Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#591664 Καλά οδηγήστε Σικελία και το ξανασυζηταμε. Παναγίτσες ειμαστε στην Ελλάδα μπροστά τους.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#591669 Ε ναι αλλά και Μαρούσι πανικός .Ειδικά με τη παραβίαση των μονοδρομων και των κόκκινων .Μιλαμε για εγκληματίες χωρίς ελαφρυντικά.
Το υπάρχουν και χειρότερα εμμέσως τους δικαιολογεί...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#591670
mirage έγραψε:Καλά οδηγήστε Σικελία και το ξανασυζηταμε. Παναγίτσες ειμαστε στην Ελλάδα μπροστά τους.


Δεν ξερω που οδηγησες εκει αλλα εγω απο Συρακουσες μεχρι Μεσσινα και χαθηκα και μπηκα σε χωματοδρομους!!!! (το GPS του KUGA εφτεγε μαλλον) δεν τα ειδα τοσο τραγικα... ηταν τον Φεβρουαριο που μας περασε... πραγματικα δεν μου εκανε εντυπωση η οδηγηση τους οπως φυσικα μου εκανε στην Ινδια το Πασχα.. Ειχε τροχαια στους δρομους, και η μεση ταχυτητα ηταν περιπου 120χλμ στους αυτοκινητοδρομους.. Θα ελεγα λιγο καλυτερα απο εδω στην Ελλαδα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#591672 Εγώ πάντως οδηγώ με τον παρακάτω κανόνα:
"Εγώ έχω προτεραιότητα, ο άλλος το ξέρει όμως;"
Άβαταρ μέλους
By 224v
#591720
g8777 έγραψε:Εγώ πάντως οδηγώ με τον παρακάτω κανόνα:
"Εγώ έχω προτεραιότητα, ο άλλος το ξέρει όμως;"


Εγω παλι θεωρω τους γυρω μου απροβλεπτους (επιεικως ) και ετσι προσπαθω να τους εχω πισω μου... παω με τον ρυθμο που θελω και αν πλησιασω καποιον τοτε τον περναω οσο πιο γρηγορα μπορει το δικο μου οχημα... μετα παλι στον ρυθμο μου... (μεταξυ 120 - 140) χωρις το φουσκωτο και καπου 90 -100 με το φουσκωτο...4,6 μ μηκος και 28+ ετων ηλικια
Άβαταρ μέλους
By markvag
#591721
mirage έγραψε:Καλά οδηγήστε Σικελία και το ξανασυζηταμε. Παναγίτσες ειμαστε στην Ελλάδα μπροστά τους.


Μου είπε ένας νταλικιέρης σε μια δουλειά που ήμουν παλιά πως την πρώτη φορά που πήγε Παλέρμο (πριν πολλά χρόνια) του έκανε εντύπωση που κανείς δεν σταματούσε στα κόκκινα. Αυτός φυσικά σταματούσε κανονικά. Μετά την πρώτη ένοπλη ληστεία (από 16-17χρονο παρακαλώ) που του έκατσε στο κόκκινο, κατάλαβε και σταμάτησε κι αυτός τέτοια επικίνδυνα χόμπυ... :lol: :lol:

Αυτόν σκέφτηκα πριν λίγο όταν ένας Δραμινός με Passat έσφαξε κόκκινο που είχε τόση ώρα που άναψε, που ακόμη και παπάκιας σταμάτησε... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#591728
224v έγραψε:
g8777 έγραψε:Εγώ πάντως οδηγώ με τον παρακάτω κανόνα:
"Εγώ έχω προτεραιότητα, ο άλλος το ξέρει όμως;"


Εγω παλι θεωρω τους γυρω μου απροβλεπτους (επιεικως ) και ετσι προσπαθω να τους εχω πισω μου... παω με τον ρυθμο που θελω και αν πλησιασω καποιον τοτε τον περναω οσο πιο γρηγορα μπορει το δικο μου οχημα... μετα παλι στον ρυθμο μου... (μεταξυ 120 - 140) χωρις το φουσκωτο και καπου 90 -100 με το φουσκωτο...4,6 μ μηκος και 28+ ετων ηλικια


Τύπος οδηγού : ο Σφήνας δλδ

:help:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#591752
g8777 έγραψε:
224v έγραψε:
g8777 έγραψε:Εγώ πάντως οδηγώ με τον παρακάτω κανόνα:
"Εγώ έχω προτεραιότητα, ο άλλος το ξέρει όμως;"


Εγω παλι θεωρω τους γυρω μου απροβλεπτους (επιεικως ) και ετσι προσπαθω να τους εχω πισω μου... παω με τον ρυθμο που θελω και αν πλησιασω καποιον τοτε τον περναω οσο πιο γρηγορα μπορει το δικο μου οχημα... μετα παλι στον ρυθμο μου... (μεταξυ 120 - 140) χωρις το φουσκωτο και καπου 90 -100 με το φουσκωτο...4,6 μ μηκος και 28+ ετων ηλικια


Τύπος οδηγού : ο Σφήνας δλδ

:help:


κανε το λιανα τον χαρακτηρισμο... σε ποιον κανω σφηνα??? τον προσπερναω γρηγορα... αυτο ειναι σφηνα?? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#591760 Ελπιζω τοσο μεγαλο οσο η αποσταση που αφηνεις απο τα αυτοκινητα των συνανθρωπων σου :(
Άβαταρ μέλους
By mirage
#591762
224v έγραψε:
mirage έγραψε:Καλά οδηγήστε Σικελία και το ξανασυζηταμε. Παναγίτσες ειμαστε στην Ελλάδα μπροστά τους.


Δεν ξερω που οδηγησες εκει αλλα εγω απο Συρακουσες μεχρι Μεσσινα και χαθηκα και μπηκα σε χωματοδρομους!!!! (το GPS του KUGA εφτεγε μαλλον) δεν τα ειδα τοσο τραγικα... ηταν τον Φεβρουαριο που μας περασε... πραγματικα δεν μου εκανε εντυπωση η οδηγηση τους οπως φυσικα μου εκανε στην Ινδια το Πασχα.. Ειχε τροχαια στους δρομους, και η μεση ταχυτητα ηταν περιπου 120χλμ στους αυτοκινητοδρομους.. Θα ελεγα λιγο καλυτερα απο εδω στην Ελλαδα...


Οδήγησα απο Κατάνια μεχρι Μαρσαλα. Γενικά οδηγουν σαν Έλληνες αλλα μερικές φορές κανουν διαφορα απαλευτα. Παραβιάσεις stop προσπεράσεις με όσα και μετά κάθονται μπροστα σου με -30 απο το όριο ταχύτητας κατι σφήνες σε αστικούς δρομους ειναι αυτα που με εντυπωσίασαν. Από την αλλη τα χλμ κοιλαδογεφυρας σε αυτό το νησί ειναι απλα εντυπωσιακά. Γενικά στην Εθνική οδό πανε μια χαρα, σβέλτα αλλα ΟΚ το πάρτυ αρχίζε μεσα στις πόλεις και σε μικρότερους δρόμους.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#591805 Έκανα 600 χλμ τα 80% σε αυτοκινητοδρομους, όπως λες μια από τα ίδια με Ελλάδα, όταν πήγα δεν είχε τουρισμό οπότε παίζει και αυτό ρόλο.

.