Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#515152
Deleted User 1 έγραψε:Γλ

Πραγματικά και το λέω με όση σκατοψυχιά μπορεί να διαθέτω, δε θα λυπηθώ καθόλου τη μέρα που θα βάλω κάποιο τέτοιο ζώο από κάτω απ' τις ρόδες μου. Γιατί θα το βάλω, είναι στατιστικό το θέμα. Στις τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα κάπου κι εγώ δε θα καταφέρω να το προφυλάξω το ζωντανό από τον ίδιο του τον εαυτό και θα γίνει η |λογοκρισία|.



:dizzy:
Συνελθε μ@λακα..,
Η ζεστη σε βαρεσε στο κεφαλι,τετοια πραγματα ουτε γι αστειο δεν τα λενε.. :protest:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#515153 Πίστευε ότι θες. Εγώ σου λέω ότι σε 20χλμ καθημερινά μέσα στο κέντρο είναι θέμα χρόνου να γίνει η |λογοκρισία|. Εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Ε λοιπόν είμαι προετοιμασμένος γι' αυτό και δε θα πάρω πάνω μου την ευθύνη για κανένα ντελιβερά που πάει ανάποδα ή έσφαξε κόκκινο και κανένα μηχανόβιο που εμφανίστηκε από το πουθενά στη νεκρή γωνία. Κάποιος από τους δεκάδες τέτοιους που συναντάω καθημερινά θα την πάθει και επειδή είναι σε δικυκλο θα χει θέμα. Δικό του πρόβλημα. Εγώ δεν θα σκάσω αν ο άλλος δε λογαριάζει τη ζωή του.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#515248
Deleted User 1 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όχι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν στο 99% των περιπτώσεων θα σταματήσουν μετά το φανάρι και θα περιμένουν την κόρνα ή τους απέναντι να σταματήσουν για να ξεκινήσουν αυτοί. Γι' αυτό τρώνε το ανάλογο bullying και άστους να βρίζουν. Αν δε σέβονται αυτοί τη ζωή τους θα τη σεβαστώ εγώ?

Αυτο δεν ισχυει, ειδικα σε 99%

Οι μηχανες/μηχανακια φευγουν παντα πιο γρηγορα απο τα αυτοκινητα. Πολυ σπανια καποιος καυλογκαζος με αμαξι να φυγει γρηγοροτερα

Άλλο να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν κι άλλο όντως να το κάνουν. Εξ' ορισμού εφόσον κάθονται μπροστά απ' το φανάρι, θα φύγουν πιο αργά από το αυτοκίνητο που κάθεται κανονικά εκεί που πρέπει.


Θα φύγει όταν ακούσει την κόρνα.Και σκέψου να έχει κόκκινο και να πατήσεις "εσύ" που είσαι πίσω του κόρνα για τον Χ λόγο και να φύγει το μηχανάκι με κοκκινο!!! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#515294 Οχι βρε παιδια! Εσεις νομιζετε οτι δεν ξερουν!
Μπορει να ειναι μπροστα απ το φαναρι και να μην το βλεπουν, ξερουν ομως ακριβως ποτε τους αναβει πρασινο, απ τα φαναρια των πεζων της διασταυρωσης!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#515329
bill33 έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όχι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν στο 99% των περιπτώσεων θα σταματήσουν μετά το φανάρι και θα περιμένουν την κόρνα ή τους απέναντι να σταματήσουν για να ξεκινήσουν αυτοί. Γι' αυτό τρώνε το ανάλογο bullying και άστους να βρίζουν. Αν δε σέβονται αυτοί τη ζωή τους θα τη σεβαστώ εγώ?

Αυτο δεν ισχυει, ειδικα σε 99%

Οι μηχανες/μηχανακια φευγουν παντα πιο γρηγορα απο τα αυτοκινητα. Πολυ σπανια καποιος καυλογκαζος με αμαξι να φυγει γρηγοροτερα

Άλλο να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν κι άλλο όντως να το κάνουν. Εξ' ορισμού εφόσον κάθονται μπροστά απ' το φανάρι, θα φύγουν πιο αργά από το αυτοκίνητο που κάθεται κανονικά εκεί που πρέπει.


Θα φύγει όταν ακούσει την κόρνα.Και σκέψου να έχει κόκκινο και να πατήσεις "εσύ" που είσαι πίσω του κόρνα για τον Χ λόγο και να φύγει το μηχανάκι με κοκκινο!!! :lipsealed:

Οπως λεει και ο Y.V, ελεγχουν το φαναρι απο των πεζων της διασταυρωσης. Οσοι κανουν συχνα μια δαιδρομη ξερουν την σειρα των φαναριων και βλεπουν ποτε αναβουν των πεζων και που.


Μια φορα κορναρε ο πισω μου να φυγω με κοκκινο, αν και το ελεγχα αφου δεν ειχα κλεισει την διαβαση πεζων.
Μαλιστα αντι να ζητησει συγνωμη πουλησε εξυπναδα.

Ειμαι σιγουρος πως δεν θα το ξανακανει ομως, αφου εχασε το φαναρι που περιμενε και λιγο το χρωμα του ο ιδιος :ninja:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#515351
Dimsabas έγραψε:Πάντως, κανείς ποδηλάτης δε θεωρεί λογικό να είναι στη μεσαία λωρίδα σε δρόμο που έχει τρεις λωρίδες.


Σε ποια χώρα κυκλοφορείς;;;; :lol: :lol:

Για κάποιους είναι λογικό να είναι και στην αριστερή, ποια μεσαία;;;; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#515446 Να έχεις Εξάρα κάμπριο απαστράπτουσα και τα λάστιχα να είναι επικίνδυνα (εδώ και 40Κ χιλιόμετρα). Ντροπή...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ByManousos
#515704
Deleted User 1 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όχι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν στο 99% των περιπτώσεων θα σταματήσουν μετά το φανάρι και θα περιμένουν την κόρνα ή τους απέναντι να σταματήσουν για να ξεκινήσουν αυτοί. Γι' αυτό τρώνε το ανάλογο bullying και άστους να βρίζουν. Αν δε σέβονται αυτοί τη ζωή τους θα τη σεβαστώ εγώ?

Αυτο δεν ισχυει, ειδικα σε 99%

Οι μηχανες/μηχανακια φευγουν παντα πιο γρηγορα απο τα αυτοκινητα. Πολυ σπανια καποιος καυλογκαζος με αμαξι να φυγει γρηγοροτερα

Άλλο να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν κι άλλο όντως να το κάνουν. Εξ' ορισμού εφόσον κάθονται μπροστά απ' το φανάρι, θα φύγουν πιο αργά από το αυτοκίνητο που κάθεται κανονικά εκεί που πρέπει.

Γενικώς ελλ. δρόμοι και δικυκλιστές είναι πονεμένη ιστορία. Μαζί με ανεξέλεγκτους ταρίφες (πιάτσα όπου τους ταυλώσει, αμα λάχει κλείνουμε και τη λεωφορειολωρίδα στην Αλεξάνδρας μπας και τσιμπήσουμε κάνα πελατάκι που κατέβηκε απ' το μετρό :metalo: ) και ΜΜΜ είναι υπεύθυνοι σε μεγάλο βαθμό για το χάος των δρόμων.

@Stefan147Αυτό παρατηρείται και στο εξωτερικό σε πόλεις που έχουν φρακάρει από τα πολλά οχήματα, 2τροχα και τετράτροχα. Οι μεν κατηγορούν τους δε.
Λίγες φορές παρατηρώ και εγώ δικυκλιστές να καθυστερούν να φύγουν με πράσινο. Συνήθως πρώτοι ξεκινούν.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#516003 (σημειώνω εδώ ότι βασίζομαι στον αρχικό αποστολέα στο facebook ότι είναι νοικιάρικο, μπορεί να είναι "ντόπιο"¨, απλώς διατηρώ την επιφύλαξη γιατί τότε δεν θα φορούσαν κράνη)

Αν ήταν τυπικός γιατί φόρτωσε 2 παιδιά επάνω στη γουρούνα μαζί του;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#516004 Ποιοί μωρέ τυπικοί? :dizzy:
Ας είχανε τους Γερμανούς και τους Άγγλους αμολητούς από άποψη αστυνόμευσης, προστίμων και τιμωρίας γενικότερα όπως έχουνε τους Έλληνες και θα σας έλεγα τι τριμπούρδελα θα ήτανε. :s_whiteflag
Για την αστυνόμευση που υπάρχει, την ανομία κλπ μια χαρά και οδηγούμε και συμπεριφερόμαστε και όλα...