Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#758160
Άβαταρ μέλους
By markvag
#758179 Σήμερα η πρωινή βόλτα είχε ενδιαφέρον...

Αρχικά πηγαίνοντας τη μεγάλη σχολείο, πέτυχα ένα Yaris Cross (έχει βρωμίσει η Δράμα με αυτά, τί σκατά;; από πότε τα έχουν παραγγείλει όλοι;; :dizzy: ), το οποίο πήγαινε στο ίδιο σχολείο, αλλά με 30! :rant: :s_shout Πρωί πρωί...

Και για να προλάβω, ο δρόμος εντός της πόλης ήταν καθαρός και θα μπορούσε να πάει άνετα με μία νορμάλ για πόλη ταχύτητα (40-50χαω).

Έξω από την πόλη, σε επαρχιακό (μία λωρίδα / κατεύθυνση), μία ατελείωτη ευθεία, με ορατότητα χιλιόμετρα (σε ένα σημείο μέτρησα πάνω από 5χλμ ορατότητα), χωρίς κανένα πρόβλημα, 3 αμάξια, ναι, 3, το ένα πίσω από το άλλο, να πάνε με 60... :s_shout :s_shout Δεν είχε κίνηση, δεν είχε ομίχλη, δεν είχε τίποτα. Καθαρή ατμόσφαιρα, τα υπόλοιπα αυτοκίνητα πήγαιναν με 80-90χαω (φυσιολογικά δηλαδή), αλλά έπρεπε να πετύχω τους κοιμισμένους :s_shout


Το κερασάκι ήταν όταν έβγαινα από το σχολείο της μεγάλης από στενό σε κεντρικό δρόμο. Βλέπω αριστερά - δεξιά, από δεξιά τίποτα, από αριστερά στρίβω άνετα (έχει 3-4 αμάξια, αλλά είναι μακριά). Οπότε βγαίνω. Ε, μόλις βγαίνω, ο δεύτερος από τα αμάξια που έρχονται από αριστερά (ένας μπάρμπας με ένα Saxo της κακιάς ώρας) αποφασίζει ότι ΠΑΝΩ ΣΕ ΔΙΑΒΑΣΗ ΕΜΠΡΟΣ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ, δεν μπορεί να πάει με 40-50 που πήγαιναν λογικά οι υπόλοιποι και πάει να κάνει προσπέραση. Ακριβώς επίσης την ώρα που εγώ εμφανίστηκα στο αντίθετο ρεύμα. Ευτυχώς ξαναμπήκε, βρίζοντας... :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#758402 καταλαβαίνεις τώρα ότι κατακρίνεις τον άλλο που οδηγεί προσεκτικά στην πόλη, έτσι;

δηλαδή σας πειράζουν οι 30 μές την πόλη, σας πειράζουν οι 80 στην πόλη, σας πειράζουν οι αθόρυβοι με τα υβριδικά, σας πειράζουν και οι με τρύπιες εξατμίσεις.

γενικά τώρα μιλώντας

Γαμάτε καθόλου;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#758403 πριν αρχίσετε τις εξυπνάδες σας μερικοί,
γιατί προφανώς τα πήρα τώρα,

να δω πώς και τι θα σκέφτεστε για τον άλλο, ο οποιοσδήποτε έιναι όταν δείτε τα χυμένα μυαλά του άλλου μετά από ατύχημα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#758406 Θα συμφωνήσω με Ξεν στην αναφορά για 30 μέσα στην πόλη το οποίο το θεωρώ νορμάλ και ας έχεις ορατότητα 1χλμ μακριά.

Για το δεύτερο κομμάτι με το τρενάκι και 60χλμ πολλές φορές το παρατηρώ όταν υπάρχει φόβος για κάποιο μπλόκο. Πχ όταν υπάρχει σημείο γνωστό σε όλους της περιοχής ότι τη στήνουν και κάποιος πάει πολύ πιο κάτω από το όριο ψυλλιάζονται και απλά ακολουθούν, άσχετα αν ο άλλος πάει σιγά για τελείως άσχετο λόγο.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#758417
panos2171 έγραψε:Για το δεύτερο κομμάτι με το τρενάκι και 60χλμ πολλές φορές το παρατηρώ όταν υπάρχει φόβος για κάποιο μπλόκο. Πχ όταν υπάρχει σημείο γνωστό σε όλους της περιοχής ότι τη στήνουν και κάποιος πάει πολύ πιο κάτω από το όριο ψυλλιάζονται και απλά ακολουθούν, άσχετα αν ο άλλος πάει σιγά για τελείως άσχετο λόγο.

Γιατί να πας ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΤΩ από το όριο αν υπάρχει μπλόκο;
Δεν έχει λογική.
Μου θυμίζει κάτι μαλάκες στην εθνική που αν υπάρχει περιπολικό που κρουιζάρει με 100-110 δεξιά μαζεύονται γύρω του σαν τις μύγες στα σκατά και τους περνάνε με 110-120. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#758427
JimClark έγραψε:καταλαβαίνεις τώρα ότι κατακρίνεις τον άλλο που οδηγεί προσεκτικά στην πόλη, έτσι;

δηλαδή σας πειράζουν οι 30 μές την πόλη, σας πειράζουν οι 80 στην πόλη, σας πειράζουν οι αθόρυβοι με τα υβριδικά, σας πειράζουν και οι με τρύπιες εξατμίσεις.

γενικά τώρα μιλώντας

Γαμάτε καθόλου;


Δεν είναι προσεκτική οδήγηση να οδηγείς υπερβολικά αργά (με 30χαω), χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Δεν είπα να πάει με 80, ούτε καν με 60, αλλά θα μπορούσε πολύ άνετα να κινηθεί με 40-50χαω, όπως κινούνται όλοι στον συγκεκριμένο δρόμο. Υπάρχει μία ταχύτητα που κινείσαι με ασφάλεια, χωρίς να είσαι κινητό εμπόδιο και να δημιουργείς ουρές αυτοκινήτων πίσω σου (όπως έγινε στη συγκεκριμένη περίπτωση). Και οι επιλογές δεν είναι μόνο "τρέχω σαν τον παλαβό" και "μόλις και μετά βίας κινούμαι".

Επίσης, δεν τον κατέκρινα γι' αυτή την ταχύτητα μπροστά σε σχολείο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#758434
JimClark έγραψε:πριν αρχίσετε τις εξυπνάδες σας μερικοί,
γιατί προφανώς τα πήρα τώρα,

να δω πώς και τι θα σκέφτεστε για τον άλλο, ο οποιοσδήποτε έιναι όταν δείτε τα χυμένα μυαλά του άλλου μετά από ατύχημα.

Υπαρχει πολυς κοσμος που θα πει "οδηγουσε ακρανωτος, καλα να παθει, με τα γαμωδικυκλα, που δεν σεβονται τιποτα, την πατησε για τα καλα τωρα, ας προσεχε....κ.α" , τι σε παραξενευει.

Αλλα ειναι οντως σπαστικο να πηγαινεις υπερβολικα αργα, οπως και επικινδυνο το υπερβολικα γρηγορα.

Παρανομο δεν ειναι αλλα δεν ειναι εκνευριστικο να πηγαινει ο αλλος στην λωριδα με 10 χαω λιγοτερα απο τις διπλανες και συνεχως να χωνονται μπροστα του απο διπλα αλλοι καθυστερωντας ολους οσους ειναι πισω του; Ή να κοιμαται στο φαναρι , να ξεκιναει πολυ αργα με αποτελεσμα να περνανε 3 αυτοκινητα μονο στο πρασινο;

Λιγος σεβασμος στην ροη του δρομου, στο φαναρι που αναψε ωστε να περασουν οι περισσοτεροι που μπορουν δεν εβλαψε κανεναν. Αλλα πρεπει να σε νοιαζει λιγο κι ο διπλανος, οχι "εγω ετσι γουσταρω στα @@ μου εσεις" .
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#758436 Μαρκοβάγγο ήταν χιμπρίντ έτσι;
:s_sarcastic :s_sarcastic :(
Άβαταρ μέλους
By 224v
#758437 Συμφωνώ με τον Νίκο Παπα, σε όλα όσα είπε.
Άλλωστε και η V85 (ταχύτητα σχεδιασμού του δρόμου) είναι 15% μεγαλύτερη από το όριο του.
Ειδικά σε αυτοκινητοδρομους, όπου παίζουν και άλλοι παραγοντες στον σχεδιασμό του, ορατότητα, αριθμός λωρίδων κλπ. στους αστικούς δρόμους έχω πει την αποψη μου, που ούτως ή άλλως λόγω του κυκλοφοριακό φόρτου όλοι εκεί πάνε. Τα βράδια βέβαια με άδειους δρόμους και χωρις κάμερες στα φανάρια, όλοι τα σφάζουν!

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#758453 Το post του Μάρκου έρχεται σε αντίθεση με τα σκηνικά που περιγράφει συνήθως, αλλά η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου να λειτουργεί έτσι. Αν πηγαίνω χαλαρά, μπορεί να κράζω αυτούς που βιάζονται και αν βιάζομαι να κράζω αυτούς που με καθυστερούν :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#758521
Bayern7 έγραψε:
panos2171 έγραψε:Για το δεύτερο κομμάτι με το τρενάκι και 60χλμ πολλές φορές το παρατηρώ όταν υπάρχει φόβος για κάποιο μπλόκο. Πχ όταν υπάρχει σημείο γνωστό σε όλους της περιοχής ότι τη στήνουν και κάποιος πάει πολύ πιο κάτω από το όριο ψυλλιάζονται και απλά ακολουθούν, άσχετα αν ο άλλος πάει σιγά για τελείως άσχετο λόγο.

Γιατί να πας ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΤΩ από το όριο αν υπάρχει μπλόκο;
Δεν έχει λογική.
Μου θυμίζει κάτι μαλάκες στην εθνική που αν υπάρχει περιπολικό που κρουιζάρει με 100-110 δεξιά μαζεύονται γύρω του σαν τις μύγες στα σκατά και τους περνάνε με 110-120.


Είναι αυτό που λέει ο Ιαβέρης, απολύτως μέσα στα όρια να είμαστε αν δούμε περιπολικό πατάμε ασυναίσθητα φρένο γιατί είμαστε ένοχοι

Αυτό στην εθνική πραγματικά είναι τραγικό. Εγώ ακόμα και με 130 να πηγαίνουν τους περνάω με 138 στο GPS.

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#758526
panos2171 έγραψε:Αυτό στην εθνική πραγματικά είναι τραγικό. Εγώ ακόμα και με 130 να πηγαίνουν τους περνάω με 138 στο GPS

6% είναι ο ΦΠΑ στα όρια ταχύτητας; :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#758530
Νίκος Παππάς έγραψε:
Αλλα ειναι οντως σπαστικο να πηγαινεις υπερβολικα αργα, οπως και επικινδυνο το υπερβολικα γρηγορα.

Παρανομο δεν ειναι...


Βασικά είναι κι επικίνδυνο να πηγαίνεις υπερβολικά αργά!
Όπως και είναι παράνομο σε συγκεκριμένους δρόμους!