Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791969
224v έγραψε:Δεν είναι παράβαση αλλά ρωτάω ώστε να το βρει όποιος το ψάχνει. Είναι εδώ και ένα μήνα +, παρκαρισμένο ένα μηχανάκι έτσι κάθετα. Το βράδυ ο δρόμος αδειάζει από παρκαρισμενα, τη μέρα γεμίζει αλλά δεν ενοχλεί. Ίσως είναι κλεμμένο, έχει νούμερο κρυμμένο κάτω από το πίσω φτερό, που το αναφέρω ώστε να βρεθεί ο ιδιοκτήτης??

.

Στο οικειο αστυνομικο τμημα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791971
Scotch έγραψε:Σαφώς και δεν είναι σωστό να ρίξεις κάτω μηχανή, όπως και το να κάνεις οποιαδήποτε ζημιά στην περιουσία του άλλου. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα βρεθεί κάποιος θερμόαιμος και θα το κάνει (το ατύχημα που λέγαμε).

< >

Μετα θα εχει 1000 δικια αυτος να κατεβει και να τον κανει νταουλι στο ξυλο. Ο τυπος μπορει να ειναι γαιδαρος αλλα παρκαρει νομιμα και εχεις καθε δικαιωμα να παρκαρεις αναμεσα οτιδηποτε χωραει. Αν στο αγγιξει τον κανεις εσυ νταουλι ή φωναζεις ΕΛΑΣ, κανεις μηνυσεις κλπ

Καποιοι νομιζουν οτι επειδη το σπιτι τους ειναι εκει εχουν δικαιωμα να παρκαρουν απέξω και καποτε μπορει να "ισχυε" με την εννοια οτι λιγα τα αυτοκινητα, χαμηλα τα σπιτια, ολοι παρκαραν μπροστα στο οικοπεδο τους.
Οταν ομως εγιναν πολυκατοικιες και απο 2 κατοικιες γινανε 6-8 στο ιδιο οικοπεδο, δεν χωραγανε πλεον.

Ειχα τετοιον γειτονα τον καιρο που δεν ειχα παρκινγκ και πηρε το μαθημα του. :innocent: Οσο εμενα στην περιοχη δεν ξανακανε τετοια.

Ισως αν δεν ειναι ουγκανος αν τον πιασει καποιος και του εξηγησει να βρεθει λυση ( απο την φωτο δεν φαινεται να υπαρχει θεμα παρκινγκ παντως, ανετα ειναι ). Αν ειναι ομως απο αυτους που δεν παιρνουν απο λογια, πρεπει να γινεις σαν αυτον
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#791978 Την ώρα που τραβήχτηκε η φωτό (12:30) σαφώς και δεν υπάρχει θέμα, η πλειοψηφία είναι εκτός σπιτιού. Άπλα δεν θα μας έλεγα δυστυχώς, αλλά δεν είμαστε και τραγικά. Παρόλα αυτά, είναι ο μόνος που έχω σταμπάρει στη γειτονιά να το κάνει και σίγουρα δεν θα το έχω παρατηρήσει μόνο εγώ. Είναι στο επόμενο τετράγωνο από εμένα, σίγουρα οι των δίπλα πολυκατοικιών θα το έχουν προσέξει
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#791985 Τετοια καφριλα, να μαγαρισω ξενο οχημα, δεν εχω κανει. Απλα για μερικους ευχομαι να τους σιαξει ενας πιο καφρος απο μενα.

Αυτο που εχω κανει καμποσες φορες στη ζωη μου, ειναι καβγας με διαφορους που κρατανε θεση εξω απο το σπιτι/μαγαζι τους με τιποτα καρεκλες-κλουβες-γλαστρες. Με τη μια σκεφτομαι "βρηκα θεση", βαζω τα προικια του μλκα στην ακρη και παρκαρω το αμαξι μου.

Στη συνεχεια λεω στο παρανομο ανθρωπακι που χτυπιεται να φωναξει την αστυνομια να με γραψει αν νομιζει πως εχει δικιο. Τελος του λεω οτι μολις φυγω θα την φωναξω εγω την αστυνομια αν ξανακαβατζωσει θεση παρκινγ με τετοιο παρανομο τροπο. Οχι πως το εκανα ποτε το δευτερο, αλλα και μονο το φοβο μου να 'χει, μου φτανει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#792006 H απάντηση στους προβληματισμούς σας είναι Lada Niva. :inlove: :metalo: :metalo:

Σκαρφαλώνει πάνω απ' οτιδήποτε, δεν σε νοιάζει ό,τι κι αν πάθει, κτλ, κτλ... :metalo: :metalo:


(προφανώς αστειεύομαι)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#792013
Scotch έγραψε:
NickTG έγραψε:Είπαμε.
Εφαρμογή ΚΟΚ μόνο όπου και όποτε μας βολεύει! :metalo:
Έχει κολλήσει η βελόνα με τον ΚΟΚ; Είπαμε πως δεν είναι ηθικά σωστό αυτό που κάνει. Εσένα δηλαδή σε βρίσκει σύμφωνο η τακτική αυτή;

< >


Έχει κολλήσει η βελόνα με μια προσωπική ηθική που θα έπρεπε να ξεπερνάει τους νόμους?
Για σένα ηθικά σωστό μπορεί να είναι τα αυτοκίνητα να έχουν περισσότερα δικαιώματα στο παρκάρισμα.
Για μένα μπορεί να είναι όποιος έχει αυτοκίνητο πάνω από 300 άλογα να πληρώνει 5000€ το χρόνο.

Εγώ δεν θα είχα καν μηχανή αν έπρεπε να την παρκάρω στο δρόμο καθώς το 99% περίπου των οδηγών αυτοκινήτων δεν έχουν αίσθηση τους περιβάλλοντος.

Κατά τα άλλα όταν τόσοι παραπονιούνται για παράδειγμα που οι μηχανές περνάνε ενδιάμεσα από τα αυτοκίνητα θα περίμενα περισσότεροι να χαίρονται που κάποιοι λίγοι ακολουθούν τον ΚΟΚ. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#792014
George_Prix έγραψε:Αυτο που εχω κανει καμποσες φορες στη ζωη μου, ειναι καβγας με διαφορους που κρατανε θεση εξω απο το σπιτι/μαγαζι τους με τιποτα καρεκλες-κλουβες-γλαστρες.


Αυτά τα λέμε δωρεάν πράγματα. Σταματάς, τα φορτώνεις στο αμάξι μιας και είναι πεταμένα στο δρόμο και φεύγεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#792075
224v έγραψε:Δεν είναι παράβαση αλλά ρωτάω ώστε να το βρει όποιος το ψάχνει. Είναι εδώ και ένα μήνα +, παρκαρισμένο ένα μηχανάκι έτσι κάθετα. Το βράδυ ο δρόμος αδειάζει από παρκαρισμενα, τη μέρα γεμίζει αλλά δεν ενοχλεί. Ίσως είναι κλεμμένο, έχει νούμερο κρυμμένο κάτω από το πίσω φτερό, που το αναφέρω ώστε να βρεθεί ο ιδιοκτήτης??

.


Σε δύο περιπτώσεις, πήρα τηλέφωνο το 100 και τους εξήγησα ότι έχω όχημα έξω από το σπίτι παρατημένο Χ μέρες, τάδε μάρκα, τάδε πινακίδα και ήρθαν δύο Δίας και τσεκαραν. Τη δεύτερη φορά βρέθηκε κλεμμένο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#793192 Να είσαι αφηρημένος και να ξεκινήσεις με το πράσινο και να μην καταλάβεις τι σε χτύπησε.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#795009 Τι καλύτερο από το να σταματήσεις στη ΛΕΑ της Ε.Ο για να βγάλεις selfie με το ταίρι δίπλα από το αυτοκίνητο, από την αριστερή του πλευρά...

Τι πίνουν ήθελα να ξερα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#795041 Γνωστός μου που οδηγούσε στην Εγνατία προχθές, μου έλεγε ότι είχε κάτι φοβερά ουράνια τόξα στον δρόμο. Εκτός βέβαια από ουράνια τόξα είχε και οδηγούς που σταματούσαν στην ΛΕΑ για να τα φωτογραφήσουν :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795067
panos2171 έγραψε:Τι καλύτερο από το να σταματήσεις στη ΛΕΑ της Ε.Ο για να βγάλεις selfie με το ταίρι δίπλα από το αυτοκίνητο, από την αριστερή του πλευρά...

Τι πίνουν ήθελα να ξερα


Νυχτα,φορτηγο στην αριστερη λωριδα ΑΝΤΙΘΕΤΑ και απο την αλλη ερχοταν λεωφορειο,στην ΕΟ κορινθου και το εχει ανεβασει σε βιντεο ο οδηγος.
Σκεψου αντι γαι λεωφορειο να ηταν μηχανη με καμια 100-120αρα και να εσκαγεμετωπικη κεντρο στο φορτηγο.

Ο καθε τενεκες που τα κανει αυτα ξερει πως δεν υπαρχουν καμερες ουτε τροχαια,σε αλλες χωρες πχ γερμανια-αμερικη ουτε που τολμανε γιατι ξερουν πως θα πεσει πελεκυς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796943 Χθες γυρνώντας από τη δουλειά κατά τις 7παρά, πλησιάζω στο χωριό που περνάω κάθε μέρα. Κόβω έτσι ώστε μέσα στο χωριό να είμαι με 50. Είχα ένα αμάξι πίσω μου, αλλά ήταν αρκετά πίσω μου και σε κάποια φάση όσο ήμουν μέσα στο χωριό τον προσπερνάει ένα άλλο αμάξι.

Δεν έβλεπα τι ήταν, αλλά μετά από λίγο έφτασε πίσω μου. Και με προσπέρασε. Και είδα ότι ήταν βανάκι της αστυνομίας, με 2 αστυνομικούς μέσα. Με προσπέρασε, μέσα σε κατοικημένη περιοχή, με όριο 50, αυτός πήγαινε κάπου 80-90, ΚΑΙ παραβιάζοντας διπλή γραμμή. :metalo: :metalo: Ούτε καν φλας έβγαλε για την προσπέραση...

Και να τονίσω πως δεν είχε φάρο, σειρήνα ή κάτι τέτοιο, οπότε δεν υπήρχε τίποτα επείγον.


Αυτή η αστυνομία αύριο θα μου κόψει κλήση για τροχαία παράβαση.