Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#516008
Dimsabas έγραψε:Συνήθως συμβαίνει το ανάποδο. Οι τουρίστες είναι πολύ τυπικοί σε αυτά κι εμείς το ανάποδο.
Ιδέα σου. Αν δεν είχαν τα πρόστιμα που δεν χαρίζονται θα ήταν σαν κι εμάς.

Ο φόβος τους κάνει πειθαρχημένους.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#516027 Δεν μπορεί να είναι μόνο ο φόβος, σίγουρα είναι και θέμα παιδείας. Στις καλοκαιρινές μου διακοπές στην Κεφαλλονιά, όταν βγαίνω για ποδήλατο με την κούρσα, ξέρω πότε με προσπερνάει τουρίστας από την κεντρική Ευρώπη, πότε Βαλκάνιος τουρίστας, πότε Έλληνας τουρίστας και πότε Κεφαλονίτης.
Με τη σειρά που τους ανέφερα, η απόσταση από το ποδήλατο όλο και μικραίνει. Η υπομονή εξαντλείται πολύ πιο γρήγορα, το προσπέρασμα μόνο σε ευθεία με άπλετη ορατότητα γίνεται σταδιακά "πάνω σε αριστερή στροφή χωρίς ορατότητα, δεν περνάει κανείς από δω, είναι δικά μας τα χωράφια".
Σε όλες τις περιπτώσεις, η αστυνόμευση είναι η ίδια. Δηλαδή καμία!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#516032 ΕΠΟΣ. Διδάξας. Σέβας!

http://seleo.gr/thessalonikh/271914-o-o ... efwno-fwto
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#516042
Dimsabas έγραψε:Δεν μπορεί να είναι μόνο ο φόβος, σίγουρα είναι και θέμα παιδείας. Στις καλοκαιρινές μου διακοπές στην Κεφαλλονιά, όταν βγαίνω για ποδήλατο με την κούρσα, ξέρω πότε με προσπερνάει τουρίστας από την κεντρική Ευρώπη, πότε Βαλκάνιος τουρίστας, πότε Έλληνας τουρίστας και πότε Κεφαλονίτης.
Με τη σειρά που τους ανέφερα, η απόσταση από το ποδήλατο όλο και μικραίνει. Η υπομονή εξαντλείται πολύ πιο γρήγορα, το προσπέρασμα μόνο σε ευθεία με άπλετη ορατότητα γίνεται σταδιακά "πάνω σε αριστερή στροφή χωρίς ορατότητα, δεν περνάει κανείς από δω, είναι δικά μας τα χωράφια".
Σε όλες τις περιπτώσεις, η αστυνόμευση είναι η ίδια. Δηλαδή καμία!
Από συνήθεια το κάνουν. Στην χώρα τους ισχύει το ου μπλέξεις με ποδηλάτη και θεωρούν ότι το ίδιο ισχύει και εδώ.

Έχω δει ολόκληρο καράβι να αδειάζει μηχανοβιους από την Ευρώπη σε Κρήτη, Ηγουμενίτσα, Πάτρα και ενώ όταν μπήκαν στην Ιταλία ήταν προβλεπόμενοι στον προορισμό ήταν χωρίς τα κράνη της μηχανής αλλά με ποδηλάτου, με βερμούδες, αμανικα κλπ.
Όπως και οι καγκουρες με τα glx δηλαδή.

Έχω κάνει παρατηρήσεις σε Ολλανδους και βρετανούς για πέταγμα σκουπιδιών.

Προφανώς δεν είναι όλοι έτσι.


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#516050
Νίκος Παππάς έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Δεν μπορεί να είναι μόνο ο φόβος, σίγουρα είναι και θέμα παιδείας. Στις καλοκαιρινές μου διακοπές στην Κεφαλλονιά, όταν βγαίνω για ποδήλατο με την κούρσα, ξέρω πότε με προσπερνάει τουρίστας από την κεντρική Ευρώπη, πότε Βαλκάνιος τουρίστας, πότε Έλληνας τουρίστας και πότε Κεφαλονίτης.
Με τη σειρά που τους ανέφερα, η απόσταση από το ποδήλατο όλο και μικραίνει. Η υπομονή εξαντλείται πολύ πιο γρήγορα, το προσπέρασμα μόνο σε ευθεία με άπλετη ορατότητα γίνεται σταδιακά "πάνω σε αριστερή στροφή χωρίς ορατότητα, δεν περνάει κανείς από δω, είναι δικά μας τα χωράφια".
Σε όλες τις περιπτώσεις, η αστυνόμευση είναι η ίδια. Δηλαδή καμία!
Από συνήθεια το κάνουν. Στην χώρα τους ισχύει το ου μπλέξεις με ποδηλάτη και θεωρούν ότι το ίδιο ισχύει και εδώ.

Έχω δει ολόκληρο καράβι να αδειάζει μηχανοβιους από την Ευρώπη σε Κρήτη, Ηγουμενίτσα, Πάτρα και ενώ όταν μπήκαν στην Ιταλία ήταν προβλεπόμενοι στον προορισμό ήταν χωρίς τα κράνη της μηχανής αλλά με ποδηλάτου, με βερμούδες, αμανικα κλπ.
Όπως και οι καγκουρες με τα glx δηλαδή.

Έχω κάνει παρατηρήσεις σε Ολλανδους και βρετανούς για πέταγμα σκουπιδιών.

Προφανώς δεν είναι όλοι έτσι.


Από το Mi A1.


Και οκ μερικα πραγματα στην οδηγηση τα κανουν πλεον μηχανικα.
Ελατε να δειτε τα Καλοκαιρια στο Πηλιο πως παρκαρουν και διπλοπαρκαρουν επειδη δεν υπαρχει κανενας ελεγχος παρ'ολο που υπαρχουν πινακιδες. Νομιζω ειχα ανεβασει και μια περυσι με εναν Αυστριακο με αυτοκινουμενο που τον εκανα ρομπα.
Ελατε να δειτε στις παραλιες ΜΑΣ διπλα απο πινακιδες 'απαγορευεται η κατασκηνωση' τι ωραια που στηνουν τις σκηνες τους τσαμπε και κανουν καταληψη.
Σιγα μη τους πουμε και ανθρωπους με παιδεια τα ζωα επειδη τα εχουνε ξεσκισει στο προστιμο, στο γ@μησι και στο στρατιωτικο περιπολο στις πουστοχωρες τους.
Αντε μην ανεβασω στροφες με τους γυφτους. .. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#516412 Ας ελπίσουμε να υπάρξει συνέχεια:
Τροχαία παίρνει πινακίδες από οδηγούς που οδηγούν στη ΛΕΑ της Κορίνθου-Αθηνών
http://piraeuspress.gr/hellas/215978/tr ... athinon-2/
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#516417 |λογοκρισία| τούμπανα. Κάθε μέρα μπορούν να υπάρχουν 2 περιπολικά σε τυχαία ύψη της εθνικής και στα δύο ρεύματα από Μεταμόρφωση έως ΣΕΦ και να σκίζουν κ@λαράκια?

Προτιμώ να κάνω το διπλάσιο χρόνο παρά να πατήσω ΛΕΑ. Χώρια που την κίνηση την επιδεινώνουν τα ζώα που πάνε στη ΛΕΑ και κάθε μερικά μέτρα πρέπει να αλλάζουν λωρίδα και να κόβουν ρυθμό από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#516455 Ο Τραμπ βγαίνει φωτογραφίες με τον Κιμ, ο Αλέξης τακτοποιεί το Μακεδονικό, η τροχαία κόβει κλήσεις για ΛΕΑ κι ο Ψωμιάδης απορρίπτει προτάσειςγια πορνό.

Τείνω να πιστέψω πως όντως ζούμε σε κάποια εξομοίωση εξωγήινων που θέλουν να κόβουν αντιδράσεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By ambient
#517388 Είμαι ο μοναδικός σε αυτή την πόλη που ενοχλείται από τα παράνομα παρκαρισμένα στην Αθανασίου Διάκου; (δρόμος από το φανάρι Καλιρρόης/Βουλιαγμένης/Αρδηττού προς Συγγρού)

οκ, αυτοί που παρκάρουν με τόσο στ@ρχιδισμό ακριβώς στη γωνία και κλείνουν μια λωρίδα σε ένα τόσο σημαντικό δρόμο, τους θεωρώ κατώτερους και από ζώα.
Τόσο καιρό ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ από όσους ταλαιπωρούνται δε έχει κάνει ένα τηλ. στην τροχαία; Μόνο εγώ;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#517431
elteo έγραψε:και με την βροχή θα γίνουν υπέροχες!


Στην πολιτισμένη Ευρώπη έχουν πλαστικά φακελάκια γι αυτό το σκοπό:

Εικόνα

(Το άθροισμα των κλήσεων πρέπει να υπερβαίνει τη συνολική αξία του Vectra :svivhaha: )
Άβαταρ μέλους
By alexm
#517501
Zorz έγραψε:
elteo έγραψε:και με την βροχή θα γίνουν υπέροχες!


Στην πολιτισμένη Ευρώπη έχουν πλαστικά φακελάκια γι αυτό το σκοπό:

Εικόνα

(Το άθροισμα των κλήσεων πρέπει να υπερβαίνει τη συνολική αξία του Vectra :svivhaha: )


Εχω δει να χρησιμοποιει τετοια η δημοτικη αστυνομια της θεσνικης. (Φακελακια, οχι βεκτρα)


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#518419 Τελευταία προσπαθώ να σταματώ σε διαβάσεις που δεν συνοδεύονται από φανάρι σε δρόμους ήπιας κυκλοφορίας όταν αυτό είναι εφικτό (μην είναι άλλος κοντά από πίσω μου πχ και ξαφνιαστεί και πέσω πάνω μου).

1) με κοιτάνε σαν χάνοι, 2) από το αντίθετο ρεύμα δεν σταματάνε, παρόλο που βλέπουν ότι έχω σταματήσει με αποτέλεσμα να δημιουργείται ουρά από πίσω μου. Ευτυχώς δεν έχει κορνάρει κανείς ακόμα :lol:

Εξίσου εκνευριστικό είναι όταν πεζοί πάνε να περάσουν χύμα σε διάβαση που υπάρχει φανάρι, κόκκινο γι'αυτούς. Εκεί δεν σταματάω αν δεν χρειαστεί :x