Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#681890
Dimitris_P έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Αντίστοιχους αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον οδηγό ασημί Golf GT που με έκλεισε προχτές στο Καβούρι (εγώ με το ποδήλατο) για να στρίψει δεξιά. Η δικαιολογία του ήταν "εσείς με τα μπουρδέλ@ που δε σταματάτε πουθενά και χώνεστε παντού". Σκέφθηκα ότι αρκετά τον έχει τιμωρήσει η μαμά Φάουβε (τουρμποκομπρέσορας, remember;...) και συνέχισα την πορεία μου.


Είχες λόγο να κινείσαι πάνω στο οδόστρωμα;
Και πού να κινείται δλδ στο πεζοδρόμιο;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#682045
Dimitris_P έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Αντίστοιχους αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον οδηγό ασημί Golf GT που με έκλεισε προχτές στο Καβούρι (εγώ με το ποδήλατο) για να στρίψει δεξιά. Η δικαιολογία του ήταν "εσείς με τα μπουρδέλ@ που δε σταματάτε πουθενά και χώνεστε παντού". Σκέφθηκα ότι αρκετά τον έχει τιμωρήσει η μαμά Φάουβε (τουρμποκομπρέσορας, remember;...) και συνέχισα την πορεία μου.


Είχες λόγο να κινείσαι πάνω στο οδόστρωμα;


Που να κινείται δηλαδή;; Στο οδόστρωμα πρέπει να κινείται! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#682046 Για το ποδήλατο λέμε όχι το αυτοκίνητο :lol:

Αν θυμάμαι καλά ο κώδικας λέει ότι αν δεν υπάρχει διαμορφωμένος δρόμος και δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο πεζοδρόμιο, τότε μπορεί να κινείται όσο πιο δεξιά του οδοστρώματος, αλλά ΠΑΝΤΑ να τηρεί τον ΚΟΚ γιατί δεν έχει πουθενά προτεραιότητα.

Τι, πάει κι αυτό; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#682049 Θα μας εξηγήσεις λιγο την σκέψη σου γιατί κατι χάνω.
Επίσης ο ΚΟΚ λεει πως τα ποδήλατα πανε στο πεζοδρόμιο στην Ελλαδα; Wow
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#682058 Ο ΚΟΚ ορίζει ότι όταν υπάρχει ποδηλατόδρομος, πρέπει να κινούμαι σε αυτόν. Όταν δεν υπάρχει, στο δεξί τμήμα τού δρόμου.
Προφανώς κι έχω προτεραιότητα ως αυτόνομο όχημα, γενικώς έχω τα προνόμια και τους περιορισμούς των υπολοίπων οχημάτων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#682061 Περιμένω από το dimitris_P να μας εξηγήσει. Για μενα οσα γράφεις ειναι προφανη γιατι κάθε μερα κυκλοφορώ με ποδήλατα γύρω μου αλλα από την άλλη πλεον οδηγω περισσότερα χρόνια εκτός Ελλάδος οποτε μπορει να μην τα θυμάμαι καλά.
Προφανώς για μενα είχες προτεραιότητα αλλα ας δούμε τι λέει και το κοινό.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#682236 +1. Επίσης και τα ποδήλατα βάση αυτού

ΑΡΘΡΟ 6: Φωτεινή σηματοδότηση για την κυκλοφορία οχημάτων

Οι οδηγοί των οδικών οχημάτων υποχρεούνται να συμμορφώνονται με τις ενδείξεις των φωτεινών σηματοδοτών ρύθμισης της κυκλοφορίας εκτός αν η ρύθμιση αυτή γίνεται από τροχονόμο κατά διάφορο τρόπο.


πρέπει να σταματάνε σε φανάρια,stop κλπ αλλά στην πλειοψηφία τους είναι τόσο βόδια που φυσικά τα γράφουν στα παπάκια τους
Άβαταρ μέλους
By g8777
#682239
Dimsabas έγραψε:Ο ΚΟΚ ορίζει ότι όταν υπάρχει ποδηλατόδρομος, πρέπει να κινούμαι σε αυτόν. Όταν δεν υπάρχει, στο δεξί τμήμα τού δρόμου.
Προφανώς κι έχω προτεραιότητα ως αυτόνομο όχημα, γενικώς έχω τα προνόμια και τους περιορισμούς των υπολοίπων οχημάτων.


Σε μια πρόταση η γάγγραινα του Έλληνα (ποδηλάτη). Και αν του πεις και τίποτα ίσα που σταματάει να σε σαπίσει στο ξύλο. :vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#682279
g8777 έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Ο ΚΟΚ ορίζει ότι όταν υπάρχει ποδηλατόδρομος, πρέπει να κινούμαι σε αυτόν. Όταν δεν υπάρχει, στο δεξί τμήμα τού δρόμου.
Προφανώς κι έχω προτεραιότητα ως αυτόνομο όχημα, γενικώς έχω τα προνόμια και τους περιορισμούς των υπολοίπων οχημάτων.


Σε μια πρόταση η γάγγραινα του Έλληνα (ποδηλάτη). Και αν του πεις και τίποτα ίσα που σταματάει να σε σαπίσει στο ξύλο. :vava:


Συν το ότι αγνοούν το 99,9% των περιπτώσεων α) τη γενικότερη κυκλοφορία (πχ τι γίνεται πίσω τους) και β) Stop, κόκκινα, κτλ...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#682282 Και πατας κανενα τετοιο βλαμενο που περναει με κοκκινο (η κανει καποια αλλη |λογοκρισία|) και το πληρωνεις μια ζωη για κανονικο ανθρωπο μετα...
Άβαταρ μέλους
By Stoukerman
#683678 Πριν από 20 χρόνια μετακόμισε στο δρόμο (μονοδρομος στενός ) των γονιών μου ο Γ. Βουλγαρακης.
Επι 20 χρόνια οδηγάει scooter χωρίς κράνος και ΠΑΝΤΑ μπαίνει ανάποδα στο δρόμο γιατί αν κυκλώσει θα κάνει 150 μέτρα παραπάνω. Άπειρες φορές τον εχω κράξει αλλά το χαβά του ο αναίσθητος που έπρεπε δήθεν να δίνει παράδειγμα. Συνεχίζει μάλιστα και με την ανοχή της φρουράς του Μητσοτάκη που μένει πιο κατω. Βέβαια η φρουρά δεν είναι τροχαία αλλά τσιπα μηδέν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683700
Stoukerman έγραψε:Πριν από 20 χρόνια μετακόμισε στο δρόμο (μονοδρομος στενός ) των γονιών μου ο Γ. Βουλγαρακης.
Επι 20 χρόνια οδηγάει scooter χωρίς κράνος και ΠΑΝΤΑ μπαίνει ανάποδα στο δρόμο γιατί αν κυκλώσει θα κάνει 150 μέτρα παραπάνω. Άπειρες φορές τον εχω κράξει αλλά το χαβά του ο αναίσθητος που έπρεπε δήθεν να δίνει παράδειγμα. Συνεχίζει μάλιστα και με την ανοχή της φρουράς του Μητσοτάκη που μένει πιο κατω. Βέβαια η φρουρά δεν είναι τροχαία αλλά τσιπα μηδέν.


Φωτογραφικη δεν εχει το κινητο σου? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#683719 + viral στο fb και twitter :s_yes
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#683729
markvag έγραψε:+ viral στο fb και twitter :s_yes


Oh yeah :yahoo:

Θα ειχαμε μια ακομα ωραια ιστορια απο αυτες που διαβαζουμε στα φορα και στα σοσιαλ αλλα ποτε δε βλεπουμε στις ειδησεις :lol: