Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By DAP
#572298 Μπααααα....Κατα τυχην περαστικος ; Πρεπει να'ναι petrolhead η πολυ ψειρας για να το σκεφτει και παλι αν........
Άβαταρ μέλους
By rafi
#572430 Χανιά το εχω δει, παρκαρισμένο ανάποδα με κλήση και βγαλμένες πινακίδες, όχι παραπάνω απο 20μ. ανάποδα, σε έναν απο τους 3 πιο κεντρικούς δρόμους όμως.

.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#572591
rafi έγραψε:Χανιά το εχω δει, παρκαρισμένο ανάποδα με κλήση και βγαλμένες πινακίδες, όχι παραπάνω απο 20μ. ανάποδα, σε έναν απο τους 3 πιο κεντρικούς δρόμους όμως.

.

Δεν νομιζω οτι δυναται να βεβαιωθει κληση για κινηση σε μονοδρομο σε σταθμευμενο οχημα ρε παιδια!!
Προφανως η κληση ηταν για παρανομη σταθμευση...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574161 Έλλειψη παιδείας το λένε, όμως μην κατηγορούμε εξ'ολοκλήρου τους πεζούς και τους οδηγούς.
- Έχω ακούσει πολλούς να λένε "οι πεζοί έχουν πάντα δίκιο". Δεν ξέρω ποιός τους το έχει μάθει αυτό ή πού το έχουν ακούσει. Η αλήθεια είναι ότι παλιά κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα, όμως όταν πήγα Αγγλία είδα ποιό είναι το σωστό.

- Κανείς δεν έχει πει στον πεζό "πέρνα μόνο από την διάβαση" και κανείς δεν έχει πει στον οδηγό (ασχέτως τι λέει ο ΚΟΚ) "δώσε προτεραιότητα στον πεζό σε μη φυλασσόμενη διάβαση". Επίσης ο πεζός ΔΕΝ έχει προτεραιότητα αν πάει να περάσει διάβαση που έχει φανάρι, όντας κόκκινο για τους πεζούς. Βλέπω καθημερινά πολλά ζώα στην Ανθούπολη που όταν το λεωφορείο τους αφήνει στην αντίθετη πλευρά του μετρό, μαζεύονται κοπάδι και περνάνε χύμα απέναντι.

- Δεν έχει βγει ποτέ κάποιο σχετικό διαφημιστικό, παρά μόνο για τη ζώνη και το αλκοόλ. Πιστεύω πως θα βοηθούσε

- Υπάρχει ελλιπής σήμανση στις διαβάσεις. Θα βοηθούσαν σχετικά φώτα, πχ https://images-i.jpimedia.uk/imagefetch ... 286672.jpg
Επίσης πολλές διαβάσεις με τον χρόνο έχουν ξεθωριάσει, που δυσχεραίνει την θέληση να σταματήσεις

Προσωπικά προσπαθώ σε δρόμους χαμηλής κυκλοφορίας να σταματάω σε διαβάσεις. Και λέω χαμηλής κυκλοφορίας γιατί αν σταματήσεις και ο από πίσω σου είναι κοντά, στάνταρ μέχρι να καταλάβει τι έγινε θα πέσει πάνω σου.

Επίσης υπάρχουν ούφο που όταν σταματάς σε διάβαση, στο αντίθετο ρεύμα δεν σταματάνε :slap:

Γι'αυτό λέω, δεν υπάρχει σωτηρία, πρέπει ΟΛΟΙ να βάλουμε το λιθαράκι μας για ένα καλύτερο αύριο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574455 Σε συνέχεια του παραπάνω, έχουν ξεχάσει (ή δεν ξέρουν τα δικαιώματά τους) οι πεζοί που χθες εκεί που έστριβα δεξιά με παλλόμενο πορτοκαλί ο κάθετος δρόμος είχε σταθερό πράσινο για τους πεζούς και με κοίταζε σαν χάνος μία που σταμάτησα για να διασχίσει τη διάβαση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#574456 Δυστυχως οταν σταματας σε διαβαση, ειναι πολλοι αυτοι που κοιτανε σαν χανοι.
Επιπλεον δε βοηθαει καθολου που οι διαγραμμισεις μας ειναι απο τις χειροτερες παγκοσμιως.
Θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος μας εξηγουσε και γιατι ειναι τοσο χαλια η ποιοτητα βαφης διαγραμμισεων στη χωρα μας.

.
Άβαταρ μέλους
By glf
#574459 Γιατί τις βάφουν πάνω στη λεία άσφαλτο και το πόσο θα αντέξει είναι ανάλογο με το πάχος της ειδικης μπογιάς που το βάφουν.
Έχω βάψει τα... κερμπ στην Καστανιά με αυτό :)

Αν λοιπόν εκεί κάπως μπορούσε να ξυθεί για να αγριεψει η άσφαλτος, η μπογιά θα έπιανε πιο βαθειά και τα λάστιχα θα πατούσαν τις 'κορυφες' στα πιο χοντρά γαρμπιλια της ασφάλτου.
Η μπογιά δλδ κάτω από τις κορυφές θα κρατούσε μη πω για πάντα.

Για τις διαβάσεις. Κανονικά σε κάθε διάβαση πεζών πρέπει να υπάρχει και πινακίδα. Στη Λευκωσία πχ κάνει μπαμ αυτό και βοηθάει πχ το βράδυ έναν ξένο που δεν ξέρει και τα μέρη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#574461
rafi έγραψε:Δυστυχως οταν σταματας σε διαβαση, ειναι πολλοι αυτοι που κοιτανε σαν χανοι.

+1 :( αδυνατούν να πιστέψουν οτι σταμάτησες για να περάσουν , είναι προγραμματισμένοι τόσα χρόνια σε κανιβαλικές καταστάσεις. Γι'αυτό κι εγώ πολλές φορές δε σταματάω αν τους δω να χαζεύουν γύρω-γύρω περιμένοντας να περάσω και να μη κοιτάνε προς το αυτοκίνητό μου. Αν κοιτάνε(οι πεζοί :lol: ) τους ανάβω τα φώτα κόβοντας ταχύτητα ή τους κάνω σήμα με το χέρι να περάσουν.
Άβαταρ μέλους
By glf
#574497 Το χω ξαναπεί. Το highlight είναι να σταματάς και να σου κάνει νόημα "φυγε, περιμένω να με πάρουν". Και στέκεται σε διάβαση στην άκρη με το δρόμο. Επικ.

Βασικά πρέπει να βγει μια εκπομπή στυλ Κανάκης που θα τριγυρνάς με μια κάμερα και θα τον πιάνεις αυτόν για συνέντευξη.
Υλικό για 3 γενιες
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574508 Η αλήθεια είναι πως τελευταίως, ιδίως όταν είμαι με τα παιδιά, βλέπω πολύ κόσμο να σταματάει στις διαβάσεις, ακόμα και σε αυτές που δεν έχουν φανάρι. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι μήπως τυχόν και έρχεται ο πολιτισμός και εδώ... :help:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#575217 Δεν το έπιασα, έσφαξες στοπ;