Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#253218
Νίκος Παππάς έγραψε:
trident1971 έγραψε:Dimik, κατ' αρχας με το καλο!!!!


Δεν διαβασα ολο το thread και ισως γραφτηκε παραπανω σε ολοκληρη μορφη ή σε κομματια:

Αφου ειναι γνωστο τις πάσοι οτι το καροτσι και τα υπερσυμπράγκαλα (αποστειρωτες κλπ) που πιανουν τον περισσοτερο χωρο ειναι μονο για 3 χρόνια και μετα τα πραγματα ειναι αρκετα πιο διαχειρισιμα...
γιατι να μην αγοραστει μια λογικης τιμης και μεγεθους ταπεινη "βάρκα" χωρις οδηγικες αρετες για τα 3 χρονια αυτα, αντικαθιστωντας το golf, και μολις τα παιδια "στρώσουν" να μην αντικατασταθει η ιδια με κατι πιο "βρουμ βρουμ" με χώρους ικανους μεν για τα ατομα αλλα με αλογατα και πιο γουστοζικο και σβελτο και και και ? :hmmm:

Λιγο πολυ αυτο που εκανε ο Μαρκος. Υπέστηκε τη μαουνα για καποιο καιρο και μολις τα παιδια εφτασαν να μπορουν να λειτουργησουν, την αντικατεστησε με την Μπέμπα.

Τα υπερσυμπραγκαλα που λες ειναι για τους πρωτους 6-9 μηνες, μετα μειωνονται σιγα σιγα και στο τελος μενει το διπλο καροτσι.
Ομως τα μικρα ποδηλατα με τροχους 12-16 ιντσων δεν μπαινουν ευκολα σε σχαρα εξωτερικη.
Πρεπει να πας σε 20ρηδες τροχους για να μην χρειαζεσαι πορτμπαγκαζ για αυτα.
Δηλαδη απο εξι ετων και πανω.

Η καλυτερη λυση ΙΜΟ, μικρομεσαιο στεισον η πολυμορφικο για την οικογενεια, εδω παιζει και η Octavia και ενα σπορτιφ χατς η σενταν για τον μπαμπα.
Τωρα να υπαρχει αναγκη για τριτο ατομο αναμεσα στα καθισματακια, το πολυμορφικο ειναι μονοδρομος φοβαμαι. Εκτος αν πας σε μεγαλο στεισον, αλλα δεν ξερω ποσο θα βολευει στις καθημερινες μετακινησεις.



Το μικρομεσαίο SUV δηλαδή το αποκλείεις; Ρωτάω να μου πεις εκ πείρας.

Tiguan, Yeti, KIA Sportage diesel, Mitsubishi Outlander ή ASX, Hyundai ix35, Χ3, Χ1

π.χ
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=257708
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=255800
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=256337
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=258401
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=254893
http://www.bestcypruscar.com/carDetails ... _id=249868

εν τω μεταξύ υπάρχουν σαφώς περισσότερα μτχ Χ3 σε αυτά τα χρήματα τώρα που το κοιτάζω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#253225
dimik έγραψε:Το μικρομεσαίο SUV δηλαδή το αποκλείεις; Ρωτάω να μου πεις εκ πείρας.

Η Κορολλα εχει 340-350 λιτρα πορτμπαγκαζ. Η βαση του καροτσιου εμπαινε στο βαθος, τα πραγματα μετα και το καθισμα του καροτσιου απο πανω η αν τα πραγματα ηταν πολλα στο πισω καθισμα. Μιλαω για τριημερες αποδρασεις χωρις να παρω το μπανακι του μωρου μαζι.
Το πρωτο καλοκαιρι παντως πηρα μπαγκαζιερα και την τιγκαρα, αλλα ηταν για 20 μερες και σε δικο μου σπιτι.

Δεν ξερω ποσο μεγαλο ειναι το διπλο καροτσι διπλωμενο, αλλα δεν νομιζω να χωραει πολλα πραγματα μετα ενα μικρομεσαιο SUV.
Η Χ3 ειναι μεγαλη μεσα, αλλα δεν ξερω τι πορτμπαγκαζ εχει :hmmm: , πιθανοτερο να σου κανει παντως.

Γενικα δεν μετρανε τοσο τα λιτρα οσο οι τετραγωνισμενες διαστασεις χωρις θολους και αλλα εξογκωματα που χαλουν την πρακτικοτητα.
Επισης σημαντικο στο συρομενο καλυμα του χωρου αποσκευων, επιτρεπει να βαλεις τα πραγματα ορθια κερδιζοντας χωρο!
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σου μετρησουν τις διαστασεις των πραγματων που εχεις φυλαγμενα και απο εκει να δεις τι και πως χωραει.
Άβαταρ μέλους
By skous
#253232 Αν παλντως μιλάς για 2πλο καρότσι + 2βαλίτσες, νομίζω θέλεις κάτι με 500lt πορτ μπαγκαζ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.... (Ελπίζω στις 2 βαλίτσες να υπολογίζεις ότι η 1 θα ειπναι αποκλειστικά για τα πράγματα των μωρων)


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#253233
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimik έγραψε:Το μικρομεσαίο SUV δηλαδή το αποκλείεις; Ρωτάω να μου πεις εκ πείρας.

Η Κορολλα εχει 340-350 λιτρα πορτμπαγκαζ. Η βαση του καροτσιου εμπαινε στο βαθος, τα πραγματα μετα και το καθισμα του καροτσιου απο πανω η αν τα πραγματα ηταν πολλα στο πισω καθισμα. Μιλαω για τριημερες αποδρασεις χωρις να παρω το μπανακι του μωρου μαζι.
Το πρωτο καλοκαιρι παντως πηρα μπαγκαζιερα και την τιγκαρα, αλλα ηταν για 20 μερες και σε δικο μου σπιτι.

Δεν ξερω ποσο μεγαλο ειναι το διπλο καροτσι διπλωμενο, αλλα δεν νομιζω να χωραει πολλα πραγματα μετα ενα μικρομεσαιο SUV.
Η Χ3 ειναι μεγαλη μεσα, αλλα δεν ξερω τι πορτμπαγκαζ εχει :hmmm: , πιθανοτερο να σου κανει παντως.

Γενικα δεν μετρανε τοσο τα λιτρα οσο οι τετραγωνισμενες διαστασεις χωρις θολους και αλλα εξογκωματα που χαλουν την πρακτικοτητα.
Επισης σημαντικο στο συρομενο καλυμα του χωρου αποσκευων, επιτρεπει να βαλεις τα πραγματα ορθια κερδιζοντας χωρο!
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να σου μετρησουν τις διαστασεις των πραγματων που εχεις φυλαγμενα και απο εκει να δεις τι και πως χωραει.


550lt έχει η Χ3, άπλα την βλέπω

Εικόνα

σε σύγκριση πχ με Countryman που προτάθηκε
Εικόνα

The X3’s boot is not only bigger than the 3 Series’ (550 versus 480 litres), but it’s also better shaped – everything from bicycles to IKEA flat packs will fit more easily into the X3 than into the saloon.


νομίζω μέχρι στιγμής μαζί με το X1 είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση που έχω δει :hmmm:

skous έγραψε:Αν παλντως μιλάς για 2πλο καρότσι + 2βαλίτσες, νομίζω θέλεις κάτι με 500lt πορτ μπαγκαζ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.... (Ελπίζω στις 2 βαλίτσες να υπολογίζεις ότι η 1 θα ειπναι αποκλειστικά για τα πράγματα των μωρων)


< >


ναι ο υπολογισμός είναι για 2 20κιλες βαλίτσες για τις διακοπές Ελλάδα, 1 για το ζευγάρι και 1 για τα μωρά + 2πλο καρότσι, χειραποσκευές δεν μετράω καν, τις βάζουμε και στα πόδια.

Το βασικότερο.....έδειξα το Χ3 στην σύζυγο και της εξήγησα ότι είναι σαν αυτό που παρκάρει δίπλα στο Golf στην πολυκατοικία και της άρεσε, ειδικά το ότι έχει αισθητήρες μπρος πίσω :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#253240 Ναι οντως! Η Χ3 σκιζει σε λιτρα και διαμορφωση πορτμπαγκαζ! Αφου αρεσει και στην συζυγο :s_thumbsup

Εχει καραβι για Ελλαδα απο Κυπρο; Η θα το φερνεις με C-130; :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#253242
Νίκος Παππάς έγραψε:Ναι οντως! Η Χ3 σκιζει σε λιτρα και διαμορφωση πορτμπαγκαζ! Αφου αρεσει και στην συζυγο :s_thumbsup

Εχει καραβι για Ελλαδα απο Κυπρο; Η θα το φερνεις με C-130; :lol:


To ενδιαφέρον είναι ότι αγοράζοντας X3 ίσως αξίζει να κρατήσω το Golf για 2ο, τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσω να το πουλήσω κι αυτό. :hmmm:

Δυστυχώς καράβι δεν παίζει, οι βαλίτσες και το καροτσάκι είναι από και προς αεροδρόμιο. Αν έπαιζε καράβι θα έστελνα την σύζυγο με το αυτοκίνητο και εγώ θα ερχόμουν με την μηχανή :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By gianik
#253243 @dimik
Με το καλό φιλαρακι να έρθουν τα μωράκια σου!!!
Χτυπα ενα scout και καθαρισες.Έτσι απλά κ ταπεινά.

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#253245 Σωστη η σκεψη να κρατησεις το Γκολφ, ερχονται 2 ακομα μελη στην οικογενεια, δεν ξερεις πως θα ειναι στην αρχη, τα παιδια αλλαζουν εκ βαθρων την καθημερινοτητα με εναν πααααρα πολυ ωραιο τροπο!
Ασε τον χρονο να περασει και οταν υπαρξει η αναγκη παιρνεις κατι αλλο.

Με το καλο! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#253259
JBT έγραψε:Κι εσύ έχεις 1, τα δίδυμα δεν είναι απλά διπλή η "κούραση", είναι 4πλή και βάλε :s_shout


Αλλά 10πλη χαρά!

Πάντως κι εγώ απολαμβάνω την οδήγηση. Με βρίσκει σύμφωνο ένα ποστ σου πιο πίσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#253284 Το αμάξι που απολύτως ευχαριστιέμαι βέβαια είναι το...

















Φιατ ντομπλο :s_crazy

Τα πετάω όλα μέσα χωρίς την παραμικρή σκέψη και ζόρι :metalo: κι εννοείται τα μωρά τρελαίνονται, οπουδήποτε κάθονται ψηλά κι έχει καλή ορατότητα τούς αρέσει :s_airkiss

Στο τσακ ήμουν να πάρω κι εδώ ένα, τελευταία στιγμή βρήκα το πικασσο και το χτύπησα :s_music
Άβαταρ μέλους
By markvag
#253285
dimik έγραψε:Το μικρομεσαίο SUV δηλαδή το αποκλείεις; Ρωτάω να μου πεις εκ πείρας.



Γιατί το "κόλλημα" με το SUV;;; :hmmm: Οδηγικά είναι σαν πολυμορφικά και έχουν κατά τι λιγότερους χώρους (μιας και οι 4κινήσεις πιάνουν χώρο). :hmmm: Γενικά είναι αυτό, αλλά κατ' εμέ αν είναι να πας εκεί, καλύτερο είναι ένα πολυμορφικό... :hmmm:

Ένα σαν το doblo βέβαια είναι απλά τεράστιο μέσα. Μπήκα σ' ένα πεζώ partner λίγο αφού είχα πάρει τη Νίτσα κι έπαθα πλάκα με τους χώρους του (η Νίτσα ήταν κλειστοφοβική συγκριτικά... :lol: ).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#253288 Εγώ πάλι νομίζω ότι αν είναι να πάρεις περίπτερο, καλύτερα κάποιο suv, να απέχει πολύ από το έδαφος, να μπορείς να το χρησιμοποιησεις και σε δύσκολες συνθήκες.

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#253292
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:Το μικρομεσαίο SUV δηλαδή το αποκλείεις; Ρωτάω να μου πεις εκ πείρας.



Γιατί το "κόλλημα" με το SUV;;; :hmmm: Οδηγικά είναι σαν πολυμορφικά και έχουν κατά τι λιγότερους χώρους (μιας και οι 4κινήσεις πιάνουν χώρο). :hmmm: Γενικά είναι αυτό, αλλά κατ' εμέ αν είναι να πας εκεί, καλύτερο είναι ένα πολυμορφικό... :hmmm:

Ένα σαν το doblo βέβαια είναι απλά τεράστιο μέσα. Μπήκα σ' ένα πεζώ partner λίγο αφού είχα πάρει τη Νίτσα κι έπαθα πλάκα με τους χώρους του (η Νίτσα ήταν κλειστοφοβική συγκριτικά... :lol: ).



Γιατί όπως έχω ξαναπεί νομίζω θέλω το αυτοκίνητο να είναι πρώτα μέσα σαν τον καναπέ του σπιτιού μου και μετά να "τραβάει" ικανοποιητικά, δλδ 0-100 κάτω από 9 δευτερόλεπτα ιδανικά, κάτω από 10 μου κάνει και φυσικά ανάλογες ρεπριζ.
Δεν έχω δει πολυμορφικό (όχι SW) που να είναι σχετικά "premium" από μέσα και να έχει δυνατό κινητήρα.
Το εμφανισιακό το αφήνω τελευταίο αν και μετράει και αυτό.

Asimov έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω ότι αν είναι να πάρεις περίπτερο, καλύτερα κάποιο suv, να απέχει πολύ από το έδαφος, να μπορείς να το χρησιμοποιησεις και σε δύσκολες συνθήκες.

.


Αυτό ακριβώς, θα προτιμούσα μεγάλο σενταν αλλά από την στιγμή που οι έμπειροι λένε δεν βολεύει νομίζω είναι προτιμότερο το SUV γιατί ας μην ξεχνάμε ότι εδώ το πεζοδρόμιο θα το ανέβεις θες δεν θες.
Από εκεί και πέρα το ύψος μετράει θετικά και στην σύζυγο γιατί νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια οδηγώντας μεγάλο όχημα με ψηλή θέση οδήγησης. Έχει την εντύπωση ότι βλέπει καλύτερα γύρω γύρω :lol:

Τέλος είναι και το τι βρίσκεις σε μτχ σε μια μικρή αγορά όπως αυτή της Κύπρου.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#253296 Τα στεσοβαγκον είναι μακρουλα, δεν είναι καθόλου εύκολα στην κίνηση τους (νταξ ειδικά για γυναίκα είναι σκέτο βασανιστήριο).