Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#431332
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό λέω όμως κι εγώ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος κυκλοφοριακά να είναι η Αγ. Ειρήνης και ο επόμενος κάθοδος. Μία - μία θα έπρεπε να πηγαίνει. Το έχω δοκιμάσει και εγώ, τόσο να είμαι νόμιμος, όσο και να είμαι παράνομος, γιατί έβλεπα τόσο κόσμο να το κάνουν.
Το κέρδος είναι μερικά λεπτά, πολύ λίγα για να παρανομώ και προσωπικά πάω από την Βεϊκου σχεδόν πάντα, σπάνια μπορεί να στρίψω στην Τραλλέων. Στα στενάκια γίνεται ο κακός χαμός, πολύ ταλαιπωρία, κίνδυνος για μικρό κέρδος.
Σωστό αυτό μεν, ΛΑΘΟΣ όμως το γεγονός πως όπως έγραψες πρέπει να περιμένεις τον 4ο δρόμο για να κατέβεις. Είναι φανερό πως γίνεται για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους και όχι τους χιλιάδες που διέρχονται την Βεϊκου και πρέπει να αντιμετωπίσουν το μποτιλιάρισμα.
Εναλλακτικά, θα μπορούσε κάποιος να γράφει τα παρκαρισμένα επί της Βεϊκου που είναι ΠΑΝΤΑ σε διπλή σειρά...
Επίσης, θα μπορούσε ο δήμος Γαλατσίου να πεζοδρομήσει κάποια άλλα στενά και να μην είναι η Βεϊκου το κέντρο του Γαλατσίου...
Πολλά θα μπορούσαν να γίνουν, τα περισσότερα κιόλας είναι και τσάμπα... Αλλά δεν γίνονται, για τους γνωστούς λόγους.
:s_bye


Εμμέσως πλην σαφώς μας λες ότι είσαι κι εσύ παρανομείς :shifty:
giannik σου βρήκα πελάτη :iconcool: να δούμε μετά αν θέλει με το ζόρι να σε κάνει μοντ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#431347 Το εμμέσως πού το είδες;

Το έχω δοκιμάσει και εγώ, τόσο να είμαι νόμιμος, όσο και να είμαι παράνομος
Άβαταρ μέλους
By 224v
#431374
Anonymous Founder έγραψε:Είπα ήδη πως η παρανομία κακώς γίνεται, αφού το κέρδος είναι μικρό.
Το φανάρι της Τραλλέων όντως δημιουργεί πρόβλημα. Αλλά πρόβλημα δημιουργεί και η μια λωρίδα που χάνεται δεξιά.
Αν δεν υπήρχε το διπλοπαρκάρισμα, θα υπήρχε μια λωρίδα ακόμη και τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.
Επίσης, επιμένω πως η Αγ. Ειρήνης ή η επόμενη, πρέπει ν' αλλάξει κατεύθυνση.
:rtfm:


ειναι ετσι οπως τα λες.. το φαναρι εκει κραταει λιγο γιατι εχει μια ακομα φαση να αφηνει απο ενα δρομο ακομα να μπαινουν καθετα στην Κυμης... προσωπικα επειδη παω συχνα σε δρομο μετα την Γαλατσιου, κατεβαινω απο τον δρομο που επιτρεπεται, παω αριστερα και βγαινω Τραλλαιων χαμηλωτερα σε φαναρι οπου κανω παλι αριστερα σε ενα φαρδυ δρομο που με βγαζει Γαλατσιου σε φαναρι. ετσι οντως γλυτωνω ολη την κινηση....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#431378
drdino έγραψε:Το εμμέσως πού το είδες;

Το έχω δοκιμάσει και εγώ, τόσο να είμαι νόμιμος, όσο και να είμαι παράνομος


:lol: :thumbsup:

Εντάξει όντως είναι εκνευριστικό σε κάποιους δήμους που μόνο να σου δυσκολέψουν τη ζωή ξέρουν να κάνουν, αλλά τι να κάνεις, είσαι παράνομος αλλιώς.-
Και στο πατρικό μου είχαν αλλάξει πριν κάποια χρόνια τους δρόμους και τα έκαναν μπάχαλο, εγώ από την αρχή πήγαινα κανονικά και έκραζα τους άλλους που πήγαιναν (και ακόμα πάνε) ανάποδα

Ανάποδα θα πάω μόνο αν αναγκαστώ, πχ αν έχει κλείσει ο δρόμος για x λόγο και δεν υπάρχει διαφυγή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#431390
224v έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είπα ήδη πως η παρανομία κακώς γίνεται, αφού το κέρδος είναι μικρό.
Το φανάρι της Τραλλέων όντως δημιουργεί πρόβλημα. Αλλά πρόβλημα δημιουργεί και η μια λωρίδα που χάνεται δεξιά.
Αν δεν υπήρχε το διπλοπαρκάρισμα, θα υπήρχε μια λωρίδα ακόμη και τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.
Επίσης, επιμένω πως η Αγ. Ειρήνης ή η επόμενη, πρέπει ν' αλλάξει κατεύθυνση.
:rtfm:


ειναι ετσι οπως τα λες.. το φαναρι εκει κραταει λιγο γιατι εχει μια ακομα φαση να αφηνει απο ενα δρομο ακομα να μπαινουν καθετα στην Κυμης... προσωπικα επειδη παω συχνα σε δρομο μετα την Γαλατσιου, κατεβαινω απο τον δρομο που επιτρεπεται, παω αριστερα και βγαινω Τραλλαιων χαμηλωτερα σε φαναρι οπου κανω παλι αριστερα σε ενα φαρδυ δρομο που με βγαζει Γαλατσιου σε φαναρι. ετσι οντως γλυτωνω ολη την κινηση....

Βγαίνεις χαμηλότερα στην Καραϊσκάκη. Είναι γενικά πιο σύντομο, αλλά και αυτό το φανάρι στην Τραλλέων αργεί χαρακτηριστικά...
Όσο για την παρανομία, έγραψα φαρδιά πλατιά πως ΝΑΙ την έχω κάνει, και επίσης καθαρά πως ΔΕΝ την κάνω πλέον.
Τέλος, υπάρχουν κάποιες παρανομίες που δικαιολογούνται ΑΠΟΛΥΤΑ (όχι η παραπάνω): όταν έμενα Ελληνικό, χρησιμοποιούσα ένα δρόμο για να γλιτώσω την κίνηση που είχε το φανάρι στην Αλίμου. Εκεί, κάποιος "έξυπνος" είχε πετύχει να θεωρείται πεζόδρομος (άρα ν' απαγορεύεται η κίνηση των αυτοκινήτων) εμπρός από το σπίτι του. Ε, με όλο τον σεβασμό, αυτό ΔΕΝ είναι παρανομία. Παρανομία είναι η πινακίδα. Και πολύ σωστά κανείς δεν το σεβόταν, γιατί ακριβώς ήταν παράλογο και εν τέλει δεν έστεκε ΠΟΥΘΕΝΑ!
:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#433065 School run και τα παιδάκια που πάνε με τα πόδια στα αρχιδια μας..
Εικόνα
Εικόνα

Εντάξει μωρε δεν έγινε και τίποτα...όλοι το κάνουν..το ίδιο φαίνεται να πιστεύει και η αστυνομία η οποία παρα την κλήση δεν εμφανίστηκε ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#433066 Οτι θα εβλεπα περιπολικο χωρις φαρο, χωρις σειρηνα, να παραβιαζει ΣΤΟΠ, να του κορναρω και να με αγνοει, δεν θα το πιστευα αν μου το ελεγαν. :dizzy: :dizzy:

Μετα περιμενουμε να ελεγξουν παραβασεις πολιτων
Άβαταρ μέλους
By Morx
#433323 ΔΙΑΣ που μπηκε με περισσοτερα απ'οσα επρεπε στην κατηφορικη στροφη της Λαμπρακη προς Κατσιμιδη.
Κοντεψε να φυγει με low-side επανω μου, περνωντας και τη διαχωριστικη.
Τη μουτζα την εριξα ασυναισθητα, μετα προσεξα γενικοτερα το μηχανακι και τα διακριτικα! :lipsealed:
Και εκεινος τελευταια στιγμη την ειδε τη μουτζα αφου σηκωσε το χερι σε ενδειξη "sorry my bad" αμεσως μολις με ειδε... :ninja:

... γι'αυτο και ανετος στο πληκτρολογιο αρτιμελης! :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#436765 Γνωστή μου στο Facebook ποστάρει το παρακάτω, γκρινιάζοντας για το κλιο. Hint: εκείνη έχει το ραβ.

Εικόνα


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#436770
drdino έγραψε:Γνωστή μου στο Facebook ποστάρει το παρακάτω, γκρινιάζοντας για το κλιο. Hint: εκείνη έχει το ραβ.

Εικόνα


Εικόνα


Βάλε μας και τα σχόλια από κάτω....

:yahoo: :yahoo: