Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#758712
markvag έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο ήταν χιμπρίντ έτσι;
:s_sarcastic :s_sarcastic :(


Νομίζω, γιατί; :hmmm:

Γιατί μάλλον πήγαινε με το όριο ίσα να μην πάρει μπρος η μεκ, κρουζάροντας ηλεκτρικά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#758738
edmond έγραψε:
markvag έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο ήταν χιμπρίντ έτσι;
:s_sarcastic :s_sarcastic :(


Νομίζω, γιατί; :hmmm:

Γιατί μάλλον πήγαινε με το όριο ίσα να μην πάρει μπρος η μεκ, κρουζάροντας ηλεκτρικά.


Δεν νομίζω να συνέβαινε αυτό, γιατί ήταν ψιλο-ανηφορικός ο δρόμος... Τουλάχιστον στο MK3 Yaris Hybrid που έχουμε στη δουλειά, ο βενζινοκινητήρας στάνταρ θα έμπαινε στον συγκεκριμένο δρόμο. :hmmm:



georgetz έγραψε:
όλοι παρανομούμε καθημερινά, αν το πάρουμε με το γράμμα του νόμου όποιος λέει κάτι διαφορετικό είναι ψεύτης και υποκριτής , ξεκινώ με εμένα :lol:

η προσπάθεια που γίνεται , ελέω ιδιαίτερων ελληνικών συνθηκών , είναι να συμμορφωνόματε το δυνατόν περισσότερο και να κάνουμε μια προσπάθεια επίσης να κρατάνε και οι γύρω μας μπόσικα , μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.


Κοίτα, υπάρχουν παραβάσεις και παραβάσεις... Τί εννοώ:

180χαω σε αυτοκινητόδρομο με ιδανικές συνθήκες (οχήματος, κίνησης, καιρού, κτλ) δεν το θεωρώ καν παράβαση, έστω κι αν είναι περίπου 40% πάνω από το όριο.

70 χαω στην Εγνατία στη Θεσσαλονίκη, είναι τραγικό (ξέρω άνθρωπο που έχει μάθει ότι με 140χαω στην Εγνατία δεν σε πιάνει κανένα κόκκινο :ninja: )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#758739 Το άσχημο είναι ότι η πρώτη περίπτωση είναι παράβαση (ασχέτως τί θεωρεί ο καθένας μας :rtfm: ) ενώ το δεύτερο όχι.

Και εγώ θεωρώ ότι κάτι δικυκλους πρέπει να τους ρίχνεις κλωτσά εν κινήσει με προορισμό την κοντινότερη τζαμαρία. :inlove:
Δυστυχώς είναι παράβαση.

Γι αυτό δεν θα γίνουμε κράτος. :(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#758740
g8777 έγραψε:Και εγώ θεωρώ ότι κάτι δικυκλους πρέπει να τους ρίχνεις κλωτσά εν κινήσει με προορισμό την κοντινότερη τζαμαρία. :inlove:
Δυστυχώς είναι παράβαση.

:s_rofl
+1 :ninja:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#758754
g8777 έγραψε:Το άσχημο είναι ότι η πρώτη περίπτωση είναι παράβαση (ασχέτως τί θεωρεί ο καθένας μας :rtfm: ) ενώ το δεύτερο όχι.

Δεν νομίζω να εννοεί την Εγνατία Οδό! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#758761 Μάρκο, τελειώνοντας το οφ τόπικ, να πω πως το καινούργιο γιαροτζιπάκι έχει μεγαλύτερο μοτέουρ και μεγαλύτερη μπαταρία-->βαστάει καλύτερα αμιγώς ηκεκτρικά, εδω το δικό μου με 40χαω το κάνει, όχι για πολύ βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#758769
saxon_747 έγραψε:Βγαίνω από στενό να διασχίσω κάθετα οδό μιας λωρίδας στην οποία είναι μποτιλιαρισμενα αυτοκίνητα αλλά αφήνουν δίοδο για την κάθετο. Έχω στοπ.

Ελέγχω αριστερά το ελεύθερο ρεύμα, δεξιά δεν ερχόταν κάνεις (ήταν όλοι σταματημένοι) πάω να ξεκινήσω και έρχεται σκουτερακι από δεξιά μου, που προσπερνούσε ( με διπλή διαχωριστική).

Αν και σε νεκρή γωνία, κάτι αντιλαμβάνομαι και σταματάω χωρίς να τον ακουμπήσω. Από την τρομάρα του, πέφτει μόνος του.

Οκ δε χτύπησε, δεν είπε τπτ αλλά στα καλά καθούμενα θα είχαμε μπελάδες.

Πηγαίνοντας Θέρμη, στη Μουδανιών, βλέπω περιπολικά. Ένας τύπος καρφώθηκε στο πίσω μέρος φορτηγού εν κινήσει. Όλη η μούρη μέσα.

Τι στο καλό;
Το δεύτερο περιστατικό μυρίζει κινητό τηλέφωνο και ίσως γραπτό μνμ κιόλας…


< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#758785
markvag έγραψε:70 χαω στην Εγνατία στη Θεσσαλονίκη, είναι τραγικό (ξέρω άνθρωπο που έχει μάθει ότι με 140χαω στην Εγνατία δεν σε πιάνει κανένα κόκκινο :ninja: )


Με τα chicane που έχουν έξω από τα έργα του Μετρό είναι σαν την ευθεία Mulsanne ένα πράγμα.

Εικόνα

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#758803
markvag έγραψε:Κοίτα, υπάρχουν παραβάσεις και παραβάσεις... Τί εννοώ:

180χαω σε αυτοκινητόδρομο με ιδανικές συνθήκες (οχήματος, κίνησης, καιρού, κτλ) δεν το θεωρώ καν παράβαση, έστω κι αν είναι περίπου 40% πάνω από το όριο.

70 χαω στην Εγνατία στη Θεσσαλονίκη, είναι τραγικό (ξέρω άνθρωπο που έχει μάθει ότι με 140χαω στην Εγνατία δεν σε πιάνει κανένα κόκκινο :ninja: )


ούτε για τρολάρισμα :shifty: :lol:

180 χλμ/ώρα με αυτούς που βλέπω και πόσο συγκεντρωμένοι είναι στο τιμόνι , πριν καν πάμε τη συντήρηση και αν , έχει γίνει καταλλήλως στο όχημα τους - > πάρτους και τα σώβρακα αγαπητή Τροχαία :)

και μια και πιάσαμε Θεσσαλονίκη, πως θα γίνει στο Περιφερειακό της πόλης, αυτόν τον άθλιο δρόμο , να επιβληθούν σοβαρά πρόστιμα ? :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#758825
g8777 έγραψε:Το άσχημο είναι ότι η πρώτη περίπτωση είναι παράβαση (ασχέτως τί θεωρεί ο καθένας μας :rtfm: ) ενώ το δεύτερο όχι.


Εννοούσα στην Εγνατία, εντός της Θεσσαλονίκης, όχι τον αυτοκινητόδρομο :rtfm: 70χαω εκεί ΕΙΝΑΙ κάργα παράνομο.


georgetz έγραψε:
και μια και πιάσαμε Θεσσαλονίκη, πως θα γίνει στο Περιφερειακό της πόλης, αυτόν τον άθλιο δρόμο , να επιβληθούν σοβαρά πρόστιμα ? :iconcool:


Δεν θα γίνει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#758846
g8777 έγραψε:
Και εγώ θεωρώ ότι κάτι δικυκλους πρέπει να τους ρίχνεις κλωτσά εν κινήσει με προορισμό την κοντινότερη τζαμαρία. :inlove:
Δυστυχώς είναι παράβαση.

Γι αυτό δεν θα γίνουμε κράτος. :(


τα ποδηλατα ξεχασες
https://twitter.com/cctv_idiots/status/ ... 5051300869
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#759406 Ταυτοποιήθηκαν οι οδηγοί της Lamborghini και του Audi R8 που έτρεχαν με 300 χλμ στην Παραλιακή
https://www.protothema.gr/greece/articl ... paraliaki/

Βάλτε τους μέσα για κανένα 6μηνο να σας δω να σας χαρώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#759416 Νομίζω πως δεν γίνεται να τους τιμωρήσουν με ένα βίντεο πάντως, δεν θεωρείται αξιόπιστο στοιχείο για την οποιαδήποτε τιμωρία.