Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672007 Σαν κάτοχος μηχανής που κάνει θόρυβο χωρίς καν να έχεις αλλάξει εξάτμιση, έχω να πω πως στην Ελλάδα όλα είναι θέμα εφαρμογής των νόμων. Από την στιγμή που μέτρηση δεν γίνεται ΠΟΤΕ, ούτε καν στα ΚΤΕΟ, τι συζητάμε;
Για μένα θα μπορούσε να είναι πολύ απλό:
-Ντελίβερι με εξάτμιση που σπάει @@; Κατάσχεση του οχήματος και κλείσιμο της επιχείρησης για 1 μήνα.
-Σε έπιασα να κάνεις θόρυβο; Σφραγίζω εξάτμιση, σε στέλνω στο ΚΤΕΟ για έλεγχο και τρως πρόστιμο.
-Σε έπιασα δεύτερη φορά να κάνεις θόρυβο; Κατάσχεση της μηχανής για 2-3 μήνες και 1 μήνα το δίπλωμα.
Απλά πράγματα.

Και στην Ελλάδα, το 80% (και μπορεί να λέω και λίγο) του θόρυβου, είναι από τα παπιά με τις αλλαγμένες εξατμίσεις. Τα υπόλοιπα, είναι ελάχιστα εμπρός τους. Και τα παπιά των ντελίβερι, θα κάνουν και 50 διαδρομές την ημέρα μέσα στην πόλη, δεν θα περάσουν μία φορά και θα φύγουν...

ΥΓ: Έχω Ducati Multistrada 1000DS με αλλαγμένη -απείραχτη- εξάτμιση Termignioni, επίσημο αξεσουάρ της Ducati Performance. Δεν ξέρω τι έγκριση τύπου έχει (είναι για δρόμο) αλλά κάνει πιο πολύ θόρυβο από την νορμάλ. Άν όμως κάποιος με μετρήσει και μου πει πως κάνει πολύ θόρυβο, ευχαρίστως να βάλω την νορμαλ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#672012 Εγώ θα προτιμούσα να μην ακούγεται καθόλου η εξάτμιση της μοτοσυκλέτας μου πάντως, μέχρι και πονοκέφαλο μου φέρνει μετά από κάποια ώρα κι έχω την εργοστασιακή που δεν κάνει φασαρία.

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#672020 Γενικά ας είμαστε σίγουροι πως δεν είναι ο κανονικός θόρυβος της μηχανής αλλά έχει καγκουρα οδηγό ή έχουμε γίνει πολύ ευαίσθητοι. :s_tongue

Και η δικιά μου ακούγεται από κάποιες στροφές και πάνω, μιλάμε πάντα για εξάτμιση που είναι για δρόμο, αλλά δεν έχεις κανένα λόγο να είσαι στις στροφές αυτές όταν κυκλοφορείς στην πόλη.

Όποιος έχει και μηχανή και αμάξι ας ρίξει μια ματιά να μας πει πόσα decibels γράφει η άδεια για το καθένα.

Dimitris_P έγραψε:
KiloMeater έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ένας φίλος μου έχει πει ότι το έχει κάνει όχι για τη μόστρα, δεν είναι τέτοιος, αλλά για να γίνεται πιο εύκολα αντιληπτός από τους άλλους οδηγούς.
Κατά πόσο γίνεται αντιληπτη η ηχορύπανση που προκαλεί, τον έχει απασχολήσει καθόλου; Αλλά εντάξει , άμα βολεύεται....


Δεν μιλάμε για 16χρονα που τα τρυπάνε για την καύλα τους και να το παίξουν μαγκιά κλανιά, αλλά για ασφάλεια, κι επειδή την έχω ακούσει την εξάτμιση δεν είναι σαν αυτά που κράζουμε. Και ναι πιστεύω ότι βοηθάει στην ασφάλεια μια σχετικώς ηχηρή εξάτμιση, ειδικά στους αφηρημένους οδηγούς ΙΧ με χαμηλωμένη μουσική.


Με καθόλου μουσική και απαραίτητα ανοιχτά παράθυρα και πάλι παίζει αν θα ακουστεί και αν θα καταλάβει ο άλλος από που είναι ο θόρυβος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#672025 Εμένα η άδεια της μηχανής λέει 90dB. Που είναι κάμποσα. Και είμαι και βέβαιος πως πρέπει να είναι παραπάνω. :lipsealed:
Εξάτμιση, ξηρός συμπλέκτης, αερόψυκτο δικύλινδρο 1000άρι, είναι κακός συνδυασμός! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#672032
Anonymous Founder έγραψε:Εμένα η άδεια της μηχανής λέει 90dB. Που είναι κάμποσα. Και είμαι και βέβαιος πως πρέπει να είναι παραπάνω. :lipsealed:
Εξάτμιση, ξηρός συμπλέκτης, αερόψυκτο δικύλινδρο 1000άρι, είναι κακός συνδυασμός! :lipsealed:


Και αυτά σε σχετικά χαμηλές στροφές.
Εμένα είναι 87 στις 5500 στροφές και πάει μέχρι 13000. Προφανώς εκεί ακούγεται περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#672056 Εγω παντως που στον Πειραια μενω στον δευτερο στην κορυφη μια ανηφορας 400 μετρων μηκους με πολυκατοικιες αριστερα δεξια για εξτρα boost στον ηχο, σαν το τουνελ στο Μονακο ενα πραγμα, εχω να πω πως βοηθανε αρκετα οι εξατμισεις στην ασφαλεια των οδηγων και πεζων. Εκει στις 4-6 το πρωι που σχολανε οι μπαρμεν/μπραβοι κλπ κατοχοι tdm και tmax και ανεβαινουν με τερμα γκαζι να τις ξεμπουκωσουν, ποτε δε σηκωθηκα απο το κρεβατι να παω να περασω το δρομο χωρις να κοιταξω. Αιντε βαλτε ολοι αθορυβες να κοιμηθουμε. Κι ας επιτρεπει η αδεια 150db. Ή απλα οτιδηποτε πανω απο 80-90db στον κοφτη -> κλησαρα, και ακομα πιο ψηλα κατασχεση.

Ο κοσμος δεν αποτελειται μονο απο μηχανες/αμαξια/πεζους. Υπαρχει και κοσμος σε σπιτια, εστιατορια, καφε κλπ που του τα κανουν ζεπελιν. Αλλιως και στα ηλεκτρικα που βαζουν ηχεια θα επιαναν 120db για τα προσεχουν οι πεζοι. Αλλα κατι μου λεει πως η δουλεια γινεται και με 70
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#672089
Dimitris_P έγραψε:Ένας φίλος μου έχει πει ότι το έχει κάνει όχι για τη μόστρα, δεν είναι τέτοιος, αλλά για να γίνεται πιο εύκολα αντιληπτός από τους άλλους οδηγούς.


:lol: :lol: :lol:

Έγινε πες του.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#672092 Άλλο AVAS άλλο χαλβάς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#681305 Θα ήθελα με το παρόν να απευθύνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στον οδηγό ενός Subaru Forester πρώτης γενιάς, που πέτυχα χθες γυρνώντας από τη δουλειά.

Αρχικά, βγαίνοντας από το εργοστάσιο στον κεντρικό, τον πέτυχα λίγο πιο κάτω να πηγαίνει με 60χαω χωρίς κανέναν λόγο, το όριο στον δρόμο είναι 90, είναι ευθεία και δεν υπήρχε κανένας άλλος μπροστά του ή κάτι άλλο (έργα, κτλ). Τέλος πάντων, τον περνάω μόλις μπορώ, μόλις άδειασε το αντίθετο ρεύμα δηλαδή και συνεχίζω αδιάφορος για το ότι είχε καμμένη την αριστερή λάμπα στα εμπρός του φώτα. Κόβω στα 50 στο χωριό που περνάει ο δρόμος και συνεχίζω μέχρι ένα φανάρι, όπου σταμάτησα γιατί ήταν κόκκινο. Αυτός με έφτασε μέχρι να βγω από το χωριό (προφανώς δεν έκοψε) και ήταν 2 αυτοκίνητα πίσω μου στο φανάρι.

Ανάβει πράσινο και ξεκινάμε όλοι κανονικά, αλλά το Forester θυμάται τα αγωνιστικά του γονίδια και βγαίνει στο αντίθετο ρεύμα με τέρμα γκάζι, σημειώνω ακριβώς πριν την κορυφή μιας ανηφορίτσας, που σου κρύβει τυχόν αμάξια που έρχονται (κοινώς δεν έβλεπε με τίποτα αν ερχόταν κανείς από την άλλη) και μόλις μας περνάει όλους, μπαίνει στο ρεύμα του... και κόβει και συνεχίζει να πηγαίνει με 60 :dizzy: :dizzy: :dizzy: Χωρίς κανέναν λόγο, άδειος ήταν ο δρόμος...

Δεν μπορώ παρά να κάνω υποθέσεις για το τι περνούσε από το μυαλό του οδηγού που απλά κινδύνεψε μετωπική για να συνεχίσει να πηγαίνει με 60... :s_dunno Καμία από αυτές καλή.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#681310 Κλασσικο brain fart... μη χαλιεσαι...
Απειρα παραδειγματα.

Cruise control Εγνατια με 120.
Προσπερνας με +5kmh καποιον που κινειται μεσαια λωριδα. Μολις πλεον τον βλεπεις στο μεσαιο καθρεπτη και πας να μπεις δεξια, ωωωωωπ το ποδι στο γκαζι και σε περναει με +2kmh.
Μπαινεις πισω του, χαααανεται μακρια και σε κανενα 10λεπτο, τον πλησιαζεις ξανα και παμε παλι απ την αρχη...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#681370 Κατι παρόμοιο ειχα πάθει κι εγω. Ήμουν με το φορτηγό σε επαρχιακό όπου μπορούσα να κινούμαι με 80. Μπροστά αγροτικό να πηγαίνει με 50-60. Τα ΙΧ μπορούσαν να τον περάσουν αλλά εγώ δεν είχα την ίδια άνεση. Όταν τα κατάφερα μετά από λίγο μας έπιασε φανάρι. Στριμωχτηκε από δεξιά μου, πέρασε και ξανά με 60. Τον πλησίασα στο μισό μέτρο και ήμουν έτοιμος να τον εμβολισω αν άδειαζε ο δρόμος αλλά ευτυχώς έστριψε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#681423 Αντίστοιχους αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον οδηγό ασημί Golf GT που με έκλεισε προχτές στο Καβούρι (εγώ με το ποδήλατο) για να στρίψει δεξιά. Η δικαιολογία του ήταν "εσείς με τα μπουρδέλ@ που δε σταματάτε πουθενά και χώνεστε παντού". Σκέφθηκα ότι αρκετά τον έχει τιμωρήσει η μαμά Φάουβε (τουρμποκομπρέσορας, remember;...) και συνέχισα την πορεία μου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#681854
Morx έγραψε:Κλασσικο brain fart... μη χαλιεσαι...
Απειρα παραδειγματα.

Cruise control Εγνατια με 120.
Προσπερνας με +5kmh καποιον που κινειται μεσαια λωριδα. Μολις πλεον τον βλεπεις στο μεσαιο καθρεπτη και πας να μπεις δεξια, ωωωωωπ το ποδι στο γκαζι και σε περναει με +2kmh.
Μπαινεις πισω του, χαααανεται μακρια και σε κανενα 10λεπτο, τον πλησιαζεις ξανα και παμε παλι απ την αρχη...


Καλά, άπειροι τέτοιοι, απλά ο συγκεκριμένος κινδύνεψε μετωπική (πιθανώς και με νταλίκα, καθώς το φανάρι είναι για να πας στην ΒΙΠΕ Δράμας), για... κάποιον λόγο...

Και φυσικά εντός 1-2 χλμ τον είχαν ξαναπεράσει και οι 3 που πέρασε με αυτόν τον τρόπο... :roll:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#681868
Dimsabas έγραψε:Αντίστοιχους αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον οδηγό ασημί Golf GT που με έκλεισε προχτές στο Καβούρι (εγώ με το ποδήλατο) για να στρίψει δεξιά. Η δικαιολογία του ήταν "εσείς με τα μπουρδέλ@ που δε σταματάτε πουθενά και χώνεστε παντού". Σκέφθηκα ότι αρκετά τον έχει τιμωρήσει η μαμά Φάουβε (τουρμποκομπρέσορας, remember;...) και συνέχισα την πορεία μου.


Είχες λόγο να κινείσαι πάνω στο οδόστρωμα;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#681873 Γενικά έχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες ότι πολλούς τους έχει βαρέσει το lockdown στο κεφάλι και πάνε όπως θέλουν
στον δρόμο.

Τις προάλλες σε επαρχιακό δρόμο μου βγήκε ο άλλος από παράδρομο στα αριστερά, μπροστά μου σαν να μην υπήρχα.
Χθες το πρωί, είμαι τέταρτος σε φανάρι στον περιφερειακό, ξεκινάμε και έρχεται ο άλλος από πίσω, βγαίνει στην λωρίδα για αυτούς που είναι να στρίψουν αριστερά και μπαίνει μπροστά μου, με κλείνει, για να με προσπεράσει :rant: Τον προσπέρασα από δεξιά δίνοντας του πολλές γιορτινές ευχές!