Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799227
Dimitris_P έγραψε:Το θέμα δεν είναι ότι έκανες κόντρα με το R8, αλλά έκανες κόντρα ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΣΟΥ στο αμάξι. Τόσο μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου;
Άναψε κάνα κεράκι για όλες αυτές τις στιγμές που πανευκολα κάτι θα μπορούσε να πάει στραβά..


Δημητρη τα εχουμε πει ξανα ρε φιλαρακο! Δεν κανω καμια μαγκια και ΜΑΚΑΡΙ να ειχα τη δυναμη να κρατηθω και να παω σαν ανθρωπος στο δρομο. Ε λοιπον οσο περνανε τα χρονια παω πιο αργα και πιο προσεκτικα σε σχεση με παλια, αλλα δυστυχως ΠΟΤΕ δε θα γινω ανθρωπος :lipsealed:

Παντως δεν τρεχω αναλογα με τη (μεγαλη :s_tongue ) ιδεα που εχω για τον εαυτο μου, τρεχω αναλογα με το ποσο κρατανε τα λαστιχα στο δρομο. Στην προκειμενη φαση, οπως και σε ΟΛΕΣ τις κοντρες που κανω, οπως και σε ΟΛΕΣ τις προσπερασεις που κανω (εστω και χωρις να ειναι κοντρα) το βασικο που με απασχολει ειναι να ξερει ο αλλος οτι παμε κοντρα ή να ξερει οτι ειμαι απο πισω του και θα τον περασω. Οταν καταλαβω οτι το ξερει στα σιγουρα και μου φυγει αυτο το αγχος, ειναι σχετικα απιθανο να χασω τον ελεγχο του αυτοκινητου ενω δεν παω στο οριο...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799229
Dimsabas έγραψε:Στέλνω τώρα μήνυμα στον κολλητό να του πω ότι τον έχεις ξεμπροστιάσει.


Μαυρο ητανε :shifty:

Αντε να την παω πιο μακρια την ιστορια και να βαλω κι εγω μεσα τον κολλητο μου που ειναι υψηλοβαθμος Βαγκιτης... Την επομενη βρεθηκαμε και του ελεγα την ιστορια... Με εβρισε που δε θυμομουνα αριθμο πινακιδας αλλα μου ειπε "και τι δε θα 'δινα να ηξερα οτι ειναι ο ταδε πελατης, που τον εχω στο μυαλο μου για κουλαδι και μου το παιζει και γληγορος" :lol:

Οποτε αν ο φιλος σου ειναι ο "ταδε πελατης" του κολλητου μου, ειναι πλεον και δικος μου πελατης :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#799234 Όχι ρε κούκλε, εσύ λες για 5-6 χρόνια, αυτός το παρέλαβε το βράδυ της Πέμπτης. Πήγαμε βόλτα και μου κόπηκε η λαλιά... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799235
Dimsabas έγραψε:Όχι ρε κούκλε, εσύ λες για 5-6 χρόνια, αυτός το παρέλαβε το βράδυ της Πέμπτης. Πήγαμε βόλτα και μου κόπηκε η λαλιά... :lipsealed:


Μη μου λες τιποτα Σαμπα μου... Αυτο το "ΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡ ΧΧΧΧΡΡΡΡ ΚΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡ να κροταλιζει ο V10" της περιγραφης ειχα κατα νου, οταν ειπα προχθες οτι με τον καταληλο ηχο ΜΕΚ μπορει να αναστηθει μεχρι και νεκρος :metalo:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799237 Πωπω μλκες μολις σκεφτηκα οσα ξεστομισα παλι απο το πρωι και τρεμω την ωρα και τη στιγμη που θα τα διαβασει ο Μαρκοβαγκος :omg: :help: :( :vava: :tomato: :sorry: :s_sad :s_sorry :s_cry
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#799249
Dimitris_P έγραψε:Το θέμα δεν είναι ότι έκανες κόντρα με το R8, αλλά έκανες κόντρα ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΣΟΥ στο αμάξι. Τόσο μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου;
Άναψε κάνα κεράκι για όλες αυτές τις στιγμές που πανευκολα κάτι θα μπορούσε να πάει στραβά..


Δυστυχως το κανω κι εγω αλλα μονο σε στροφες,φυσικα δεν εχω ιπποδυναμη για κοντρες στην ευθεια αλλα οτε και με ενοιαξε ποτε γιατι παντα κερδιζει η ιπποδυναμη (και με σωστες αλλαγες) στην εθνικη.

Μια φορα σε στροφιλικι το παρακανα με εναν με 206 (αυτος μονος,εγω διπλος) που ''επαιζε βρωμικα'' τον ειχα συνεχεια πισω μου και ειχε λυσσαξει να με νικησει (οποτε καταφερνε να με προσπερασει αμεσως τον ετρωγα μετα στα φρενα και δεν μπορουσε να φτιαξει αποσταση) και πανω στην ''μαχη'' ειχα ξεχαστει εντελως και σε καποια φαση ακουω την γυναικα μου διπλα να κλαιει με λυγμους απο τον φοβο της.

Αμεσως ειπα μεσα μου ''τι κανεις ρε μ....." και εβγαλα φλας και εκανα δεξια,ημουνσ το οριο για ποση ωρα, εκτοτε το ιδιο δεν το ξαναεκανα παρα μονο ετσι λιγακι ''για την δραση" που λεμε και χωρις πολλα-πολλα.
Οποιος εχει παει Βορειο Ευβοια θα εχει δει πολλα εικονοστασια εκατερωθεν ιδιως μετα απο στροφες, ηταν απο την παλια την χαραξη που ηταν πολυ επικινδυνη αμα δεν ηξερες καλα τον δρομο.

Τωρα να τρεχεις με 180-200 σε Ελληνικο δρομο με παιδια κιολας μεσα ειναι να μην πω. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#799261 Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω κάνει επικίνδυνες προσπεράσεις εκεί... Μόνος μου βέβαια
Όταν ο μπροστά σου πάει σαν κότα και τσιμπάει συνεχώς το φρένο χωρίς να σε αφήνει ενώ μπορεί, εκνευρίζεσαι.. θες να τον προσπεράσεις για να είσαι μόνος σου κι ας πηγαίνεις με 10 μετά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#799265 όταν έχεις αργό μπροστα σου σχετικά με τον δικό σου ρυθμο, είναι θέμα ασφάλειας!!! να τον περάσεις, το ίδιο και εάν έχεις μεγάλο "σιδερο" μπροστα σου, και δεν μπορείς να δεις μακρυά τι υπαρχει στο δρόμο.

.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#799502 Ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος Ταμπάνοβτσε στο συνοριακό πέρασμα της Βόρειας Μακεδονίας προς τη Σερβία, ο αναπληρωτής του και δέκα ακόμη μέλη του προσωπικού του σταθμού, συνελήφθησαν για φερόμενη δωροδοκία από αυτοκινητιστές για να διευκολυνθεί η διέλευση τους, δήλωσαν οι τοπικές αρχές την Τρίτη.
Η αντιμετώπιση της διαφθοράς αποτελεί μείζονα προτεραιότητα για την κυβέρνηση της Βόρειας Μακεδονίας και σημαντική προϋπόθεση για την προώθηση της προσπάθειας ένταξης της χώρας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

https://youtu.be/9uXauk8NaYc

Η αστυνομία ανακοίνωσε ότι οι ύποπτοι δρούσαν οργανωμένα για περισσότερα από δύο χρόνια, φέροντας ότι έπαιρναν μετρητά και δώρα από άτομα που ήθελαν να παρακάμψουν τις κανονικές διαδικασίες για να περάσουν στη Σερβία.
Κατά τη διάρκεια μιας σειράς επιδρομών στο αστυνομικό τμήμα και στα σπίτια των αξιωματικών, η αστυνομία κατέσχεσε ισοδύναμο περίπου 16.500 ευρώ σε διάφορες αξίες και άλλα αντικείμενα.
Εάν δικαστούν και καταδικαστούν, οι ύποπτοι αντιμετωπίζουν ποινή φυλάκισης έως και 20 ετών.
Η καταπολέμηση της διαφθοράς είναι μια από τις πιο σημαντικές προϋποθέσεις για την επιτυχία της προσπάθειάς της, και έχει επισημανθεί από τον Πρόεδρο Στέβο Πενταρόφσκι ως βασική προτεραιότητα.


https://www.echedoros-a.gr/2022/12/12.html#more

Το βαζω γιατι πιο πανω ειχα πει πως το κανουν οι Βουλγαροι τροχαιοι και φαινεται η ''παραδοση'' συνεχιζεται και σε αλλα κρατη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#799504
η αστυνομία κατέσχεσε ισοδύναμο περίπου 16.500 ευρώ σε διάφορες αξίες και άλλα αντικείμενα.

τρέμε Καϊλή
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#799550 Πρέβεζα: Οδηγός πιάστηκε χωρίς δίπλωμα, χωρίς πινακίδες, έχοντας πιει αλκοόλ και κουβαλώντας όπλο!

Είναι από αυτές τις περιπτώσεις που οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η πραγματικότητα στους ελληνικούς δρόμους ξεπερνά κάθε φαντασία.
H πραγματικότητα στους ελληνικούς δρόμους δεν αφήνει κανέναν να... αγιάσει και το παρακάτω περιστατικό που συνέβη στην Πρέβεζα έρχεται απλά να το επιβεβαιώσει.
Σύμφωνα με το ipeirotika.gr το μεσημέρι της Δευτέρας 12 Δεκεμβρίου, στο οδικό δίκτυο της πόλης, οι αστυνομικοί της τροχαίας προχώρησαν σε έλεγχο αυτοκινητού που κυκλοφορούσε χωρίς πινακίδες. Όπως αποδείχτηκε, όμως, αυτό ήταν απλά η... κορυφή του παγόβουνου.

Μετά τον έλεγχο που έκαναν διαπιστώθηκε πως ο οδηγός δεν είχε άδεια οδήγησης ενώ υποβλήθηκε σε αλκοτέστ όπου έδειξε ότι είχε ξεπεράσει τα επιτρεπόμενα όρια.
Αν νομίζατε όμως ότι κάπου εδώ τελειώσαμε, κάνετε λάθος. Οι αστυνομικοί μετά από έλεγχο που έκαναν στο αυτοκίνητο βρήκαν ένα κυνηγετικό όπλο, τύπου καραμπίνας, το οποίο ο οδηγός κατείχε παράνομα αφού δεν είχε τη σχετική άδεια.
Αμέσως το όπλο κατασχέθηκε και ο οδηγός συνελήφθη για παραβάσεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και του νόμου περί όπλων.

...................................

Αυτο εγινε πριν λιγες μερες,τι πατε στοιχημα πως τοσα χροναι κυκλοφορουσε ετσι και δεν τον ειχε σταματησει κανεις;
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#800495
mirage έγραψε:Γιατί σου ειναι δύσκολο να βάζεις την πηγή της είδησης;


https://www.caranddriver.gr/eidiseis/ar ... o-7816167/

Ασχετο: Μου θυμιζεις τον Rabbit στο παλιο GTC.