Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By ambient
#13788
kacey έγραψε:Γιατι? Τι το παραξενο βλεπεις, που δεν εχεις ξαναδει?

Έλα ντε... Ellada ζούμε :shifty:

btw, ίσως να μην είναι αντιληπτό από τη χάλια φωτογραφία, τα παιδιά δεν βρίσκονταν στο πίσω κάθισμα αλλά στο χώρο αποσκευών.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#13895
ambient έγραψε:
kacey έγραψε:Γιατι? Τι το παραξενο βλεπεις, που δεν εχεις ξαναδει?

Έλα ντε... Ellada ζούμε :shifty:

btw, ίσως να μην είναι αντιληπτό από τη χάλια φωτογραφία, τα παιδιά δεν βρίσκονταν στο πίσω κάθισμα αλλά στο χώρο αποσκευών.

Έβγαινε και εφταθεσια η ML,οπότε μπορει να μην είναι στο χωρο αποσκευων.Λάθος βεβαια που τα παιδια είναι όρθια.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#15048 Με τι ταχύτητα και αμπαλοσύνη μπορεί να πέρασε κάποιος από φαρδύ δρόμο ώστε να ανοίξει τον κλειστό καθρέφτη μου;
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#15278 Μιας και έχουμε και mod που ξέρει από Πειραιά,επί της Γρηγοριου Λαμπράκη,στη δεξιά πλευρά διπλα στο πεζοδρόμιο στο κομμάτι μέχρι τη Γεωργίου,επιτρέπεται το παρκάρισμα;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#15291 Αν ρωτάς αν έχει πινακίδα που να το απαγορεύει, δεν ξέρω. Αν ρωτάς αν θα σε γράψουν, δε δίνω πολλές πιθανότητες, τα τελευταία δέκα χρόνια που ξέρω εκεί έχει πάντα παρκαρισμένα. Ίσως σε γράψουν πριν την Σωτήρος, δλδ απέναντι από τα γκούντις, επειδή θα εμποδίδεις τα ταξί και θα φωνάξουν αυτοί την αστυνομία, αλλά ανάμεσα σωτήρος-γεωργίου, και παράνομο να είναι, είναι το πλέον φυσιολογικό (εκτός από τη στάση του λεωφορείου, εκεί θα σου ανοίξω τον καθρέφτη :s_rofl )
Άβαταρ μέλους
By L200
#15462 Συγνώμη αν μόλις ανακάλυψα την Αμερική. Μου είπαν ότι το να μιλάς στο κινητό την ώρα που οδηγάς, είναι παράνομο αν χρησιμοποιείς ακουστικό-καλώδιο. Είναι αλήθεια?
Άβαταρ μέλους
By kacey
#15478 Απαγορευεται οτιδηποτε ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα με το κινητο. Επιτρεπεται οτιδηποτε ασυρματο οπως και εκεινα που ειναι ασυρματα ως προς τη συνδεση με το κινητο αλλα εχουν καλωδιο απο το κυριως μερος προς το ακουστικο τους, οπως αυτο:

Εικόνα

Φυσικα ολα αυτα ειναι ηλιθιοτητες γιατι το σημαντικο δεν ειναι τα ελευθερα χερια αλλα η προσοχη στην οδηγηση και οχι στην ομιλια.
Άβαταρ μέλους
By L200
#15483 Κι εμένα περίεργο μου φάνηκε αλλά άκουσα ότι ταξιτζής έφαγε 80 ευρώ επειδή είχε ακουστικά. Λόγος? Γιατί λέει με τα ακουστικά μπορεί να ακούς μουσική ενώ με το Blue tooth όχι.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#15494 υπαρχει διαταξη που πολυ απλα απαγορευει τα ακουστικα (headphones ομως), ακριβως για αυτο το λογο (να μην ακους μουσικη και απομονωνεσαι απο τον εξω κοσμο).

"Ιδιαίτερα,
απαγορεύεται να χρησιμοποιεί εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με
φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευ-
ές, καθώς και τηλεόραση. Η εν κινήσει χρήση κινητού τηλεφώνου επιτρέπε-
ται μόνο όταν αυτό είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση
ή όταν χρησιμοποιείται με ακουστικό ασύρματης επικοινωνίας."

αλλα αυτο εχει προστιμο 100ε. Οπως καταλαβαινεις η συνδεση του παραπανω με το "ακουστικο κινητου τηλ", εστω και ενσυρματου, εγκειται στο "ο μπατσος θα γραψει οτι γουσταρει"...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#15546
Dimsabas έγραψε:Αν δεν έχει σημάδια πρόσκρουσης, μήπως έγινε με το χέρι από κάποιον πεζό;

Όχι, ήταν ανοιγμένος παραπάνω από το κανονικό,είχε πάρει αντίστροφη κλίση δηλαδή.

Chris έγραψε:Μήπως ήταν τριπλοπαρκαρισμένο στο λιμάνι του Πειραιά? Γιατί ανοίγω 2-3 καθρέφτες προκλητικών εγώ κάθε φορά που περνάω :s_biggrin

Όχι :s_biggrin
1. Τους κλείνω ΠΑΝΤΑ (ζήτημα αν τους έχω ξεχάσει 2-3 φορές στο σύνολο)
και 2. φροντίζω να μην ενοχλώ. Ο δρόμος είναι φαρδύς άλλωστε και όχι κανά στενάκι του Παγκρατίου :s_crazy