Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#625413 Έχω υπάρξει δικυκλιστής (μοτοκινούμενος :P ) για 10+ χρόνια και μετά από διαβίωση και οδήγηση 2 ετών στο εξωτερικό ομολογώ ότι έτσι όπως οδηγούσα Αθήνα με τη μοτοσυκλέτα, με θεωρώ τυχερό σε άπειρες περιπτώσεις αλλά και λακαμά διότι απλά δεν μπορούμε να παραδεχτούμε το πόσο ηλίθια οδηγούμε και έχουμε και την απαίτηση από τους τετράτροχους να μας προσέχουν

Σκηνικό πριν κάνα δίμηνο στο Χαλάνδρι, είμαι με ενοικιαζόμενο αμάξι, κατεβαίνω την Αγίου Γεωργίου (μονόδρομος για τους μη γνωρίζοντες) με σκοπό να κάνω αριστερά στο ΑΤ. Ξαφνικά βλέπω ένα παπί να έρχεται με +30 στον καθρέφτη μου, τρομάζω, κάνω δεξιά, περνάει (αυτά κοντά στο στενό της εφορίας). Πάνω λοιπόν που ετοιμάζομαι να βγάλω φλας και να κάνω αριστερά στο επόμενο στενό του ΑΤ, άλλο παπί (πιτσιρικάς, Έλληνας, delivery) πάει και με προσπερνάει από αριστερά στα 3 μέτρα από το στενό

Τον στόλισα, με άκουσε, φρέναρε, γύρισε να μου ζητήσει τα ρέστα. Παραδέχτηκε ότι όντως παρανόμησε που με προσπέρασε αλλά μου είπε ότι δεν έβγαλα φλας ( που αμφιβάλλω, αλλά όταν μέσα σε 100 μέτρα το ένα παπί πήγε να γίνει τρέηλερ και το άλλο sidecar και προσπαθείς εσύ σαν ο οδηγός του αυτοκινήτου να κάνεις μανούβρες για να τους αποφύγεις, λες και είναι δικιά σου ευθύνη), ε ναι, μπορεί να μην έβγαλα.

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνει είναι ότι εάν έκανα αριστερά (ασχέτως φλας ) και έμπαινε κάπου ανάμεσα εκείνος, θα μετρούσε κάνα σπασμένο πόδι ή χέρι, νοσοκομείο, χαμένα μεροκάματα, το αφεντικό του να τον κυνηγάει να τον πληρώσει για τη ζημιά και ίσως και άλλα που μου διαφεύγουν
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#625416
BARHonda έγραψε:
Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνει είναι ότι εάν έκανα αριστερά (ασχέτως φλας ) και έμπαινε κάπου ανάμεσα εκείνος, θα μετρούσε κάνα σπασμένο πόδι ή χέρι, νοσοκομείο, χαμένα μεροκάματα, το αφεντικό του να τον κυνηγάει να τον πληρώσει για τη ζημιά και ίσως και άλλα που μου διαφεύγουν

Το δικιο σου βουνο. Οδηγω μοτο 31 χρονια στην ζουγκλα της πολης και πλεον τρομαζω συχνοτερα απο παλια με αυτα που βλεπω.

Οι ντελιβεραδες ομως θα χασουν την δουλεια τους αν παραπονιεται ο πελατης γιατι αργησε το φαγητο η ο καφες. Οταν περιμενεις απο τα φιλοδωρηματα να συμπληρωσεις το πενιχρο μεροκαματο, οταν ο εργοδοτης φωναζει να κανεις πιο γρηγορα, κλπ,
Απο ενα σημειο και μετα οδηγουν ετσι χωρις να σκεφτονται τι μπορει να παει στραβα, κακως μεν αλλα......... :(

Προσοχη, δεν τους δικαιολογω, αλλα επειδη γνωριζω ανθρωπους που καποια στιγμη δουλεψαν ντελιβερι και ξερω τι πιεση δεχονται τα εγραψα.

Το χειροτερο ειναι να τους βλεπεις να πηγαινουν ετσι χωρις κρανος, μπουφαν σωστο, παντελονι, κλπ
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#625418 γιατί να αποφεύγεις τον πισινό σου?
εγώ διευκολύνω όποτε μπορώ εμάς τους μηχανόβιους, αλλά σιγά μην προσπαθώ να του απόφυγω όταν είναι πίσω μου και αυτοί είμαστε @@...
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 31 Ιαν 2020, 10:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#625420 Παίδες πάτε μακριά.
Έχω αλληλοστολιστεί με μηχανόβιο γιατί μετακινήθηκα μέσα στη λωρίδα (για να αποφύγω λακούβα).

Δυστυχώς υπάρχει η προσέγγιση once you don't go for the gap, you no longer ride a motosako in Greece.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#625508
EDDIE_147 έγραψε:Έχω αλληλοστολιστεί με μηχανόβιο γιατί μετακινήθηκα μέσα στη λωρίδα (για να αποφύγω λακούβα).


Been there, done that, και φυσικά στη χειρότερη έκδοση που αναγκάστηκα να πέσω σε λακκούβα λόγω μηχανόβιου...
Άβαταρ μέλους
By postruck
#625569
edmond έγραψε:Οι ντελιβεράδες είναι μια κατηγορία μόνοι τους.

Nα είσαι με το φορτηγό σε στενό μονόδρομο, να έρχεται αντίθετα και να θέλει να στριμώξεις το φορτηγό για να περάσει αυτός, χωρίς να σταματήσει.... :rant:
Άβαταρ μέλους
By ambient
#626149 Εικόνα
Χμμ... όταν έχεις πιάσει τέσσερις ειδικές θέσεις με ένα αυτοκίνητο, τι είσαι; Τετραπληγικός :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#626220
BARHonda έγραψε:Δεν φοβήθηκες τη μήνυση με αυτή τη φωτογραφία;!


< >


Εχει κρύψει ότι πινακίδα υπάρχει ακόμα και από τα πίσω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#626228 Μια (σχετικη;) ερωτησις. Ενας ΜΗ δημοσιος παραγων εχοντας τα καταλληλα μηχανηματα μπορει να μεταφερει το οχημα του παραβατη εν απουσια του σε αλλο πλησιον σημειο;

Δηλαδη αν το καταστημα διεθεται ενα γρυλο,θα επιτρεποταν να μετακινησει το αυτοκινητο;
Άβαταρ μέλους
By ambient
#626236
elteo έγραψε:Εχει κρύψει ότι πινακίδα υπάρχει ακόμα και από τα πίσω. :lol:

Οι πίσω δεν φταίνε σε τίποτα. Δεν υπάρχει λόγος να φαίνεται ποιοι είναι.

Για τον "τετραπληγικό", όταν έφτιαχνα τη φωτό, δεν τη σκέφτηκα τη γνωστή υπόθεση :lol: standard procedure να κρύβω πινακίδες.
Εάν δεν έχει αντίρρηση η διαχείριση του forum, την ανεβάζω uncensored.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#626243
edmond έγραψε:Οι ντελιβεράδες είναι μια κατηγορία μόνοι τους.


Ενας με παπι εκανε αναστροφη σε δρομο με νησιδα (ακριβως εκει που τελειωνε η νησιδα και στενευε ο δρομος) και μαλλον κοιμοταν γιατι επεσε στον προφυλακτηρα ενος παρκαρισμενου στο αντιθετο ρευμα, μαλιστα το χτυπησε 60-70 εκατοστα απο την ακρη δηλ ουτε καταλαβε οτι παει να πεσει πανω του να προσπαθησει να το αποφυγει.