Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#525308 H Πιο απλη και σωστη λυση ειναι αυτη που προταθηκε για dash camera.

Με ενα πολυ μικρο ποσο, χρεωνεται ο οδηγος του ασθενοφορου, του πυροσβεστικου οχηματος κλπ την καμερα και εχει σαν σκοπο να την εκκινει οταν ξεκιναει το δρομολογιο του και να τη σβηνει οταν γυρισει πισω.

Οποια παραβαση παρεμποδιζει το εργο του, μπορει να καταγραφεται και στο τελος της εβδομαδας να παραδιδει μια καρτουλα μνημης ή ενα μεγαλο φλασακι.
Η εβδομαδιαια στην τροχαια. Τελος.

Ο πρωτος μαλακας που θα βρεθει θα αποσβεσει καμποσες καμερες.
(Εξαρταται και απο την τιμη βεβαια)....
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#525347 Ακράνωτοι όλοι και μπροστά από τον οδηγό παιδάκι max 10 ετών. Εύγε στους γονείς για το ρεσιτάλ υπευθυνότητας.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#525500
Scotch έγραψε:Ακράνωτοι όλοι και μπροστά από τον οδηγό παιδάκι max 10 ετών. Εύγε στους γονείς για το ρεσιτάλ υπευθυνότητας.Εικόνα

< >


Και βλέπω και μια ταμπέλα 'πωλείται' που ομορφαίνει το τοπίο.
Αν ήταν αναρχικό (μόνο) σύνθημα ή γκράφιτι κάποιον θα ενοχλούσε. Δεν μπορεί. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#525780 Πλησιάζω σε διασταύρωση που οι άλλοι έρχονται από ΑΡΙΣΤΕΡΑ και έχουν και ΣΤΟΠ. Δέκα μέτρα πριν φτάσω, μου βγαίνει μια μ@λ@κω με ένα Τεριος χύμα, σχεδόν μέχρι τη μέση του δρόμου. Φρένα, κάνει μισό μέτρο πίσω και κοιτάει "και καλά" αν έχει ΣΤΟΠ . Κάνω το λάθος (ενώ είχα και τα παιδιά μου μαζί) να μου ξεφύγει "τι ζώο είσαι" καθώς περνάω, για να με λούσει ουρλιάζοντας υστερικά, με χυδαία βρισιδια.
Τελικά στους ΕΛ δρόμους σήμερα πρέπει ή να αφήνεις τους άλλους να σε βιάζουν αδιαμαρτύρητα ή να υιοθετήσεις αντίστοιχη "άποψη Καμμένου" για τα τροχαία και τα θύματά τους στην Επικράτεια...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#525814 Πέρασα από Κινέτα μετά την φωτιά. Μεγάλη καταστροφή, η πυρκαγιά κάπου έκαιγε ακόμη, όλος το δρόμος βρεγμένος. Οι περισσότεροι πήγαιναν κάπου εκεί κοντά γιατί η κίνηση ήταν ιδιαιτέρως αυξημένη και μετά την Κόρινθο μειώθηκε πάρα πολύ μέχρι που από Κιάτο και μετά ήταν σχεδόν μηδενική.

Δύο σημειώσεις:

1. Οι περισσότεροι στην περιοχή της Κινέτας πήγαιναν όπως ήθελαν. Αριστερά, δεξιά, στην μέση, αργά, γρήγορα, κολλούσαν ο ένας πίσω από τον άλλο κτλ. Προφανώς σκοπός ήταν άλλοι να ταξιδέψουν και άλλοι να δουν την καταστροφή, χωρίς να δίνουν σημασία στους υπόλοιπους που κινούνται στον δρόμο. Δυστυχώς δεν είχα βάλει την κάμερα επάνω, οπότε δεν έχω καταγράψει την διαδρομή για να δουν, όσοι δεν είδαν, το μέγεθος της καταστροφής.

2.1 Λογική οδηγών. Είμαι Ακράτα, στο ύψος των ΣΕΑ, στην δεξιά λωρίδα, και κινούμαι χαλαρά, κάπου με 120-130. Στην δεξιά λωρίδα ένα Hyundai με ταχύτητα κάπου 100-110km/h. Με βλέπει να έρχομαι και, ακριβώς πριν ανάψω φλας για να βγω στην μεσαία, ο οδηγός μπαίνει στην μεσαία λωρίδα. Περνάω από δεξιά και εκείνη την στιγμή βγαίνει μία SLK από τα ΣΕΑ κατευθείαν στην δεξιά λωρίδα, χωρίς να χρησιμοποιήσει την λωρίδα επιταχύνσεως. Κάνω σήμα με τα μεγάλα. Ήμουν τυχερός γιατί είχα ακόμη χώρο μπροστά μου, κατέβασμα 4η, βγαίνω στην αριστερή, 160 και εξαφανίζομαι. Οι άλλοι δύο ακόμη προσπαθούσαν να συνεννοηθούν και να δουν πού πρέπει να πάνε, έχοντας αναμμένους και προβολείς ομίχλης γιατί στις 20:30-21:00 το σκοτάδι ήταν πηχτό στην Ελλάδα.
2.2 Clio που σέρνει trailer. Πηγαίνει με 120. Πριν τις σήραγγες η δεξιά λωρίδα κλείνει και όλοι μαζεύονται αριστερά. Μπαίνω μέσα και πηγαίνω κάπου 120 (σε όριο 80 εκείνη την ώρα) και βλέπω από πίσω να έρχεται το Clio με σβηστά φώτα και να πηγαίνει προφυλακτήρα πίσω μου. Βγαίνουμε από την σήραγγα και κόβει χαρακτηριστικά και μένει πίσω...!!! Για να μην μιλήσουμε για τους περισσότερους που ήταν αριστερά με 100-110 και τους περνάς από δεξιά με 120-130, δηλαδή κάτω από το όριο των 130. Δείτε και το βίντεο που δοκιμάζω τον ανιχνευτή. Θα δείτε σε πολλές περιπτώσεις να περνάω κόσμο από δεξιά, αφού κανείς δεν κινείται στην δεξιά λωρίδα (η γρήγορη λωρίδα στην Ελλάδα).
2.3 Mercedes περιμένει από πίσω να περάσουμε φορτηγό στην Ναύπακτο. Περνάω, παίρνει φόρα, περνάει και εμένα και κινείται με 110 (όριο 90). Είμαι πίσω του σε φυσιολογική απόσταση και πηγαίνω με την ίδια ταχύτητα. Φτάνουμε στο τούνελ στο οποίο είχε γίνει το ατύχημα (θυμάστε το προσπέρασμα και τον άλλο που δεν είχε φώτα;) και η Mercedes μπαίνει μέσα χωρίς φώτα σε συνθήκες εξαιρετικού σκότους και διαφοράς φωτεινότητας. Αφήνουμε γκάζι, πηγαίνουμε με 60 μήπως και ακούσουμε το μπαμ από το τρακάρισμα και προλάβουμε να σωθούμε. Μην απορούμε γιατί γίνονται τα ατυχήματα. Δεν φταίει η ταχύτητα τις περισσότερες φορές, αλλά η βλακεία μας, που δεν καταλαβαίνει πού γίνεται και πού δεν γίνεται να κάμψεις τον νόμο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#525924 Υπερ ζώο χθες με leon cupra* παλιό πετάει από το παράθυρο 2 τσιγάρα σε απόσταση 5 χλμ ενώ ήμασταν μέσα στα Τέμπη ήμουν από πίσω και έβλεπα καθαρά τον έδωσα στην πυροσβεστική χωρίς τύψεις.


* και θέλω να αγοράσω leon αλλά βλέπω πολλά ζώα τον τελευταίο καιρό , έχουν κάνει το Leon το καινούργιο 316Μ!
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#525985

ΤΟ καριολικι σε ολο του το μεγαλείο.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#526015 Αν κρινω απο τη βελτιωση μας στο μεσοδιαστημα, θα χρειαστουμε περιπου 2 αιωνες για να πιασουμε το επιπεδο οδηγικης παιδειας των βαλκανικων χωρων.

.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#526021 edit mod. Την επόμενη φορά που θα κάνεις χαρακτηρισμούς για άλλους χρήστες, θα φεύγει ολόκληρη η δημοσίευση.[mod]

Ένα πανίσχυρο κράτος, όταν δέρνει συνταξιούχους ή όταν κόβει μισθούς, περίθαλψη, εκπαίδευση, αλλά όταν παίρνει φωτιά ή όταν εμφανίζονται οι "αναρχικοί" είναι απόν. Συμπέρασμα: κωλοκράτος, εχθρικό προς τον πολίτη, και μετά, πού είναι το κράτος, που θα έπρεπε να είναι δίπλα στον πολίτη; Καμία αντίφαση, λοιπόν, αφού η επαμφοτερίζουσα στάση ξεκινάει από την ίδια την συμπεριφορά του κράτους..

edit mod

Το κράτος έχει σταθερή συμπεριφορά πάντα και είναι εχθρική προς οτιδήποτε καλό, αλλά φιλική προς όλα όσα συντελούν στην ταλαιπωρία των πολιτών του, με απώτερο σκοπό την εξόντωση αυτών σταδιακά και χωρίς εμφανή στρατηγική. Υπογραφές για Μακεδονία και ξύλο, αλλά και βόλτες των Τούρκων στο Αιγαίο. Γράψιμο στις ευθείες, όπου μπορείς να τρέξεις ασφαλώς, αλλά σε στροφές, στο τούνελ χωρίς φώτα, στα ΚΤΕΟ, στο αργά και αριστερά κτλ κτλ, που δημιουργούν τα ατυχήματα, κάνουμε ότι δεν βλέπουμε. Έτσι, και τους τα παίρνουμε και συνεχίζουν να σκοτώνονται. Αφήνουμε τα αυθαίρετα, μετά αφήνουμε την φωτιά να τους κάψει, τους βρίζουμε, αλλά κουβέντα για τους βλάκες παραθεριστές από το εξωτερικό γιατί εκεί δεν έχουμε εντολές. Αποκαλούμε τους πολίτες διεφθαρμένους, ταυτόχρονα πληρώνουμε δικούς μας σε όλα τα μέσα (βλ. forum π.χ.), ενώ σχολιάζουμε αρνητικά συνεχώς, χωρίς, όμως, ενέργειες που θα αλλάξουν την κατάσταση. Αφήνουμε ασύδοτους όλους τους γείτονες να διεκδικούν, ενώ χαρακτηρίζουμε εθνικιστές και φασίστες όσους λένε πως κι εμείς έχουμε δικαιώματα.

edit mod

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#526228 Αν δεν σου αρέσει η κατάσταση που περιγράφεις, τότε write to your congressman που λένε και στο χωριό.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#526246 edit mod. Από την μία σκούζεις για "λογοκρισία", από την άλλη χωρίς καμία πρόκληση, κάνεις ad hominem επιθέσεις ονομαστικά κιόλας. Παρακαλώ.[mod]

Ευχαριστώ.