Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#806039
markvag έγραψε:ΓΜΤΧΜ πρωινιάτικα... :rant:


Μάρκο παιδι μου, σίγουρα έχεις καλύτερη πχιότητα ζωής στη Δράμα απ'ότι στη Καλαμαριά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#806145
Zorz έγραψε:
markvag έγραψε:ΓΜΤΧΜ πρωινιάτικα... :rant:


Μάρκο παιδι μου, σίγουρα έχεις καλύτερη πχιότητα ζωής στη Δράμα απ'ότι στη Καλαμαριά; :hmmm:


Τάξεις μεγέθους ανώτερη. :lol:

Απλά οι ηλίθιοι στον δρόμο είναι παντού. Η λύση; Απόσταση για να τους ελέγχεις και να δίνεις χώρο σε άλλους ηλίθιους μην πέσουν πάνω σου, ραδιοφωνάκι και ζεν. :inlove:

Εντωμεταξύ πέτυχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σκηνικό, με άλλους πρωταγωνιστές το απόγευμα γυρνώντας στο σπίτι... :lol: :lol: Είναι να σε θέλει η μέρα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#806150
markvag έγραψε:

Εγώ σήμερα, ερχόμενος στη δουλειά, πετυχαίνω το γνωστό καραβάνι... Μπροστά μία μπετονιέρα που πήγαινε με καμια 70χαω (οκ, λογικό) και από πίσω 3 κολλημένοι... :s_shout :s_shout Και κανένας να μην περνάει... Το όριο 90 στον δρόμο, σε αρκετές φάσεις υπήρχε άφθονος χώρος να περάσουν, αλλά κανείς... Δεν τους πέρασα και τους 4 με τη μία (πολύ ώρα εκτεθειμένος στο αντίθετο ρεύμα), απλά άφησα μεγάλη απόσταση από τον τελευταίο και άκουγα ραδιόφωνο... Πήγα 1 λεπτό πιο μετά στη δουλειά... Ένα Megane βέβαια, ήταν ασυγκράτητο και μας πέρασε και τους 5... Και μάλιστα, παρόλο που είχε άφθονο χώρο μπροστά μου, απλά βγήκε στο αντίθετο ρεύμα και πήγαινε... :s_shout

Εντωμεταξύ και οι 3 που ήταν κολλημένοι πίσω από την μπετονιέρα, όταν σε κάποια φάση αυτή έστριψε και βγήκε από τον δρόμο πήγαιναν κανονικά με καμιά 90... αλλά έπρεπε για 3-4χλμ να μείνουν κολλημένοι πίσω από το θηρίο... :rant:

ΓΜΤΧΜ πρωινιάτικα... :rant:


Κοιτα, το οριο στον δρομο δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να πηγαινουν με αυτο. Καθε οδηγος εχει το δικαιωμα να παει με οσα αισθανεται εκει την στιγμη. Το οριο απλα δειχνει την ανωτατη ταχυτητα που επιτρεπεται.

Τα ιδια ελεγα κι εγω και λεω καμια φορα ακομα, αλλα ενας φιλος που ζει στην Γερμανια μου το πε μια μερα και τον κοιταζα σαν χαζος :lol: "καθεσαι και εκνευριζεσαι, μου ειπε για 1-2 λεπτα κερδος και αν" :lol:

Επισης δεν υπαρχει καμια υποχρεωση να προσπερασουν ολοι το βαρυ οχημα οσο χωρο και να εχει , πρεπει ομως να μην εμποδισουν εσενα που θες να περασεις και μπορεις.

Α, και στις εποχες που ζουμε ειναι πολλοι αυτοι που περιμενουν υπομονετικα και μολις ανοιξει ο δρομος επιταχυνουν αργα μεχρι το οριο. Οι προσπερασεις βλεπεις κοστιζουν σε καυσιμο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#806153
Νίκος Παππάς έγραψε:
Κοιτα, το οριο στον δρομο δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να πηγαινουν με αυτο. Καθε οδηγος εχει το δικαιωμα να παει με οσα αισθανεται εκει την στιγμη. Το οριο απλα δειχνει την ανωτατη ταχυτητα που επιτρεπεται.

Τα ιδια ελεγα κι εγω και λεω καμια φορα ακομα, αλλα ενας φιλος που ζει στην Γερμανια μου το πε μια μερα και τον κοιταζα σαν χαζος :lol: "καθεσαι και εκνευριζεσαι, μου ειπε για 1-2 λεπτα κερδος και αν" :lol:

Επισης δεν υπαρχει καμια υποχρεωση να προσπερασουν ολοι το βαρυ οχημα οσο χωρο και να εχει , πρεπει ομως να μην εμποδισουν εσενα που θες να περασεις και μπορεις.

Α, και στις εποχες που ζουμε ειναι πολλοι αυτοι που περιμενουν υπομονετικα και μολις ανοιξει ο δρομος επιταχυνουν αργα μεχρι το οριο. Οι προσπερασεις βλεπεις κοστιζουν σε καυσιμο.


Συμφωνώ απολύτως. Όπως έγραψα, το φορτηγό πήγαινε με 70 και καλά έκανε, γιατί ήταν γεμάτο. Ούτε ήταν πρόβλημα το ότι οι άλλοι 3 από πίσω δεν ήθελαν να περάσουν και πήγαιναν και αυτοί με 70. Το πρόβλημά μου ήταν ότι οι 3 ηλίθιοι δεν άφησαν χώρο για να περάσει κάποιος άλλος αν ήθελε... :rtfm: Ήταν σχεδόν κολλημένοι ο ένας πίσω από τον άλλον και το φορτηγό.

Και αν ήθελες να περάσεις έπρεπε να βγεις στο αντίθετο ρεύμα και να μείνεις εκεί για πολύ ώρα... Χώρια που αυτό ήταν επικίνδυνο και για αυτούς και πιθανώς και για τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου, ακόμα κι αν δεν προσπερνούσαν.

Δεν θέλεις να πας πιο γρήγορα; ΟΚ, μην γίνεσαι επικίνδυνος όμως! :rtfm:

ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ!!! :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#806196
Νίκος Παππάς έγραψε:Καθε οδηγος εχει το δικαιωμα να παει με οσα αισθανεται εκει την στιγμη. Το οριο απλα δειχνει την ανωτατη ταχυτητα που επιτρεπεται.




:s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg :s_omg

Νίκος Παππάς έγραψε:Τα ιδια ελεγα κι εγω και λεω καμια φορα ακομα, αλλα ενας κουμπαρος που ζει στην Γερμανια



Εικόνα


:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#806420 Γελοίος κάτοχος με γερμανικές πινακίδες. Είχε πριζώσει αλλά χωρίς να ενεργοποιήσει τη φόρτιση, καταλαμβάνοντας μία από τις δύο θέσεις στάθμευσης. Όποιος νόμιζε ότι η αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου τον κάνει καλύτερο άνθρωπο και πιο υπεύθυνο πολίτη, γελάστηκε.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#806433
Dimsabas έγραψε: Όποιος νόμιζε ότι η αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου τον κάνει καλύτερο άνθρωπο και πιο υπεύθυνο πολίτη, γελάστηκε.Εικόνα


Ποιός το νόμιζε αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#806437 Στις ομάδες των ηλεκτρικών στο ΦουΜπού, υπάρχει η αίσθηση ότι "εμείς που προσέχουμε το περιβάλλον...". Έχει μια βάση προφανώς, αλλά τα γαϊδούρια παραμένουν γαϊδούρια ασχέτως καυσίμου.

Μπορείς να το ενεργοποιήσεις, αλλά μετά χρεώνει εσένα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#806441
Dimsabas έγραψε:ομάδες των ηλεκτρικών στο ΦουΜπού



Εικόνα



drdino έγραψε:Ποιός το νόμιζε αυτό;


Γουελκαμ του Γκριζ. Γουελκαμ του μοστ πετρολχετς φορουμ ιν Μιλκυ Γουει.



Θα kites :s_roses μερες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#806444
markvag έγραψε:Απλά οι ηλίθιοι στον δρόμο είναι παντού.
Ήταν, είναι και θα είναι!
markvag έγραψε:Η λύση; Απόσταση για να τους ελέγχεις και να δίνεις χώρο σε άλλους ηλίθιους μην πέσουν πάνω σου, ραδιοφωνάκι και ζεν. :inlove:
Ακριβώς!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#806460
Nosferatu έγραψε:αποκλείεται να το ειχε ενεργοποιήσει και απλα να εφτασε το charging target?
Ναι, περνούσα από εκεί κι είδα την οθόνη του φορτιστή. Απλώς έβαλε το καλώδιο για να μην ξεσηκώσει υποψίες. Υπάρχουν κι άλλα γαϊδούρια που ρίχνουν πάρα πολύ τον ρυθμό φόρτισης, αλλά τουλάχιστον φορτίζουν. Αυτός ούτε αυτό. Στην πράξη το ίδιο ανήθικοι είναι κι οι δύο, δεσμεύουν μια θέση από κάποιον που τη χρειάζεται. Στην πλατεία της Βούλας δε βρίσκεις τόσο άνετη θέση στάθμευσης.