Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#523126 Μολις θα αρχισουν οι ασφαλιστικές να πληρώνουν :iconcool: ,για τις βάσεις,θα βγεί νόμος που θα απαγορεύει :rtfm: να την έχεις επάνω στο αυτοκίνητο,χωρίς το ποδήλατο. :s_yes
Άβαταρ μέλους
ByManousos
#523163 Morx το όλο θέμα ήταν ότι δεν γνώριζα ότι είναι αναδιπλώμενες. Τώρα που το γνωρίζω με εκνευρίζει όσο με εκνευρίζει ο κοτσαδόρος που έχουν κάποιοι ενώ δεν τραβάνε τρέιλορ. Μπορούν να τον ξεβιδώσουν.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524083 Είμαστε μια παρέα και διασκεδάζαμε σε ένα μαγαζί. Την ώρα που φεύγουμε ξεκινάμε κανονικά, είμαστε σε ένα μικρό στενό, πλησιάζουμε το φανάρι, αυτό ανάβει πράσινο, το φτάνουμε και περνάμε σιγά-σιγά, αφού μπαίναμε σε κεντρικό δρόμο. Εκείνη την στιγμή περνάει το κόκκινο από τον κεντρικό δρόμο ένας "Γάλλος" με όσα πήγαινε ο κουβάς πριν αρχίσουν να φεύγουν πόρτες και τροχοί στον αέρα. Σωθήκαμε από θαύμα, αφού φρέναρα και πέρασε μπροστά μας στο μισό μέτρο. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα έμπλεκα με τις ασφαλιστικές, θα έχανα το αυτοκίνητο και θα με κυνηγούσε και η Τροχαία μιας και είχα πιει ένα καραφάκι τσίπουρο και 1-1,5 κιλό κρασί μαζί με το φαγητό.

Στο ίδιο στενό, όση ώρα ήμασταν στο μαγαζί και διασκεδάζαμε, είδα τουλάχιστον 10 αυτοκίνητα να μπαίνουν ανάποδα στον μονόδρομο για να παρκάρουν, αντί να κάνουν το γύρο του στενού (μπορεί και 200m διαδρομή δηλαδή). Δημιουργία κίνησης χωρίς λόγο, αφού, όταν έβρισκαν κάποιον να έρχεται κανονικά, έπρεπε να κάνουν πίσω.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#524086
θα με κυνηγούσε και η Τροχαία μιας και είχα πιει ένα καραφάκι τσίπουρο και 1-1,5 κιλό κρασί μαζί με το φαγητό.

Πιποίνος στα καλύτερά του. Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#524089
diplomat έγραψε:
θα με κυνηγούσε και η Τροχαία μιας και είχα πιει ένα καραφάκι τσίπουρο και 1-1,5 κιλό κρασί μαζί με το φαγητό.

Πιποίνος στα καλύτερά του. Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. :(

Εικόνα
Δεν χρειάζεται κάθε φορά που κάποιος προκαλεί με το γνωστό "κόλπο" να κάνουμε θέμα...
Το "ήπια τον Βόσπορο, και μετά οδήγησα, αλλά είμαι γαμάτος και δεν με ακουμπάει το ποτό", έχει παλιώσει σαν αστείο (γιατί προφανώς δεν μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο σοβαρά) και προσωπικά δεν θα ασχολιόμουν.

Γενικότερα δεν θα έχανα τον χρόνο μου με τον οποιονδήποτε θεωρεί πως η παράλογη κατανάλωση αλκοόλ είναι κάτι για το οποίο πρέπει να καυχιέται, ανεξάρτητα από την οδήγηση μετά. Ακόμη και ο Μπουκόφσκι όταν το έκανε, έδειχνε κάπως, αλλά τουλάχιστον εκείνος έγραφε ωραία...

Στο ίδιο έργο θεατές, κάπου κουραστήκαμε.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524120
diplomat έγραψε:Πιποίνος στα καλύτερά του. Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. :(


:yahoo: :thumbsup: :metalo:

Υπάρχει και το pi-πίνω-ς, για το οποίο έχει το (C) ο sv2 από την εποχή του bloka.
Τελευταία επεξεργασία από pipinos1976 και 19 Ιούλ 2018, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524121
Anonymous Founder έγραψε:
diplomat έγραψε:
θα με κυνηγούσε και η Τροχαία μιας και είχα πιει ένα καραφάκι τσίπουρο και 1-1,5 κιλό κρασί μαζί με το φαγητό.

Πιποίνος στα καλύτερά του. Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. :(

Εικόνα
Δεν χρειάζεται κάθε φορά που κάποιος προκαλεί με το γνωστό "κόλπο" να κάνουμε θέμα...
Το "ήπια τον Βόσπορο, και μετά οδήγησα, αλλά είμαι γαμάτος και δεν με ακουμπάει το ποτό", έχει παλιώσει σαν αστείο (γιατί προφανώς δεν μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο σοβαρά) και προσωπικά δεν θα ασχολιόμουν.

Γενικότερα δεν θα έχανα τον χρόνο μου με τον οποιονδήποτε θεωρεί πως η παράλογη κατανάλωση αλκοόλ είναι κάτι για το οποίο πρέπει να καυχιέται, ανεξάρτητα από την οδήγηση μετά. Ακόμη και ο Μπουκόφσκι όταν το έκανε, έδειχνε κάπως, αλλά τουλάχιστον εκείνος έγραφε ωραία...

Στο ίδιο έργο θεατές, κάπου κουραστήκαμε.


Poor loser... :s_drinks

Πέραν την πλάκας είχα πιεί 2,5 μπύρες. Η τελευταία δεν κατέβαινε γιατί αφενός μεν ήταν ζεστή, αφετέρου δε είχα σκάσει από το φαγητό. Η διαδρομή που έκανα μετά ήταν κάπου 30km σε χαλαρούς ρυθμούς (Aygo) εντός πόλης σε όλων των ειδών τους δρόμους.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#524129 @pipinos

Μια απλη ερωτηση που θελει μια ξερη απαντηση.....
ΑΝ σε επιανε μπλοκο της τροχαιας θα σε εγραφε η οχι;
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524134
DAP έγραψε:@pipinos

Μια απλη ερωτηση που θελει μια ξερη απαντηση.....
ΑΝ σε επιανε μπλοκο της τροχαιας θα σε εγραφε η οχι;


Εννοείται όχι, ήμουν κάτω από το όριο.

Εξηγώ: μία μπύρα 0.5 στο αίμα, δηλαδή το όριο να σε γράψουν. 2.5 μπύρες 1.25, λοιπόν, για άτομο 75kg. Εγώ είμαι 90kg μέσες άκρες, οπότε θα ήμουν πιο κάτω. Βάλε ότι ξεκινήσαμε να τρώμε και να πίνουμε στις 23:00 και φύγαμε 1:30, μιλάμε για 2,5 ώρες στις οποίες ο οργανισμός μεταβολίζει 0.2/ώρα, δηλαδή 0.5. Άρα, θεωρητικά, θα ήμουν κάτω από το 0.4 στο αίμα (υπολογίζω κάπου 0.2-0.3 συνυπολογίζοντας φαγητό + μεγαλύτερο βάρος από το τυπικό που χρησιμοποιούν) με όριο για το 1ο πρόστιμο το 0.5

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#524138
pipinos1976 έγραψε:
DAP έγραψε:@pipinos

Μια απλη ερωτηση που θελει μια ξερη απαντηση.....
ΑΝ σε επιανε μπλοκο της τροχαιας θα σε εγραφε η οχι;


Εννοείται όχι, ήμουν κάτω από το όριο.

Εξηγώ: μία μπύρα 0.5 στο αίμα, δηλαδή το όριο να σε γράψουν. 2.5 μπύρες 1.25, λοιπόν, για άτομο 75kg. Εγώ είμαι 90kg μέσες άκρες, οπότε θα ήμουν πιο κάτω. Βάλε ότι ξεκινήσαμε να τρώμε και να πίνουμε στις 23:00 και φύγαμε 1:30, μιλάμε για 2,5 ώρες στις οποίες ο οργανισμός μεταβολίζει 0.2/ώρα, δηλαδή 0.5. Άρα, θεωρητικά, θα ήμουν κάτω από το 0.4 στο αίμα (υπολογίζω κάπου 0.2-0.3 συνυπολογίζοντας φαγητό + μεγαλύτερο βάρος από το τυπικό που χρησιμοποιούν) με όριο για το 1ο πρόστιμο το 0.5

Ευχαριστώ.

Βαλε τωρα οτι δεν ηπιες μπυρα οπως εγραψες εσυ ο ιδιος και υπολογισε για ενα καραφακι τσιπουρο και εναμιση κιλο κρασι.
Ακομα και δια 4 εισαι εκτος οριων.

Αν δεν με πιστευεις ραντεβου με τον gianik να πιουμε τα ιδια και να μας μετρησει. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By DAP
#524139 Μα εσυ εγραφες για ενα καραφακι τσιπουρο και 1-1,5 κιλο κρασι......

Τωρα τα αλλαζεις και γραφεις για 2,5 μπυρες.....

Μαλλον το πρωτο το εγραψες για να μας κανεις φιγουρα και μετα το καλοσκεφτηκες και εκανες την αναγκη φιλοτιμια και τα αλλαξες.
ΠΩΣ θελεις λοιπον να ξαναπιστεψουμε τις χοντραδες που γραφεις αφου την ιδια μερα τα αναιρεις;
Τα γραφομενα σου για μενα τουλαχιστον απο δω και περα ειναι αναξιοπιστα και ανευ σημασιας αφου δεν ξερω ποτε λες αληθεια και ποτε απλως κοκορευεσαι....
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524153
DAP έγραψε:Μα εσυ εγραφες για ενα καραφακι τσιπουρο και 1-1,5 κιλο κρασι......

Τωρα τα αλλαζεις και γραφεις για 2,5 μπυρες.....

Μαλλον το πρωτο το εγραψες για να μας κανεις φιγουρα και μετα το καλοσκεφτηκες και εκανες την αναγκη φιλοτιμια και τα αλλαξες.
ΠΩΣ θελεις λοιπον να ξαναπιστεψουμε τις χοντραδες που γραφεις αφου την ιδια μερα τα αναιρεις;
Τα γραφομενα σου για μενα τουλαχιστον απο δω και περα ειναι αναξιοπιστα και ανευ σημασιας αφου δεν ξερω ποτε λες αληθεια και ποτε απλως κοκορευεσαι....


Τα γραφόμενά μου είναι πάντα αξιόπιστα, όταν γράφω σοβαρά. Απλά, καμιά φορά, χρειάζεται να κάνω και λίγη πλάκα. Εδώ μέσα έχω δεχτεί τρελλό trolling από διάφορους. Να μην κάνω κι εγώ το ίδιο πού και πού; Στην συγκεκριμένη περίπτωση είχα πιει 2,5 μπύρες και είχα φάει την μισή από μια ποικιλία για 4 άτομα*.

Τώρα, η φιγούρα κτλ δεν με απασχολούν ιδιαιτέρως και είναι θέμα που προκύπτει στην δική σου σκέψη. Αυτό το θέμα συζήτησης είχα με έναν ξάδελφο πριν λίγες ημέρες. Μου ζητούσε πώς θα μπορέσει να κάνει τα ίδια κι αυτός, αφού μας ζήλευε (εμένα και τον κολλητό). Του εξήγησα πως, για κάθε πράγμα που κάνεις στην ζωή σου, πληρώνεις και ένα τίμημα. Αν θες, του είπα, να κάνεις το ίδιο είναι απλό. Αντί για την μπύρα που πίνουμε φωνάζω και σου φέρνουν μισό κιλό τσίπουρο και μετά πηγαίνουμε σε άλλο μαγαζί να πιούμε ποτά. Στο τέλος, αν είσαι ακόμη εντάξει, με πας σπίτι και πηγαίνεις στην κοπέλα σου για ... και το πρωί σερί για δουλειά με μισή ώρα ύπνο και ένα μπάνιο. Αν, όμως, του είπα, τα κάνεις αυτά, θα πληρώσεις και το τίμημα, που είναι τα προβλήματα υγείας που έχουμε όλοι της παρέας, που, αν δεν κάναμε τέτοια, δεν θα τα είχαμε σε αυτή την ηλικία, αλλά πολύ αργότερα.

Ευχαριστώ.

* Μια φορά, με έναν φίλο που βγαίναμε συχνά, είχαμε κάτσει σε μαγαζί και φάγαμε 3 άτομα (εγώ, αυτός, η κοπέλα μου) 2 ποικιλίες των 4 ατόμων και μία των 2 ατόμων. Ωραίες εποχές τότε. Δεν καταλαβαίναμε τίποτε. Εκείνη την φορά είχαμε πιει 3-4 καραφάκια τσίπουρο ο καθένας και μετά είχα φύγει με την κοπέλα και την πήγα από κέντρο Αθήνας στο αεροδρόμιο και γύρισα παραλιακή για να συνεχίσουμε σε άλλο μαγαζί. Τώρα και που το σκέφτομαι να κάνω αυτές τις διαδρομές βαριέμαι να οδηγήσω, όχι να περάσω όλη αυτή την ταλαιπωρία με φαγητό και ποτό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#524181 Δεν έχει σημασία αν ο άλλος πέρασε με κόκκινο ή προσγειώθηκε από το διάστημα. Θα βρισκοσουν πιωμενος και άντε να βρεις το δίκιο σου μετά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#524228 Δεν ξέρω να ανεβάζω gifs, αλλιώς θα είχα βάλει μια κωλοτούμπα.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#524244
Dimitris_P έγραψε:Δεν έχει σημασία αν ο άλλος πέρασε με κόκκινο ή προσγειώθηκε από το διάστημα. Θα βρισκοσουν πιωμενος και άντε να βρεις το δίκιο σου μετά


Μάρτυρες είχα γιατί ήμασταν 3 άτομα στο αμάξι, αλλά αντί να τελειώσει η υπόθεση αμέσως (λέμε τώρα) θα έτρεχες σε δικαστήρια κτλ. Αν είχα την κάμερα πάνω στο αμάξι, τότε θα ήταν πολύ εύκολα τα πράγματα, αφού θα φαινόταν ότι φεύγω με πράσινο (και μάλιστα 5-10s αφότου άναψε, αφού ερχόμουν από πιο πίσω και δεν περίμενα στο φανάρι), αλλά είχα το μικρό και δεν είχα κάμερα μαζί μου. Αποφάσισα, λοιπόν, να βάλω και στο μικρό υποδομή για κάμερα. Δεν είναι τίποτε, μια γραμμή θα τραβήξω από την ασφαλειοθήκη και τελείωσε το θέμα. Χρειάζομαι δύο εξαρτήματα: α) ένα που λέγεται add a fuse, που ουσιαστικά σου βγάζει διπλή ασφάλεια, κατά προτίμηση από την ασφάλεια του αναπτήρα (μία ασφάλεια για αναπτήρα και μία για κάμερα) με κόστος 3-4€ και β) τον μετατροπέα 12V->5V, που τον χρησιμοποιείς για τροφοδοσία της κάμερας (είναι με USB, που έχει τάση 5V). Βάσεις έχω ήδη (σου δίνουν 3, μία με GPS και 2 απλές), οπότε δεν είναι τίποτε να το φτιάξω και μόνος μου. Απλά πρέπει να ασχοληθώ μία ημέρα, όταν έρθουν τα εξαρτήματα, και πρέπει να αγοράσω και μία κάρτα 16 ή 32GB γιατί για τις διαδρομές στην πόλη δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω (η 32GB αρκεί για 2+ ώρες καταγραφή σε 1080p/30fps ή 1+ ώρα στα 1080p/60fps, όπου φαίνονται καλύτερα τα νούμερα στις πινακίδες). Την κάμερα θα την βάζω πότε στο ένα και πότε στο άλλο αμάξι, δεν είναι τίποτε, περαστή είναι σε μια σταθερή βάση. Ίσως, μάλιστα, αγοράσω και GPS βάση για το μικρό, αφού κοστίζει κάπου 20-25€, οπότε δεν είναι μεγάλο το κόστος.

Ευχαριστώ.