Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#798386
edmond έγραψε:Η μανδάμ ξεκάθαρα το άφησε επειδή έπρεπε να μπει σε κόπο να ψάξει για κανονική θέση. Τουλάχιστον στο 20λεπτο είχε φύγει.


Τι μου θυμισες.

https://www.iefimerida.gr/news/420532/o ... a-ton-salo

https://odelalis.gr/o-kostopoylos-parka ... h-dia-moy/

Κρανος δεν φοραγε;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799197 Αυτο οχι, αλλα μου θυμησες τη μονη φορα που τους πουλουσα τρελα και στα παπαργια μου για την κληση!

Πανε καμια 20αρια χρονια... Ητανε να κατεβω Αθηνα σε λιγες μερες και λεω στη μανα μου "να σου βγαλω εισιτηριο να ερθεις με το αεροπλανο να κατσεις καμια εβδομαδα και θα κατεβουμε μαζι Αθηνα με το αμαξι".

Στην επιστροφη λοιπον εκει που πηγαινα ταπα, βλεπω μπροστα περιπολικο απο αυτα τα σπαστικα που πανε καρφωμενα με 120. Κοβω ταχυτητα, τον πλησιαζω ζγα ζγα και πηγαινα με 125-130 να τον περασω τσουκου τσουκου. Μετα γνωστο το κολπο... Οσο πιο πολυ ξεφευγεις, τοσο περισσοτερο πατας το γκαζι μεχρι που αρχιζεις παλια τα τελικιασματα.

2-3 φορες κοντεψα να τον περασω και πατουσε γκαζι παλι και αναγκαζομουνα να αφησω. Σε καποια εκει που πηγαινα παλι διπλα και προσπαθουσα να περασω, κανει κατεβασμα σε 4η το παλιομουνο, ισα ισα για να μου γυρισουν τα ματια. Κατεβαζω κι εγω 4η και σκεφτομαι "γκειμ ον, κοντρα με τους μπατσους" που ητανε στην του ντου λιστ μου απο τοτε που εβλεπα τους Ντιουκς.

Με το που αρχισε να κενταει το μοτορι και να τον μαζευω, μου αναβει το φαρο για να κανω στην ακρη και να με γραψει. Ηξερα οτι η παραβαση ειναι μικρη (λιγο πανω απο το οριο) και δε θα με σκισει οποτε κατεβηκα μουτρωμενος και μεσα στην ειρωνια (μεχρι και ομοφοβικα του πετουσα).
- Ειπαμε σαν αγορακια να ανοιξουμε καμια 4η να δουμε πως παμε κι εσυ πας και με γραφεις...
- Επρεπε να το τελικιασεις ομως και θα με εγραφες με 200, γιατι εγω δε θα αφηνα το ποδι απο το γκαζι...
- Ακομα και η μανα μου τοση ωρα που παιζαμε μου ελεγε "εγω θα τον ειχα περασει"...
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#799198 Prix αποστέλλω iban για να με αποζημιώσεις για τα 5 δευτερόλεπτα που μου έφαγες χριστουγεννιάτικα να διαβάσω/σκρολαρω την τσομπανικη ιστορία σου.

Scotch και σε σένα που του τη θυμησες.

Sent from hell >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799209
Arrow έγραψε:Prix αποστέλλω iban για να με αποζημιώσεις για τα 5 δευτερόλεπτα που μου έφαγες χριστουγεννιάτικα να διαβάσω/σκρολαρω την τσομπανικη ιστορία σου.

Scotch και σε σένα που του τη θυμησες.

Sent from hell >


Απολυτα δεκτη η αγανακτηση σου, ξερω οτι πολλες φορες η καφριλα μου ξεπερναει το επιπεδο που μπορει να αντεξει ενα νορμαλ στομαχι :lol:

Απλα να ξερετε κατι παιδες... Μεσα στα 10αδες ελαττωματα που εχω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ψεμα. Οσες ιστοριες εχω αραδιασει τοσο καιρο, ειναι περα για περα αληθινες :metalo:

Κι απο φοβο με με πειτε ψευτη, δεν εχω πει ποτε την ιστορια με την κοντρα που ειχα με ενα Audi R8 :x
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#799211
George_Prix έγραψε:Κι απο φοβο με με πειτε ψευτη, δεν εχω πει ποτε την ιστορια με την κοντρα που ειχα με ενα Audi R8 :x

Γιατί το λες αυτό;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#799217
Serf έγραψε:Κόντρα μπορεί να ήταν με R8... για μερικά δευτερόλεπτα...

Κοντρα είναι όταν το ξέρουν και οι δύο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799218
Serf έγραψε:...Κόντρα μπορεί να ήταν με R8...


Φιλε δεν ειμαι κανενα παιδακι πεινασμενο απο κοντρες ωστε να τις φτιαχνω στο μυαλο μου και ουτε νομιζω οτι κερδισα τη Φερραρι επειδη της εκανα μια σφηνα την ωρα που ο πλουσιος ιδιοκτητης εκανε τη βολτιτσα του. Οταν λεω κοντρα, εννοω ΚΟΝΤΡΑ που το ξερουνε και οι 2 οδηγοι οτι τα πανε εκεινη την ωρα :s_yes

Αυτη ειναι πιο φρεσκια ιστορια, με τα παιδια μεσα. Κατεβαιναμε παλι Αθηνα πριν 5-6 χρονια και μαλιστα βραδυ. Μας βολευε ετσι γιατι τα επαιρνε ο υπνος τα παιδια σχεδον σε ολο το ταξιδι και ηταν πιο ξεκουραστο και για τα παιδια και για εμας (χωρις πολυ νταντεμα και μπλα μπλα).

Πηγαινα με κρουιζ στα 160 και σε καποια φαση βλεπω φωτα απο πισω να πλησιαζουν με καμια 200αρια. Ακομα θυμαμαι την Πριξαινα να λεει "ακου το θορυβο" την ωρα που μας περνουσε. Στα ισα μιλαμε, δεν ψαρωσα καθολου να τον κυνηγησω. Ουτε σε μουντ ημουνα εκεινη την ωρα και μου φανηκε κι ανωφελο να κυνηγαω στο ισιαδι το κτηνος. Απλα σκεφτηκα να παιξω το κλασικο παιχνιδι με το λαγο κι οσο τραβηξει, να γλυτωσω λιγο χρονο απο το ταξιδι μου. Σε αυτο το παιχνιδι λοιπον δεν προσπαθεις να περασεις τον αλλον. Προσπαθεις να τον κανεις να πιστεψει οτι σε εχει ωστε να πηγαινει ταπα κι εσυ ακολουθεις με περισσοτερα απο οσα θα πηγαινες κανονικα, ασφαλης πλεον απο τα μπλοκα. Μολις βλεπεις φρεναρισμα μπροστα, αυτοματα φρεναρεις κι εσυ. Αν ειναι 1-2" το φρεναρισμα ειναι καμια καμπη στο δρομο, αν δεις και κραταει παραπανω το φρεναρισμα ειναι 100% μπλοκο.

Ανεβασα που λετε το μουαγιεν για μερικα χιλιομετρα πηγαινοντας με 180-200 και σε καποια φαση που ξεφυγε αρκετα και δεν εβλεπα πλεον τα φωτα του επεστρεψα παλι στο κρουιζ με 160 και συνεχισα το ταξιδι μου... Δε με αφησε ο διαολος για πολυ ωρα ναγιασω ρε πστη μου ομως!!! Σε καποια φαση στα κοντα εφτανε ενα βουνο καπου στη Λαμια αν δεν κανω λαθος, με κατι γαματες καμπες που με 160 στο κρουιζ τις επαιρνα ευκολακι σαν ευθεια. Ετσι οπως πηγαινα, βλεπω κατι μικρα φωτακια μπροστα πολυ στο βαθος. Σε πρωτη φαση ουτε που πηγε το μυαλο μου οτι ειναι το R8, αλλωστε πραγματικα για μενα δεν υπηρχε καν κοντρα και το R8 ειχε παιξει το ρολο που ηθελα στο ταξιδι. Συνεχιζω στις καμπες με το κρουιζ και καπακι μετα απο 1' σκεφτομαι "ρε συ με πολυ αργο ρυθμο τα πλησιαζω αυτα τα φωτακια, λες να ειναι το R8?"

Με το που περασε η σκεψη απο το μυαλο μου, χρειαστηκαν μολις λιγα νανοσεκοντς για γραψω στα παπαργια μου το κρουιζ και να λιωσω το θολο με το δεξι μου ποδι. Καθως αρχισα να πλησιαζω με γρηγοροτερο ρυθμο τα φωτακια, τον ειδα οτι με ειδε και αρχισε να πιεζει ακομα παραπανω στις στροφες σε σχεση με πριν (σε εκεινο το σημειο πηγαιναμε 170-190). Τον εβγαλα απο το σειφ ζοουν των 150 που ειχε αποφασισει οτι ειναι εκεινες οι καμπες ΚΑΙ ΤΟ ΗΞΕΡΑ. Γκειμ ιζ φακινγ ΟΝ :metalo:

Serf έγραψε:...για μερικά δευτερόλεπτα...

Ναι για μερικα δευτερολεπτα ητανε η κοντρα. Βαρια 1 λεπτο. 3 καμπες κρατησε για την ακριβεια. Αλλα ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΡΑ :s_yes

1η καμπη που ειχα πλησιασει σχετικα κοντα πριν την εισοδο (καμια 150αρια μετρα) στην εξοδο ημουν 50 μετρα πισω του. Δε με ενοχλησε καν να πω την αληθεια, αλλα ακριβως πριν ισιωσει (οσο τον μαζευα δηλαδη) του κανω ενα σινιαλο με τα φωτα που σημαινε ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ.
- ΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡ ΧΧΧΧΡΡΡΡ ΚΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡ να κροταλιζει ο V10, ανοιγει αλλα 150 μετρα αποσταση παλι.

2η καμπη ενα κλικ πιο κλειστη, στην εξοδο αναγκαστηκα να αφησω λιγο γκαζι. Ενω βγηκα με τουλαχιστον +10 απο τον τυπο, ειχε πιασει 2 λωριδες και δεν ειχα χωρο να περασω. Εκει εφοσον με αναγκασε να κοψω, περασαμε στο επομενο λεβελ σινιαλου, 3πλο-4πλο συφιλιασμενο σινιαλο.
- ΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡ ΧΧΧΧΡΡΡΡ ΚΚΚΚΚΡΡΡΡΡΡ να κροταλιζει ο V10, ανοιγει αλλα 150 μετρα αποσταση παλι.

Την 3η καμπη (αυτη ητανε δεξια συγκεκριμενα) την ειδα απο μακρια για ταπα σιγουρακι. Τοσο ταπα που θα γουσταριζα να εχω περασμενο κανενα προγραμμα με 200αλογατακια στο Πασσατ και να εχω μαζεψει ακομα περισσοτερα χιλιομετρα. Με το που πλησιαζει ο τυπος στην καμπη, κανει το λαθος. Παταει φρενο. Με το που βλεπω τα κωλοφαναρα αναμενα στην εισοδο του κι ενω ημουνα πλεον καμια 100αρια μετρα πισω του, του εκανα προκαταβολικο σινιαλο για να μη με κοψει οπως πριν στην εξοδο. Εκανε το σωστο και σταθηκε στην εσωτερικη και τον περασα απεξω χωρις να αφησω ουτε τσικ το γκαζι.

Οταν μπηκα στην επομενη ευθεια πρωτος για μενα ο αγωνας ειχε τελειωσει, προφανως με νικη. Αμεσως αφησα γκαζι και επεστρεψα στο κρουιζ με 160 οπως πριν, αλλα ο τυπακος αποδειχτηκε ρσενικος και δε με περασε απο πανω με 250. Δεν ξερω αν το ειδα εγω ετσι το εργο στο μυαλο μου, αλλα μου φανηκε σα να σκεφτηκε "Εχασα, δε λεει να σε περασω μονο απο γκαζι στην ευθεια". Δεν ξερω κιολας πως το σκεφτηκε...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799219
bill33 έγραψε:
Serf έγραψε:Κόντρα μπορεί να ήταν με R8... για μερικά δευτερόλεπτα...

Κοντρα είναι όταν το ξέρουν και οι δύο.


Μπιλ με εφτιαξες ΠΟΛΥ. Χωρις να εχω δει καν την απαντηση σου (ολοκληρο σεντονι εγραψα παλι), αυτη ακριβως ηταν η εισαγωγη μου.

Το αν θα με πιστεψεις εσυ ή καποιος αλλος ειναι δικο σας θεμα. Απλα να ξεκαθαρισουμε στους αναγνωστες οτι ξερουμε ολοι τι εστι κοντρα, γιατι ξερω πολλους βλακακους που φτιαχνουν κοντρα στο μυαλο τους με εναν οικογενειαρχη που εχει ενα πυραυλο και παει αργα αργα στη δουλεια του ο ανθρωπος. Τον περνανε και νομιζουνε οτι σηκωσαν το κατσαρολι :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#799220 Το θέμα δεν είναι ότι έκανες κόντρα με το R8, αλλά έκανες κόντρα ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΣΟΥ στο αμάξι. Τόσο μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου;
Άναψε κάνα κεράκι για όλες αυτές τις στιγμές που πανευκολα κάτι θα μπορούσε να πάει στραβά..
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799224
Bayern7 έγραψε:o αλλος ειχε R8, εσύ με τι αυτοκίνητο ήσουν George?

Πασσατ στεισο 20ετιας με 150 αλογατακια ωρε Μπαγιερ. Τη νεκροφορα μου :inlove:

Και προφανως ο αλλος με το Αουντι ηταν κουλαδι, δεν το συζηταμε αυτο! Με λιγο χερι εστω δε χανει αυτο το κτηνος απο το χρεπι μου. Αλλα αυτο το γεγονος, φυσικα δε με εκανε να χαρω λιγοτερο τη νικη μου :s_drinks