχανάκια http://www.buysellmoto.com/
εδώ διαβάζεις σχόλια σε μηχανές που πουλιούνται π.χ 5000€ "filoui m dio sou 3xilaes cash" :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#252991
NickTG έγραψε:
dimik έγραψε:@gakost
Σε Jazz και Note που αναφέρεις δεν χωράω εγώ στην θέση του οδηγού και τα έχω δοκιμάσει και τα 2. :lol:



Ο μελλοντικός πεθερός πάντως στα 2 μέτρα και πολλά κιλά οδηγεί micra.
Εντύπωση μου κάνει για αυτά που είναι και πιο ευρύχωρα!

Το Lexus που έβαλες έχω την εντύπωση πως έχει μικρότερο χώρο αποσκευών από το Golf!


Μπήκα μέσα και στα 2 στις προηγούμενες εκδόσεις γιατί τα κοιτούσα για αγορά στο παρελθόν, ήμουν και λιγότερα κιλά και είχα τον αβόλευτο. Μιλάω πάντα για σωστή θέση οδήγησης τύπου πόδι ίσα να λυγίζει με τέρμα πατημένο πεντάλ συμπλέκτη και χέρι να πιάνει την κορυφή του τιμονιού ελαφρά λυγισμένο.

350 λίτρα για το Golf και 439 για το RX400H βλέπω εγώ :hmmm: