Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#797336
postruck έγραψε:
edmond έγραψε:
Scotch έγραψε:
NickTG έγραψε:Δεν θυμάμαι να έχω πετύχει ποτέ αστυνομία εκεί τα τελευταία χρόνια.

Τόσο γκαντέμης είμαι δηλαδή.

Ίσως :lol:
Εκεί είναι η κατηφόρα πριν την έξοδο για Ναύπλιο και όπου ξεκινά η μεγάλη ανηφόρα(12km) που βγάζει Αρτεμίσιο.
Το κλασικό στέκι είναι εκεί που λέει ο ΝΠ.

+1,μετά απο κάτι τροχαία που έγιναν εκεί, λόγω των μπλόκων,έχουν σταματήσει να κάθονται εκεί....στις εξόδους των τούνελ λίγο προσοχή... :shifty:

Ήταν εντελώς κοροϊδίστικη κλήση, μιας και είναι κατηφόρα, που πρέπει να πατάς φρένο για να μην αναπτύσσει ταχύτητα το αυτοκίνητο. Και μάλιστα εκείνη τη στιγμή είχα μόλις προσπεράσει ένα αργό όχημα (πάντα εντός ορίων) και ένας ταρίφας/αγοραίο είχε κολλήσει πίσω μου για να προσπεράσει, οπότε επιτάχυνα και λίγο, ξεπερνώντας το όριο, για να μπω δεξιά και να ξεκουμπιστεί από πίσω μου. Και μόλις μπήκα δεξιά, βλέπω στο βάθος να με σημαδεύουν. Κοιτάω πίσω, ο ταρίφας είχε ανέβει στα φρένα :twisted:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#797355
George_Prix έγραψε:2 κλησεις εχω φαει στην καθησια μου σε πηγαινελα Θεσσαλονικη-Θασσος.


κανονικά αυτόν τον άνθρωπο πρέπει να τον κηρύξουν άγιο!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#797361 Σωτήριον έτος 1994, Βουλγαρία , εποχές lada , moskvich , volga, λίγα μεταχειρισμένα γερμανικά . Με 210km/h κατηφορίζοντας τον αυτοκινητόδρομο από Σόφια για Φιλλιππούπολη περνάω δίπλα από μπλόκο. από μακριά ούτε τους είδα ούτε με είδαν για να μου κάνουν σήμα να σταματήσω, μάλλον έγραφαν ήδη κάποιον. Δευτερόλεπτα μετά στον καθρέφτη βλέπω να ανάβουν οι μπλέ φάροι και να ξεκινά το περιπολικό. Το πετάλ του γκαζιού σταθερά κολλημένο στο πάτωμα , τα χέρια σφιχτά στο τιμόνι και τα μάτια να ψάχνουν έξοδο διαφυγής. Οι πιθανότητες να με προλάβει το αρχαίο περιπολικό , ανύπαρκτες. η μόνη πιθανότητα να με γραπώσουν είναι να στηθεί ή να υπάρχει ήδη νέο μπλόκο μπροστά . Συνεχίζω να απομακρύνομαι και οι μπλε φάροι έχουν γίνει μια μικρή κουκίδα χιλιόμετρα πίσω μου, μέχρι που σε μια καμπή χάθηκαν εντελώς από τον καθρέφτη. Με την άκρη του ματιού μου δεξιά διακρίνω τα σήματα της Shell εντός ενός ΣΕΑ (Σταθμού Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών) και σε κλάσματα δευτερολέπτου αποφασίζω να καταφύγω εκεί . Δεν πρέπει όμως οι πίσω να δουν κόκκινα φώτα φρένων επειδή θα το μυριστούν οπότε το φρενάρισμα από τα 200 στα 60 έγινε στο λιγότερο δυνατόν χρόνο την τελευταία στιγμή. Πάρκαρα κάπου πίσω από τα κτήρια εκτός οπτικού πεδίου από τον αυτοκινητόδρομο και περίμενα , δε θυμάμαι λεπτομέριες μάλλον βγήκα απ' το αμάξι και αγόρασα κάποιο αναψυκτικό , δεν κοιτούσα προς τα έξω αλλά δεν ήρθαν . Μια ώρα μετά αποφάσισα οτι δε συντρέχει πια λόγος ανησυχίας και συνέχισα το ταξίδι της επιστροφής χωρίς να συναντήσω κάποιο νέο μπλόκο μέχρι τη Φιλλιππούπολη όπου διανυκτέρευσα.
Με τα χιλιόμετρα που πέρασα από δίπλα τους αποκλείεται να είχαν συγκρατήσει πινακίδες , στο ΣΕΑ υπήρχαν πολλά αυτοκίνητα , δεν μπορούσαν να είναι σίγουροι για το αυτοκίνητο εκτός του ότι έμοιaζε με BMW αλλά δεν ήταν BMW. :lol:

Ένοιωσα κάπως έτσι:


amateurs μπουλγκάρικους
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#797366 Μουσατε αφου δε βρεθηκες με καμια σφαιρα στο κεφαλι, μπορω να πω οτι εισαι ο νικητης της καφριλας εδω μεσα. Εχουμε πει ιστοριες και ιστοριες, αλλα πρωτη φορα μιλαμε για καταδιωξη :omg:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#797368 Έχω φάει κλήση για 215 από την ομάδα Σ. Αθωώθηκα στο δικαστήριο ο δικηγόρος πήρε τους 4Τ και άρχισε: το έγκριτο περιοδικό γράφει πως το swift 1300 κυβικών έχει τελική ταχύτητα 170 χλμ πως είναι δυνατόν...μπλα μπλα ...
100.000 δρχ πήρε ο δικηγόρος και 1500 δρχ για το περιοδικό :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#797372
mousatos έγραψε:Σωτήριον έτος 1994, Βουλγαρία ,


Το 1996, που ήμουν Φιλιππούπολη, και είχαμε νοικιάσει ένα Golfάκι για να πάμε εκδρομή Στάρα Ζαγόρα και Βάρνα, με είχαν σταματήσει (ενώ δεν έτρεχα) και αφού κατάλαβαν ότι είμαι ξένος και φοιτητής, μου είπαν ότι έτρεχα με 20 λέβα (το νόμισμα της Βουλγαρίας) :lol: Χωρίς πολλά πολλά, τα έβαλα μέσα στο διαβατήριο, που ήθελαν να το δουν, τα πήραν και ....μπουχός :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#797392 Μόνο 20? :s_inlove , δεν έτρεχες , γι'αυτό. Εγώ μάλλον ήμουν κουβαρντάς και καθάρισα 2 φορές με κατοσταρικάκι στο οποίο ήταν δύσκολο να πουν όχι. κι όχι , δεν έτρεχα ...πολύ.

Έλα Monman πες τα όλα . Swift Gti που σε κατηφόρα έπιανε 220 στο κοντέρ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#797523 Εικόνα

Δεν ήξερα ότι έβγαινε και ηλεκτρικό Atos…
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#797525 Όλα είναι ηλεκτρικά, όπως όλα είναι αναπηρικά, όλα έχουν οικογένεια με μικρά παιδιά, κοκ. Δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#797559 Ουάου! Ίδιο αμάξι, ίδια γράμματα, ίδια χιλιάδα, καμιά 60αριά νούμερα λιγότερα το άτος που είχαμε κάποτε...
Ον τοπικ, σε επίσης sm ΑΒ σήμερα, πάνω σε μια ίδια θέση, ένα 208 10ετίας. Προς στιγμήν κόλλησα, προσπαθούσα να θυμηθώ αν η πεζό έβγαζε τότενες πριζάτο 208. Η μανδάμ ξεκάθαρα το άφησε επειδή έπρεπε να μπει σε κόπο να ψάξει για κανονική θέση. Τουλάχιστον στο 20λεπτο είχε φύγει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#797641 Ζώα ο δήμος ή ο κάθε υπεύθυνος για τα πανηγύρια που δεν κλείνουν τους δρόμους με μια λωρίδα για να μην μπεις.

Με βγάζει το gps σήμερα να πάω από Ιερά οδό και δεξιά στην Πλαστήρα εκεί στο μετρό. Έχω πάει πολλές φορές από εκεί και ξέρω. Στρίβω λοιπόν και μετά από 50 μέτρα πριν φτάσω στην πρώτη κάθετο σταματάμε. Μπροστά είχαν σταματήσει αρκετά φορτηγά να στήσουν πάγκους για το πανηγύρι της τοπικής εκκλησίας.

ΒΑΛΤΕ μια γμμένη λωρίδα ή κώνο πάνω στην είσοδο του δρόμου :s_mad
Έχασα 20 λεπτά για να κάνω τον κύκλο και να πάω από Θηβών.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#798085
Dodger έγραψε:Χωρίς πολλά πολλά, τα έβαλα μέσα στο διαβατήριο, που ήθελαν να το δουν, τα πήραν και ....μπουχός :metalo:


Ισχυει και ως σημερα το συστημα,οταν οι Τροχαιοι εκει δουν ξενες πινακιδες κανουν τα παντα για να σε γραψουν.

Μολις δουν πως αντιδρας σου κανουν με τροπο την χαρακτηριστικη κινηση μεταξυ δεικτη-αντιχειρα, με 20 ευρω καθαρισες.