Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#518522 Κανε εικονα τωρα στο μυαλο σου.

Ρομα σοφιστικε, ωραια ντυμενος (δεν εχω κατι με τους συγκεκριμενους... αλλα ο συγκεκριμενος :dizzy: ....!!) ... επιχειρει να περασει μεγαλη κεντρικη διαβαση πεζων ενω το φαναρι του ειναι κοκκινο και υπηρχε ενα κενο στη ροη των οχηματων. (Τσιμισκη στην Αριστοτελους)
Εκεινη τη στιγμη πλησιαζω με το αυτοκινητο στη διαβαση εχοντας κανονικα πρασινο.
Τον βλεπω, κοβω, σχεδον σταματαω, βγαινει ακριβως μπροστα μου και μου δειχνει με υφακι κανοντας νοημα με τα χερια του τη διαβαση.
Το υφος του ηταν το εξης:
"Προσεξε μαγκα, δες, ΔΙΑΒΑΣΗ, κοιτα καλα, ΔΙ-Α-ΒΑ-ΣΗ εχω προτεραιοτητα, ειμαι πεζος, hello, διαβαση ..."
Εκανε ενα show 4-5 δευτερολεπτα και σχεδον ειχα ψηθει να συμπλεκταρω ενα γρηγορο πειστικο "τιναγμα" κατα πανω του να κοψω αντιδραση. Τελοσπαντων του δειχνω με το χερι μου κανονικα το πεζοφαναρο οτι ηταν κοκκινο και οι απο πισω και ο διπλα με τη μηχανη κορναρουν.

Πηρε ενα βλεμμα ΤΟΣΟ κακομοιρικο .... πραγματικα εκλαιγα απο τα γελια μονος!!! :s_rofl
Ο τυπος ανακαλυψε τις διαβασεις πεζων, καποιος του σφυριξε οτι εχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ προτεραιοτητα επανω τους.
Εκεινη τη στιγμη, μαλλον εμαθε οτι υπαρχουν πλεον ΚΑΙ τα φαναρια.

Παιζει να χαροπαλευε λιγο καιρο μετα σε κανα νοσοκομειο...
Εμαθε και τα φαναρια, ηξερε τις διαβασεις ... θα πηγε να το παιξει τρελιτσα μπροστα απο κανενα ταξιτζη! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#520815 επειδη φοραει σλικ στο δρομο?
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#521369 Δεν ταιριάζει εδώ, καθώς μιλάμε για μνημείο |λογοκρισία|, αλλά κάπου πρέπει να το βάλω.

Γύφτος, κάπου 10 ετών, οδηγεί ποδήλατο νηπιακό (μέχρι 3 ετών, όπως το είδα), εννοείται χωρίς βοηθητικές, και πηγαίνει ανάποδα στην Πέτρου Ράλλη, στην αριστερή λωρίδα στο μέσον, στο ρεύμα προς Κερατσίνι (αυτός προς Αθήνα), σε σημείο χωρίς φωτισμό. Τελικά, έφτασε στο φανάρι, εκεί τελείωνε η νησίδα, μπήκε δεξιά και συνέχισε την πορεία του στο κανονικό ρεύμα κυκλοφορίας, αλλά πάντα αριστερά. Πώς σώθηκε, πώς ήταν τόσο αναίσθητος δεν μπορώ να το καταλάβω. Έκανα σήματα στα αυτοκίνητα να κόψουν γιατί, όπως έρχονταν από στροφή, αποκλείεται να τον έβλεπαν πριν πέσουν πάνω του.

Ο Θεός είναι μεγάλος τελικά...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#521496 Παλιότερα είχαμε κουβεντιάσει για τη συμπεριφορά των ξένων και λέγατε ότι είναι το ίδιο γαϊδούρια με τους ντόπιους, απλώς τους συγκρατεί η αστυνόμευση στον τόπο τους.

Με όσα είδα προχτές στο Καβούρι, τείνω να συμφωνήσω.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#521663 ερώτημα αν ειναι παράβαση.....

οι βάσεις ποδηλάτων που μπαίνουν απέξω από το πορτμπαγκαζ όταν ΔΕΝ μεταφέρουν ποδήλατο δε πρέπει να αφαιρούνται???

Τα 2 μαρκούτσια δεν ειναι επικίνδυνα όταν εξέχουν σκέτα????

πλάκα πλάκα σε ένα κορσα φορεμένα αν του κόλλαγα (οκ προφανώς γιατί να το κάνω) ανεβαιναν στο μισό καπώ...

ένας μοτοσικλετιστής τι????
Άβαταρ μέλους
ByManousos
#521690
fokion έγραψε:ερώτημα αν ειναι παράβαση.....

οι βάσεις ποδηλάτων που μπαίνουν απέξω από το πορτμπαγκαζ όταν ΔΕΝ μεταφέρουν ποδήλατο δε πρέπει να αφαιρούνται???

Τα 2 μαρκούτσια δεν ειναι επικίνδυνα όταν εξέχουν σκέτα????

πλάκα πλάκα σε ένα κορσα φορεμένα αν του κόλλαγα (οκ προφανώς γιατί να το κάνω) ανεβαιναν στο μισό καπώ...

ένας μοτοσικλετιστής τι????

Και αν θέλει να πάει να τα παραλάβει π.χ. από τον μάστορα πως θα το κάνει; Ή αν τα είχε αφήσει σε ένα μέρος για το χειμώνα και θέλει να τα πάρει, τι θα κάνει;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#521701 Τα δικά μου αναδιπλώνουν και χωράνε στο χώρο αποσκευών.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#521797
Manousos έγραψε:
fokion έγραψε:ερώτημα αν ειναι παράβαση.....

οι βάσεις ποδηλάτων που μπαίνουν απέξω από το πορτμπαγκαζ όταν ΔΕΝ μεταφέρουν ποδήλατο δε πρέπει να αφαιρούνται???

Τα 2 μαρκούτσια δεν ειναι επικίνδυνα όταν εξέχουν σκέτα????

πλάκα πλάκα σε ένα κορσα φορεμένα αν του κόλλαγα (οκ προφανώς γιατί να το κάνω) ανεβαιναν στο μισό καπώ...

ένας μοτοσικλετιστής τι????

Και αν θέλει να πάει να τα παραλάβει π.χ. από τον μάστορα πως θα το κάνει; Ή αν τα είχε αφήσει σε ένα μέρος για το χειμώνα και θέλει να τα πάρει, τι θα κάνει;


Εφοσον δεν κουβαλαει κατι, να τις βαλει τις βασεις στον κωλο του.
ΩΠΑ Σορρυ, το πορτμπαγκαζ ηθελα να πω.

Τοσο δυσκολο;